ایردراپ

چرا بیشتر افراد واجد شرایط، ایردراپ zkSync را دریافت نکردند؟ توزیع ناعادلانه و خشم و نارضایتی کاربران

پلتفرم مقیاس‌پذیری لایه دوم دانش صفر (ZK) اتریوم یعنی زدکی‌سینک (zkSync) با واکنش شدید ناظران صنعت کریپتو به دلیل ‌عدم اجرای اقدامات ضد سیبل (Sybil) و توزیع ناعادلانه ‌ایردراپ توکن ZK مواجه شده است. تقریباً ۹۰٪ ‌از تمام آدرس‌هایی که با این بلاکچین تعامل داشتند، از توزیع ایردراپ zkSync سهمی دریافت نکرده‌اند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

نارضایتی شدید کاربران از عملکرد zkSync و کوتاهی در تشخیص حملات سیبل (Sybil)

به گزارش میهن بلاکچین، اولین نکته منفی درباره این ایردراپ مربوط به سقف ۱۰۰,۰۰۰ توکنی پاداش‌‌ها ‌بود. به گفته کاربری با نام الیمپیو (Olimpio)، ۱۵۵ کیف پول بیشتر از این سقف توکن دریافت کرده‌اند. مودیت گوپتا (Mudit Gupta)، رییس امنیت اطلاعات شبکه لایه دوم پالیگان در پستی مورخ ۱۱ ژوئن (۲۲ خرداد) در پلتفرم X نوشت:

ایردراپ zkSync انجام شد. احتمالا این قابل فارم‌ترین و البته فارم‌شده‌ترین ایردراپ تاریخ بود.

گوپتا افزود:

تا آنجایی که من می‌بینم تقریبا هیچ فیلتری برای سیبل‌ها وجود ندارد. هرکسی که معیارهای zkSync را می‌دانست، می‌توانست به راحتی از این ایردراپ توکن بگیرد.

اوایل همان روز،zkSync اعلام کرد که ۶۹۵,۲۳۲ کیف پول واجد شرایط دریافت ایردراپ توکن ZK هستند. ۱۷.۵٪ از عرضه توکن‌های ZK به این کیف پول‌ها اختصاص داده شده است. zkSync فهرستی از هفت معیار واجد شرایط شدن برای این ایردراپ را به اشتراک گذاشت که به گفته خودش هدف آن محافظت در برابر حملات ‌سیبل‌هاست. سیبل وقتی اتفاق می‌افتد که یک نفر از چندین کیف پول برای دریافت ایردراپ ‌استفاده کند.

آدام کوکران (Adam Cochran)، شریک Cinneamhain Ventures، با به اشتراک گذاشتن معیارهای واجد شرایط شدن ایردراپ zkSync گفت:

این ‌ایردراپ از منظر مقابله با سیبل‌ها خوب عمل نکرد. دست‌یابی به این معیارها برای کاربران واقعی دشوار بود، در حالی که فارمرها به راحتی می‌توانستند آن‌ها را رعایت کنند و هیچ اقداماتی هم در ‌برابر سیبل‌ها وجود نداشت.

منبع: آدام کوکران
منبع: آدام کوکران

در پاسخ به واکنش‌ها، شرکت تحلیل‌‌ رمزارزی نانسن (Nansen) که خود مورد انتقاد کاربران قرار گرفته بود، تصریح کرد که zkSync اقدامات ضد سیبل را انجام نداده یا در مورد تخصیص ‌توکن ZK، آن‌ها را به کار نگرفته است. در عوض، این شرکت داده‌هایی را در مورد کیف پول‌های خاص، مانند آن‌هایی که ‌به عنوان «نهنگ‌» و اسکمر شناخته شده بودند، ارائه کرد.

با این حال، ایگناس (Ignas)، محقق حوزه رمزارز، تاکید کرد که zkSync به طور هدفمند اقدامات ضد سیبل را اعمال نکرده است. او گفت:

اقدامات zkSync برای تشخیص سیبل نبودن کیف پول‌ها اغلب با فیلترهای دلخواه و حذف کاربران واقعی دنبال شد.

حساب کاربری «Sybil Horror 6» در X با استفاده از داده‌های لیر زیرو لبز (LayerZero Labs)، تخمین اولیه‌ای را منتشر کرد و مدعی شد که ممکن است ۱۳۵ میلیون توکن ZK به کیف پول‌های سیبل که توسط LayerZero شناسایی شده‌اند منتقل شوند. بر اساس قیمت ZK در بازار پیش از عرضه پرپچوال Aevo و پنکیک سواپ (PancakeSwap)، مجموع ارزش این توکن‌ها می‌تواند تا ۵۲.۳ میلیون دلار باشد.

نکته تاسف‌بار این است که بسیاری از آدرس‌های شناخته‌شده Sybil که قبلا شناسایی شده بودند، همچنان ایردراپ‌های ZKsync را دریافت کرده‌اند؛ از جمله Arbitrum Sybil که بیش از یک سال پیش در لیست بود و اخیرا هم LayerZero Sybil. برای مثال، یک کاربر که در ایردراپ Arbitrum شرکت کرد و سودی معادل ۴.۲ میلیون دلار داشت، همچنان واجد شرایط دریافت نزدیک به ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ توکن ZK با بیش از ۳٬۰۰۰ آدرس کیف پول است.

با این حال، حساب رسمی زد کی سینک به هیچ سوالی پاسخ نداده و تنها مدیر عامل آن به ارسال نظرات مثبت در مورد ایردراپ ادامه داده است. در پاسخ به این اتفاقات، قیمت این توکن در یکی دو روز گذشته در هر دوی این بازارها بیش از ۴۰٪ کاهش یافته است.

zkApes، پروژه NFT ساخته شده روی zkSync که خود را طرفدار جامعه کریپتو می‌داند، یک نظرسنجی درباره ناعادلانه بودن این ایردراپ برگزار کرده است. تاکنون بیش از ۱۲,۰۰۰ نفر در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند و بیش از ۸۴٪ به ناعادلانه بودن این ایردراپ رای داده‌اند.

منبع: X
منبع: X

خشم و نارضایتی کاربران ایرانی

بسیاری از کاربران ایرانی هم که با این پروژه تعامل داشتند واجد شرایط دریافت ایردراپ آن نشدند و از این رو یک طوفان توییتری با هشتگ‌های ‌#zkscam و #zksyncscam به راه افتاده و کاربران به دنبال گرفتن حق خود از این پلتفرم هستند؛ چرا که تعداد زیادی از افراد مبالغ بالای ۱۰۰ دلار برای تعامل با بخش‌های مختلف این پروژه پرداخت کرده‌ بودند. گفتنی است لایو روز گذشته zkSync ‌نیز به دلیل این اتفاقات لغو شد.

حساب رسمی ZKsync و ZKNation در پلتفرم X هنوز پاسخ مشخصی به این مسائل نداده‌اند.

منبع: X
منبع: X

اما ZKNation گفته که یک کمپین گسترده و برنامه‌ریزی شده آغاز شده و اطلاعات نادرستی علیه ZKsync در پلتفرم X منتشر می‌شود. ZKNation اجرای این کمپین‌های اعتراضی را به ربات‌ها نسبت داده است.

منبع: X
منبع: X

سکوت zkSync همچنان به احساسات تحریم کردن و بایکوت آن از سوی جامعه کریپتو دامن می‌زند. امروز، فراخوان‌هایی برای درخواست از صرافی‌های بزرگ اعلام شد تا توکن‌ ZK را فهرست نکنند و نماد ZK را به پلی هدرا (polyhedra) برگردانند. با این حال، احتمال توجه کردن zkSync به فراخوان جامعه و بازنگری قوانین ایردراپ تقریبا صفر به نظر می‌رسد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا