اخبار خارجی

اتریوم به ۲۶۰۰ دلار رسید؛ موانع رشد قیمت اتریوم چیست؟

اتریوم بزرگ‌ترین آلتکوین بازار رمز ارزها در حال حاضر در روند صعودی قرار دارد اما عامل‌های مهمی سد راه صعود آن هستند و ممکن است قیمت ETH برای مدتی در همین محدوده باقی بماند. در زمان نگارش این خبر اتریوم به قیمت ۲۶۰۰ دلار خرید و فروش می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌تلگراف از زمانی که ویتالیک بوترین خالق شبکه Ethereum عنوان کرد مشکلات و درگیری‌های داخلی تیم توسعه این شبکه باعث شده است انتقال به الگوریتم گواه اثبات سهام (POS) به تاخیر بیفتد، قیمت اتریوم در یک روند نزولی قرار گرفته است. فاز اول این فرآیند با نام شاردینگ که مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم را افزایش می‌دهد تا سال ۲۰۲۲ به تعویق افتاده است.

نمودار قیمت اتریوم

پیدا کردن دلیل اصلی سقوط قیمت اتریوم ممکن نیست اما افزایش نرخ گس و کارمزد تراکنش‌های اتریوم قطعا بر انتظارات سرمایه‌گذاران اثرگذار بوده است. این موضوع نه تنها محدود بودن شبکه را نشان داد بلکه باعث شد تریدرها نیز به استفاده از شبکه‌های جایگزین مانند بایننس اسمارت چین (BSC) و راهکارهای لایه دوم مانند پالیگان روی آوردند.

میانگین قیمت گس شبکه اتریوم

نمودار فوق نشان می‌دهد بعد از به‌روزرسانی برلین در ۱۵ آپریل، میانگین کارمزد شبکه به مدت یک ماه حدودا ۴۵ دلار بوده است. با این حال نظر جامعه اتریوم بر این است که آپدیت برلین در کوتاه مدت اثر کمتری داشته است و راه را برای هاردفورک لندن هموار ساخته است. این موضوع یکی از سه دلیلی است که تاثیر منفی بر قیمت اتریوم در کوتاه مدت خواهد داشت.

با این حال بازگشت قیمت اتریوم به محدوده ۲۶۰۰ دلار با تغییر چشمگیری در احساسات بازار همراه بوده است. بر اساس شاخص ترس و طمع اتریوم، تریدرها بعد از هفته‌ها نوسان بین ترس و احساسات خنثی، بالاخره وارد محدوده طمع شده‌اند.

تاخیر در پیاده‌سازی هاردفورک لندن

هارد فورک لندن اتریوم بخشی از نقشه راه این شبکه برای رسیدن به اتریوم ۲.۰ در سال ۲۰۲۲ است. این به‌روزرسانی برای ۴ آگوست برنامه‌ریزی شده است. اما قبل از آن نیز با تاخیرهایی مواجه بود.

این به‌روزرسانی روی ماینرها تاثیر زیادی خواهد داشت. در هارد فورک لندن طرح بهبود شبکه‌ای با نام EIP-1559 وجود دارد که کارمزدهای پرداخت شده را از گردش خارج می‌کند. در نتیجه درآمد ماینرها به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. از طرف دیگر EIP-3554 تنطیم سختی شبکه را به حدی افزایش می‌دهد که ماینرها مجبور به مهاجرت به الگوریتم گواه اثبات سهام باشند.

علاوه بر آن تیم توسعه اتریوم همیشه وعده‌های خود را دیرتر عملی می‌کردند و این موضوع به جامعه این شبکه اطمینان خاطر کافی نمی‌دهد. از آنجا که بخشی از رالی صعودی قیمت اتریوم به اخبار مرتبط با هاردفورک لندن وابسته است، اگر این به‌روزرسانی ناقص انجام شود و یا تاخیری در پیاده‌سازی برخی تغییرات صورت پذیرد ممکن است قیمت ETH با ریزش مواجه شود.

خروج ماینرها

نگرانی اصلی در رالی کنونی مرتبط با مسائل تکنیکال نیست بلکه بیشتر جنبه اجتماعی آن مطرح است. زمانیکه ماینرهای اتریوم متوجه شوند که منبع درآمد آنها در حال قطع شدن است به سایر شبکه‌های رقیب می‌پیوندند.

با اینکه بخش عظیمی از بلاکچین‌هایی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام (POS) بهره می‌برند اما برخی از پروژه‌های ناشناخته‌تر می‌توانند الگوریتم‌های خود را برای پشتیبانی از مدل استخراج Ethash تغییر دهند.

تحلیل‌گران باید این نکته را نیز در نظر داشته باشند که زنجیره‌هایی مانند بایننس چین و سولانا می‌توانند با استفاده از قدرت پردازشی این دسته از ماینرها، یک لایه امنیتی دیگر پیاده‌سازی کنند. با اینکه احتمال پیاده‌سازی این سناریو کم است اما اینگونه اقدامات قطعا روی قیمت اتریوم تاثیر خواهد گذاشت.

برنامه‌های غیر متمرکز مولتی چین

هرقدر راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ و به‌روزرسانی برنامه‌های غیر متمرکز برای پشتیبانی از قابلیت شاردینگ به طول انجامد، انگیزه تیم‌های توسعه دهنده برای پشتیبانی از پروتکل‌های مولتی چین بیشتر می‌شود.

کرو (Curve) و آوه (AAVE) دو پروتکل برتر حوزه دیفای بر اساس ارزش کل قفل شده (TVL) هستند. هر دو این پروتکل‌ها پشتیبانی از سایر بلاکچین‌ها را به سیستم‌های خود اضافه کرده‌اند. بر اساس داده‌های DeFi Llama شبکه پالیگان ۵۵۰ میلیون دلار قراردادهای کرو و ۱.۸ میلیارد دلار از قراردادهای آوه را نگهداری می‌کند.

در مجموع می‌توان گفت تنها قاتل اتریوم خود همین شبکه است زیرا به تعویق انداختن راهکارهای مقیاس‌پذیری باعث می‌شود کاربران و برنامه‌های غیر متمرکز به سایر شبکه‌ها مهاجرت کنند. این در حالیست که انتقال به گواه اثبات سهام قدرت رقابت بلاکچین‌ها را افزایش می‌دهد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا