اخبار خارجی

بررسی ۴ اندیکاتور جهت پیش بینی قیمت بیت کوین (به همراه نمودار)

قیمت بیت کوین به کاهش قیمت و عبور از سطح پشتیبانی ۷۸۰۰ دلاری برای پنجمین هفته متوالی ادامه داده است. با وجود بازگشت قیمت بیت کوین به ۸۲۰۰ دلار، چندین اندیکاتور نشان می‌دهند که بازگشت قیمت بالقوه ای را می‌توان انتظار داشت.

۱- حفظ مجدد سطح پشتیبانی قیمت بیت کوین

به نظر می‌رسد مدتی است که بیت کوین کف قیمت خود را به دست آورده است. در نمودارهای روزانه و هفتگی، قیمت بیت کوین مرتبا طی هفته های گذشته از سطح پشتیبانی عبور کرده است. پس از رسیدن به قیمت ۸۴۰۰ دلار در تاریخ ۱۴ اکتبر، بیت کوین از سطح پشتیبانی اندیکاتور باند بولینگر کاهش داشت و به سطح پشتیبانی فعلی در حدود ۷۸۶۰ دلار رسیده است.

از آنجایی که قیمت بیتکوین در هفته گذشته در نیمه پایینی باندهای بولینگر قرار داشته است، باعث شده است که خطوط باندهای بولینگر به یکدیگر نزدیک شوند. این موضوع سطح مقاومتی نمودار روزانه قیمت بیت کوین را به ۸۵۵۰ دلار و میانگین متحرک را به ۸۱۲۰ دلار رسانده است.

هفته آینده، برای آنکه گاوهای بیتکوین بتوانند مشاهده کنند که قیمت این کوین روند خود را بالاتر ۸۱۲۰ دلار حفظ کرده است باید روند نزولی کنونی را بشکنند. رسیدن به قیمت ۸۵۵۰ دلار ما را به سمت سطح مقاومتی بعدی در نمودار هفتگی بیت کوین هدایت خواهد کرد.

 

به دلیل روند نزولی قیمت بیتکوین در هفته گذشته، پشتیبانی اندیکاتور باند بولینگر به ۷۶۳۳ دلار رسیده است که همان سطحی است که بیت کوین قبل از دست به کار شدن خرس باید آن را حفظ کند.

روز گذشته پیتر شیف توییتی ارسال کرد که در آن، پیش بینی خود از رسیدن قیمت بیت کوین به ۲۰۰۰ دلار را عنوان کرد. وی گفت:

نمودار بیت کوین افتضاح است. نه تنها به سمت قیمت ۶ هزار دلار در حال حرکت است، بلکه در آستانه کامل کردن شانه راست و شانه بالایی می‌باشیم. با در نظر گرفتن این موضوع که سر این نمودار بر روی ۱۴ هزار دلار و خط گردن آن کمتر از ۸ هزار دلار است، قیمت بیت کوین تا ۲ هزار دلار نیز می‌تواند ریزش کند.

هفته آینده پنجمین هفته ای است که کندل در بخش پایینی باندهای بولینگر شکل می‌گیرد. اما همانطور که در نمودارها می‌توان مشاهده کرد، کندل ها هر هفته کوچکتر می‌شوند. آیا این هفته می‌تواند نقطه عطفی برای بیت کوین باشد؟ بررسی شاخص قدرت نسبی (RSI) می‌تواند اطلاعات خوبی به ما بدهد.

۲- شرایط فروش بیش از حد شاخص قدرت نسبی (RSI)

شاخص قدرت نسبی (RSI) هفتگی اطلاعات زیادی نشان نمی‌دهد. هرچند RSI در نمودار روزانه گویای این نکته هستند که بیت کوین پس از رسیدن به ۳۰.۷۵ در تاریخ ۱۹ اکتبر، برای شروع روند صعودی خود آماده باشد.

خیلی زود است که گاوهای بیتکوین خوشحال شوند اما این موضوع باعث نشده است که جیسون ویلیامز موسس شرکت مورگان کریک دیجیتال پست تحلیلگر PlanB را درباره کمیابی و نسبت انباشت به جریان توییت نکند. وی در این خصوص اظهارنظر کرد:

این مدل پیش بینی می‌کند که ارزش بازار بیت کوین پس از هاوینگ بعدی در ماه می ۲۰۲۰ به یک تریلیون دلار می‌رسد. این ارزش بازار به معنای رسیدن قیمت بیت کوین به ۵۵ هزار دلار است.

۲۰۶ روز تا هاوینگ باقی مانده است.

۳- همگرایی واگرایی میانگین متحرک (MACD) بیت کوین

اندیکاتور دیگری که نشانه های اولیه از بازیابی نمودار روزانه بیت کوین را نشان می‌دهد اندیکاتور همگرایی واگرایی میانگین متحرک (MACD) است که امروز شروع به فاصله گرفتن از خط سیگنال کرد.

نوسان اخیر قیمت بیتکوین هم چنین منجر به ایجاد نمودار سبز تیره در هیستوگرام MACD پس از ۸ روز الگوی نزولی شد. هرچند این موارد، اندیکاتورهای بسیار اولیه بازیابی صعودی برای بیت کوین می‌باشد.

در اندیکاتور هفتگی MACD، پس از آنکه کندل هشتم در هیستوگرام به رنگ قرمز تیره شکل گرفت، تغییرات اندکی را می‌توان مشاهده کرد. هرچند محدوده باریک تر و رسیدن قیمت به ۸۱۵۰ در هفته جاری می‌تواند باعث شکل گیری کندل صورتی کمرنگ شود، در نتیجه امیدهایی برای بازیابی قیمت به وجود می‌آید.

بدین ترتیب، خط سیگنال و خط MACD تاکنون هیچ نشانه ای از تقاطع صعودی نشان نداده اند و تا تغییر مسیر آنها، احتمال وقوع روند نزولی بیشتر هم وجود دارد.

۴- سودآوری ماینینگ بیت کوین در حال رسیدن به کمترین مقدار خود در سال جاری است

ایده بازیابی احتمالی قیمت توسط ماینرها استقبال خواهد شد، زیرا ماینرها با کمترین سطح سودآوری از فوریه سال گذشته که قیمت بیت کوین ۳۵۰۰ دلار بود مواجه شده اند.

در عین حال این موضوع می‌تواند اندیکاتور صعودی دیگری ارائه دهد زیرا ماینرها از فروشندگان ثابت بازار می‌باشند.

به صورت تئوری، هنگامی که قیمت بیت کوین با هزینه ماینینگ برابر می‌شود، ماینرها به حفظ دارایی خود تشویق می‌شوند تا فشار فروش بازار را کاهش دهند.

در واقع با سطح قیمت فعلی بیتکوین، فقط ماینرهایی که هزینه برق آنها کمتر از ۱۰ سنت به ازای هر کیلووات ساعت می‌باشد می‌توانند بدون ضرر به استخراج بیت کوین بپردازند.

حتی غول های ماینینگ نظیر بیت مین که از برق صنعتی ارزان قیمت با نرخ ۰.۰۶ سنت به ازای هر کیلووات ساعت بهره می‌برد نیز در شرایط کنونی مقداری نگران شده اند، زیرا ریزش مجدد بیتکوین می‌تواند به معنای فروپاشی اقتصادی این ماینر چینی باشد. تخمین زده می‌شود که ۶۰ درصد هش ریت شبکه بیت کوین در اختیار بیت مین می‌باشد.

از امیر نس کارآفرین ماینینگ بیتکوین پرسیده شده است که بیت کوین باید به چه قیمتی برسد تا فارم ماینینگ او سودآوری خود را از دست بدهد؟

امیر نس دارای تأسیسات ماینینگ Mine-A-Block در ایرکوتسک سیبری می‌باشد که از برق ارزان قیمت با هزینه ۰.۰۵۵ سنت به ازای هر کیلووات ساعت بهره می‌برد.

وی پاسخ داد حتی با وجود هزینه برق ۰.۰۵۵ سنت به ازای هر کیلووات ساعت، قیمت بیت کوین باید بالاتر از ۶۵۰۰ دلار باقی بماند تا ماینینگ سودآوری خود را از دست ندهد.

شرایط صعودی

برای آنکه خرس ها موضع خود را رها کنند، بیتکوین باید جایگاه خود را بالای میانگین متحرک روزانه در اندیکاتور باندهای بولینگر حفظ کند که هم اکنون بر روی ۸۱۲۰ دلار قرار دارد. عبور از سطح فعلی میانگین متحرک، هدف بعدی سطح مقاومتی را بر روی ۸۵۵۰ دلار قرار خواهد داد.

سطح مقاومتی بعدی حدود ۹۸۴۶ دلار خواهد بود و اگر قیمت بیت کوین از این سطح عبور کند آماده رسیدن به قیمت ۱۲۱۰۰ دلار خواهد شد.

شرایط نزولی

روند صعودی امروز که قیمت از ۸۰۰۰ به ۸۱۷۰ دلار رسید خبر بدی برای خرس ها می‌باشد. هرچند قیمت بیت کوین هم چنان فقط ۳۰۰ دلار بالاتر از سطح پشتیبانی فعلی باندهای بولینگر روزانه می‌باشد.

اگر قیمت بیتکوین به کمتر از ۷۸۶۰ دلار برسد، با سطح پشتیبانی بعدی که ۲۰۰ دلار کمتر است مواجه خواهد شد. اگر این شرایط رخ دهد، سطح قیمت بعدی بر روی ۷۰۰۰ دلار خواهد بود که بیانگر کاهش چشمگیر ۱۵ درصدی نسبت به قیمت فعلی است. این موضوع می‌تواند منجر به فروش عمده گسترده تری شود که در پی آن، ماینرها مجبور به خاموش کردن تجهیزات خود یا ماینینگ همراه با ضرر خواهند شد.

قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال را از طریق صفحه قیمت میهن بلاکچین دنبال کنید

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا