اخبار بیت کوین

آیا بول ران بازار کریپتو شروع شده است؟ بررسی نظر ۲ تحلیلگر مطرح

قیمت بیت کوین در روز قبل به رکورد جدیدی رسید اما پس از چند ساعت دوباره کاهش یافت و به محدوده ۵۹٬۰۰۰ دلار رسید. با این حال این ارز دیجیتال در حال حاضر در محدوده ۶۵٬۰۰۰ دلار قرار دارد و بعضی از تحلیلگران باور دارند که بول ران بازار کریپتو هنوز شروع نشده است.

چرا بول ران بازار کریپتو هنوز شروع نشده است؟

به گزارش میهن بلاکچین، ویلی وو (Willy Woo)، تحلیلگر مشهور بازار کریپتو، اعلام کرده است که بازار کریپتو زمانی وارد بول ران واقعی خود می‌شود که عوامل فاندامنتال قیمت رمزارزها را هدایت کنند. به همین خاطر او باور دارد که اگر شاخص ماکرو بیت کوین (Bitcoin Macro Index) از یک آستانه خاص عبور کند، چنین اتفاقی می‌افتد.

شاخص ماکرو بیت کوین عوامل تکنیکال و فاندامنتال را با توجه به مدل‌های یادگیری ماشین بررسی می‌کند تا دید وسیع‌تری از BTC و چرخه آن ارائه دهد. این مدل با بررسی شاخص‌های مختلف و تاثیر آن‌ها در عملکرد بیت کوین به دست می‌آید. وو تاکید کرد که طبق مدل مذکور، بازار کریپتو هنوز با بول ران خود فاصله دارد. او خاطرنشان کرد:

“پس فکر می‌کنید ما در یک بول ران هستیم؟ خیر، نیستیم! این فقط اول راه است. یک بول ران واقعی با شکسته شدن نوار آبی در تصویر پایین شروع می‌شود. وقتی این اتفاق بیفتد، بازارهای مالی سنتی شوکه می‌شوند!”

شاخص ماکرو بیت کوین
شاخص ماکرو بیت کوین – منبع: WooBull

شایان ذکر است که بیت کوین در آخرین بول ران خود از افزایش عرضه در گردش دلار (به خاطر شیوع ویروس کرونا) و نرخ بهره پایین استفاده کرد. معاملات سوداگرانه بازار کریپتو هم در آن زمان محبوبیت زیادی پیدا کرد چون مردم به خاطر کرونا در خانه‌های خود حبس شده بودند و فکر می‌کردند رمزارزها درآمد راحتی را در اختیارشان قرار می‌دهد.

با این حال شرایط فعلی بیت کوین فرق دارد؛ چون نرخ بهره آمریکا رشد کرده و وام‌های اعطاشده به مردم هم کاهش یافته است. با این حال نرخ‌ بهره بالا، سرمایه‌گذاری در محصولات مالی بلندمدت را به گزینه جذابی تبدیل می‌کند. جریان ورود سرمایه ETFهای اسپات بیت کوین هم نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران نهادی ممکن است بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به این رمزارز اختصاص دهند.

بول ران بازار کریپتو چه زمانی شروع می‌شود؟

ادعای ویلی وو نشان می‌دهد که هنگام ارزیابی بازار بیت کوین باید عوامل اقتصادی را هم در نظر بگیریم. تصمیمات فدرال رزرو آمریکا و کاهش احتمالی نرخ بهره این کشور از ماه مارس (اسفند) از جمله عوامل اقتصادی و فاندامنتالی هستند که بر قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارند.

به طور کلی افزایش نرخ بهره آمریکا از مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) شروع شد و تا اواسط سال ۲۰۲۳ ادامه یافت. شدت و سرعت افزایش این نرخ در ابتدا باعث شد که قیمت بیت کوین به شدت کاهش یابد. علاوه بر این فروپاشی شبکه ترا و صرافی FTX هم به سقوط بیشر BTC کمک کرد.

با این حال تاریخ نشان داده که هرچه افزایش نرخ بهره طولانی‌تر باشد، بیت کوین حساسیت کم‌تری نسبت به آن خواهد داشت. به عنوان مثال با توجه به اینکه ۱۱ ماه از افزایش نرخ بهره آمریکا می‌گذرد، همبستگی بیت کوین و شاخص «S&P 500» برای اولین بار از زمان سقوط FTX منفی شده است.

تحلیلگر مشهوری به اسم رکت کپیتال (Rekt Capital) هم با انتشار نمودار زیر اعلام کرده است که بازار کریپتو هنوز وارد بول ران بعدی خود (محدوده سبزرنگ) نشده است. به طور کلی اگر شوک بزرگی مثل فروپاشی صرافی FTX رخ ندهد، چرخه‌های بیت کوین معمولاً از طریق تحلیل تکنیکال تکرار می‌شوند.

اگر تحلیل رکت کپیتال درست باشد، بول ران بازار کریپتو احتمالا در آوریل (فروردین) شروع می‌شود و بین سپتامبر و اکتبر ۲۰۲۵ (شهریور و مهر ۱۴۰۴) به پایان می‌رسد.

چرخه‌های بازار کرپیتو
چرخه‌های بازار کرپیتو – منبع: توییت رکت کپیتال

منبع
بین کریپتو

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا