تحلیل فاندامنتال

تحلیل وضعیت فعلی اتر؛ چرا ۲۰۲۴ سال اتریوم و پروژه‌های مرتبط با آن خواهد بود؟

با بازگشت نشانه‌های صعودی به بازار رمزارزها، علاوه بر بیت کوین، آلت کوین‌ها نیز یکی پس از دیگری در حال درخشش هستند. در حال حاضر بخش زیادی از تحلیلگران معتقدند در برهه‌ای احتمالا سرمایه‌گذاران بیت کوین را رها کرده و به سراغ آلت کوین‌ها خواهند آمد؛ اتفاقی که می‌تواند آلت سیزن و رشد چشمگیر آلت کوین‌ها را آغاز کند. اما از میان تمام آلت کوین‌ها، به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۴، سال اتریوم و شبکه‌های لایه ۲ مبتنی بر این بلاکچین خواهد بود.

به نقل از کوین تلگراف، پس از تایید صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین، به نظر می‌رسد در ماه‌های آتی کمیسیون بورس آمریکا در نهایت با ETFهای اتریوم نیز موافقت کند. علاوه بر این، این نخستین بولران اتریوم پس از بروزرسانی مرج اتریوم است؛ بروزرسانی که باعث کاهش تورم توکن اتر در زمان هجوم تقاضا به بلاکچین اتریوم می‌شود.

از زمان مرج تاکنون، ۰.۲٪ از عرضه اتریوم سوزانده شده و این رقم طی ماه‌های آینده با افزایش استفاده از شبکه بیشتر خواهد شد.

تغییرات عرضه اتریوم از زمان مرج - منبع: Ultra Sound Money
تغییرات عرضه اتریوم از زمان مرج – منبع: Ultra Sound Money

علاوه بر این، قرار است در هفته‌های آتی بروزرسانی مهمی در شبکه اتریوم انجام و پروپوزال 4844 معروف در این شبکه فعال شود. هدف این بروزرسانی، بهبود پشتیبانی از راهکارهای لایه ۲ است و این اتفاق می‌تواند کارمزد این راهکارها را تا ۱۰ برابر ارزان‌تر کند.

این بروزرسانی در مجموع نقطه عطف چرخه فعلی خواهد بود و اتریوم و سایر راهکارهای لایه ۲ شبکه را به سمت بزرگترین سال تاریخ آنها سوق خواهد داد. اتریوم بدون شبکه‌های لایه ۲ مقیاس‌پذیر نمی‌شود و از پس تقاضای کاربران بر نمی‌آید. در سمت دیگر ماجرا، بدون زنجیره‌های جانبی (subchains) و تیم‌های توسعه حرفه‌ای، راهکارهای لایه ۲ با سرعت قابل قبولی به رشد و توسعه ادامه نمی‌دهند.

اما برای درک بهتر این ادعا که اتریوم در سال ۲۰۲۴ می‌تواند درخشان‌تر از قبل ظاهر شود بهتر است یک گام به عقب برداریم. اصلا اتریوم چیست؟

اتریوم چیست؟

برخلاف بیت کوین، اتریوم صرفا یک دارایی نیست و ارزش ذاتی این ارز دیجیتال به کارایی بلاکچین آن بستگی دارد.

اتریوم بیشتر شبیه یک پایگاه داده مشترک و بستری برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز است. بنابراین، برای ارزش داشتن به برنامه‌های کاربردی نیاز دارد و هرچه تعداد این برنامه‌ها بیشتر شود، ارزش کلی اکوسیستم اتریوم و به دنبال آن اتر بیشتر می‌شود.

در حال حاضر برنامه‌های کاربردی ارزشمندی در بلاکچین اتریوم وجود دارند و برخی از آنها از وب ۳ نشات گرفته‌اند. اما اکثر این برنامه‌ها مربوط به شرکت‌های سنتی هستند که سیستم‌های خود را در بستر بلاکچین اتریوم پیاده‌سازی کرده‌اند. اتفاقی که قبلا هرگز محقق نشده است.

در چرخه‌ گذشته شرکت‌های بسیار زیادی تصمیم گرفتند از تکنولوژی بلاکچین برای کسب و کار خود استفاده کنند. با این حال، به دلیل نداشتن تخصص و شلوغی بیش از حد شبکه، نتوانستند دوام بیاورند. علاوه بر این، در آن زمان اکثر فضای بلاک‌ها با NFTها و میم کوین‌ها اشغال می‌شد و جایی برای توسعه و کاربرد بیشتر باقی نمی‌ماند.

اما به نظر می‌رسد چشم‌انداز کلی شبکه‌های بلاکچینی و به خصوص اتریوم در سال ۲۰۲۴ در حال تغییر است. با گذار از بازار نزولی، بسیاری از شرکت‌های بزرگ اکنون می‌دانند چگونه باید از سیستم‌های بلاکچینی استفاده کنند. علاوه بر این، در حال حاضر شبکه‌های بلاکچینی لایه ۲ هر کدام با ساختار تخصصی خود به خوبی به نیاز کاربران پاسخ می‌دهند، اتفاقی که می‌تواند همه چیز را در چرخه فعلی تغییر دهد.

شبکه‌های لایه ۲ همه‌چیز را تغییر خواهند داد

همانطور که بالاتر گفتیم، اتریوم برای فعالیت خود به شبکه‌های لایه ۲ وابسته است. بنابراین، رشد بیشتر این شبکه‌ها به نوبه خود بر کل اکوسیستم اتریوم تاثیر می‌گذارد.

شبکه پالیگان را در نظر بگیرید. پالیگان پروتکلی برای ساخت و اتصال شبکه‌های بلاکچینی سازگار با اتریوم است و با هدف برطرف ساختن محدودیت‌های این بلاکچین فعالیت می‌کند. این شبکه به جای اینکه صرفا یک بلاکچین عمومی را به تمام برنامه‌های غیرمتمرکز و تیم‌های توسعه اختصاص دهد، با استفاده از کیت توسعه زنجیره‌ای خود (CDK) زنجیره‌های جانبی مختلفی دارد که هرکدام با هدف خاصی توسعه یافته‌اند. تمامی این زنجیره‌ها با استفاده از CDK پالیگان ساخته شده‌اند و در نهایت همه به لایه تجمیع (aggregation layer) این شبکه متصل هستند.

تیم توسعه پالیگان در هفته‌های اخیر لیستی از زنجیره‌های مختلف خود به اشتراک گذاشت که به شرح زیر است:

  • B2: یک زنجیره CDK که بر ساخت و توسعه رول‌آپ‌ها برای بیت کوین متمرکز است
  • OEV Network: یک زنجیره CDK که بر ارزش قابل استخراج اوراکل‌ها (OEV) تمرکز دارد
  • Hypr: یک زنجیره CDK که برای بازی‌های بلاکچینی عرضه شده است
  • Libre: یک زنجیره CDK که به صدور دارایی‌های توکنایز شده برای شرکت‌های مختلف اختصاص یافته است
  • FireDrops: یک زنجیره CDK که برای شرکت هندی فلیپ کارت (FlipKart) طراحی شده است
توییت پالیگان
منبع: X

پالیگان در این مسیر تنها نیست و بقیه بلاکچین‌های لایه ۲ نیز همین مسیر را دنبال می‌کنند. چیزی که در اکوسیستم پالیگان با عنوان CDK شناخته می‌شود، در شبکه آپتیمیزم او پی استک (Op-Stack) نامیده می‌شود.

شبکه‌های لایه ۲ و در نگاه کلی‌تر، اکوسیستم اتریوم در سال ۲۰۲۴ با سرعت زیادی در حال تکامل است و نوید آینده درخشانی را می‌دهند. رقابت بین شبکه‌های لایه دو بدون شک به نفع اتریوم است.

علاوه بر این، انتظار می‌رود در این سال، بالاخره اپلیکیشن‌های وب ۳ خودی نشان بدهند. بنابراین، این سال احتمالا آغازی برای استفاده گسترده از بلاکچین‌هایی مثل اتریوم خواهد بود و شرکت‌ها و کاربران از این شبکه در زندگی روزمره خود استفاده خواهند کرد.

وضعیت اتریوم در کوتاه‌مدت چگونه است؟

قیمت اتریوم روز گذشته نزدیک به ۴٪ افزایش یافت و از ۲۹۱۰ دلار فراتر رفت. اتریوم در طول یک ماه گذشته ۲۸٪ افزایش یافته و تحلیلگران معتقدند همچنان جا برای رشد بیشتر وجود دارد.

همانطور که بالاتر گفتیم، بروزرسانی آتی اتریوم و تایید احتمالی ETFهای اسپات از جمله دلایل خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به این ارز دیجیتال هستند؛ اتفاقاتی که باعث شده تا سود باز قراردادهای فیوچرز اتر به طور چشمگیری افزایش پیدا کند و به ۱۰.۶ میلیارد دلار برسد.

اما بیایید تا نگاهی به چارت اتریوم در تایم فریم ۱ روزه بیندازیم. قیمت اتریوم در تاریخ ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) از حوالی ۲۷۱۷ دلار جهش خود را شروع کرد که نشان می‌دهد خریداران به دنبال تبدیل این سطح به حمایتی برای صعود بیشتر هستند.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

روز بعد اتر از مقاومت ۲۸۶۸ دلاری فراتر رفت و اکنون همه نگاه‌ها به ۳۰۰۰ دلار دوخته شده است. البته باید به این نکته توجه کرد که افزایش قیمت در روزهای اخیر، شاخص قدرت نسبی (RSI) را به بالای ۷۸ رسانده است، بنابراین ممکن است در کوتاه‌مدت قیمت تثبیت یا به صورت جزیی اصلاح شود.

در سمت مقابل، اگر قیمت اتریوم به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۲۶۱۵ دلار سقوط کند، می‌توان گفت به سقف محلی رسیده‌ایم و احتمالا روند در کوتاه‌مدت تغییر خواهد کرد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا