اخبار خارجی

لجر نانو اس یا نانو اس پلاس؛ آیا پشتیبانی از کیف پول محبوب Ledger Nano S متوقف می‌شود؟

شرکت فرانسوی لجر (Legder)، در سال ۲۰۱۶ کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S را برای ذخیره کلیدهای خصوصی و ایمن‌سازی دارایی‌های دیجیتال به دنیای کریپتو ارائه کرد که تبدیل به محبوب‌ترین کیف پول سخت افزاری جهان شد. اما تولید این کیف پول سخت افزاری پرکاربر در سال ۲۰۲۲ متوقف شد و امکان محدود شدن آپدیت‌های نرم‌افزاری آن در آینده از سوی شرکت لجر، مشتریان جدید کیف پول‌های سخت‌افزاری در ایران را با سوالاتی مواجه کرده است که تلاش می‌کنیم در این مطلب به آن پاسخ دهیم.

به گزارش میهن بلاکچین، شرکت لجر پس از عرضه Ledger Nano S که تبدیل به موفق‌ترین محصول آن شد؛ روند ارائه محصولات جدید را ادامه داد تا به عرضه Ledger Nano S Plus و Ledger Nano X و امروز به Ledger Stax رسیدیم که مورد آخر، محصولی انقلابی در بازار کیف پول‌های سخت افزاری محسوب می‌شود.

با این حال شرکت لجر در سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) اعلام کرد با ارائه Ledger Nano S Plus تولید و عرضه Ledger Nano S را که بیش از سه میلیون از آن را به فروش رسانده است، متوقف می‌کند. در اعلامیه «گرامی‌داشت لجر نانو اس» شرکت Ledger (شاید برای حفظ مشتریان علاقه‌مند و وفادار به لجر نانو اس) تاکید داشت که لجر نانو اس پلاس همان نسخه بهبود یافته لجر نانو اس است؛ تنها با این تفاوت که ویژگی‌هایی از آن برای سازگاری بهتر با اپلیکیشن‌های وب ۳ تغییراتی داشته است. در این اعلامیه آمده بود:

واقعیت این است که اکوسیستم وب ۳ با سرعت نور در حال تغییر است و این تغییرات آنچه که کاربران از ما می‌خواهند را دگرگون کرده است. به همین دلیل با موفقیت‌آمیز بودن عرضه اخیر Ledger Nano S Plus، تصمیم گرفتیم Ledger Nano S را بازنشسته کنیم.

Ledger Nano S Plus ابزاری ضروری برای کاوش روان و امن در فضای NFT، دیفای و وب ۳ است. صفحه نمایش بزرگتر آن تجربه کاربری بهتری فراهم می‌کند و افزایش ظرفیت حافظه آن نصب بیش از ۱۰۰ اپلیکیشن را برای کاوش آزادانه در کهکشان کریپتو، ممکن می‌کند. نسخه S Plus، درست مانند S، با دسکتاپ و اندروید (با استفاده از کابل USB) سازگار است.

مقایسه لجر نانو اس با لجر نانو اس پلاس
مقایسه ظاهری لجر نانو اس با لجر نانو اس پلاس

برای کسب اطلاعات کامل در مورد ویژگی‌های Ledger Nano S Plus و نحوه کار با آن می‌توانید مطلب زیر از میهن بلاکچین را مطالعه کنید.

نکته مهمی که در اطلاعیه «گرامی‌داشت لجر نانو اس» جلب توجه می‌کند تاکید بر ادامه همه‌جانبه پشتیبانی از نسخه S از سوی لجر است:

اگر صاحب Ledger Nano S هستید، پایان تولید هیچ تغییری در تجربه روزانه شما نخواهد داشت. پشتیبانی همچنان ارائه می‌شود و تعمیر و نگهداری دستگاه و همچنین ارائه ویژگی‌های جدید و رفع اشکالات حیاتی و آسیب‌پذیری‌ها، تضمین می‌شود.

تاکید لجر بر ادامه پشتیبانی از لجر نانو اس
تاکید لجر بر ادامه پشتیبانی از لجر نانو اس؛ منبع: ledger.com

لجر نانو اس یا اس پلاس؟

علی رغم تاکید لجر بر ادامه پشتیبانی از لجر نانو اس، توقف تولید این مدل واقعیتی است که تبعاتی دارد. اخیرا یکی از فروشندگان ایرانی کیف پول سخت افزاری لجر، ایمیلی که از این شرکت دریافت کرده بود را در اختیار میهن بلاکچین قرار داد. این ایمیل حاوی نکته‌ای است که می‌تواند بحث‌برانگیز باشد:

ایمیل شرکت لجر به فروشنده ایرانی
تصویر ایمیل شرکت لجر به فروشنده ایرانی؛ منبع: میهن بلاکچین

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌شود، در بند سوم این ایمیل که با خط زرد مشخص شده است، می‌خوانیم:

لجر پشتیبانی از مشتری و آپدیت‌های نرم‌افزاری لازم برای سازگار نگه داشتن دستگاه Ledger Nano S را حداقل تا ۲ سال بعد از زمان ارسال این نامه ادامه خواهد داد.

با توجه به زمان ارسال این ایمیل که حدودا اواخر خرداد ۱۴۰۱ است، کاربران Ledger Nano S حداقل تا پایان خرداد ۱۴۰۳ از پشتیبانی کامل لجر برخوردار خواهند بود. ضمنا اگر زمانی فرا برسد که نرم‌افزار لجر آن‌ها آپدیت نشود هیچ خطری دارایی آن‌ها را تهدید نمی‌کند. این افراد همچنان می‌توانند رمزارزهای خود را در لجر نانو اس ذخیره کنند و با استفاده از همان نرم‌افزار قدیمی دارایی خود را مدیریت کنند. در ضمن حتی اگر این امکان صلب شود، با در دست داشتن کلید خصوصی می‌توانند دارایی‌های خود را مستقیما کنترل کنند. بنابراین برای صاحبان لجر نانو اس جای نگرانی وجود ندارد.

اما نکته مناقشه بر‌انگیز در این ایمیل، استفاده از عبارت «حداقل ۲ سال» است. استفاده شرکت لجر از این عبارت در ایمیل رسمی خود به این معنی است که ممکن است زمانی فرا برسد که این شرکت آپدیت‌های نرم‌افزاری لازم برای سازگار نگه‌داشتن Ledger Nano S را انجام ندهد. البته همانطور که ذکر شد اگر چنین اتفاقی بیفتد هم تهدیدی متوجه دارایی‌های کاربران لجر نانو اس نمی‌شود؛ صرفا آزادی عمل آن‌ها برای تعامل با بلاکچین‌ها و اپلیکیشن‌های جدید کاهش می‌یابد.

متوقف شدن آپدیت‌های نرم‌افزاری برای لجر نانو اس ممکن است در آینده ظرفیت آن را برای ارتباط گرفتن با بلاکچین‌های جدید و تعامل با پروژه‌های جدید NFT و دیفای محدود کند و این محدودیت ممکن است فرصت تعامل امن با این پروژه‌ها و همگام بودن با آخرین تحولات فضای کریپتو را از دارندگان لجر نانو اس صلب کند.

بنابراین به کاربران تازه‌واردتر به دنیای کریپتو توصیه می‌شود در صورتی که بین خرید یکی از دو مدل کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S یا Ledger Nano S Plus مردد هستند، با توجه به موضع‌گیری لجر و نزدیک بودن قیمت این دو مدل، برای پیش‌گیری از محدودیت‌های بالقوه در آینده، نسخه S Plus را انتخاب کنند.

  • آیا پشتیبانی از آپدیت‌های نرم‌افزاری برای Ledger Nano S متوقف می‌شود؟

با توجه به اطلاعاتی که در دست داریم می‌دانیم لجر نانو اس حداقل تا خرداد ۱۴۰۳ از پشتیبانی کامل برخوردار خواهد بود. اما مساله این است که ایمیل ارسال شده از سوی شرکت لجر، در مورد بی‌انتها بودن پشتیبانی از آپدیت‌های نرم‌افزاری این کیف پول تردید ایجاد کرده است. بنابراین ممکن است زمانی فرا برسد که این شرکت آپدیت‌های نرم‌افزاری لازم برای سازگار نگه‌داشتن لجر نانو اس را انجام ندهد.

  • بین دو کیف پول Ledger Nano S و Ledger Nano S Plus کدامیک گزینه بهتری است؟

در صورتی که بین خرید یکی از دو مدل کیف پول سخت افزاری مردد هستند، با توجه به موضع‌گیری شرکت لجر و نزدیک بودن قیمت این دو مدل، برای پیش‌گیری از محدودیت‌های بالقوه در آینده، انتخاب نسخه S Plus منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

نظر شما در مورد این ایمیل شرکت لجر چیست؟ کیف پول سخت افزاری مناسب از نظر شما کدام است؟ نظرات خود را با ما و کاربران میهن بلاکچین در میان بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا