اخبار بیت کوین

طلبکاران Mt. Gox چه کسانی هستند؛ آیا بیت کوین‌‌های خود را می‌فروشند؟

صرافی ژاپنی ام‌تی گاکس (Mt. Gox) که یک دهه پیش پس از حمله هکرها اعلام ورشکستگی کرد بالاخره برای بازپرداخت بدهی طلبکاران خود آماده شده است. به نظر می‌رسد طلبکاران این صرافی به پاس صبر طولانی‌شان در این چند سال، پاداش خوبی دریافت خواهند کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، به دنبال حمله به صرافی ام‌تی گاکس در مجموع حدود ۹۵۰٬۰۰۰ بیت کوین به سرقت رفت، کوین‌هایی که در مقایسه با امروز آنقدرها هم ارزش نداشتند. با این حال، در ادامه حدود ۱۴۰٬۰۰۰ واحد از این بیت کوین‌ها که با قیمت‌های امروزی حدودا ۹ میلیارد دلار می‌ارزند بازیابی شدند و قرار است به صاحبان خود بازگردانده شوند.

یکی از طلبکاران صرافی Mt. Gox، شخصی به نام گرگوری گرین (Gregory Greene) از ایالت ایلنوی است. این فرد پس از اعلام ورشکستگی صرافی ام‌تی گاکس در فوریه سال ۲۰۱۴ یک شکایت دسته‌جمعی علیه این صرافی و مدیرعامل آن ثبت کرد. وی در آن زمان گفت که حساب مسدود‌شده‌اش در صرافی ام‌تی گاکس، حدودا ۲۵٬۰۰۰ دلار بیت کوین داشته است، هرچند که تعداد دقیق کوین‌ها را افشا نکرد.

بیت کوین در آن زمان حدودا ۶۰۰ دلار قیمت داشت و بهای امروز آن از ۶۰٬۰۰۰ دلار فراتر رفته است. این نشان می‌دهد بیت کوین‌های از دست رفته گرین، با احتساب قیمت‌های کنونی حدود ۲.۵ میلیون دلار ارزش دارد و ۱۰٬۰۰۰٪ زیادتر شده است. البته مشخص نیست که چقدر از این پول قرار است در فرآیند بازپرداخت که انتظار می‌رود از ماه جولای آغاز شود به گرین بازگردانده شود.

جان گلاور (John Glover)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری شرکت وام‌دهی ارز دیجیتال لدن (Ledn) معتقد است طلبکاران ام‌تی گاکس قرار است یک بازگشت سرمایه تاریخی را تجربه کنند.

وی در گفتگویی با سی‌ان‌بی‌سی گفت:

بسیاری از آنها به وضوح بیت کوین خود را می‌فروشند و از این واقعیت که دارایی‌هایشان در صرافی ورشکسته Mt. Gox به بهترین سرمایه‌گذاری عمرشان تبدیل شده، لذت خواهند برد.

مروری بر تاریخچه صرافی Mt. Gox

صرافی ام‌تی گاکس مخفف عبارت «Magic: The Gathering Online Exchange»، در زمان فعالیت خود یکی از بزرگترین پلتفرم‌های معاملاتی آنلاین بود و کاربران در آن می‌توانستند با استفاده از ارزهای مختلف، بیت کوین خریداری کرده یا به فروش برسانند. این صرافی در اوج موفقیت خود، حدود ۸۰٪ از تمام حجم معاملات جهانی بیت کوین را به خود اختصاص می‌داد، آماری که بزرگی صرافی Mt. Gox را به خوبی نشان می‌دهد.

علیرغم موفقیت‌های این صرافی، مونت گاکس در فوریه سال ۲۰۱۴ پس از یکسری از سرقت‌ها تعطیل شد. این صرافی در آن زمان ناپدید شدن بیت کوین‌هایش را به باگی در این ارز دیجیتال نسبت داد. با این حال، کاربران با اشاره به پیام‌های مربوط به تراکنش‌های ناتمام خود معتقد بودند بیت کوین‌ آنها به صورت غیرقانونی توسط هکرها جابجا شده است.

از آن زمان مشتریان صرافی مونت گاکس به دنبال بازگشت بیت کوین‌های خود بوده‌اند و این اتفاق هنوز محقق نشده است. با این حال، روز دوشنبه متولی منصوب‌شده توسط دادگاه برای نظارت بر روند ورشکستگی مونت گاکس خاطرنشان کرد روند بازپرداخت وجوه به حدود ۲۰٬۰۰۰ طلبکار Mt. Gox از ماه جولای آغاز خواهد شد. این پرداخت‌ها قرار است به صورت ترکیبی از بیت کوین و بیت کوین کش باشند.

الکس تورن (Alex Thorn)، مدیر بخش تحقیقات شرکت گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital) ماه گذشته در یادداشتی نوشت اکثر طلبکاران بزرگی که او با آنها صحبت کرده گفته‌اند می‌خواهند طلب خود را به صورت ارز دیجیتال دریافت کنند، نه ارز فیات. همچنین آنها مدعی‌ شده‌اند به هولد کوین‌های خود ادامه خواهند داد.

به گفته تورن، بسیاری از طلبکاران بزرگ مونت گاکس افرادی شناخته‌شده در دنیای بیت کوین هستند. از جمله آنها می‌توان به راجر ور (Roger Ver)، یکی از سرمایه‌گذاران اولیه بیت کوین، آدام بک (Adam Back) و گرگ مکس ول (Greg Maxwell)، بنیانگذاران شرکت بلاک استریم (Blockstream) و بروس فنتوم (Bruce Fenton)، مدیر اجرایی سابق بنیاد بیت کوین اشاره کرد.

برخی اما به دنبال فروش هستند!

به گفته تورن، با توجه به مکالماتی که با سرمایه‌گذاران سازمانی انجام شده است، احتمالا شاهد فشار فروش قابل توجهی از جانب این سرمایه‌گذاران پس از بازپرداخت بدهی‌ها نخواهیم بود.

با این حال، گلاور معتقد است هنوز احتمال فروش قابل توجهی در میان طلبکارانی که سال‌ها منتظر پول خود بوده‌اند وجود دارد. وی در این رابطه می‌گوید:

برخی به وضوح می‌فروشند و با پول نقد از بازار فرار می‌کنند.

تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان چیس معتقدند احتمال فروش سنگین از سوی طلبکاران صرافی Mt. Gox در ماه‌های آینده، ممکن است در کوتاه‌مدت فشار نزولی بر بازار وارد کند. در گزارش جی‌پی مورگان آمده است:

با فرض اینکه اکثر فروش توسط طلبکاران ام‌تی گاکس در ماه جولای صورت بگیرد، در این ماه شاهد ریزش قیمت خواهیم بود اما از آگوست به بعد روند بازمی‌گردد.

تورن مدعی است این احتمال وجود دارد که تعدادی از سرمایه‌گذاران بیت کوین صرافی Mt. Gox تا قبل از این پول خود را نقد کرده و از بازار خارج شده باشند. به عقیده مدیر تحقیقات گلکسی دیجیتال، طی ۱۰ سالی که از ورشکستگی این صرافی می‌گذرد یک بازار ثانویه برای کسانی که می‌خواستند طلب خود را به فروش برسانند ایجاد شده و بسیاری عملا امتیاز طلب خود را فروخته‌اند.

تورن افزود:

کسانی که تا به اینجای کار مانده‌اند، افرادی هستند که به شکلی واقعی به بیت کوین باور دارند.

وی ادامه داد:

هزاران نفر از این طلبکاران ۱۰ سال برای پرداخت‌ّا صبر کردند و در این مدت پیشنهادهای جذابی مبنی بر فروش طلب خود را رد کرده‌اند که نشان می‌دهد آنها کوین‌های خود را می‌خواهند.

تورن می‌گوید انتظار فشار فروش محدودی دارد اما تاکید کرد حتی اگر ۱۰٪ از بیت کوین‌های بازپرداخت شده به طلبکاران به فروش برسد، شاهد تاثیر منفی آن بر بازار خواهیم بود.

در سمت مقابل اما این باور وجود دارد که برخی پیامدهای مالیاتی ممکن است از فروش گسترده جلوگیری کند. لوک نولان (Luke Nolan)، پژوهشگر اتریوم در شرکت کوین شرز (CoinShares) می‌گوید دلیل اصلی که طلبکاران مونت گاکس بازپرداخت در قالب ارز دیجیتال را انتخاب کرده‌اند، پیامدهای مالیاتی است. تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان نیز روز دوشنبه در یادداشتی نوشتند طلبکاران در حال حاضر به دلیل مسائل مالیاتی یا اینکه فکر می‌کنند فروش کوین‌ها باعث از دست رفتن فرصت رشد بیشتر قیمت در آینده می‌شود، فعلا تمایل دارند کوین‌های خود را حفظ کنند.

کلاور معتقد است در حال حاضر راه‌های مختلفی برای دور زدن مالیات‌های بزرگ در سود سرمایه وجود دارد. وی در این رابطه می‌گوید:

کسانی که در مناطقی زندگی می‌کنند که مالیات هنگفتی بر سود سرمایه‌‌گذاری‌شان می‌گیرند، ممکن است برای اجتناب از پیامدهای مالیاتی دارایی خود را هولد کنند و به جای آن بیت کوین خود را وثیقه قرار دهند و وام دلاری بگیرند. بدین ترتیب بیت کوین خود را بدون اینکه مجبور به فروش باشند به دلار تبدیل می‌کنند.

منبع
CNBC

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا