مقالات عمومی

گرانترین پیتزای دنیا: اولین تراکنش بیت کوین!

اولین تراکنش بیت کوین برای همیشه نشان دهنده ی شروعی بی سر و صدا برای یک تکنولوژی خواهد بود که توانایی کاهش اختلاف دستمزد را دارد. با وجود شروعی متلاطم ولی موفق، بیت کوین به آرامی در حال نفوذ به زندگی روزمره است. غولهایی مانند IBM و مایکروسافت در حال ادغام تکنولوژی های زیرساختی آن با خدمات خود و در عین حال کمک به کسب و کارهای کوچک برای بهره بردن از بلاک چین هستند.

با رشد انفجاری قیمت و علاقه سرمایه گذاران به بیت کوین و تراکنش بیت کوین طی چند سال اخیر، حامیان آن پیروزی های بزرگ و حتی شکست های بزرگتری را تجربه کرده اند. در می سال ۲۰۱۰، دو عدد پیتزا به قیمت ۱۰,۰۰۰ بیت کوین خریداری شدند. در آن زمان، ۱۰,۰۰۰ بیت کوین معادل ۴۱ دلار بود. اگر این مقدار بیت کوین خرج نمی شد، دارای ارزشی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار می بود. پس این تراکنش با چنین قیمت سرسام آوری در زمان حال، با چه انگیزه ای انجام شد؟

شروع آرام بیت کوین

آشنایی مردم جهان با بیت کوین

در سال ۲۰۱۰، صاحبان بیت کوین بسیار در مورد آینده ی آن تردید داشتند. دلیل اصلی جذابیت آن برای رسانه های روزمره، استفاده از آن در بازارهای سیاه آنلاین و به منظور معامله دارو، اسلحه، مهمات و محصولات و خدمات پنهانی دیگر بود. با اینکه این موضوع در حال خدشه دار کردن نام بیت کوین بود، افرادی زیادی توانایی های بیت کوین را درک نکردند، یعنی تراکنش های دیجیتال آنی که بر روی یک دفترکل توزیع شده تکمیل و تایید می شدند.

تراکنش تاریخی خرید پیتزا با استفاده از بیت کوین توسط فردی به نام لورنزو هانیِچ، یکی از اولین توسعه دهندگان فنی ییت کوین انجام شد. در زمانی که هر بیت کوین تنها چند پنی ارزش داشتند، انجام خرید و آزمایش بازدهی آن در بازارهای دنیای واقعی امری مشکل بود. به همین خاطر لورنزو تصمیم گرفت برای آزمایش موارد استفاده آن سعی در خرید با استفاده از تراکنش بیت کوین کند.

چند روز پس از اعلام برنامه هایش، توسط مردی جوان در فلوریدا به نام جرمی استِردیوانت با وی تماس گرفته شد که به او پیشنهادی مبنی بر انجام چنین مبادله ای را داد. این اتفاق در ۲۲ می ۲۰۱۰ رخ داد که اکنون یکی از روزهای مهم در حوزه ارزهای دیجیتال بوده و با نام روز پیتزای بیت کوین شناخته می شود.

مجموع این سفارش ۴۱ دلار بود که معادل با ۱۰,۰۰۰ بیت کوین می شد. امروز این مقدار میلیون ها دلار ارزش دارد که نشان دهنده ی رشد فوق العاده ارزشی است که این ارز از ابتدای مسیر خود تجربه کرده است. این رشد، به دلیل وجود تراکنش ها و فداکاری های این چنین است مردم توانستند موارد استفاده ارزهای دیجیتال و نهایتا مفاهیم دیگری مانند قراردادهای هوشمند، اپلیکیشن های غیرمتمرکز و ابداعات دیگر را درک کنند. آنها می دیدند که ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین می تواند بصورت موفقیت آمیز واسطه ها و مراحل غیرضروری را حذف کرده و از سوءاستفاده از فعالیت های اینترنتی یا تمایلات خرید شما جلوگیری کند. پیتزای بیت کوین به نرخی ثابت خریداری شد و شامل هیچگونه هزینه ارسال یا مالیاتی نبود.

از روی این ایده، اکنون پلتفرمی به نام PizzaForCoins وجود دارد که نزدیکترین محل پیتزافروشی به محل شما را پیدا کرده و با تحقق بخشیدن به تصور اصلی هانیِچ از تراکنش پیتزای بیت کوین، مراحل تحویل آن را به نرخی ثابت انجام می دهد.

چرا این روز ستوده شده و به یاد آورده می شود؟

مردم ممکن است از این اتفاق مطلع شده و از اهمیت چنین موضوع به نظر بی اهمیتی سالها بعد تعجب کنند. با اینکه این تراکنش خریدی ساده به نظر می آید، اولین تراکنش در نوع خود می باشد. از آن زمان، میلیون ها تراکنش بر روی بلاک چین بیت کوین انجام شده که همه ی آنها به رشد و نمایش ارزش های آن برای کسب و کارها و جامعه کمک کرده اند.

بدون وجود این نمایش ساده از موارد استفاده بیت کوین، ممکن بود دیگران با کاربردهای انقلابی و در عین حال ساده آن در مبادله ارزش بین دو طرف آشنا نمی شدند. دیگر ضرورتی به تکیه بر بانک ها یا اشخاص ثالث برای تایید قابلیت اعتماد بین دو طرف وجود نداشت. تراکنش ها دیگر می توانستند به صورت فرد به فرد (P2P) و بدون نیاز به هیچ واسطه یا شخص ثالثی صورت گرفته و داده های تولید شده در دسترس ماشین های تبلیغاتی که به دنبال سوءاستفاده از کاربرانی که خلق کننده اصلی ارزش هستند، قرار نمی گیرد.

با اینکه این مفاهیم در مقایسه با چنین تراکنش ساده ای به نظر دور از ذهن می آیند، این اتفاق در واقع نقطه تغییر جهت مهمی بود، نقطه ای که به بیت کوین نشان داد اگر بتواند به شکلی درست این تکنولوژی را مقیاس پذیر کند، می تواند در واقع در تمام جامعه به بهبود سازماندهی در کسب و کارها کمک کند.

آینده ی تراکنش های فرد به فرد

توضیح شبکه های همتا به همتا

تراکنش پیتزای بیت کوین شروعی بود بر شور و شوقی که هنوز هم در حال شعله کشیدن است. بیت کوین در حال حاضر به ۲ پروتکل تقسیم شده است، در مقایسه با قیمت ۰.۰۸ دلار به ازای هر کوین در می ۲۰۱۰ به سطح قیمتی تا ۱۹.۰۰۰ دلار رسیده و اکنون به عنوان بهترین و محبوبترین نوع سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود. تکنولوژی پشت آن توسط شرکت های بزرگی مانند مایکروسافت و IBM به منظور کمک به کسب وکارها برای ساده سازی تراکنش ها و پیاده سازی بهتر استراتژی ها و خدمات به مشتریانشان استفاده می شود. این شور و شوق تماما غیرمنطقی نیست چرا که این تکنولوژی موراد زیر را به همراه دارد:

  • مدیریت بهتر داده
  • بهره وری بیشتر به دلیل قابلیت های یادگیری ماشینی و دسترسی بهتر به داده
  • جلوگیری از کلاهبرداری
  • حذف دخالت شخص ثالث
  • امنیت و حریم شخصی بهبود یافته

این مزایا تنها خلاصه ای از قابلیت های این تکنولوژی هستند، چرا که سازمان ها می توانند به راحتی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند و ما تا اینجا تنها شروعی از چگونگی سازمان های نسل بعد را دیده ایم. فعالیت های ستنی کسب و کارها در حال اتمام بوده و ساختارهای هوشمندتر، سریعتر و مشتری و جامعه مدارتر از طریق بخش های مختلف اقتصادی در حال ظهور هستند.

اقتصاد غیرمتمرکز استاندارد جدید بوده و کسب و کارها در حال رساندن خود می باشند. شرکت های بازاریابی متوجه شده اند که ماشین های تبلیغاتی بازدهی نداشته و تنها از صاحبان حقیقی ارزش که کاربران هستند سوءاستفاده می کنند. شرکت هایی با دید آینده نگرانه مانند Brave و Kik، هدفشان اثبات اشتباهاتی است که صنایع مرتبطشان مرتکب شده اند و به دنبال معرفی استانداردی جدید از سازماندهی که باعث تشویق مشارکت و حفظ نقشی فعال در تصمیم گیری می شود، می باشند.

سال ۲۰۱۸، سالی بود که طی آن نام های بزرگی، ساختارهای جدیدی پیاده سازی کردند و همچنین چهره های جدیدی در صنعت ارزهای دیجیتال و بلاک چین که پتانسیل تبدیل شدن به گوگل و فیسبوک آینده را دارند، نیز به ما معرفی شدند. اولین تراکنش بیت کوین برای همیشه نشان دهنده ی شروعی بی سر و صدا برای یک تکنولوژی خواهد بود که توانایی کاهش اختلاف دستمزد، بهبود موفقیت کسب و کارهای کوچک و بازگرداندن قدرت به دست جامعه ای سخت کوش و آینده نگر از افراد مختلف در میان عموم را دارد.

منبع
worldcryptoindex

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا