اخبار خارجی

شبکه حریم خصوصی زی کش به سمت الگوریتم اثبات سهام حرکت می‌کند

شرکت الکترونیک کوین (ECC) نهاد پشت زی‌کش (Zcash) نقشه راه جدید خود را منتشر کرد. این سازمان که در حوزه حریم خصوصی (Privacy) تمرکز دارد، در قالب یک پست وبلاگ بیان کرد می‌خواهد در سال ۲۰۲۲ کیف پول رسمی ECC خود را عرضه کند. پس از این کار قرار است در مدت سه سال، مکانیسم اجماع Zcash را از PoW به PoS تغییر دهد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دی‌کریپت، در ساعات اولیه انتشار این محتوا، قیمت Zcash با رشد ۲۸.۶ درصدی، از ۱۴۷ دلار به ۱۸۹ دلار رسید. شرکت الکترونیک کوین قصد دارد به یک بازیگر کلیدی در وب ۳.۰ تبدیل شود. چشم‌اندازی ECC از آینده این حوزه متصور است، روشی کاملا غیرمتمرکز برای اتصال داده‌ها به یکدیگر و ایفای نقش هر کاربر به‌شکل مستقل از وب است. در چشم‌انداز جمعی جامعه از وب غیرمتمرکز، افراد کنترل کاملی بر اطلاعات خواهند داشت. ECCمعتقد است حریم خصوصی یا پرایوسی بخش بزرگی از این ساختار خواهد بود و مساله پرایوسی کوین‌ها بیش از پیش پررنگ خواهد شد.

نقشه راه ECC درباره چه موضوعاتی صحبت کرده است؟

کمپانی الکترونیک کوین در نقشه راه خود، هدف از عرضه کیف پول اختصاصی در سال ۲۰۲۲ را برقراری تعامل بیشتر با کاربران زی‌کش عنوان کرده است. ECC می‌گوید این کار به آنها اجازه می‌دهد، با سرعت بیشتری تغییرات لازم را در پروتکل ایجاد کنند. همچنین الکترونیک کوین اعلام کرد، کد کیف پول منبع باز خواهد بود و توسعه‌دهندگان می‌توانند منتظر یک کیت توسعه نرم‌افزار در آینده باشند.

از آنجایی که شبکه زی‌کش با الگوریتم گواه اثبات کار فعالیت می‌کند، دغدغه‌های زیست محیطی، شرکت الکترونیک کوین را به فکر این تغییر انداخته است. آن‌ها می‌خواهند از الگوریتم PoW که ماینرهایی با توان محاسباتی بالا تراکنش‌ها را اعتبارسنجی می‌کنند، به سمت PoS با ماینرهایی که دارندگان بیشترین Zcash هستند و تراکنش‌ها را تایید می‌کنند، حرکت کنند.

گردانندگان پرایوسی کوین Zcash معتقدند، این جابه‌جایی باعث کاهش تولید آلودگی توسط زی‌کش می‌شود. آن‌ها امیدوارند این کار فشار قیمت نزولی را روی این ارز دیجیتال کاهش دهد. طبق آماری که این شرکت دارد، در حال حاضر ماینرها به‌سرعت زی‌کش خود را نقد می‌کنند که قبض برق دستگاه‌ها را پرداخت کنند.

الکترونیک کوین در قسمت آخر نقشه راه جدیدش، درباره قابلیت‌های همکاری صحبت کرده است. آن‌ها می‌گویند پس از تکمیل و پیاده‌سازی الگوریتم گواه اثبات سهام، موقعیت‌های همکاری بین‌زنجیره‌ای مختلفی به‌وجود می‌آید. شرکت ECC از احتمال همکاری با شبکه کازماس (Cosmos) نام برده است.

شرکت ECC امیدوار است در آینده با اضافه شدن قابلیت‌های جدید، اعتبار Zcash‌ به‌عنوان یک رمزارز حریم خصوصی بیشتر شود.

اظهارات کارشناسان درباره انتقال Zcash ‌به PoW

بری سیلبرت (Barry Silbert) بنیان‌گذار و مدیرعامل گروه دیجیتال کارنسی (Digital Currency Group) که یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر است، روز یکشنبه در توییتر گفت که با توجه به میزان عرضه ZEC باید از این کوین بیشتر خرید. این توییت سیلبرت همزمان با افزایش قیمت زی‌کش نسبت به دلار و بیت کوین بود.

توییت بری سیلبرت درباره عرضه زی کش

البته برخی از تحلیل‌گران استدلال کرده‌اند که پس از انتقال Zcash به PoS، این رمزارز محدودیت عرضه نخواهد داشت. برای مثال، ویلی وو (Willy Woo) تحلیل‌گر آنچین در پاسخ به توییت سیلبرت گفت که اگر زی کش بتواند «تصمیمی برای گسترش مالیات توسعه‌دهندگان بگیرد» و «به الگوریتم PoS تغییر کند و ماینرها حذف شوند»، او مطمئن است که این ارز دیجیتال حداکثر عرضه نخواهد داشت.

پاسخ ویلی وو به بری سیلبرت

وو اضافه کرد:

این مساله نادیده گرفتن مشکل تورم سال ۲۰۱۸ و فرض توانایی ما برای بررسی عرضه است.

صحبت‌های ویلی وو به آسیب‌پذیری Zcash که می‌توانست بی‌نهایت کوین ایجاد کند، اشاره دارد.

شایان ذکر است کوین شبکه زی کش تقریبا یک سال گذشته در اواخر آبان ماه اولین هاوینگ خود را انجام داده بود.

منبع
cointelegraphdecrypt.co

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا