اخبار خارجی

انقضای معاملات آپشن‌ ۱.۱ میلیارد دلاری بیت کوین؛ قیمت بیت کوین چه روندی خواهد داشت؟

روز جمعه ۱.۱ میلیارد دلار از معاملات آپشن بیت کوین منقضی می‌شود. گاوهای بیت کوین پس از اصلاح قیمت ۱۱.۵٪ هفته گذشته با ضرر ۳۰۰ میلیون دلاری مواجه شده‌اند. این موضوع، آنها را به بازنده انقضای آپشن‌های بیت کوین در تاریخ ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) تبدیل می‌کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کو‌ین‌ تلگراف، گاوهای بیت کو‌ین‌ هنوز از اصلاح قیمت ۴ دسامبر (۱۳ آذر) زخمی و به فکر جبران هستند. طی این اصلاح، قیمت بیت کوین از ۵۷,۰۰۰ به ۴۲,۰۰۰ دلار کاهش یافت. این کاهش ۲۶.۵٪ باعث شد ۸۵۰ میلیون دلار قرارداد آتی بیت کوین لیکویید شود، اما نکته مهم‌تر آن است که شاخص ترس و طمع به پایین‌ترین سطح خود از ۲۱ جولای تاکنون رسیده است.

قیمت بیت کوین
قیمت بیت کوین

مقایسه این دو رویداد تا حدودی عجیب است، زیرا کاهش قیمت بیت کو‌ین‌ به کمتر از ۳۰,۰۰۰ دلار در تاریخ ۲۱ جولای (۱۰ مرداد) باعث شد کل سود معامله‌گران و افزایش قیمت این رمزارز در سال ۲۰۲۱ از بین برود. در این بین، کف قیمت ۴۲,۰۰۰ دلاری در تاریخ ۱۳ آذر هم‌چنان به معنای افزایش قیمت ۴۴ درصدی بیت کوین از ابتدای سال تاکنون است، در حالی که شاخص S&P 500 و قیمت نفت WTI در سال ۲۰۲۱ به ترتیب ۲۱ و ۴۱ درصد افزایش داشته‌اند.

شاید گاوها به ذخایر بیت کوین موجود در صرافی‌ها متمرکز باشند. ذخایر بیت کوین در صرافی‌ها روند نزولی در پیش گرفته و در حال حاضر به کمترین سطح خود طی ۳ سال اخیر رسیده است. طبق اطلاعات CryptoQuant، در حال حاضر کمتر از ۲.۲۷ میلیون بیت کوین در صرافی‌ها وجود دارد. کاهش تعداد بیت کوین‌های موجود در صرافی‌ها گویای آن است که سرمایه‌گذاران به فروش این رمزارز در کوتاه‌مدت تمایلی ندارند. بسیاری از سرمایه‌گذاران، این موضوع را به عنوان یک معیار صعودی در نظر می‌گیرند.

حتی با وجود توازن بین آپشن‌های کال (خرید) و پوت (فروش) در انقضای ۱.۱ میلیارد دلاری روز جمعه و پس از تثبیت قیمت بیت کوین در سطح بالاتر از ۵۰,۰۰۰ دلار، خرس‌ها موقعیت بهتری در اختیار دارند.

آپشن‌های بیت کوین - نسبت آپشن‌های پوت و کال
آپشن‌های بیت کوین – نسبت آپشن‌های پوت و کال

نسبت آپشن‌های کال به پوت به طور کلی برتری ۷٪ گاوها را نشان می‌دهد زیرا ارزش آپشن‌های کال (خرید) و پوت (فروش) به ترتیب ۵۵۵ و ۵۲۰ میلیون دلار است. هرچند، مقدار این اندیکاتور که بر روی ۱.۰۷ قرار دارد گمراه‌کننده است زیرا کاهش قیمت ۱۱.۵ هفته گذشته باعث شد که اکثر آپشن‌های گاوها بی‌ارزش شود.

برای مثال، اگر قیمت بیت کوین تا ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) در سطح کمتر از ۵۲,۰۰۰ دلار باقی بماند، فقط ۵۰ میلیون دلار آپشن‌های کال موجود خواهد بود، زیرا در این صورت، دیگر ارزشی برای خرید بیت کوین در قیمت ۵۵,۰۰۰ دلار وجود ندارد.

این اعداد نشان می‌دهد که گاوها در معرض ضرر هنگفتی قرار دارند

در ادامه، ۳ سناریوی محتمل بر اساس نوسان قیمت کنونی بیت کو‌ین‌ را بررسی می‌کنیم. تعداد قراردادهای آپشن‌های موجود در تاریخ ۱۰ دسامبر برای گاوها و خرس‌ها بر اساس قیمت بیت کوین در تاریخ انقضا متفاوت است. تمایل قیمت بیت کوین به هر کدام از این دو سمت، از نظر تئوری شامل سودهای مختلفی بوده که به شرح زیر است:

  • قیمت بین ۴۷,۰۰۰ الی ۵۰,۰۰۰ دلار: ۴۰۰ آپشن کال (خرید) و ۶۶۰۰ آپشن پوت (فروش). نتیجه ۳۰۰ میلیون دلار به نفع آپشن‌های پوت یا همان خرس هاست.
  • قیمت بین ۵۰,۰۰۰ الی ۵۴,۰۰۰ دلار: ۱۷۰۰ آپشن کال و ۴۷۰۰ آپشن پوت. نتیجه ۱۶۰ میلیون دلار به نفع آپشن‌های پوت یا همان خرس هاست.
  • قیمت بالاتر از ۵۴,۰۰۰ دلار: ۲۴۰۰ آپشن کال و ۲۹۰۰ آپشن پوت. نتیجه ۳۰ میلیون دلار به نفع آپشن‌های پوت یا همان خرس هاست.

این تخمین، آپشن‌های کال استفاده‌شده در قراردادهای صعودی و آپشن‌های پوت استفاده‌شده در معاملات خنثی و نزولی را مدنظر قرار داده است. هرچند، این تخمین ساده بسیاری از استراتژی‌های پیچیده سرمایه‌گذاری را نادیده گرفته است.

برای مثال، معامله‌گران می‌توانند آپشن کال را بفروشند تا در صورتی که بیت کوین به بالاتر از قیمت مشخصی برود، تعامل خود با این رمزارز را کاهش دهند. اما متاسفانه اثر این موضوع را نمی‌توان به راحتی تخمین زد.

خرس‌ها برای حفظ قیمت بیت کوین به کمتر از ۵۰۰۰۰ دلار، تمام تلاش خود را می‌کنند

خرس‌ها باید قیمت بیت کوین را به کمتر از ۵۰,۰۰۰ دلار برسانند تا بتوانند ۳۰۰ میلیون دلار سود کسب کنند. از طرف دیگر، گاوها نیز باید قیمت بیت کوین را از ۵۰,۵۰۰ دلار، ۷.۲٪ افزایش دهند تا ضرر خود را نصف کنند.

با توجه به نقد شدن ۲ میلیارد دلار وضعیت خرید استقراضی لوریج‌شده در تاریخ ۴ دسامبر، گاوها احتمالا در صدد حفظ قیمت کنونی هستند و در حال حاضر ریسک بیشتری نمی‌کنند. تلاش بیهوده برای جلوگیری از این ضرر کوتاه‌مدت، نتیجه چشمگیری برای گاوها ندارد و غیرضروری است. بنابراین، در این شرایط، خرس‌ها در انقضای آپشن‌های هفته جاری دست بالاتر را دارند.

به نظر شما قیمت بیت کوین تا فردا در چه سطحی باقی خواهند ماند؟

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا