متوسط مقالات

۱۰ اتفاق تاثیر گذار در حوزه اتریوم در سال ۲۰۲۰ !

با توجه به تاخیر برنامه به‌روز‌رسانی اتریوم و افزایش چشمگیر قیمت و پروژه دیفای، در ادامه به ۱۰ مورد از اتفاقات بزرگ حوزه اتریوم در سال ۲۰۲۰ نگاهی می‌اندازیم

همه ما سال بدی را پشت سر نگذاشتیم. رویدادهای سال ۲۰۲۰ که در رابطه با اتریوم اتفاق افتادند به چندین دلیل در کتاب‌های تاریخ نوشته می‌شوند زیرا کاربردهای جدیدی برای این بلاک چین یافت شد و میزان ارزش ETH تا حد زیادی بالا رفت. در این مقاله می‌توانید شماره معکوس ما از ۱۰ لحظه بزرگی که مربوط به اتریوم در طول سال ۲۰۲۰ است را مشاهده کنید.

اتفاقات بزرگ حوزه اتریوم در سال ۲۰۲۰

اتفاقات بزرگ حوزه اتریوم

۱۰. تاخیر، تاخیر، تاخیر

در ابتدا قرار بود تا فاز صفر اتریوم ۲.۰ در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ اجرا بشود اما تاریخ مورد بحث در آخرین لحظه عقب افتاد تا تغییراتی در طراحی فنی شبکه گواه اثبات سهام صورت بگیرند. در این زمان بود که همه امیدوار بودند تا اتریوم ۲.۰ در ماه ژوئیه راه اندازی شود و با پنجمین سالگرد فعالیت این بلاک چین همزمان باشد. با گذر زمان، کم‌کم شک و تردیدهایی حول محور اینکه اصلا این پروژه در طول امسال راه‌اندازی نمی‌شود پدید آمد.


اتریوم ۲ چیست؟ راهنمای کامل به‌روزرسانی شبکه بلاکچین اتریوم


۹. اختلال در آزمایش نهایی

هنگامی که Medalla یعنی آخرین شبکه آزمایشی چند کاربره پیش از شروع فاز صفر پروژه مورد بحث ما با اختلال بزرگی مواجه شد، برای بار دیگر در ماه اوت زمان اجرا به وقت دیگری موکول شد. اکثر اعتبارسنج‌ها به دلیل مشکل و یا در اصطلاح باگ به وجود آمده آفلاین شدند و این ترس را به وجود آوردند که Eth2 به تعویق بیشتری نیاز دارد. منتقل شدن اتریوم به PoS یا همان شبکه گواه اثبات سهام حرکتی پرمخاطره بود. توسعه‌دهندگان تایید کردند که وقوع حادثه‌ای مثل این در شبکه اصلی می‌تواند فاجعه‌بار باشد اما استدلال کردند که این امر دقیقا همان دلیلی است که تست‌نت‌ها یا همان شبکه‌های آزمایشی برای آن طراحی شده‌اند.

۸. تقاضا برای دیفای سر به فلک می‌کشد

وضعیت پروژه‌های دیفای

گستره عظیمی از پروتکل‌های دیفای مبتنی بر بلاک چین اتریوم هستند و میزان ارزش قفل شده در این حوزه با سرعت چشمگیری از ۷۰۰ میلیون دلار به ۱۶ میلیارد دلار در طی سال ۲۰۲۰ رسید و این نیز یکی دیگر از اتفاقات بزرگ حوزه اتریوم به حساب می‌آید. با وجود اینکه این امری خوب تلقی می‌شود اما شبکه فعلی درحال تقابل با ازدحام زیاد است و همین موضوع موجب افزایش میزان ضرورت اجرای  اتریوم ۲ بیش از هر زمان دیگری در گذشته شده است. در طول تابستان سال ۲۰۲۰ ما دلیل این ضرورت را کشف کردیم.

۷. افزایش کارمزد تراکنش‌ها

در ابتدای ماه سپتامبر میزان میانگین فی معاملات در شبکه اتریوم چیزی در حدود ۱۴.۵۸ دلار بود. این ترس بین افراد در حال افزایش یافتن بود که زیرساخت‌های شبکه از پیشرفت و رونق دیفای جلوگیری می‌کند و این احتمال وجود دارد که توسعه‌دهندگان به دنبال بلاک چین های جایگزین بگردند مگر اینکه هرچه زودتر مقیاس‌پذیری و توان بازده بیشتری که توسط اتریوم ۲ وعده داده شده بود از راه می‌رسید.


بیشتر بخوانید : معرفی ۳ راهکار جدید برای حل مشکل افزایش کارمزدهای اتریوم !


در برخی از موارد، بعضی از استیکرها پرداخت فی تا ۹۹ دلار را نیز گزارش کرده بودند.

۶. آیا اتریوم ۲ کافی خواهد بود؟

برخی از مدیران اجرایی حوزه رمزارز مثل مدیرعامل FTX ، حتی بر این باورند که اتریوم ۲  قادر نخواهد بود تا میزان تقاضای مربوط به حوزه دیفای را در سال‌های پیش‌رو تامین کند. او پیش‌بینی کرد که ممکن است به زودی یک میلیارد نفر از افراد مختلف به پروتکل‌های فضای امور مالی غیرمتمرکز تکیه کنند و اینکه شاردینگ تنها یک راه حل کوتاه مدت برای دست یافتن به مقیاس‌پذیری مطلوب است.

۵. بوترین در رابطه با دیفای به کاربران هشدار می‌دهد

ویتالیک بوترین

با توجه به اینکه پروتکل‌های دیفای مانند مجموعه‌ای پایان ناپذیر از عناوینی شبیه به اسم غذاها هستند، بنیانگذار اتریوم جناب ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) به هر کسی که نسبت به سرمایه‌گذاری کردن در این بخش بسیار پرنوسان و بی‌‌ثبات وسوسه شده بود هشدار داد. دلیل اینکه این موضوع یکی از اتفاقات بزرگ حوزه اتریوم در سال ۲۰۲۰ به حساب می‌آید این است که او نوشت: یادآوری: شما نیاز ندارید تا در آخرین بخش داغ و تازه مربوط به دیفای مشارکت کنید تا در شبکه اتریوم حضور داشته باشید. در حقیقت بهتر است تا زمانی که از تمام جزئیات اتفاقات در حال روی دادن در این زمینه مطلع نشده‌اید کنار بایستید و یا با مقادیر کوچکی از دارایی‌ها در این بخش مشارکت کنید.


با بلاک چین‌های رقیب اتریوم ۲ بیشتر آشنا شوید !


۴. NFT ها در صورت محبوبیت مورد هجوم بسیار زیادی قرار می‌گیرند

دیفای تنها ناحیه‌ای نیست که بلاک چین اتریوم در رابطه با آن به صورت اختصاصی و درون شبکه‌ای عمل کرده باشد. این بلاک چین در حقیقت منزلگاه بسیاری از دارایی‌های نادر و منحصر به فردی است که به عنوان توکن های بدون نوسان شناخته می‌شوند. این تکنولوژی در راستای ساختن انبوهی از دارایی‌های کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد و این حتی شامل کارت‌های بازی فوتبال در سطح جهانی و گرفتن آثار هنری دیجیتال نیز می‌شود. در طول سال ۲۰۲۰ ما شاهد به فروش رسیدن برخی از NFT ها به ارزش صدها هزار دلار بودیم.

۳. اجرای فاز صفر یک گام به ما نزدیک‌تر می‌شود

یکی دیگر از اتفاقات بزرگ حوزه اتریوم این بود که در ماه نوامبر، قرارداد سپرده‌گذاری فعال شد و به علاقه‌مندان حوزه رمزارز این امکان را داد تا به تعداد ۳۲ اتریوم که برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج در بستر اتریوم ۲ مورد نیاز بود را قفل کنند. در مجموع ۵۲۴۲۸۸ اتر مورد نیاز بود تا بتوانیم بیکن چین (Beacon Chain) را فعال کنیم و مهلت رسیدن به این هدف برای تاریخ ۱ دسامبر تعیین شد. روند واریزی‌ها و سپرده‌گذاری‌ها در ابتدا بسیار کند پیش می‌رفت اما هدف مورد نظر در زمان مطلوبی برای اجرای طبق برنامه فاز صفر پروژه به انجام رسید.

۲. Beacon Chain راه‌اندازی می‌شود

اتریوم ۲

در این هنگام بود که بیکن چین به صورت رسمی کار خود را در روز اول ماه دسامبر آغاز کرد. اما این پایان راه اتریوم ۲ نبود و سال‌ها طول می‌کشد تا شبکه اصلی اتریوم بتواند به شبکه به روزرسانی شده خود کاملا متصل شود و این به معنای تکمیل فرایند انتقال یافتن به شبکه گواه اثبات سهام است. علاقه‌مندان به اتریوم امیدوارند تا فازهای بعدی این پروژه با چنین تاخیرهایی همراه نباشد.

۱. دستاوردهای قابل توجه سال پیش‌رو

بدون شک بزرگترین لحظه از میان اتفاقات بزرگ حوزه اتریوم در سال ۲۰۲۰ رشد سرسام‌آور قیمت اتر بود. قیمت اتر با نقطه آغاز ۱۳۰ دلار در ۱ ژانویه و رسیدن به میزان ارزش ۶۷۳ در اواسط ماه دسامبر به عنوان دومین ارز دیجیتال گسترده در دنیا رشدی ۴۱۷ درصدی داشت در طول سال ۲۰۲۰ داشت و به آسانی عملکرد بهتر خود را نسبت به رشد ۲۳۵ درصدی بیت کوین به نمایش گذاشت. علاوه بر این شبکه اتریوم در تلاش بود تا میزان ۱ تریلیون دلار انتقال در تراکنش‌ها را تا ۳۱ دسامبر مورد بررسی قرار دهد. آیا اتریوم می‌تواند به حرکت رو به رشد خود در سال ۲۰۲۱ ادامه دهد؟

منبع
coinmarketcap

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا