اخبار خارجی

بررسی ۳ دلیل کاهش قیمت بیت کوین؛ حرکت بعدی این ارز دیجیتالی چیست؟!

لحظه ای که بسیاری از معامله کنندگان بسیار منتظر آن بودند امروز صبح با کاهش قیمت بیت کوین به کمتر از ۷۸۰۰ دلار و تثبیت بر روی ۷۴۰۰ دلار فرا رسید. ممکن است که این کاهش قیمت هنوز تمام نشده باشد و سرمایه گذاران قبل از هرگونه اقدام مهم منتظر روند ۴ ساعته و روزانه خواهند بود.

بر اساس این نکته من قیمت بیت کوین از تاریخ ۲۶ سپتامبر در محدوده ۷۸۰۰ الی ۸۳۰۰ دلار در نوسان بود و هم چنین این ارز دیجیتال در تلاش های پی در پی خود نتوانست به سطح قیمت بالاتر از ۸۲۰۰ الی ۸۳۰۰ دلار برسد، بسیاری از معامله کنندگان منتظر چنین روند نزولی شدیدی بودند.

در ادامه به چند دلیل کن منجر به کاهش قیمت ناگهانی بیت کوین شده است می‌پردازیم.

۱- تکنیکال: عبور از سطح پشتیبانی پس از تلاش نهم

از تاریخ ۲۴ سپتامبر و پس از کاهش قیمت بیت کوین از ۹۵۰۰ دلار، قیمت این ارز دیجیتال طی ۸ بار متفاوت به کمتر از ۷۸۰۰ دلار رسیده بود و کاهش قیمت امروز را می‌توان نهمین بار به حساب آورد. بنابراین از لحاظ تکنیکال، بیت کوین متمایل به روند نزولی در کوتاه مدت بود و این تمایل در بلندمدت به طور تدریجی افزایش یافت.

کاهش قیمت امروز باعث نقد شدن ۲۰۰ میلیون دلار خرید استقراضی لوریج شده در بیتمکس شد. طبق سخنان taiwandan یکی از تحلیلگران حاضر در توییتر، نقد شدن بیت کوین در بیتمکس می‌توانست با فروش ۳۶۰۰ بیت کوین در بیت استمپ شروع شود. وی گفت که تمام پیشنهادات در محدوده قیمت ۷۸۰۰ الی ۶۲۰۰ دلار طی ۱۵ دقیقه حذف شده اند.

اطلاعات TradingView نیز نشان می‌دهد که قبل از آنکه کاهش قیمت شدید در سایر صرافی های مهم رخ دهد، قیمت بیت کوین با کاهش شدیدی در صرافی بیت استمپ مواجه شد.

نکته جالب این است که اطلاعات Skew نیز نشان داده است که علاقه انجام معاملات به بالاترین حد خود در چند ماه اخیر یعنی ۱۱۰,۰۰۰ بیت کوین نزدیک شده بود و این رقم، یک ساعت قبل از کاهش قیمت به بالاترین حد خود رسید.

۲- سفر زاکربرگ به واشنگتن

همانند بازارهای سنتی، حوزه ارز دیجیتال به شدت تحت تأثیر رسانه ها می‌باشد و امکان دارد که اخبار اخیر ممکن است باعث ایجاد شوک به قیمت بیت کوین شده باشد.

امروز مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک در مقابل قانونگذاران آمریکایی درباره پروژه لیبرا، تبلیغات سیاسی . حذف اخبار کذب در این پلتفرم شهادت یاد خواهد کرد. به نظر می‌رسد هربار که کنگره آمریکا درباره ارز دیجیتال به گفتگو می‌پردازد، قیمت بیت کوین کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، در تاریخ ۲۲ اکتبر یکی از اعضای کنگره آمریکا به اسم سیلویا گارسیا پیش نویس لایحه ای را ارائه داد که طی آن، تمام استیبل کوین ها به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی می‌شوند. اگر این پیش نویس به قانون تبدیل شود، تمام استیبل کوین ها و صادر کننده آنها تحت قوانین کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا قرار می‌گیرند.

۳- رایانه کوانتومی گوگل باعث ترسیدن سرمایه گذاران بیت کوین شده است

خبر دیگری که می‌تواند بر قیمت بیت کوین تاثیرگذار باشد، بیانیه گوگل مبنی بر دستاورد رایانش کوانتومی می‌باشد، به طوری که این رایانه می‌تواند محاسباتی که یک ابررایانه طی ۱۰۰۰۰ سال انجام می‌دهد را اجرا کند.

به نظر می‌رسد رایانه های کوانتومی که الگوریتم های پیچیده را حل می‌کنند باعث مضطرب شدن سرمایه گذاران مبنی بر این موضوع می‌باشد که این رایانه ها می‌توانند تهدیدی برای شبکه بیت کوین باشند و امکان دارد که بعضی از سرمایه گذاران ارز دیجیتال از این خبر رسانه ها ترسیده باشند.

مشخصا اتفاقات بسیار زیادی در این مدت کوتاه اخیر رخ داده است و این اتفاقات بر قیمت بیت کوین تاثیرگذار بوده اند. در ادامه به بررسی مختصر نمودارها می‌پردازیم تا از اتفاقات آینده با خبر شویم.

الگوی دو قله قیمت بیت کوین با ریزش امروز

بیت کوین الگوی دو قله ای در قیمت ۸۳۱۲ دلار شکل داده است و این موضوع، نشانه ای است که بازگشت قیمت محتمل به نظر می‌رسد. قبل از این، گاوها از قیمت ۷۸۰۰ دلار دفاع کردند و خریداران برای جلوگیری از کاهش قیمت به کمتر از این سطح دائما دست به کار شده بودند.

اما فروش عمده امروز باعث عبور از سطح پشتیبانی ۷۸۰۰ و ۷۵۰۰ دلار شد. میانگین متحرک ۱۱۱ روزه هم چنان در مسیر عبور از میانگین متحرک ۱۲۸ روزه می‌باشد و روند نزولی امروز باعث کاهش قیمت بیشتر از میانگین متحرک ۲۰ روزه اندیکاتور باند بولینگر شده است.

قبل از این کاهش قیمت، اندیکاتور MACD در بازه زمانی روزانه روند صعودی داشت در حالی که قیمت بیت کوین از ۱۱ اکتبر کاهش یافته است.

می‌توان اذعان کرد که الگوی سر و شانه در نمودار روزانه کامل شده است و تکرار عدم رسیدن به قیمت بالاتر از ۸۳۰۰ دلار باعث افزایش احتمال این موضوع می‌شود که قیمت بیت کوین به روند نزولی ادامه دهد.

به منظور برگرداندن این روند، گاوها باید قیمت را به ۸۲۲۵، ۸۶۰۰ و ۸۸۰۰ دلار برسانند تا قیمت های بالاتر نیز به دست آید. کانال ۸۶۰۰ دلار نیز مطابق با بازوی بالایی باند بولینگر و بالاتر از سطح مقاومتی ۸۲۰۰ و ۸۴۰۰ دلار است. محدوده قابل مشاهده پروفایل حجم معاملات نیز فرصت رسیدن به قیمت ۹۳۰۰ دلار را نشان می‌دهد که قیمت را بالاتر از میانگین متحرک ۱۱۱ و ۱۲۸ روزه قرار خواهد داد.

نشانه های کاهش قیمت امروز باعث کوچکتر شدن محدوده قیمت در ۳ هفته اخیر، کاهش حجم معاملات و روند نزولی MACD و RSI هفتگی شد.

معامله کنندگان روزانه در تلاش برای بازی کردن با هر دو طرف کاهش موقت بیت کوین می‌باشند، در حالی که معامله کنندگان نوسانی از کاهش قیمت خرسند هستند و به سطح اصلاحی فیبوناچی ۵۰ درصد در بازه زمانی هفتگی چشم دوخته اند زیرا این قیمت به ۳ مورد می‌توان دست یافت:

بعضی از معامله کنندگان به میانگین متحرک های هفتگی مختلف اشاره می‌کنند. این موضوع می‌تواند باعث موفقیت یا شکست بیت کوین شود.

با در نظر گرفتن برگشتن سطح حمایتی به تاریخ ۲۶ مارس ۲۰۱۸، سطح اصلاحی فیبوناچی ۵۰ درصد، نقطه مهمی است. بیت کوین زمان بسیار زیادی را در کانال قیمت ۶۰۰۰ و ۶۵۰۰ دلار گذراند، بنابراین کاهش به این سطح قیمت می‌تواند به عنوان سطح حمایتی قوی عمل کند.

اندیکاتور VPVR نیز تقاضا در کانال قیمت ۶۰۰۰ و ۶۵۰۰ دلار را نشان می‌دهد، بنابراین حداقل می‌تواند برای معامله کنندگان موقت، یکی دو جهش فروش بیش از حد قوی را ارائه کند، و اگر قیمت در این سطح ثابت شود، سرمایه گذاران به دنبال ایجاد خریدهای استقراضی لوریج شده از این قیمت خواهند بود.

برای مثال، یکی از معامله کنندگان کهنه کار و تحلیلگر ارزهای دیجیتال، اسکات ملکر بیان کرده است که نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که ممکن است یک برگشت روند قیمت رخ دهد. ملکر عنوان کرد که ممکن است واگرایی صعودی در بازه زمانی ۴ ساعته و روزانه رخ دهد.

اگر قیمت بیت کوین بتواند پس از پایان چند کندل ۴ ساعته به سطح حمایتی ۷۳۰۰ الی ۷۴۰۰ دلار دست یابد، ممکن است معامله کنندگان به ورود مجدد به وضعیت های خرید استقراضی ترغیب شوند. نمودار ۴ ساعته نیز نشان می‌دهد که RSI و RSI استوکاستیک به شدت در شرایط فروش بیش از حد می‌باشد، بنابراین قبل از پایان کندل روزانه ممکن است جهش فروش بیش از حد رخ دهد.

در آخر باید گفت کاهش قیمت مشابهی در کانال های قیمت ۱۲۵۰۰، ۹۴۰۰، ۸۳۰۰ و ۸۰۰۰ دلار رخ داده است.

اغلب اوقات، به نظر می‌رسد قیمت بیت کوین قبل از کاهش شدیدتر، در بازه زمانی ۴ ساعته ثابت می‌ماند.

بنابراین به معامله کنندگان توصیه می‌شود که با احتیاط اقدام کنند و منتظر تاییدهای بیشتر در خصوص رسیدن به کف قیمت باشند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا