اخبار بلاکچیناخبار بیت کویناخبار عمومیتحلیل اقتصادی

۳ دلیل که نشان می‌دهد ریزش بیشتری در انتظار قیمت بیت کوین است

قیمت بیت کوین پس از روند صعودی که اخیرا در پیش گرفته بود در روز جمعه با ریزش سنگین مواجه شد و اکنون بدترین عملکرد هفتگی خود را در ۲ ماه گذشته به ثبت رسانده است. اما برخی اندیکاتورها و تحلیل‌ها این هشدار را به ما می‌دهند که ممکن است BTC در ادامه ریزش‌های بیش‌تر و عمیق‌تری را تجربه کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در هفته‌ای که گذشت پس از رسیدن به محدوده ۲۵,۲۰۰ دلار با فشار سنگین فروش مواجه شد و با ریزش تا ناحیه ۲۰,۷۰۰ دلار (حدود ۱۴٪ ریزش) بدترین عملکرد هفتگی در ۲ ماه گذشته را از خود به جای گذاشته است. لازم به ذکر است امشب کندل هفتگی بیت کوین بسته می‌شود. در ادامه به ۳ نشانه می‌پردازیم که بیان‌گر این موضوع هستند که هنوز به کف قیمت بیت کوین نرسیده‌ایم. اما پیش از آن یک شاخص آنچین را بررسی می‌کنیم که خلاف این موضوع را نشان می‌دهد.

اندیکاتور روبان‌های هش (hash ribbons): کف قیمت اتفاق افتاده است

اندیکاتور روبان‌های هش (hash ribbons) با استفاده از پیش بینی کاپیتولاسیون (تسلیم) ماینرها و ارزیابی نرخ هش‌ریت کمترین قیمت بیت کوین را پیش بینی می‌کند. در واقع این شاخص نشان‌دهنده این موضوع است که ماینرها در فاز تسلیم به سر می‌برند یا انباشت. در این اندیکاتور رویداد تسلیم ماینرها با نوارهای صورتی رنگ نشان داده شده است.

رویداد «تسلیم‌ ماینرها (Miner Capitulation)» به رویدادی گفته می‌شود که در آن به علت کاهش قیمت بیت کوین و در نتیجه کاهش سودآوری استخراج، ماینرها برای تامین هزینه‌های جاری عملیات استخراج، ناچار به فروش بیت کوین می‌شوند. این موضوع به نوبه خود تاثیر چشمگیری در کاهش قیمت BTC دارد و به طور تاریخی تا زمانی که این رویداد به وقوع نپیوندد به کف بازار خرسی نرسیده‌ایم.

نمودار روبان‌های هش بیت کوین منبع: گلسنود
نمودار روبان‌های هش بیت کوین منبع: گلسنود

مطابق شکل بالا دیروز برای اولین بار از آگوست ۲۰۲۱ (مرداد ۱۴۰۰) پایان یک رویداد تسلیم ماینرها به ثبت رسیده است. این می‌تواند نشانه‌ای از پایان بازار خرسی باشد.

این در حالی است که تحلیل‌های تکنیکال چندان به تغییر روند بازار خوشبین نیستند. در ادامه به ۳ مورد از این تحلیل‌ها می‌پردازیم:

۱- از دست رفتن الگوی کنج صعودی بیت کوین

بیت کوین پس از رسیدن به قیمت ۱۷,۶۰۰ دلار در تاریخ ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) وارد یک الگوی کنج صعودی شد. این الگو معمولا برای استراحت قیمت در یک روند نزولی تشکیل می‌شود و از آنجایی که با گذشت زمان محدوده نوسان آن که روندی صعودی را دنبال می‌کند، کاهش می‌یابد؛ شانس شکست خط روند حمایتی آن بسیار بالا است. همین اتفاق هم برای بیت کوین در این هفته رخ داد و این الگو از سمت پایین شکسته شد. از لحاظ تکنیکالی ریزش از نقطه شکست این الگو می‌تواند به اندازه حداکثر ارتفاع این مثلث ادامه پیدا کند. بنابرین در ماه سپتامبر (شهریور) این قضیه می‌تواند قیمت بیت کوین را تا ۱۷,۶۰۰ دلار کاهش دهد.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

۲- فشار فدرال رزرو ادامه دارد

بیت کوین و بسیاری دیگر از دارایی‌های پرریسک در سال ۲۰۲۲ تحت تاثیر سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو مبنی بر افزایش نرخ بهره قرار گرفتند. این تاثیر منجر به ریزش قیمت این دارایی‌ها شد. با رسیدن نرخ تورم ماه مارس به رقم عجیب ۸.۵٪ این انتظار در میان سرمایه‌گذاران به وجود آمد که پیک تورم امسال را پشت سر گذاشته‌ایم و نرخ بهره توسط فدرال رزرو زودتر از مارس ۲۰۲۳ (فروردین ۱۴۰۲) کاهش خواهد یافت.

اما انتشار صورت جلسه آخرین نشست FOMC نشان می‌دهد که این کمیته تا پایان سال ۲۰۲۳ قصد دارد نرخ بهره را به ۳.۷٪ برساند و پس از آن شروع به کاهش این نرخ کند. این احتمال وجود دارد که در نشست ماه سپتامبر این کمیته نرخ بهره مجددا ۷۵ واحد افزایش یابد. فدرال رزرو اعلام کرده تا زمانی که نرخ تورم را از ۸.۵٪ به ۲٪ کاهش ندهد، به سیاست انقباضی خود ادامه خواهد داد.

این قضیه می‌تواند بیت کوین را برای یک سال دیگر تحت فشار قرار دهد.

نمودار اهداف فدرال رزرو در تعیین نرخ بهره منبع: فدرال سایت
نمودار اهداف سالانه فدرال رزرو در تعیین نرخ بهره منبع: فدرال سایت

۳- اصلاح روند نزولی بیت کوین به اتمام رسیده است

اگر سری به نمودار بیت کوین در تایم فریم هفتگی بزنیم خواهیم دید که در بازارهای خرسی سال‌های گذشته BTC پس از طی کردن یک روند نزولی، بین ۴۰٪ تا ۱۰۰٪ رشد داشته است که می‌تواند به منزله اصلاح روند نزولی تلقی شود زیرا پس از طی کردن این اصلاح ریزش عمیق‌تری را تجربه کرده است. به عنوان مثال در ریزش سال ۲۰۱۸ قیمت بیت کوین پس از رسیدن به ۶۰۰۰ دلار تا حوالی ۱۲۰۰۰ دلار صعود کرد و پس از آن تا حوالی ۳۲۰۰ دلار ریزش کرد.

در شرایط کنونی نیز قیمت بیت کوین پس از ریزش تا ۱۷,۶۰۰ دلار تا حوالی ۲۵,۲۰۰ دلار اصلاح قیمتی داشت یعنی چیزی حدود ۴۵٪ رشد. انتظار می‌رود که در صورت تکرار تاریخ شاهد رسیدن قیمت بیت کوین به هدف‌هایی پایین‌تر از ۱۷,۶۰۰ دلار باشیم.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
  • ریزش اخیر قیمت بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟

واقعیت این است که بر خلاف اینکه به نظر می‌رسد رویداد تسلیم ماینرها اتفاق افتاده باشد، از لحاظ تکنیکالی و همین طور برنامه فدرال رزرو جهت ادامه افزایش نرخ بهره، بیت کوین در وضعیت خوبی نیست و حتی احتمال شکست سطح ۱۷,۶۰۰ دلار هم وجود دارد.

  • چه زمانی سیاست انقباضی فدرال رزرو تغییر می‌کند؟

مطابق اعلام اعضای آن سیاست انقباضی آن‌ها تا رسیدن نرخ تورم به ۲٪ ادامه پیدا خواهد کرد و مطابق داده‌های آخرین صورت جلسه آن‌ها به نظر می‌رسد سیاست‌های فعلی فدرال رزرو تا پایان ۲۰۲۳ ادامه‌دار باشد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا