متوسط مقالات

۳ دلیل مهم برای این که چرا باید بیت کوین داشته باشیم؟!

نویسنده کتاب بیت کوین (Bitcoin)، دومینیک فریزبی (Dominic Frisby) معتقد است که پتانسیل بیت کوین برای تبدیل به سیستم پرداخت نقدی در اینترنت، علیرغم داشتن سالی نسبتا آرام، همچنان به قوت خود باقی است. اگر بیت کوین ندارید، زمان تهیه آن فرا رسیده است.

۱. قدرت فوق‌العاده بیت کوین برای احیا شدن نسبت به دیگر بازارهای مالی

بیت کوین قیمت بیت کوین توسعه پذیری

از آغاز ماه می تا الان بیت کوین در محدوده قیمتی ۱۲۰۰۰ – ۸۰۰۰ دلار معامله شده است. اگر میانگین این محدوده قیمتی یعنی ۱۰۰۰۰ دلار را به عنوان قیمت پایه در نظر بگیریم، به اعتقاد من بیت کوین در یک بازه ۴۰ درصدی (۴۰۰۰ دلاری) در نوسان بوده است.

حرکت ۴۰ درصدی در دیگر بازارهای مالی از قبیل بازار مسکن، سهام داو جونز و یا طلا مستلزم گذشت چند سال  و یا مداخله سنگین مالی است. ولی چنین حرکت و نوسانی در مورد بیت کوین آن قدر طبیعی و نرمال است که می‌توان آن را به یک بازی تشبیه نمود. در هر صورت، با توجه به استانداردهای خود بیت کوین امسال سالی آرام و باثبات برای این ارز است.

سیر حرکتی پادشاه دنیای کریپتو از آغاز سال به این شرح بوده است:

  • شروع سال با قیمت ۷۰۰۰ دلار
  • عبور از ۱۰۰۰۰ دلار در ماه فوریه
  • افت ۵۰ درصدی قیمت در پی شیوع کرونا
  • جان گرفتن و برگشت دوباره قیمت از سطحی پایین‌تر از ۵۰۰۰ دلار در ماه مارچ به بالای ۱۲۰۰۰ دلار در آگوست
  • برگشت از سطح مقاومتی ۱۲۰۰۰ دلار و حمایت شدن آن در ۱۰۰۰۰ دلار

و چنین سالی برای بیت کوین سالی آرام است!

از نظر من دلیل این ثبات قیمت و عدم جهش قیمتی با وجود همه نوسانات فوق، این است که میانگین متحرک ۲۰۰ روزه کاملا صاف است و نشان می‌دهد که این بازار حالا حالاها جایی نمی‌رود. میانگین متحرک ۵۰ روزه در حال صعود است.

جالب اینجاست که از ماه فوریه به بعد، انگار که بیت کوین یکی از سهام لیست شده در بورس Nasdaq است؛ چرا که چارت‌هایشان هم پوشانی بسیار زیادی با هم دارند و مسیر حرکتی هر دو تقریبا یکی بوده است.

بورس نزدک در یک بازه میان مدت و بلندمدت، در یک سیر صعودی است؛ ولی در بازه کوتاه مدت تصویر حرکتی آن به این واضحی نیست.

۲. توان بالای توسعه‌ پذیری بیت کوین

بیت کوین قیمت بیت کوین توسعه پذیری

منظور از توسعه پذیری، داشتن قابلیت پاسخگویی به خواسته‌های در حال افزایش است و سهام حوزه فن‌آوری این ویژگی را دارند. به همین خاطر است که علیرغم داشتن وضعیت حباب گونه در مورد فروش آن‌ها محتاطم، چون توان حرکت و افزایش از سطح فعلی‌ در آن‌ها بسیار بالاست. برای توضیح بهتر این مفهوم، اجازه بدید مقایسه‌ای بین توسعه‌ پذیری در اشیاء آنالوگ و دیجیتال داشته باشیم.

سرعت توسعه پذیری در اشیاء دیجیتال خیلی بیشتر از سرعت توسعه پذیری در اشیاء آنالوگ است.

مثلا شما می‌توانید یک اپلیکیشن با کیفیت بسازید، آن را در App Store بگذارید و در مدت زمان کوتاهی یک میلیارد واحد و یا حتی بیشتر از آن را در هر جای دنیا به فروش برسانید. از طرفی دیگر فرض کنید قلاده سگ، قاب عکس و یا یک ساندویچ خوب و با کیفیت را آماده دارید. برای فروش یک میلیارد از هر کدام از این موارد شما ناچارید یک میلیارد از آن‌ها را بسازید و این بسیار مشکل‌تر به نظر می‌رسد.

من معتقدم که رشد بی‌وقفه تعداد زیادی از سهام نزدک توسعه پذیر بودن آن‌هاست. همین منطق در مورد بیت کوین هم صادق است. ارزهای سنتی از قبیل پوند انگلیس و یا دلار آمریکا به دلیل وجود مرزهای ملی از لحاظ توسعه پذیری محدودیت دارند. در حالی که بیت کوین از چنین محدودیتی رنج نمی‌برد و مرزها را در هم می‌شکند. هدف از خلق بیت کوین ، تبدیل آن به سیستم پرداخت اینترنتی است و اینترنت مرز نمی‌شناسد.

شما به هر کسی در این جهان می‌توانید بیت کوین بفرستید و یا از او بیت کوین بخرید و لازمه آن فقط و فقط دسترسی به اینترنت است. به معنای دقیق کلمه، از توان بالای توسعه پذیری بیت کوین نمی‌توان چشم پوشید و همین دلیل بیانگر داشتن پتانسیل تبدیل به سیستم پرداخت اینترنتی در این دارایی دیجیتال است. دقت کنید که من می‌گویم پتانسیل آن را دارد؛ نه این که حتما و قطعا می‌شود.

حال صرف از نظر از این که سالی آرام و با ثبات را سپری می‌نماید یا نه، عرضه محدود آن (۲۱ میلیون واحد)، داشتن قابلیت تقسیم پذیری و همچنین پتانسیل سودآوری آن به حدی زیاد است که من معتقدم هر کسی باید مقداری بیت کوین داشته باشد.

در واقع اوضاع آرام بیت کوین فرصتی خوب برای وارد شدن به بازی فراهم می‌کند. در کل بیت کوین عادت دارد یکی دو سالی آرام و بی سر و صدا بنشیند و بعد ناگهان طوفان به پا می‌کند. پس زمان مناسب خرید بیت کوین وقتی است که ثبات قیمت دارد.

با رشد و تکامل اوضاع حوزه کریپتو، هدف بیت کوین برای تبدیل شدن به سیستم پرداخت اینترنتی هم به نوعی ناپدید شد. به گفته گای هیرچ (Guy Hirsch) مدیر عامل پلتفرم معاملاتی eToro ، سی و دو درصد بیت کوین‌ها حداقل به مدت ۳ سال غیر فعال بوده‌اند؛ تعدادی از این بیت کوین‌ها به گونه‌ای گم شده‌اند، ولی بخش زیادی از آن‌ها به افرادی تعلق دارند که به بیت کوین به عنوان وسیله پرداخت نمی‌نگرند، بلکه معتقدند که بیت کوین طلای دیجیتال است و آن را احتکار می‌کنند. همانطور که می‌دانید به این افراد هودلر (نگه دارندگان یک ارز به قصد سرمایه گذاری بلندمدت) می‌گویند.

همانطور که در قرن ۱۹ طلا نقش استخوان بندی سیستم مالی را بازی می‌کرد، امروزه نیز بیت کوین ستون فقرات حوزه کریپتو است. مسیر مسافرت بیشتر مردم از ارزهای سنتی به حوزه اقتصادی پر رونق و همیشه رو به توسعه کریپتو از بیت کوین می‌گذرد و به نوعی درگاه ورودی این حوزه به حساب می‌آید.

۳. زمان‌بر بودن و پیچیدگی مفاهیم حوزه‌هایی از قبیل دیفای (Defi)

بیت کوین قیمت بیت کوین توسعه پذیری

آخرین غوغای اقتصاد حوزه کریپتو که توجه بسیاری را به خود جلب کرده،‌ ظهور و رشد سریع دیفای یا امور مالی غیر متمرکز است. در حال حاضر بیش از ۱۰۰.۰۰۰ بیت کوین به ارزش ۱۰ میلیارد دلار در دیفای مسدود شده است.

دیفای در تئوری، آینده خودمختار سیستم‌های مالی است؛ به این معنی که  برای هر کسی با داشتن یک گوشی هوشمند و اینترنت قابل دسترس است، و ارائه انواع خدمات مالی از قبیل حساب‌های پس‌انداز با پرداخت بهره، وام‌دهی، خرید و فروش، بیمه، پیش بینی بازارها و حتی قرعه کشی ممکن است. یک اپلیکیشن برای آن وجود خواهد داشت؛ در واقع یک اپلیکیشن غیرمتمرکز.

در دیفای شما می‌توانید از تعدادی از اپلیکیشن‌ها با هم استفاده کنید؛ این است که به آن “لگوی مالی یا پولی” می‌گویند. مثلا شما می‌توانید یک استیبل کوین با یکی از appها خرید کنید و بعد با یک app دیگر برای کسب سود و بهره آن را قرض دهید و همه این‌ها تنها با گوشی هوشمندتان قابل انجام است.

داستان از این قرار است: قوانین هر اپلیکیشن غیرمتمرکز، به جای این که توسط موسسات تعیین و تنظیم شوند، به صورت کد هستند و این کدها در بلاک چین برای شما خوانده می‌شوند تا حسابرسی کنید. البته با این فرض که شما این توانایی را دارید، هر چند که افراد کمی این توانایی را دارند.

معمولا این appها روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند؛ و دلیل رونق یافتن دوباره اتریوم در طول شش ماه گذشته همزمان با رشد سریع دیفای، همین بوده است (هر چند پلتفرم اتریوم خیلی ضعیف است و این برای کل سیستم اهمیت ویژه‌ای دارد).

تلاش برای پیگیری و درک کل بخش دیفای و همچنین نبض امور را در این حوزه در دست گرفتن، بسیار زمان‌بر است. اگر شما هم مثل بیشتر افراد زمان، علاقه و آمادگی درگیر شدن در این حوزه را ندارید، حداقل می‌توانید به نوعی بفهمید که پتانسیل عظیمی در کل حوزه نهفته است و بسیار توسعه پذیر است. ساده‌ترین راه برای ورود به حوزه کریپتو این است که بیت کوین داشته باشید.

منبع
Moneyweeknasdaq

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا