مقالات

برتری بیت کوین در چیست؟ علت تمایز بیت کوین با سایر آلتکوین ها!

اگر شما در فضای بیت کوین جدید هستید، چند ماه اخیر بسیار آشفته بوده است. در چند ماه اخیر فراز و نشیب های زیادی را از بیت کوین ملاحظه کرده ایم که سبب تحریک احساسات شده است و کنترل احساسات در این مدت کار آسانی نبوده است. این اقدامات قیمتی گاها مهیج و گاها دردناک بوده است، بنابراین به حساب نیاوردن آنچه که در آن سرمایه گذاری کرده اید، آسان بوده است. همه کوین ها به نظر می رسد که با هم حرکت می کنند، پس تفاوت چیست؟ چگونه یک کوین از کوین دیگر قابل تشخیص است؟ و مهمتر اینکه یک سرمایه گذار چگونه بداند که ارزش دراز مدت یک کوین چه خواهد بود؟

در این مقاله قصد دارم با دلیل ثابت کنم که چرا بیت کوین متفاوت است و چگونه بیت کوین سیستمی است که علی الرغم همه انتشاراتی که از آن صورت گرفته، هنوز هم لازم است که به درستی کپی شود.

نوآوری واقعی

برای درک واقعی مفهوم ارزش بیت کوین، نگاهی کوچک به تاریخ انداختن خالی از لطف نیست. وسوسه برانگیز است که فکر کنیم جدیدترین ICO یا آلت کوین سرانجام بیت کوین را بهبود خواهد بخشید و همه مشکلات آن را حل خواهد کرد و اینکه بیت کوین به دلیل فقدان برخی ویژگی ها به زباله دان تاریخ انداخته خواهد شد. براستی هر آلت کوین، ICO یا هارد فورکی فکر می کند که به شیوه ای بنیادین در حال اعمال نوگرایی است. چیزی که فراموش می شود این است که بزرگترین نوآوری قبلا اتفاق افتاده است.

کمیابی دیجیتال غیر متمرکز نوآوری واقعی بیت کوین است و همچنان که این مقاله روشن می کند، بیت کوین تنها کوینی است که چنین ویژگیی را دارد. همه به اصطلاح نوآوری های دیگر مانند زمان تایید سریعتر، تغییر به گواه اثبات هر چیزی، تکمیل Turing، الگوریتم امضای متفاوت، روش سفارش تراکنش مختلف و حتی حریم خصوصی تنوع های بسیار کوچکی در حیطه نوآوری عظیم بیت کوین است.

این نکته مهم است که به یاد داشته باشیم که جایگزین های بیت کوین که از ۲۰۱۱ پیشنهاد داده شده اند، هیچ کدام به جایگاه بیت کوین از لحاظ قیمت، کاربرد و امنیت حتی نزدیک هم نشده اند. IxCoin کلونی از بیت کوین بود که در ۲۰۱۱ با پاداش بلاک بزرگتر و پری ماین (فرستادن تعداد زیادی از کوین ها به مخترع) ایجاد شد. Tenebrix آلتکوینی بود که در ۲۰۱۱ ایجاد شد که سعی می کرد مقاومت کارت گرافیک را اضافه کند و این آلت کوین هم دوباره پری ماین (premine) بزرگی داشت. Solidcoin آلتکوین دیگری بود که در۲۰۱۱ با زمان بلاک سریعتر و مجددا با پری ماین ایجاد شد. تنها کوین هایی که از آن سال های اولیه باقی مانده اند لایت کوین و Namecoin بوده اند که با نداشتن پری ماین خودشان را متمایز کردند.

ICO ها نیز جدید نیستند. Mastercoin هم در ۲۰۱۳ یک ICO با پری ماین برگزار کرد و بیش از ۵۰۰۰ بیت کوین را در آن زمان جمع آوری کرد و مجبور به تغییر برند خود به Omni شدند زیرا اکوسیستم اطراف آن خیلی ضعیف بود. Factom در ۲۰۱۵ یک ICO برگزار کرد و بیش از ۲۰۰۰ بیت کوین را جمع آوری کرد و این پروژه مجبور به جمع آوری وجوه بیشتر در چندین مرحله شد زیرا بودجه آنها تمام می شد. به عبارت دیگر، همه این توکن های جدید مهیج به طور کلی عملکرد ضعیفی داشته اند و کاربرد زیادی را در جهان واقع فراهم نکرده اند.

آلت کوین ها و ICO ها ویژگی های مختلف زیادی را امتحان کرده اند و در نهایت بسیاری از آنها مفید نبوده اند و یا مورد پذیرش قرار نگرفته اند. دلیل چیست؟ چرا به نظر می رسد که بیت کوین مکان خاصی در این اکوسیستم داشته باشد؟ چرا بیت کوین متفاوت است؟ ما به بررسی دو جنبه منحصر به فرد می پردازیم که بیت کوین را از چیز های دیگر متفاوت می کند، این دو جنبه تاثیر شبکه و غیر متمرکز سازی می باشد.

تاثیر شبکه

از آنجا که بیت کوین بزرگترین شبکه را دارد و از تاثیر این شبکه سود می برد، کوین های دیگر اساسا در حال انجام بازی بزرگی برای رسیدن به چنین شبکه ای هستند. فرض کنید بیت کوین را ۷ روز هفته در نظر بگیریم، در این حالت هر آلتکوینی تفاوتی جزئی با آن دارد فرضا یکی از آنها ۴ روز هفته است، یکی دیگر روز را ۱۸ ساعت در نظر می گیرد، یکی دیگر نام روز ها را به چیز متفاوتی تغییر می دهد و دیگری طول هفته را بنا به میل یک مقام متمرکز تغییر می دهد و غیره. مشخص است که چنین نوآوری هایی را در بهترین حالت می توان جزئی نامید و معمولا این قبیل نوآوری ها پذیرفته نخواهند شد. تاثیر شبکه بیت کوین به مرور زمان رشد می کند و مردمی که از این شبکه استفاده می کنند به سمت استاندارد های شبکه بهینه سازی می کنند و مردم بیشتر و بیشتری در این فضا باقی خواهند ماند.

همچنان که شبکه رشد می کند، می بینیم که مزایای ظریف و غیر قابل رویتی به هر استاندارد افزوده خواهد شد. این در ظاهر ممکن است ناکارآمد به نظر برسد اما در واقع دومین و سومین تاثیرات منظمی را دارد و برای افرادی که در حال تطبیق خود با استاندارد هستند، مفید واقع خواهد شد. به عنوان مثال، ماشین پرواز نمی کند یا بر روی آب نمی رود زیرا این ماشین برای استفاده بر روی زمین بهینه شده است. فقدان چنین ویژگی های اضافی ماشین را مفیدتر می کند زیرا پارک کردن و نگهداری آن آسان تر است، تامین سوخت آن راحت تر است و غیره.

بیت کوین ارز فاقد دولت و حاکمیت است.ممکن است شما از خود بپرسید ما که طلا، نقره را داریم که نوعی ارز بدون حاکمیت است.نه کاملا اینطور نیست.

علاوه بر این، این استاندارد ها به مرور زمان آزمایش شده اند و انعطاف پذیری خود را به شیوه هایی که مشهود نیستند، ثابت کرده اند. شما نمی خواهید اولین نفری باشید که با ماشین یا به عنوان مثال یک هواپیمای مرکب پرواز کند زیرا نمی دانید که چنین وسیله ای چقدر ایمن است اما چیز هایی که تا کنون در اطراف ما بوده اند، امنیت نسبی خود را ثابت کرده اند. بیت کوین بزرگترین پاداش را برای افرادی در نظر گرفته است که عیب های امنیتی آن را آشکار می کنند. در نتیجه بیت کوین امنیت خود را با گذشت زمان اثبات کرده است. کوین های دیگر بسیار جوان تر هستند و یا ثابت کرده اند که امنیت کمتری دارند.

در واقع ماهیت مشکوک بسیاری از این ویژگی ها به مرور زمان آشکار شده است. به عنوان مثال، تکمیل Turing اتریوم کل این پلتفرم را آسیب پذیرتر می کند (به عنوان مثال DAO و نقص های Parity). بر عکس، زبان قرارداد هوشمند بیت کوین یعنی Script از تکمیل Turing دقیقا به همین خاطر اجتناب کرده است. معمولا جواب مقامات متمرکز این کوین (اتریوم) این است که چنین آسیب پذیری هایی را با رفتار های غیر دموکراتیک دیگری مانند کمک مالی، هارد فورک و غیره حل خواهند کرد. به عبارت دیگر، تاثیر شبکه و ترکیب زمان با تمرکز، این آلت کوین ها را حتی آسیب پذیرتر نیز می کند.

بیت کوین بزرگترین شبکه را دارد و این یعنی کاربرد بیت کوین به آسانی گسترش پیدا می کند زیرا بیشترین کاربر را دارد. به عنوان مثال، خرید لوازم جانبی برای یک گوشی مشهور بسیار راحت تر از خرید این وسایل برای یک گوشی گمنام است. اکوسیستم اطراف بیت کوین تهیه و نگهداری بیت کوین را بسیار آسان تر از آلتکوین ها، ICO هفته و غیره کرده است.

غیر متمرکز سازی

ویژگی اصلی دیگر بیت کوین که هیچ کوین دیگری ندارد، عدم تمرکز می باشد. منظور از غیر متمرکز این است که بیت کوین یک نقطه خاص برای شکست و عدم موفقیت ندارد. هر کوین دیگر دارای بنیان گذار یا شرکتی می باشد که کوین را ایجاد کرده و بیشترین تاثیر را بر آن کوین دارد. به عنوان مثال هارد فورکی که بر کاربر تحمیل می شود نشان می دهد که کوین کاملا متمرکز می باشد.

کوین های متمرکز از مزیت تغییر سریع اوضاع در واکنش به تقاضای بازار برخوردار هستند. متمرکز سازی یقینا چیز خوبی برای کسب و کار ها می باشد زیرا آنها اغلب سعی می کنند با فراهم آوردن کالا و خدمات برای مشتریان به سود برسند. یک کسب و کار متمرکز بهتر می تواند به تقاضای بازار واکنش نشان دهد و آنچه را که می فروشند برای سود بهتر تغییر دهد.

اما تمرکز در مورد پول چیز بدی است. در ابتدا، یکی از مضامین ارزشی اصلی برای ذخیره ارزش چیزی است که از لحاظ کیفی تغییر نکند. ذخیره ارزش نیازمند این است که کیفیت به مرور زمان مثل قبل باقی بماند و یا بیشتر شود. تغییری که از کیفیت کم کند مانند تورم در اثر عرضه، کاهش پذیرش و تغییر امنیت به طور برجسته ای کاربرد پول را به عنوان ذخیره ارزش تغییر می دهد.

دوما تمرکز در پول نوعی تمایل برای تغییر قوانین را ایجاد می کند که این تغییرات اغلب نتایج مصیبت باری را به همراه دارند. براستی اقتصاد قرن بیستم داستان بانک های متمرکزی است که به آرامی کاربرد ذخیره ارزش پول فیات را تحقیر کردند. به همین دلیل یک ارز فیات عادی طول عمری حدود ۲۷ سال دارد، اگرچه این پول ها از پشتیبانی موجودیت های قدرتمندی مانند حکومت ها برخوردارند و تقریبا کاربرد جهانی دارند و در داخل یک کشور به عنوان وسیله مبادله مورد استفاده قرار می گیرند. ویژگی هایی مانند واکنش سریع و کاربرد به اندازه کمیابی و تغییرناپذیری برای حفظ حیات یک پول باارزش نیستند.

غیرمتمرکز

هر گونه ارز دیجیتال و ICO به غیر از بیت کوین متمرکز است. در مورد ICO که قضیه مشخص است. موجودیتی که ICO را صادر می کند و توکن را ایجاد می کند، یک طرف متمرکز می باشد. آنها کوین را صادر کرده اند بنابراین می توانند کاربرد توکن و انگیزه های کوین را تغییر دهند یا توکن های اضافی صادر کنند. آنها همچنین می توانند از پذیرش توکن های خاصی برای کالا ها یا خدمات خود امتناع کنند.

آلت کوین ها هم چنین مشکلی را دارند، البته مشکل آنها مانند ICO ها واضح نیست. معمولا خالق این کوین ها یک دیکتاتور واقعی است و می تواند دقیقا همان چیز هایی را انجام دهد که حکومت قادر به انجام آنهاست. مالیات ها (مالیات توسعه، مالیات انبارش و غیره)، تورم و انتخاب برنده ها و بازنده ها اغلب توسط خالق کوین تصمیم گیری می شود. به عنوان فرد دارنده یک آلت کوین خاص، شما مجبورید نه تنها به رهبر حال حاضر آن اعتماد کنید بلکه به تمام مدیران آینده نیز اعتماد کنید که کوین های شما را مصادره نمی کنند و یا مالیات و تورم را به حیطه کوین های شما نمی رسانند. به عبارت دیگر، آلت کوین ها و ICO ها از لحاظ کیفی زیاد با ارز فیات تفاوت ندارند. در جهان آلت کوین و ICO، شما بر کوین های خود پادشاهی نمی کنید.

این قضیه مخصوصا در رابطه با بزرگترین رقیب بیت کوین یعنی اتریوم حاد است. از هر منظر که نگاه کنیم، اتریوم به صورت متمرکز کنترل می شود. اتریوم حداقل پنج هارد فورک داشته است که کاربران مجبور به ارتقا بوده اند. آنها در ارتباط با DAO تصمیم گیری های بدی کردند. آنها اینک در حال گفتگو در مورد مالیات انبارشی جدیدی هستند. کنترل متمرکز این کوین در همان اوایل و در ماجرای آن پری ماین عظیم نشان داده شد.

بیت کوین متفاوت است. یکی از بهترین کار هایی که ساتوشی انجام داد ناپدید شدن از فضای بیت کوین بود. ساتوشی در اولین روز های تاریخ بیت کوین بسیاری از آنچه را که توسعه می یافت، کنترل می کرد. با ناپدید شدن او، حالا ما وارد وضعیتی شده ایم که طرفینی که یکدیگر را دوست ندارند (کاربران با وابستگی های مختلف) همه به مشارکت در مورد نحوه اجرای شبکه می پردازند. هر ارتقایی (سافت فورک ها) داوطلبانه است و هیچ کس مجبور به انجام دادن کاری برای نگهداری بیت کوین های خود نمی شود. به عبارت دیگر، نقطه تکی شکست وجود ندارد. بیت کوین سیستمی دارد که حتی اگر کل گروه توسعه دهندگان با مشکل مواجه شوند، پیاده سازی های متن باز متعددی موجود خواهد بود که می توانند به فراهم کردن انتخاب ها برای هر کاربر ادامه دهند. در اینجا شما خود بر بیت کوین هایتان پادشاهی می کنید.

این چیز خوبی است که در مورد بیت کوین مقام متمرکزی موجود نیست که کاربرد کوین های شما را تقلیل دهد. این یعنی بیت کوین به واقع کمیاب است (به جای اینکه به طور تئوری و یا برای مدتی موقت کمیاب باشد) و کیفیت آن بدون رضایت همگان تغییر نخواهد کرد و بنابراین ذخیره ارزش خوبی می باشد.

نتیجه گیری

ممکن است از شنیدن این نکته متحیر شوید اما باید بگویم که آلت کوین های خیلی زیادی وجود دارند که در حال به هدر دادن حجم بازار بیت کوین هستند. اولا حجم بازار معیاری است که در حد وسیعی مورد دستکاری قرار می گیرد. ثانیا، طبیعت بازار ها با هیاهوی زیادی همراه است و خواباندن این سر و صدا ها زمان زیادی لازم دارد. بیت کوین به دلیل تاثیر شبکه و عدم تمرکز از همه رقبا در پیش است. ما نمی گوییم احتمال اینکه چیزی در آینده جایگزین بیت کوین شود، وجود ندارد بلکه منظور ما موقعیت های گسترده پیش روی بیت کوین و خوش بینی در مورد آن می باشد. اما آنچه که از مطالعه تاریخچه بازار ارز دیجیتال مشخص می شود این است که بیت کوین در این بازار نوعی فرماندهی و سیادت دارد که به آسانی خاموش نمی شود. افزودن یک ویژگی جدید با فدا کردن عدم تمرکز و تاثیر شبکه را نمی توان معامله خوبی دانست.

بیت کوین

برای جایگزین بیت کوین شدن چه چیزی لازم است؟ به احتمال زیاد یک نوآوری که حداقل به اندازه خود بیت کوین بزرگ باشد و یا نقصی در بیت کوین که آن را ناایمن کند. تنظیم چند متغییر برای کوین دیگر آنقدر کافی نیست که بتواند آن کوین را به بیت کوین برساند. حتی اضافه نمودن یک ویژگی بزرگ مانند امنیت نیز احتمالا کافی نیست زیرا تاثیر شبکه از قبل اکوسیستمی را ایجاد کرده که تنها مختص بیت کوین است. غیر متمرکز سازی چیزی نیست که بتوان آن را به آسانی بدست آورد و آلت کوین ها هنوز نحوه هدایت کوین های خود را در آن مسیر کشف نکرده اند. حتی ایده هدایت یک کوین در یک مسیر همان قضیه تمرکز را در ذهن تداعی می کند. حتی تصور اینکه خالقان کوین های باارزش بخواهند تمرکز زدایی کنند، سخت می باشد زیرا از لحاظ احساسی، اقتصادی و همچنین اجتماعی انگیزه دارند که قدرت خود را بر اختراع هایشان حفظ کنند.

بیت کوین متفاوت است زیرا بر خلاف آلت کوین ها مقوله جدیدی ایجاد کرده است و تاثیر شبکه نیز نتیجه آن می باشد. بیت کوین به متفاوت بودن خود ادامه می دهد زیرا بر خلاف کوین های متمرکز متاثر از بازار، غیر قابل تغییر و غیر قابل تصاحب می باشد. این ویژگی های یک ذخیره ارزش عالی می باشند و این به بیت کوین کاربردی می دهد که دیگر کوین ها فاقد آن هستند.

به عنوان سرمایه گذارانی امیدوار، وسوسه برانگیز است که باور داشته باشیم که آلت کوین یا ICO هایی را پیدا کرده ایم که از بیت کوین پیشی می گیرند و ما را تبدیل به اولین پذیرندگان این انقلاب خواهد کرد. متاسفانه تفکر آرزومندانه ویژگی هایی بنیادین مانند تاثیر شبکه و غیر متمرکز سازی را تغییر نخواهد داد. هزاران کوین در خلال این چند سال با موفقیت چنین ویژگی هایی را کپی نکرده اند و به همین دلیل است که بیت کوین انقلابی واقعی است.

منبع
medium

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا