آلتکوین در برابر بیت کوین، کدام یک را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم؟

شما یا یک سرمایه گذار تازه وارد یا فردی با کوله باری از تجربه هستید. صرف نظر از اینکه دانش شما در زمینه ارز های دیجیتال چقدر است، همیشه تمایزی مطرح است که باید به آن توجه داشت و آن تفاوت بین بیت کوین و آلتکوین (Altcoin)هاست. هم سرمایه گذاران جدید و هم سرمایه گذاران قدیمی می‌دانند که هم بیت کوین و هم اکثر آلتکوین ها غیرمتمرکز هستند؛ اما ساز و کار درونی آنها متفاوت است.

ما در اینجا با ایجاد تمایز بین این دو مقوله به شما کمک می‌کنیم که وقتی در پلتفرم‌هایی مانند Monfex ترید می‌کنید، آگاهی بیشتری داشته باشید و تبدیل به سرمایه گذار باهوش‌تری شوید.

بیت کوین چیست؟ مقدمه‌ای بر به وجود آمدن آلتکوین ها

قیمت بیت کوین به ریال

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتالی شناخته شده که در میان تریدرهای کریپتو مورد استفاده قرار گرفته است. بیت کوین در سال ۲۰۰۸ بعد از این که معترضان در وال استریت تجمع کردند و بانک‌های بزرگ را به سوءاستفاده از سیستم متهم کردند، ظاهر شد. تحمیل کارمزدهای بالا و گول زدن مشتریان، دیگر اتهامات وارده به این بانک‌های بزرگ بود.

بیت کوین ساخته شد تا تریدرها از وابستگی به یک سازمان متمرکز مانند بانک و غیره رهایی یابند. هدف بیت کوین حذف واسطه‌ها، انجام تراکنش‌های شفاف، کم کردن کارمزدها، از بین بردن فساد و مسئول نگه داشتن فروشنده بود. به این ترتیب سیستم غیرمتمرکزی اختراع شد تا با استفاده از آن، افراد می‌دانند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و کنترل کاملی بر پول خود دارند. بیت کوین در مدت زمان کوتاهی محبوبیت یافت.

در سراسر جهان شرکت‌های بزرگی مانند جواهرآلات REEDs، یک بیمارستان خصوصی در ورشو در کشور لهستان و غیره، شروع به پذیرش ارزهای دیجیتال می‌کنند. شرکت‌های Fortune 500 مانند مایکروسافت، پی پال و Expedia نیز آن را می‌پذیرند.

به ساده‌ترین شیوه می‌توان گفت که بیت کوین اصطلاحی است که برای اشاره به این فناوری یا خود این ارز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربران می‌توانند با نشان دادن امضای کیف پول خود به خریدار، به استفاده از بیت کوین بپردازند؛ این امضا شامل کاراکترهایی از کد امنیتی است که بیش از ۱۶ کد دارد. بیت کوین یک صرافی اطلاعات دیجیتال دارد که در آنجا می‌توانید به خرید و فروش کالاها یا خدمات بپردازید. این تراکنش اعتماد خود را از یک سیستم همتا به همتا می‌گیرد که مشابه BitTorrent یا اسکایپ است.

مزایای بیت کوین

  • تقلیل کارمزدهای تراکنش: کارمزدهای تراکنش‌های بیت کوین در مقایسه با کارت‌های اعتباری و بانکی کمتر است.
  • پرداختی‌های سریع: وجوه کارت اعتباری یک هفته طول می‌کشد تا کاملا پردازش شوند؛ اما این فرآیند با بیت کوین بسیار سریع‌تر است و حداکثر دو روز طول می‌کشد تا تراکنش تسویه شود.
  • پرداختی‌های بین المللی ساده: بیت کوین مانند دلار، پوند و غیره وابسته به کشور خاصی نیست؛ این یعنی فروشندگان آنلاین می‌توانند پرداختی‌های بین المللی داشته باشند، بدون این که مجبور به پرداخت کارمزدهای بین مرزی بالا باشند.

آلتکوین ها چه هستند؟

آلتکوین بیت کوین ارز دیجیتال سرمایه گذاری کسب درآمد ترید

تریدرهای تازه وارد به اشتباه فکر می‌کنند که بیت کوین تنها ارز دیجیتال موجود است. اما این تصور کاملا اشتباه است؛ هزاران جایگزین برای بیت کوین وجود دارد که تفاوت‌هایی بی‌نظیر دارند و اهداف و عملکردهای آنها متفاوت است.

آلتکوین نام یک ارز دیجیتال خاص نیست؛ بلکه به هر کوینی به جز بیت کوین گفته می‌شود. به عنوان مثال اتریوم، ریپل و لایت کوین از لحاظ فنی آلتکوین هستند. با در نظر گرفتن این مطلب، آلتکوین برای توصیف کوین‌هایی به کار می‌رود که حجم بازار کمتری از بیت کوین دارند.

آلتکوین ها می‌توانند به شیوه‌های مختلفی از بیت کوین متفاوت باشند. بعضی از آنها مدل اقتصادی متفاوتی به نسبت بیت کوین دارند و یا روش توزیع کوین آنها به شیوه دیگری است، مانند آلتکوین هایی که به شهروندان در کشورهایی خاص داده می شوند.

بعضی از آنها الگوریتم‌های استخراج گواه اثبات کار (POW) متفاوتی دارند که در مقابل سخت افزارهای خاص استخراج مقاومت می‌کنند و یا اصلا نیازی به سیستم گواه اثبات کار ندارند. تعدادی از آلتکوین ها مانند ترون (Tron) یک گستره متنوع برنامه نویسی را فراهم می‌آورند؛ در حالی که تعدادی دیگر مانند مونرو (Monero) به حریم خصوصی بیش از بیت کوین توجه می‌کنند.

از طرفی آلتکوین هایی وجود دارند که اصلا چیز جالبی انجام نمی‌دهند. بعضی از آلتکوین ها تنها تغییراتی جزئی را انجام می‌دهند و یا چیزی را فراهم می‌کنند که به ظاهر مهم است اما در واقع چنین نیست. به عنوان مثال اگر آلتکوینی مقدار کل کوین‌هایش بیشتر باشد، بهای هر کوین در نتیجه آن کمتر خواهد بود.

در واقع بسیاری از آلتکوین ها مزیت واضحی نسبت به بیت کوین ندارند. علاوه بر این، این آلتکوین ها از قدرت هش کمتری برای ایمن سازی خود استفاده می‌کنند و به دلیل تاثیرات شبکه‌ای کوچک‌تر به اندازه بیت کوین مفید نیستند. بنابراین زمانی که در یک آلتکوین سرمایه گذاری می کنید باید عاقلانه فکر کنید.

مزایای آلتکوین ها

  • تنوع: بسیاری از آلتکوین ها ارزان هستند و رقابت و محبوبیت کمتری نسبت به بیت کوین برای انها مطرح است. در حقیقت، آنها توسط مبتدیان و با سی پی یو قابل استخراج هستند. تعدادی از آلتکوین ها تنها با سی پی یو ماین می شوند.
  • آلتکوین های محبوب: بعضی از آلتکوین ها به سطح مشابهی از موفقیت مانند بیت کوین رسیده‌اند. محبوب‌ترین آلتکوین سال ۲۰۱۷ لایت کوین بود که یک ارز دیجیتال بر مبنای اسکریپت است و ثبات بیشتری از بیت کوین دارد. اتریوم یک کوین محبوب دیگر است.
  • حل مشکلات بیت کوین: بیت کوین تنها راه حل نیست. بسیاری از آلتکوین ها برای مخاطب قرار دادن نگرانی‌هایی که در مورد بیت کوین در طول زمان مطرح بوده، اختراع شده‌اند و سعی در کمک به پایداری بیت کوین در آینده دارند.

کدام یک را باید انتخاب کرد؟

این بستگی به شما دارد که کدام یک را برای خودتان بهتر تشخیص می‌دهید. اگر در جستجوی ثبات هستید، بیت کوین را انتخاب کنید که به آسانی در اطراف خود می‌توانید آن را معامله کنید. همچنین بیت کوین را می‌توانید به آسانی به آلتکوین مورد نظر خود تبدیل کنید. اگر مشغول ترید باشید، آلتکوین ها می‌توانند گزینه بهتری باشند.

ریسک آلتکوین ها بیشتر است، بنابراین قبل از سرمایه گذاری در هر کوین خاص، بهتر است که تحقیق خود را انجام دهید. به عنوان یک قاعده کلی پیشنهاد می کنیم که با بیت کوین شروع کنید و بعد از رسیدن به دانش و آگاهی بیشتر کم کم به سراغ آلتکوین ها بروید.

 

آخرین به روز رسانی: ۹۹/۰۴/۰۹


54321
امتیاز 3.7 از 6 رای

منبع coindoo
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر