مبتدی سرمایه گذاری

بیت کوین بخریم یا آلتکوین؟ تفاوت سرمایه گذاری روی بیت کوین و آلتکوین ها چیست؟

برای فعالیت در حوزه رمز ارزها، باید تفاوت های اصلی بیت کوین و آلتکوین ها را بدانیم، تا سرمایه گذاری بهتر و حرفه ای تری انجام دهیم. همچنین در زمان های مختلف، سرمایه گذاری در بیت کوین یا آلتکوین ها می تواند متفاوت باشد؛ در برخی مواقع خرید بیت کوین سودآوری بیشتری دارد و در بعضی برهه های زمانی، خرید Altcoin می تواند سود بیشتری برای ما داشته باشد. بنابراین در این مقاله ابتدا به رفتار رمز ارزها در سال ۲۰۲۰ می پردازیم، نکات مهم در سرمایه گذاری روی بیت کوین و آلتکوین ها را بازگو می کنیم و در انتها بررسی می کنیم تا ببینیم اکنون بر روی کدام رمز ارزها سرمایه گذاری کنیم. با ما همراه باشید. 

این مقاله در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

سرمایه گذاری در بیت کوین یا آلتکوین ؟

بیت کوین یا آلتکوین

بیت کوین اولین و بزرگ ترین رمز ارز دنیاست و در طول سال ها، اعتبار و ارزش سرمایه گذاری خود را اثبات کرده است. بنابراین BTC را می توان به عنوان پایه ثابت سبدهای سرمایه گذاری در نظر گرفت.

از آنجایی که Bitcoin مشهورترین رمز ارز است، معمولا سرمایه گذاری در این حوزه با خرید BTC شروع می‌شود؛ به این دلیل که بیشتر سرمایه‌گذاران بخشی از درآمد و پس انداز خود را به خرید اولین رمز ارز اختصاص می‌دهند، قیمت این دارایی افزایش می‌یابد.

با افزایش قیمت بیتکوین و کسب سود کافی، سرمایه‌گذاران به این فکر می‌افتند که چطور می‌توانند درآمد خود را بیشتر و بیشتر کنند. بنابراین تصمیم به این می‌گیرند که آیا بیت کوین بیشتری بخرند یا قسمتی از سرمایه خود را به دیگر کریپتوها اختصاص دهند. 

آلتکوین ها کدامند؟

بیت کوین یا آلتکوین - تفاوت بیت کوین و آلتکوین - فرق بیت کوین و آلتکوین - آلتکوین ها کدامند - نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین - رمزارزهای مستعد رشد - لایت کوین بهتر است یا بیت کوین - بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت - بیت کوین یا اتریوم -

به هر رمز ارزی به غیر از بیتکوین، آلت کوین یا کوین جایگزین می گویند. در ابتدا، آلتکوین ها فورک هایی از BTC بودند و تنها تغییراتی در کدهای آنها اعمال می شد. اما رفته رفته Altcoinهای جدیدی مانند اتریوم به وجود آمدند که دارای بلاک چین مخصوص به خود بودند و ساز و کار و اهداف آنها کاملا با بیت کوین تفاوت داشت. به این صورت، کم کم این بازار بالغ تر شد و اکنون کوین های جایگزینی را می بینیم که واقعا حرفی برای گفتن دارند و می توان بر روی آنها سرمایه گذاری بلندمدت کرد.

بیشتر آلت کوین ها متفاوت تر از بیتکوین عمل می کنند و اهداف آنها نیز فرق دارد؛ بعضی از آنها مدل اقتصادی متفاوتی به نسبت بیت کوین دارند و یا عرضه کوین آنها به شیوه دیگری است؛ برای مثال، عرضه کل BTC ۲۱ میلیون کوین است، اما کل عرضه لایت کوین، ۸۴ میلیون است.

بیت کوین از الگوریتم گواه اثبات کار (POW) برای تولید بلاک ها (که به آن ماینینگ یا استخراج می گویند) استفاده می کند و برای استخراج آن، باید از دستگاه های اسیک (Asic) استفاده کرد؛ دستگاه های اسیک هم هزینه زیادی دارند و هم برای محیط زیست نیز خطرناک هستند و برق زیادی مصرف می کنند. برای حل این مسئله، بسیاری از آلت کوین ها از الگوریتم های متفاوتی برای تولید بلاک ها استفاده می کنند، که  معروف ترین آنها گواه اثبات سهام (POS) و گواه اثبات سهام خصوصی شده یا وکالتی (DPOS) هستند. این روش ها هم هزینه کمتری دارد و هم برای محیط زیست بی خطر است. 

برخی آلتکوین ها نیز از Altcoinها کاربردهای متنوعی دارند و اهداف مختلفی را دنبال می کنند. برای مثال، بر روی شبکه اتریوم می توان توکن های جدید با کاربردهای مختلف ایجاد کرد، ترون پلتفرم قراردادهای هوشمندی ارائه می دهد که می توان با آن برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) را  ایجاد کرد و مونرو (Monero) نیز تمرکز خود را بر روی حریم خصوصی گذاشته است.

در روندهای صعودی بیت کوین، سرمایه‌گذاران انتظار برگشت سودهای بیشتری از سرمایه گذاری خود در کوین های جایگزین دارند و به همین دلیل هم هست که به دنبال تنوع بخشی به دارایی‌ها و تشکیل سبدی از رمز ارزها از قبیل اتریوم هستند.

Ethereum و BNB در حال حاضر و در سال ۲۰۲۱، مشهورترین آلت کوین های بازار رمز ارزها هستند و اغلب گزینه‌ای منطقی برای سبد ارزی سرمایه‌گذاران محسوب می‌شوند. هر چند که اتریوم پلتفرمی با سابقه طولانی و تثبیت شده است، ارزش بازار آن در مقایسه با بیت کوین بسیار کمتر است. بنابراین سرمایه گذاری بر روی دومین رمز ارز بزرگ نسبت به سرمایه گذاری بر روی بیت کوین قاعدتا با ریسک بیشتری همراه است و البته که سرمایه گذاری در اتریوم می تواند بازدهی و سود بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در بیت کوین داشته باشد.

این تغییر در میزان ریسک در سرمایه گذاری بر روی یک ارز دیجیتال در چرخه ورود و گردش پول بسیار مهم و تاثیر گذار است؛ چرا که نه تنها نحوه طمع سرمایه‌گذاران برای کسب سود بیشتر را برجسته می‌کند، بلکه تاکید می‌کند که اشتهای ریسک پذیری این سرمایه‌گذاران در روندهای صعودی BTC افزایش می‌یابد.

کوین های جایگزین با ارزش بازار متوسط

بسیاری از پروژه‌های آلتکوین‌های کوچک تر بر روی بلاک چین اتریوم و با استاندارد ERC20 ساخته شده‌اند؛ به همین دلیل دومین رمز ارز دنیا اغلب به عنوان شاخص اصلی افزایش ارزیابی این آلت کوین‌های کوچکتر معرفی می‌شود. هنگامی که قیمت کوین اتر افزایش می‌یابد، اندکی پس از آن، قیمت این نوع Altcoinها نیز افزایش می‌یابد.

با این حال، این آلت کوین‌ها در بین عموم مردم کمتر شناخته شده‌اند و بنابراین علاقه سرمایه‌گذاران کمتری را به خود جلب می‌کنند. به همین دلیل، از ارزش بازار کمتری در مقایسه با اتریوم برخوردار هستند، چه رسد به بیت کوین! این توکن ها در مقایسه با اتریوم که ارزش بازار آن‌ها زیاد است، هم پتانسیل سوددهی بیشتری را دارند و هم پتانسیل ضرردهی بیشتری؛ چرا که نوسان قیمتی در آن‌ها هم در بازارهای خرسی و هم بازارهای گاوی بسیار شدید است.

آلت کوین‌هایی با حجم معاملات کم

سرمایه گذاری درآلتکوین‌های با ارزش بازار کم، پرخطر و پر سود است؛ زیرا پامپ و دامپ آنها بسیار زیاد است. همانطور که سرمایه‌گذاران به اتخاذ رویکردی با ریسک پذیری بیشتر عادت می‌کنند و سود خود را در سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه کوچکتر می‌بینند، ناگزیر چشم انداز خود را روی سرمایه گذاری‌های با ریسک بالاتر و همینطور پاداش بالاتر قرار می‌دهند. به همین دلیل است که این نوع آلت کوین‌ها در روندهای صعودی خود سودهایی چند برابر سودهای بیت کوین و اتریوم به بار می‌آورند.

از آنجا که چشم انداز و انتظار سود در یک روند صعودی به ظاهر پایان ناپذیر همیشه جذاب به نظر می‌رسد، اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران به طور نامحسوس در کنار آن رشد می‌کند. Altcoinهایی که ارزش بازار آن‌ها کم است، آخرین رمز ارزهایی هستند که در یک چرخه گردش پول افزایشی می‌شوند؛ زیرا ارز دیگری وجود ندارد که سرمایه‌گذاران به دنبال سودآوری در آن باشند. در واقع، بسیاری از سرمایه‌گذاران تصمیم می‌گیرند که در این مواقع سیو سود کنند، و سود خود را یا به صورت سرمایه گذاری در بیت کوین و یا به صورت فیات نگه دارند. سیو سود بدین معناست که تریدر یا سرمایه گذار مقداری از رمزارزهای خود را می فروشد تا در مواقع بحرانی سود خود را نگه دارد.

از طرفی آلت کوین هایی وجود دارند که کاربرد خاصی ندارند. بعضی از این رمز ارزها تنها تغییراتی جزئی انجام می‌دهند و یا چیزی را فراهم می‌کنند که به ظاهر مهم است، اما در واقع چنین نیست. بنابراین باید قبل از سرمایه گذاری روی Altcoin مورد نظر خود، درباره آن تحقیقات کامل انجام دهید.

مزایای بیت کوین نسبت به آلت کوین ها

 • قدمت و اعتبار بسیار بیشتر 
 • جامعه گسترده 
 • پشتیبانی توسط افراد مشهور
 • خرید گسترده توسط سرمایه گذاران سازمانی
 • رهبر بازار رمز ارزها
 • ریسک سرمایه گذاری کمتر
 • هک یا حمله ۵۱ درصد در این شبکه تقریبا غیرممکن است
 • کاملا غیرمتمرکز است و نهاد مرکزی بر روی آن نظارت نمی کند

معایب BTC

 • هزینه کارمزد تراکنش های زیاد است
 • پروسه تایید تراکنش ها طولانی است
 • هزینه استخراج آن بالاست

مزایای آلتکوین ها نسبت به بیتکوین

 • تنوع زیاد
 • پتانسیل رشد بیشتر نسبت به BTC
 • امکان معامله در پلتفرم های مختلف مانند صرافی های غیرمتمرکز
 • مقیاس پذیری بیشتر 
 • بیشتر آلت کوین ها سرعت بیشتر و هزینه کارمزد کمتری برای پردازش تراکنش ها دارند
 • به دلیل کاربردهای متنوع، رابط بهتری برای اتصال دنیای واقعی و دنیای رمز ارزها هستند

معایب آلت کوین ها

 • امکان هک یا کلاهبرداری وجود دارد
 • برخی از کوین های جایگزین وابسته به نهاد مرکزی هستند (متمرکز نیستند)
 • قیمت آنها نوسانات زیادی دارد
 • به واسطه حجم بازار کمتر، امکان حمله ۵۱ درصد بسیار بیشتر از بیت کوین است
 • به دلیل حجم بازار کمتر در آلت کوین های با رتبه ها پایین تر، امکان نابود شدن آنها در بازارهای ریزشی وجود دارد

چرخه ورود و گردش پول به بازار رمز ارزها در سال ۲۰۲۰

بیت کوین یا آلتکوین - تفاوت بیت کوین و آلتکوین - فرق بیت کوین و آلتکوین - آلتکوین ها کدامند - نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین - رمزارزهای مستعد رشد - لایت کوین بهتر است یا بیت کوین - بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت - بیت کوین یا اتریوم -

با توجه به نحوه تنظیم دوباره کامل بازارها به دنبال فروش همه جانبه ناشی از اپیدمی کووید ۱۹ در ماه مارس ۲۰۲۰، تشریح چرخه گردش پول در بازار رمز ارزها در این سال تقریبا آسان است. این دوران پر استرسی بود که سرمایه‌گذاران دارایی‌های خود را از ترس و وحشت می‌فروختند تا برای مقابله با یک ویروس ناشناخته و بسیار مسری که دنیا را به تعطیلی کشاند آماده شوند؛ اما لحظه‌ای که بازار به حداکثر بدبینی نسبت به ارزهای رمزنگاری شده رسید، همان لحظه ای بود که بازار به نقطه‌ای از حداکثر فرصت‌های مالی رسیده بود. خریداران پس از اصلاح شدید شروع به جمع آوری بیت کوین ها در پایین ترین قیمت کردند و اتفاقا همین خریدها بود که استارت چرخه صعودی جدیدی را برای بزرگ ترین رمز ارز رقم زد. هر چرخه گردش پول در بازار کریپتو با ورود جریان سرمایه گذاری در BTC آغاز می‌شود.

مرحله ورود و گردش پول: بیت کوین و اتریوم

بعد از ثبت کف قیمتی به دنبال فروش گسترده در ماه مارس، روند گاوی (صعودی) جدید Bitcoin آغاز شد. باید بدانیم که مسیر رشد در روندهای صعودی جدید بی وقفه نیست و به همین دلیل هم بود که بیت کوین قبل از رسیدن به سقف‌های قیمتی جدید در دوره‌هایی ثبات داشت و در یک بازه قیمتی بازی می‌کرد. در طول این دوره‌های ثبات قیمت، سرمایه‌گذاران اطمینان خاطر بیشتری پیدا کردند که با خرید آلت کوین‌ها سبد ارزی خود را متنوع نمایند. سرمایه‌گذاران پس از کسب مقداری سود از سرمایه گذاری در بیت کوین، تمایل بیشتری برای ریسک بیشتر و سرمایه گذاری بخشی از پول خود در ارزهای جایگزین  با ارزش بازار بالا شدند. به همین دلیل است که ثبات قیمت اولین ارز دیجیتال یکی از مهمترین شروط برای خروج سرمایه‌ها از بازار بیتکوین و شروع سرمایه گذاری در آلت کوین‌ها است. در اینجا گردش سرمایه بین بازارهای بیت کوین و اتریوم در سال ۲۰۲۰ را آنالیز می‌کنیم:

بیت کوین یا آلتکوین - تفاوت بیت کوین و آلتکوین - فرق بیت کوین و آلتکوین - آلتکوین ها کدامند - نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین - رمزارزهای مستعد رشد - لایت کوین بهتر است یا بیت کوین - بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت - بیت کوین یا اتریوم -

کانال‌های گردش پول در بازار اتریوم

بیت کوین یا آلتکوین - تفاوت بیت کوین و آلتکوین - فرق بیت کوین و آلتکوین - آلتکوین ها کدامند - نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین - رمزارزهای مستعد رشد - لایت کوین بهتر است یا بیت کوین - بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت - بیت کوین یا اتریوم -

تحلیلگر ۳ کانال جانبی را برای حرکات قیمتی در رفتار سرمایه گذاری بیت کوین و اتریوم مشخص کرده است. زمان‌بندی حرکات واقعی قیمت بیت کوین و اتریوم، بینش و نگرشی اساسی و کلیدی در مورد مراحل اولیه چرخه گردش سرمایه در بازار رمز ارزها را به ما می‌دهد. 

کانال‌های تثبیت قیمت شماره ۱

حرکت قیمتی BTC از ششم تا بیستم ماه آوریل ۲۰۲۰ به تثبیت رسید؛ در حالی که ثبات قیمت اتر داخل کانالی از بیستم آوریل تا بیست و پنجم ماه می اتفاق افتاد (یعنی تثبیت قیمت ETH به دنبال تثبیت قیمت بیت کوین). هنگامی که BTC در ابتدای تشکیل کانال جانبی و تثبیت قیمت خود در ۶ آوریل بود، قیمت اتریوم در حال افزایش بود. در واقع دومین رمز ارز رالی صعودی خود را در طول ثبات قیمت بیتکوین از ۶ تا ۲۰ آوریل حفظ کرد. در آن زمان، بیت کوین و اتریوم همبستگی بسیار نزدیکی با هم داشتند. Bitcoin پیشتاز بازار بود و Ethereum عینا حرکات آن را دنبال می کرد. این چرخه کمک زیادی به سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال می‌کند.

کانال‌های تثبیت قیمت شماره ۲

هنگامی که بیتکوین از اولین کانال جانبی خود در ۲۰ آوریل خارج شد، اتر شروع به تشکیل کانال جانبی و تثبیت قیمت خود نمود. سپس BTC قبل از این که وارد محدوده جانبی ۱۲ هفته‌ای خود شود، دو هفته کامل وارد روند صعودی شد (از ۲۷ آوریل تا ۲۰ جولای) و با آرام گرفتن بیت کوین در محدوده طولانی مدت ۱۲ هفته‌ای خود، قیمت اتریوم هم مدتی به ثبات رسید. و بعد در ۲۵ ماه می قیمت اتریوم منفجر شد که پس از آن دوره‌ای دیگر از تثبیت قیمت آغاز شد.

کانال‌های تثبیت قیمت شماره ۳

جالب اینجاست که بیتکوین و اتریوم در ۲۰ جولای به طور همزمان از سومین محدوده قیمتی جانبی خود خارج شدند. افزایش قیمت اتر نه تنها بسیار بیشتر از افزایش قیمت Bitcoin‌ بود، بلکه این برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ بود که دو ارز با هم و همزمان از کانال جانبی خود جدا شدند.

می‌توان چنین استدلال نمود که افزایش قیمتی حوزه دیفای در آن موقع به اوج خود رسیده بود و همین موضوع قدرت و نیروی بیشتری به رالی صعودی ETH بخشید؛ اتریومی که بیشتر از همیشه با بیت کوین همبستگی داشت. دومین کوین برتر دیگر از بیت کوین عقب نبود؛ صعودش همزمان با صعود BTC بود و حتی به مدت کوتاهی رهبری بازار رمز ارزها را به دست گرفت. اندکی پس از شکست قیمتی بیت کوین در تاریخ ۲۰ ژانویه، بیت کوین سومین محدوده خود را در ۳ آگوست تشکیل داد. در همین حال، اتر به حرکت خود ادامه داد و سرانجام محدوده خود را در ۱۰ آگوست ایجاد کرد.

استفاده از سلطه اتریوم برای ارزیابی پتانسیل رشد آلت کوین ها

سلطه آلت کوین ابزار و معیار مفیدی برای ردیابی رشد کلی ارزش آلتکوین‌ها در بازار ارزهای رمزنگاری شده است. اساسا دامیننس Altcoin نشان دهنده درصد پول موجود در سرمایه گذاری کوین های جایگزین در مقایسه با مقدار پول در کل بازار کریپتو است.

بنابراین هر زمان که روند سلطه آلت کوین افزایش یابد، ارزش این رمز ارزها در حال رشد است. طبق چرخه جریان پول، در طول دوره‌های ثبات قیمت بیت کوین و اتریوم، ارزش آلتکوین ها به طور چشمگیری رشد می کند.

بازده سرمایه گذاری روی بیت کوین و آلتکوین‌ها

بیت کوین یا آلتکوین - تفاوت بیت کوین و آلتکوین - فرق بیت کوین و آلتکوین - آلتکوین ها کدامند - نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین - رمزارزهای مستعد رشد - لایت کوین بهتر است یا بیت کوین - بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت - بیت کوین یا اتریوم -

بیت کوین عملکرد بسیار خوبی در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۰ داشته است؛ با اعلام پلتفرم های اسکوئر (Square) و پی پال مبنی بر خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ماه اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ۹۹)، این رمز ارز رشد بسیار خوبی را تجربه کرد.

از سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ سرمایه گذاران سازمانی زیادی وارد حوزه ارزهای دیجیتال شدند و شروع به خرید بیت کوین و آلت کوین ها کردند. این سرمایه های جدید باعث شد که قیمت BTC بالاترین قیمت تاریخی خود در گذشته (حدود ۲۰ هزار دلار) را بشکند و قله های قیمتی جدیدی را ثبت کند. در زمان نگارش این مقاله، قیمت بیت کوین در حدود ۴۳ هزار دلار است. 

بسیاری از آلت کوین‌های پلتفرم در طی موج تابستانی Defi عملکرد خوبی را در طول سه ماهه دوم و سوم سال ۲۰۲۰ و اوایل ۲۰۲۱ داشته‌اند. اگرچه در ماه‌های سپتامبر و اکتبر (شهریور و مهر ۹۹) اصلاحات قیمتی وجود داشت، اما قیمت این رمز ارزهای جایگزین حرکت صعودی زیادی داشته و حرکت صعودی بیتکوین را دنبال می‌کردند.

بیت کوین یا آلتکوین - تفاوت بیت کوین و آلتکوین - فرق بیت کوین و آلتکوین - آلتکوین ها کدامند - نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین - رمزارزهای مستعد رشد - لایت کوین بهتر است یا بیت کوین - بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت - بیت کوین یا اتریوم -

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است چین لینک (LINK) عملکرد بسیار خوبی نسبت به سایر دارایی‌ها از جمله اتریوم و بیت کوین داشته و از ابتدا تا انتهای سال ۲۰۲۰ به رشد بیش از ۱۰ برابری رسیده است. عملکرد سالانه بیتکوین در مقایسه با این دارایی‌ها نسبتا ضعیف‌تر است؛ اما به دلیل شناخته شدن جریان اصلی و ارزش بازار بسیار بیشتر، پادشاه ارزهای دیجیتال، هاوینگ آن در ماه می ۲۰۲۰ و عملکرد این رمز ارز در سه ماهه آخر سال، مورد توجه قرار می‌گیرد.

به غیر از عملکرد، درک خطرات موجود سرمایه‌گذاری در بیت کوین نسبت به آلتکوین‌ها نیز به همان اندازه مهم است. در اینجا آماری از این دارایی‌ها ارائه می‌کنیم که قیمت نهایی روزانه آن کاهش ۲.۵ و ۵ درصدی داشته است.

بیت کوین یا آلتکوین - تفاوت بیت کوین و آلتکوین - فرق بیت کوین و آلتکوین - آلتکوین ها کدامند - نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین - رمزارزهای مستعد رشد - لایت کوین بهتر است یا بیت کوین - بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت - بیت کوین یا اتریوم -

طبق این آمار ساده برای اندازه گیری ریسک، سرمایه‌گذاری در بیت کوین به میزان قابل توجهی ریسک کمتری نسبت به اکثر آلت کوین‌ها دارد. به طور واضحی کاهش قیمت روزانه ۲.۵ درصد و ۵ درصد برای پروژه‌های پلتفرمی مانند اتر نسبت به بیت کوین یا سایر توکن‌ها وجود دارد.

به طور کلی با توجه به بازده سالانه به نظر می‌رسد که سرمایه گذاری روی بیتکوین در سال ۲۰۲۰ با سطح بازدهی رقابتی، گزینه بهتری بود؛ زیرا کاهش قیمت روزانه کمتری داشت.

بیشترین میزان کاهش قیمت برای بیتکوین و آلت کوین‌ها در سال گذشته و شش ماه گذشته به شرح زیر است:

بیت کوین یا آلتکوین - تفاوت بیت کوین و آلتکوین - فرق بیت کوین و آلتکوین - آلتکوین ها کدامند - نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین - رمزارزهای مستعد رشد - لایت کوین بهتر است یا بیت کوین - بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت - بیت کوین یا اتریوم -

بر اساس بازه زمانی از ابتدا تا انتهای سال ۲۰۲۰، تنها ریسک پولکادات و لئو نسبت به BTC کمتر بوده و سایر آلتکوین‌ها کاهش قیمتی بیشتری نسبت به بزرگ ترین رمز ارز داشته‌اند.

توجه داشته باشید که پولکادات در اواخر ماه آگوست ۲۰۲۰ به طور رسمی برای ترید راه اندازی شد و به همین دلیل داده‌های YTD آن افت قیمتی شدیدی در ماه مارس ندارند.

نگاهی به داده‌های ۶ ماه گذشته نشان می‌دهد که سرمایه گذاری روی همه آلت کوین‌ها به جز لئو، ریسک بسیار کمتری داشته است.

میانگین سازی هزینه به دلار یا DCA استراتژی‌ای است که شامل خرید دوره‌ای یک دارایی با استفاده از همان ارزش دلاری در طول زمان در مقابل خرید یکجا است. مثلا اگر فردی تصمیم بگیرد که ۱۰ هزار دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری کند، می‌تواند به طور یکجا کل سرمایه‌گذاری را انجام دهد. اما اگر او نگران این باشد که حرکت کوتاه مدت بازار بر ارزش سرمایه‌گذاریش تأثیر بگذارد، می تواند هر هفته ۵۰۰ دلار سرمایه‌گذاری کند. نکته اصلی این استراتژی تعهد به خرید یک مبلغ ثابت دلار در یک بازه زمانی مشخص و صرف نظر از قیمت است.

واران بافت افسانه‌ای سال‌هاست که از طرفداران پر و پا قرص این استراتژی در مدیریت بازارهای پر نوسان است. این استراتژی ریسک قیمتی کوتاه مدت ورود به یک دارایی در زمان اشتباه که پتانسیل رشد قیمتی در بلندمدت را دارد، کاهش می‌دهد. زمانبندی بازار اگر غیرممکن نباشد، کار بسیار دشواری است و مطالعه حرکت‌های کوتاه مدت بازار برای بیشتر سرمایه‌گذاران بسیار وقت گیر است. اینجاست که استراتژی DCA به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا فرصت سرمایه‌گذاری در یک دارایی که نوسان قیمتی کوتاه مدت و پتانسیل سرمایه‌گذاری بلند مدت دارد، از دست ندهد.

در اینجا نتایج سرمایه‌گذاری DCA در بیت کوین و اتریوم را به عنوان آلتکوین برتر برای ۵۰۰ دلار در هر هفته در ۲۶ و ۵۲ هفته گذشته مقایسه می‌کنیم:

بیت کوین یا آلتکوین - تفاوت بیت کوین و آلتکوین - فرق بیت کوین و آلتکوین - آلتکوین ها کدامند - نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین - رمزارزهای مستعد رشد - لایت کوین بهتر است یا بیت کوین - بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت - بیت کوین یا اتریوم -
بیت کوین یا آلتکوین - تفاوت بیت کوین و آلتکوین - فرق بیت کوین و آلتکوین - آلتکوین ها کدامند - نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین - رمزارزهای مستعد رشد - لایت کوین بهتر است یا بیت کوین - بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت - بیت کوین یا اتریوم -

نمودارهای بالا نشان می‌دهند که با استفاده از یک استراتژی DCA طی ۵۲ هفته در سال ۲۰۲۰، سرمایه گذاری روی بیت کوین و اتریوم به ترتیب بازدهی خوب ۹۳ درصد و ۱۴۳ درصد داشته است؛  سرمایه‌گذاری در این دو رمز ارز برتر در ۲۶ هفته گذشته به ترتیب ۵۹ و ۶۴ درصد بازدهی داشت.

به طور کلی عملکرد به کارگیری این استراتژی برای اتریوم بهتر از همان استراتژی برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین بوده است. بازده سالیانه بیتکوین و اتر به ترتیب ۱۴۶ و ۳۱۲ درصد بوده است. نکته اصلی برای به کارگیری استراتژی DCA انتخاب پروژه‌هایی است که فکر می‌کنید قیمت آنها در بلندمدت افزایش خواهد داشت، نه فقط نوسانات و سودهای کوتاه مدت.

در مرحله بعدی داده‌های نوسانات بیت کوین و آلتکوین‌های مختلف در ۶ ماه گذشته (از اردیبهشت تا آبان ۹۹) را مقایسه می‌کنیم:

بیت کوین یا آلتکوین - تفاوت بیت کوین و آلتکوین - فرق بیت کوین و آلتکوین - آلتکوین ها کدامند - نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین - رمزارزهای مستعد رشد - لایت کوین بهتر است یا بیت کوین - بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت - بیت کوین یا اتریوم -
بیت کوین یا آلتکوین - تفاوت بیت کوین و آلتکوین - فرق بیت کوین و آلتکوین - آلتکوین ها کدامند - نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین - رمزارزهای مستعد رشد - لایت کوین بهتر است یا بیت کوین - بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت - بیت کوین یا اتریوم -

این داده‌ها نشان می‌دهد که بر اساس یک نوسان ۳۰ روزه در این شش ماه، بیت کوین همیشه در مقایسه با میانگین دسته‌های مختلف نوسانات و در نتیجه ریسک کمتری داشته است. 

حالا که با دیتاهای قیمتی بیت کوین و آلتکوین ها آشنا شدید، به معرفی استراتژی های سرمایه گذاری می پردازیم، که با استفاده از آنها می توانید سرمایه گذاری حرفه ای تر و سودآورتری داشته باشید. 

روند قیمتی بیتکوین و آلت کوین ها در سال ۲۰۲۱

بیت کوین از اواخر سال ۲۰۲۰ شروع به حرکت صعودی کرد و در ماه آپریل ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود یعنی حدود ۶۴ هزار دلار رسید. با بالا رفتن قیمت BTC، اتر و سایر آلت کوین ها نیز شروع به افزایش قیمت کردند؛ به طوری که ETH از حدود ۳۶۰ دلار، به ۴۳۰۰ دلار رسید. بایننس کوین نیز با مقداری فاصله از این دو رمز ارز برتر، از حدود ۵۰ دلار، به نزدیک ۷۰۰ دلار رسید. با این روند گاوی بزرگ ترین ارز دیجیتال، حتی برخی از رمز ارزها، چند ده هزار درصد رشد کردند. 

اکنون در زمان نگارش این مقاله در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰، دامیننس یا سلطه بیت کوین به ۳۹.۶ درصد رسیده و سلطه اتریوم افزایش یافته است. در این دوره، که با نام “فصل آلتکوین ها” شناخته می شود، اتریوم رهبری بازار را بر عهده دارد و با افزایش قیمت این کوین، بقیه Altcoinها رشد قیمتی بسیار زیادی را تجربه می کنند. 

برای سرمایه گذاری موفق، باید به این دوره های تاریخی دقت کنیم؛ اگر فصل آلت کوین ها فرا می رسد، طبیعتا خرید رمز ارزهای جایگزین کار عاقلانه تری نسبت به خرید BTC است.

۱۰ نکته مهم برای سرمایه گذاری در بیت کوین و آلتکوین ها

بیت کوین یا آلتکوین - تفاوت بیت کوین و آلتکوین - فرق بیت کوین و آلتکوین - آلتکوین ها کدامند - نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین - رمزارزهای مستعد رشد - لایت کوین بهتر است یا بیت کوین - بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت - بیت کوین یا اتریوم -

حوزه رمز ارزها نیز درست مانند هر بازار مالی دیگر، نکات بسیار مهمی دارد، که در صورت رعایت کردن آنها تبدیل به سرمایه گذار یا تریدر موفقی خواهید شد. در ادامه، تعدادی از این موارد را بیان می‌کنیم.

۱. تا زمانی که پول کافی ندارید، سرمایه گذاری نکنید

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال همیشه سود‌آور نیست و گاهی ممکن است نوسانات بازار بر خلاف انتظار شما پیش رود. در این حالت باید پول کافی برای گذران مخارج زندگی خود داشته باشید. اگرچه هر زمانی می‌توانید پول خود را برداشت کنید، اما برای جلوگیری از ضرر باید صبور بود. هرگز برای سرمایه گذاری وام نگیرید و بیش از آنچه که در توان دارید نیز ریسک نکنید.

۲. دانش خود را افزایش دهید

مفهوم سرمایه گذاری در بیت کوین یا آلتکوین ها مفهوم پیچیده‌ای است که در بسیاری از کشور‌ها زیاد به آن پرداخته نشده است؛ پس قبل از سرمایه گذاری باید دانش و معلومات کافی داشته باشید. اگر با سرمایه گذاری در این فضا آشنایی نداشته باشید، نمی‌توانید به موفقیت برسید. 

۳. متنوع سازی سبد سرمایه گذاری

اگر می‌خواهید در رمز ارزها سرمایه گذاری کنید، باید موقعیت‌های متنوعی را برای سرمایه گذاری پیدا کنید. سرمایه گذاری همه دارایی‌ها در یک مکان و بر روی یک ارز کار درستی نیست و با ریسک زیادی همراه است؛ مدام باید به روز باشید و در مورد قیمت رمزارز‌ها اطلاعات داشته باشید. می توانید بخشی از سرمایه خود را به بیت کوین، و مابقی را در بین Altcoinها پخش کنید. اگر این متنوع سازی را انجام دهید، در مواقع دشوار محافظت خواهید شد و همواره فرصت جبران خواهید داشت.

۴. در آلت کوین ها، مراقب کلاه‌برداران باشید

ارزهای دیجیتال توسط بانک های مرکزی کنترل نمی‌شوند و در سال‌های اخیر نیز شاهد کلاهبرداری های زیادی در این فضا بوده‌ایم. پس همواره باید احتیاط کنید و از وقوع این نوع حوادث جلوگیری کنید. به مطالعه در مورد آخرین کلاهبرداری ها و حملات در این زمینه بپردازید. همواره به پیشنهاد‌های غیرمنطقی و سود زیاد مشکوک باشید و آدرس وبسایت‌ها را با دقت بررسی کرده و مواظب فیشینگ باشید و از صرافی‌های معتبر استفاده کنید.

۵. سرمایه گذاری خود را تحلیل کنید

اگر تنها بر روند قیمتی رمز ارز‌ها متکی باشید، متضرر خواهید شد. باید پیشرفت هر پروژه را زیر نظر بگیرید. برای درک میزان رشد و پیشرفت یک آلت کوین، باید به حجم معاملات آن دقت کرد. آلتکوینی که حجم بازار بالایی دارد اما رشد زیادی نکرده است، از رمز ارزی که حجم معاملات کمی دارد، برای سرمایه گذاری مناسب‌تر است.

۶. نتیجه سرمایه گذاری خود را ارزیابی کنید

همیشه نحوه عملکرد سرمایه گذاری خود را پیگیری کنید. در صورت سود یا زیاد، حتما تحلیل دقیقی انجام دهید و اطلاعاتی ببینید که دلیل این اتفاق چه بوده است. البته ارزیابی نتیجه در این فضا کار آسانی نیست، اما بسیار مهم است؛ شاید آلتکوین شما آپدیت جدیدی انجام داده و یا در یک صرافی معتبر مثل بایننس لیست شده و باعث افزایش قیمت رمز ارز شده است؛ شاید هم پلتفرم ارز رمزنگاری شده، هک شده و سرمایه کاربران از بین رفته است. امروزه توسعه‌دهنده‌ها ابزار‌های هوشمند و مفیدی را ایجاد کرده‌اند که استفاده از این ابزار‌ها، کار را کمی راحت‌تر کرده است؛ بلاک فولیو (Blockfolio) و پورتفولیوی کوین مارکت کپ دو مورد از این ابزار‌ها هستند که می توانید به راحتی سرمایه گذاری خود را در آنها بررسی کنید. با بررسی مداوم معاملات خود، می توانید بهترین نتیجه را کسب کنید و به سرمایه‌گذاری موفق تبدیل شوید.

۷. از کیف پول های مطمئن و امن استفاده کنید

هرگز دارایی‌های خود را به صورت آنلاین ذخیره نکنید و از کیف پول‌های معتبر استفاده کنید. کیف پول‌های سخت افزاری مانند لجر نانو اس (Ledger Nano S) بسیار مناسب هستند و یک لایه امنیت اضافی ایجاد کنند. اگر تریدر هستید و نیاز دارید که مدام به معامله دارایی های خود بپردازید، می توانید آنها را در کیف پول های گرم نگهداری کنید. برخی از بهترین والت های آنلاین عبارتند از: تراست ولت، متامسک، گواردا و اتمیک. برای نگهداری بیت کوین در کیف پول های آنلاین نیز می توانید از والت های واسابی (دسکتاپ) و سامورایی (اندروید) استفاده کنید که امکانات امنیتی بسیار زیاد و پیشرفته ای به شما ارائه می دهند. اما در مجموع، استفاده از کیف پول های سخت افزاری بهترین گزینه است. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان دارایی های خود را در صرافی های رمز ارز (چه داخلی چه خارجی) نگهداری نکنید؛ زیرا کلید خصوصی در اختیار اکسچنج است و شما نمی توانید کاملا مطمئن باشید که مالک دارایی های خود هستید. همچنین ممکن است صرافی هک شود و یا طی قانون گذاری های مختلف، صرافی بسته شود و کریپتوهای شما برای همیشه از دست برود. بنابراین همیشه رمز ارزهای خود را پس از خرید از صرافی، حتما به کیف پول خود انتقال دهید.

۸. به شایعات و اخبار کذب توجه نکنید

برخی افراد در رسانه های اجتماعی وجود دارند که با انتشار شایعات درباره بیت کوین یا آلت کوین ها سعی در دلسرد کردن سرمایه گذاران دارند؛ این سرمایه گذاران پس از شنیدن این اخبار دچار ترس و وحشت شده و سریعا دارایی های خود را می فروشند. این کار دلایل مختلفی دارد، که یکی از مهم ترین آنها این است که این شایعات باعث فروش و در نتیجه ریزش بازار یک آلت کوین می شود و سپس همین افراد شروع به خرید آنها در کف قیمت می کنند. بنابراین شایعات را نشنیده بگیرید و به آنها توجه نکنید و سعی کنید افراد معتبر در زمینه کریپتوکارنسی ها را پیدا کنید و آنها را دنبال کنید. 

۹. در زمان مناسب اقدام به خرید آلت کوین ها کنید

بسیاری از افراد تازه وارد در زمانی که بازار صعودی است، اقدام به خرید می کنند؛ در حالی که این کار در بیشتر مواقع باعث متضرر شدن این افراد می شود. افراد حرفه ای در کف قیمت خرید می کنند و در قله می فروشند. البته باید بگوییم که تشخیص زمان مناسب برای خرید رمز ارزها بسیار دشوار است، زیرا این بازار با نوسانات زیادی روبرو است. 

۱۰. منطقی برخورد کنید

بسیاری از افراد وارد موقعیت‌های اشتباهی می شوند،اما بر این باورند که اشتباه نکرده‌اند و سرمایه‌گذاری آنها روزی به سوددهی خواهد رسید؛ در این موقعیت است که باید احساسات را کنار گذاشت و بر مبنای منطق عمل کرد.

اگر می‌بینید که صرافی‌ها ارز دیجیتال مورد نظر شما را از لیست خارج می‌کنند و یا اعضای تیم آن را حذف می‌کنند، باید سریعا اقدام به فروش آلتکوین خود کنید. داشتن وابستگی احساسی در این مواقع باعث ضرر‌های بسیاری می‌شود و این گونه افراد طبیعتا پول زیادی را از دست خواهند داد.

برای سرمایه گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت چه رمز ارزی بخریم؟

کوین هایی که سابقه طولانی دارند و توسعه دهندگان زیادی بر روی آپدیت های مداوم آنها کار می کنند، برای سرمایه گذاری بلندمدت بسیار مناسب هستند. بیت کوین در طول سال ها ارزش خود را ثابت کرده و با این که به اندازه شبکه اتریوم پویا نیست، اما سرمایه گذاران آن را به عنوان ذخیره ارزش می شناسند و بر روی آن سرمایه گذاری می کنند. 

اتریوم به دلیل آپدیت های زیاد و کاربردهای متنوعی که دارد، به عنوان گزینه بعدی سرمایه گذاری بلندمدت شناخته می شود. در سال ۲۰۱۷ و در دوران انفجار ICOها، توکن های زیادی بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد شدند و در سال ۲۰۲۰ تا امروز، که پروژه های دیفای و NFT سر و صدای زیادی کرده اند، اکثرا مبتنی بر شبکه Ethereum هستند. 

بایننس کوین یا BNB که رمز ارز بزرگ ترین صرافی ارز دیجیتال دنیا یعنی بایننس است، کاربردهای متنوعی در این پلتفرم دارد؛ افراد برای پرداخت کارمزد انتقال توکن های خود، باید از این کوین استفاده کنند، کاربرانی که در لانچ پد Binance شرکت می کنند، باید BNB داشته باشند و غیره. بنابراین بی ان بی نیز یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری به شمار می رود. 

برای سرمایه گذاری میان مدت، می توانید آلت کوین هایی را انتخاب کنید که قرار است چند ماه بعد بر روی شبکه خود آپدیت داشته باشند و یا نسخه فعلی پلتفرم خود را ارتقا دهند؛ مانند توکن UNI که پس از مهاجرت به ورژن ۳ خود، افزایش قیمت خوبی داشت. 

برای سرمایه گذاری کوتاه مدت، می توانید Altcoinهایی را بخرید که قرار است به زودی در یک صرافی لیست شوند و یا به زودی آپدیت خواهند داشت. معمولا توکن هایی که پیش فروش می شوند و یا آنها را در عرضه اولیه خریداری می کنید، جزو این دسته سرمایه گذاری ها هستند. پس از لیست شدن در صرافی می توانید آنها را بفروشید و سپس در کف قیمت دوباره آنها را بخرید. البته باز هم بستگی به خودتان دارد که با چه استراتژی اقدام به سرمایه گذاری میان مدت و کوتاه مدت می کنید. اما نکته مهم این است که برای کاهش ریسک خود، در سبد سرمایه گذاری خود، حتما مقداری از کوین های بلندمدت را قرار دهید.

پرسش و پاسخ 

بیت کوین یا آلتکوین

۱. تفاوت بیت کوین و آلتکوین چیست؟ 

هر رمز ارزی به غیر از بیتکوین، آلتکوین نامیده می شود. اصلی ترین فرق بیت کوین و آلتکوین این است که کوین های جایگزین ممکن است کاملا متفاوت از BTC عمل کنند و برخی از آنها که از فورک های بزرگ ترین کریپتو هستند، با این که از همان بلاک چین استفاده می کنند، اما تغییراتی در پروتکل خود ایجاد کرده اند. 

۲. معروف ترین آلتکوین ها کدامند؟ 

در زمان نگارش این مقاله، معروف ترین آلت کوین ها اتریوم، BNB، کاردانو، پولکادات، اینترنت کامپیوتر و غیره هستند. این Altcoinها دارای بیشترین حجم معاملات در بین تمام رمز ارزها هستند. 

۳. نحوه سرمایه گذاری در بیت کوین چگونه است؟ 

روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در بیت کوین وجود دارد؛ می توانید آن را خریداری کنید و به صورت بلندمدت نگهداری کنید، آن را ترید کنید و از نوسانات قیمت سود دریافت کنید و یا با خرید دستگاه های اسیک BTC را استخراج کنید. برای اطلاع از نحوه سرمایه گذاری در بیتکوین، به مقاله زیر مراجعه کنید.

۴. رمزارزهای مستعد رشد کدام اند؟

در زمان هایی که بازار رمز ارزها صعودی یا گاوی است، اکثر آلت کوین ها رشد می کنند. اما باید در نظر داشته باشید که ابتدا با تحلیل فاندامنتال کریپتوی مورد نظر خود را آنالیز کنید و اگر ارزش خرید دارد، روی آن سرمایه گذاری کنید. زیرا در همین بازارهای صعودی، بازار پر از رمز ارزهای کلاهبرداری می شود که باید از آنها اجتناب کنید. 

۵. لایت کوین بهتر است یا بیت کوین ؟

لایت کوین قدیمی ترین آلت کوین دنیاست که در سال ۲۰۱۱ به وجود آمده است. Litecoin فورکی از بیتکوین است که برخی تغییرات بر روی شبکه اصلی بزرگ ترین رمز ارز داده است. لایت کوین به منظور برطرف کردن مشکل اصلی BTC یعنی مقیاس پذیری به وجود آمد. تراکنش ها در این کوین سریع تر و ارزان تر هستند. همانطور که اشاره کردیم، زمانی که بازار رمز ارزها گاوی است، اکثر کریپتوکارنسی ها رشد می کنند و LTC نیز از این قضیه مستثنی نیست.

۶. بهترین رمزارز برای سرمایه گذاری بلندمدت چیست؟

بیت کوین و اتریوم در طول سال ها اعتبار و ارزش خود را ثابت کرده اند. بنابراین می توانند به عنوان بهترین کریپتو برای سرمایه گذاری بلندمدت در نظر گرفته شوند. در کنار این دو رمز ارز بزرگ، BNB و کاردانو را نیز می توان به صورت بلندمدت نگهداری کرد. البته این پیشنهاد سرمایه گذاری نیست و قبل از سرمایه گذاری، خودتان باید تحقیقات خود را انجام دهید. 

جمع بندی

در پاسخ به این سوال که برای سرمایه گذاری، بیت کوین یا آلتکوین را انتخاب کنیم، باید بگوییم که این بستگی به شما دارد که کدام یک را برای خودتان بهتر تشخیص می‌دهید. اگر در جستجوی ثبات هستید، بیت کوین و اتریوم را انتخاب کنید که به آسانی می‌توانید آن را معامله کنید. همچنین بیتکوین را می‌توانید به آسانی به آلتکوین مورد نظر خود تبدیل کنید. اگر تریدر هستید، آلتکوین ها می‌توانند گزینه بهتری باشند؛ زیرا نوسانات آنها بیشتر است.

ریسک سرمایه گذاری در آلت کوین ها بیشتر است؛ بنابراین قبل از سرمایه گذاری در رمز ارز مورد نظر خود، حتما تحقیقات خود را انجام دهید. در این مقاله به نکات مهمی اشاره کردیم که با به کار بردن آنها، می توانید سرمایه گذاری های موفق و حرفه ای داشته باشید.

منبع
coindoo

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا