اخبار خارجی

بررسی ۴ دلیل که ماینرها پس از هاوینگ بیت کوین از شبکه خارج نمی شوند!

ماینرهای بیت کوین به ۴ دلیل شاهد تسلیم شدن و به ویژه “مارپیچ مرگ ماینینگ” پس از هاوینگ نخواهند بود.

یکی از موضوعات مهم پیرامون هاوینگ بیت کوین این است که احتمالا این رویداد منجر به تسلیم شدن ماینرها و خروج آنها شود. اما این حرف خام و نسنجیده ای است که بگوییم بسیاری از ماینرها در سال ۲۰۲۰ دستگاه های خود را خاموش خواهند کرد و در نتیجه قیمت این ارز دیجیتال کاهش می‌یابد.

بعضی از مدیران اجرایی این صنعت معتقدند که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ ۱۱ می ممکن است کاهش یابد. پس از نصف شدن پاداش بلاک ماینرها، درآمد آنها نیز کاهش چشمگیری می‌یابد. معمولا این موضوع بر ماینرهای کوچک تأثیر شدیدی دارد و آنها را مجبور می‌کند تا دستگاه های خود را خاموش کنند.

چارلز ادواردز (Charles Edwards) در این خصوص گفته است:

این هاوینگ می‌تواند شدیدترین و خشن ترین هاوینگ تاریخ بیت کوین باشد. هزینه تولید بیت کوین تقریبا دو برابر می‌شود و به ۱۴,۰۰۰ دلار می‌رسد که ۷۰ درصد بیشتر از قیمت کنونی بیت کوین است. طی هاوینگ گذشته، قیمت بیت کوین ۱۰ درصد کمتر از هزینه تولید آن بود. بدون آنکه در حال حاضر فومو وجود داشته باشد، انتظار می‌رود که بیش از ۳۰ درصد ماینرها تسلیم این شرایط شوند.

یکی از نظریه های رایج این است که با تسلیم شدن ماینرها، آنها شروع به فروش بیت کوین خود در بازار ارز دیجیتال می‌کنند و فشار فروش چشمگیری را به بازار وارد می‌کنند. این فشار فروش منجر به تسلیم شدن ماینرهای بیشتر می‌شود و این شرایط ادامه می‌یابد و منجر به ایجاد شدن مارپیچ مرگ ماینینگ خواهد شد.

در سال جاری، متغیرها و عوامل بسیار زیادی وجود دارند که از وقوع این روند جلوگیری می‌کنند. ۴ دلیل اصلی برای مخالفت با تسلیم ماینرها عبارتند از: برق ارزانتر در کشور چین، کاهش هزینه های عملیاتی به دلیل ارزهای ضعیف تر، کاهش قیمت انرژی به دلیل قرنطینه جهانی توسط دولت ها و تنظیم سختی ماینینگ.

1

برق ارزانتر در کشور چین و تقاضای کمتر جهانی برای مصرف انرژی

طبق آخرین اطلاعات، کشور چین تقریبا ۶۵ درصد توان محاسباتی شبکه بیت کوین را در اختیار دارد.

به علاوه، استان سیچوان در کشور چین به زودی وارد فصل بارندگی می‌شود. بسیاری از ارائه دهندگان خدمات تامین برق در این استان به نیروی آبی برای تولید برق متکی هستند. هنگامی که آب زیادی وجود داشته باشد، نیروگاه های آبی می‌توانند برق بیشتری تولید کنند.

افزایش میزان برق موجود در استان سیچوان به مراکز بزرگ ماینینگ امکان می‌دهد تا از برق ارزانتر استفاده کنند. در چند ماه آتی، ماینرهای بزرگ احتمالا تخفیف های زیاد و مهمی برای نرخ مصرف برق دریافت کنند و در نتیجه هزینه های عملیاتی کاهش می‌یابد.

پیاده سازی اقدامات مربوط به قرنطینه خانگی در سراسر جهان نیز باعث کاهش بیشتر سطح استفاده از برق می‌شود. کارخانه های بزرگ و میلیون ها کسب و کار کوچک تقریبا دو ماه است که تعطیل می‌باشند.

نرخ کم هزینه برق، ثبت رکورد کمترین قیمت نفت و تمایل شرکت های ماینینگ برتر به حفظ پول نقد باعث کاهش شدید احتمال تسلیم شدن ماینرها می‌شود.

کاهش هزینه های عملیاتی به دلیل ارزهای ضعیف تر

طبق گفته های ویت گیبز (Whit Gibbs) مدیرعامل Hashr8، کاهش ارزش روبل روسیه می‌تواند بر مراکز ماینینگ روسیه تاثیرگذار باشد.

کل درآمد شرکت های ماینینگ به صورت بیت کوین است. اما هزینه های عملیاتی اغلب به صورت ارزهای ملی و داخلی پرداخت می‌شوند. هنگامی که قیمت بیت کوین افزایش یابد اما ارزش ارزهای سنتی کاهش پیدا کند، هزینه شرکت های ماینینگ کمتر می‌شود زیرا ارزهای سنتی ارزش خود در برابر بیت کوین را از دست می‌دهند.

خطرات ژیوپولتیکی در اقتصاد جهانی و تاثیر احتمالی آنها بر ماینینگ بیت کوین لحاظ نشده است. بنابراین، بیان این موضوع که ماینرها در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ تسلیم می‌شوند می‌تواند نظر خام و نسنجیده ای باشد.

تنظیم سختی ماینینگ بیت کوین

هنگامی که تعداد ماینرهای بیت کوین به دلیل کاهش قیمت و پاداش بلاک کمتر پس از هاوینگ کاهش یابد، سختی ماینینگ به طور خودکار به شیوه ای تنظیم می‌شود که فاصله بین استخراج دو بلاک ثابت بماند.

سختی ماینینگ بیت کوین

اصطلاح ماینینگ به ایجاد بیت کوین های جدید به عنوان پاداش ارائه منابع محاسباتی به شبکه می‌گویند. این شبکه به طور خودکار در هر ۲۰۱۶ بلاک و با تغییر هش ریت (افزایش یا کاهش آن) سختی ماینینگ بیت کوین را تنظیم می‌کند.

مکانیزم تنظیم سختی ماینینگ از وقوع تسلیم شدن و خروج ماینرها جلوگیری می‌کند زیرا با کاهش هش ریت، هزینه استخراج بیت کوین نیز کاهش می‌یابد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا