اخبار خارجی

تحلیل قیمت بیت کوین؛ آیا کاهش قیمت بیشتری در راه است؟

روز دوشنبه قیمت بیت کوین به طور ناگهانی به کمتر از سطح حمایتی ۷۰۴۰ دلار ریزش کرد و به ۶۸۰۰ دلار رسید. اخیرا و در تاریخ های ۲۲ و ۲۷ نوامبر، ۶۸۰۰ دلار به عنوان سطح حمایتی عمل می‌کرد، در نتیجه چندین معامله کننده این قیمت را به عنوان نقطه ای تعیین کرده بودند که در صورت کاهش قیمت، بیت کوین به این سطح خواهد رسید.

در حال حاضر بیت کوین در صدد حفظ قیمت ۶۶۰۰ دلار است و اگر سطح فعلی حفظ نشود، معامله کنندگان شاهد الگوی آشنای کانال نزولی بلندمدت در سطح حمایتی ۶۴۰۰ دلار خواهند بود. در ادامه به چند دلیل تکنیکال و فنی در خصوص رسیدن قیمت بیت کوین به کمترین میزان خود در ۷ ماه اخیر خواهیم پرداخت.

تقاطع های فراوان نزولی در چندین دوره زمانی

همانطور که کیث وارینگ (Keith Wareing) تحلیلگر کوین تلگراف اشاره کرده است، بیت کوین در چندین دوره زمانی، نزولی است.

به علاوه، روند نزولی روز گذشته، برای اولین بار از ماه ژوئن، یک تقاطع نزولی در اندیکاتور MACD ماهانه ایجاد کرده است.

منفی شدن اندیکاتور MACD

هیستوگرام MACD ماهانه نیز منفی شد. این موضوع بیان می‌کند که روند نزولی بیشتری می‌تواند در انتظار بیت کوین باشد.

تقاطع نزولی بین میانگین متحرک های مهم بلندمدت

نشانه نگران کننده دیگر در بازه زمانی روزانه، تقاطع نزولی بین میانگین متحرک ۱۰۰ و ۲۰۰ روزه است. این شرایط طبق نمودار زیر، اتفاقی رایجی نیست.

چشم پوشی گاوها از جهش ۶۸۰۰ دلار

بازه زمانی روزانه هم چنین نشان می‌دهد که شاخص قدرت نسبی (RSI) به محدوده فروش بیش از حد وارد شده است و عدم پیگیری از جانب معامله کنندگان برای خرید بیت کوین بدان معنا است که باید منتظر فروش بیش از حد بیشتری باشیم.

آخرین باری که قیمت بیت کوین به ۶۵۲۲ دلار رسید، RSI به ۲۲ کاهش یافته بود. بنابراین اگر فروش های عمده ادامه یابد، RSI به سادگی می‌تواند مجددا به آن سطح کاهش یابد.

برگشت به کانال نزولی با سطح حمایتی ۶۴۰۰ دلار آنچنان هم برای قیمت بیت کوین فاجعه بار نیست. معامله کنندگانی که بازه های زمانی هفتگی را تحلیل می‌کنند به یاد می‌آورند که بیت کوین قبل از سقوط قیمت نوامبر ۲۰۱۸ به ۳۱۰۰ دلار، تقریبا ۸ ماه در کانال ۶۰۰۰ دلار معامله میشد.

علاوه بر این، معامله کنندگان به خاطر می‌آورند که تام، دیک و هری قبل از هاردفورک بیت کوین کش در نوامبر ۲۰۱۸، کانال ۶۰۰۰ دلار را کف قیمت خوانده بودند. این موضوع یکی از دلایل ریزش غیرمنتظره قیمت به کانال ۳۰۰۰ دلار بوده است.

همانطور که اندیکاتور VPVR در بازه زمانی هفتگی نشان می‌دهد، بیت کوین دارای سطح حمایتی ۶۳۰۰ دلار است و کاهش قیمت به کمتر از ۶۲۰۰ دلار می‌تواند قیمت این ارز دیجیتال را تا ۵۳۵۰ دلار نیز روانه کند.

اندیکاتور RSI در بازه زمانی هفتگی بر روی ۳۹.۶ قرار دارد و به آرامی در حال حرکت به سمت محدوده فروش بیش از حد است. آخرین باری که RSI هفتگی در محدوده فروش بیش از حد قرار داشت تاریخ ۱۰ دسامبر و ۲۱ ژانویه بود که قیمت این تاریخ ها به ترتیب ۳۱۶۰ و ۳۴۲۵ دلار بود.

الگوی دو دره (Double bottom) یا هیچ؟

اگرچه تحلیل ها بیانگر سقوط قیمت به ۵۳۰۰ یا ۴۱۰۰ دلار نیستند، اما نوسان قیمت بیت کوین در بازه های زمانی مختلف روند نزولی بیشتری را بیان می‌کند. بنابراین بسیار مهم است که واقع بین باشیم و تحت کنترل احساسات و امید کاذب نباشیم.

نیمه پر لیوان این است که همواره احتمال این موضوع وجود دارد که قیمت بتواند الگوی دو دره در قیمت ۶۵۲۰ دلار شکل دهد، موضوعی که در تاریخ ۲۵ نوامبر و ۱۷ می ۲۰۱۹ شاهد آن بودیم.

در آخر، قیمت بیت کوین باید در محدوده قیمت ۶۷۰۰ الی ۶۳۰۰ دلار حفظ شود تا به کف قیمت ۴۹۰۰ و ۵۵۰۰ دلار نرسد.

در این بین، معامله کنندگان باید متوجه شکل گیری الگوی دو دره اطراف قیمت ۶۵۳۰ دلار باشند و با توجه به قرار داشتن اندیکاتورهای RSI و استوکاستیک روزانه و هفتگی در محدوده فروش بیش از حد، معامله کنندگان عجول ممکن است به دنبال ایجاد جهش فروش بیش از حد باشند. این موضوع با نزدیک شدن بیت کوین به کانال نزولی با سطح حمایتی ۶۴۰۰ دلار محتمل تر خواهد شد.

معامله کنندگان هوشیار صبر کرده و مشاهده می‌کنند که سایر معامله کنندگان و قیمت چگونه به این فروش بیش از حد واکنش نشان می‌دهند و آیا RSI روزانه آن چنان در محدوده فروش بیش از حد وارد می‌شود که الگوی دو دره ای بر روی ۲۲ شکل دهد یا خیر.

معامله تقریبا بدون ریسک می‌تواند شامل بر روی ۶۵۰۰ الی ۶۴۰۰ دلار و قرار دادن سفارش استاپ لاس کمتر از این مقدار باشد. اگر این روش جوابگو نباشد، گزینه بعدی خرید استقراضی لوریج شده بر روی قیمت ۵۳۰۰ دلار است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا