مبتدی آموزشی

۵ شرکت بزرگی که از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌کنند + ویدئو

در اینجا، مدیر بخش لیست‌های مجله فوربز، لیستی از شرکت‌های بزرگ را بررسی می‌کند که از تکنولوژی بلاک چین (Blockchain) برای پیشبرد بهتر کارها و جلوگیری از به هدر رفتن میلیاردها دلار پول، استفاده می‌کنند. شرکت‌های موجود در این لیست، چند ویژگی دارند. مثل:

  • درآمد سالیانه آنها باید بیشتر از ۱ میلیارد دلار باشد.
  • ارزش این کمپانی‌ها نباید کمتر از ۱ میلیارد دلار باشد.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

استفاده آمازون (Amazon) از تکنولوژی بلاک چین

آمازون به عنوان شرکت خرده فروشی آنلاین شناخته می‌شود. خدمات محاسبات ابری این شرکت، ابزارهای بلاک چین را در اختیار شرکت‌هایی قرار می‌دهد که نمی‌خواهند بک بلاک چین برای خودشان داشته باشند.

در استرالیا، شرکت Nestle‌ از محصولات بلاک چینی آمازون استفاده می‌کند، تا به راه اندازی یک برند قهوه به نام Chain of Origin کمک کند. در این سیستم، مشتریان می‌توانند داخل زنجیره تامین قهوه را مشاهده کنند. به این ترتیب، کاملا در جریان منبع این قهوه و نحوه انتقال آن به شرکت Nestle‌ را به صورت شفاف می‌بینند.

استفاده از بلاک چین توسط شرکت LVMH

کاربردهای بلاک چین در صنایع لاکچری، برای اطمینان از انجام درست کارهاست؛ از دنبال کردن مرحله مواد خام (که نیروی انسانی در حال کار است)، تا مرحله نهایی فروش.

از جمله برندهایی که از بلاک چین برای این منظور استفاده می‌کنند، می‌توان Louis Vuitton را نام برد؛ لویی ویتان هم اکنون میلیون‌ها محصول خود را با همین روش دنبال می‌کند، تا از جعل کردن آنها جلوگیری کند.

سازمان ملل متحد (UN) نیز از بلاک چین استفاده می‌کند

در ۲ سال گذشته، سازمان ملل متحد مبالغی را در بین بیش از ۱۰۰.۰۰۰ نفر پناهنده سوریه‌ای در اردن تقسیم کرده است. این سازمان، این کار را با استفاده از بلاک چین ، برای اسکن عنبیه چشم به جای شناسنامه انجام داده، بدون این که نیاز به حساب بانکی افراد باشد.

سازمان UN برآورد کرده که با این روش، حدود ۱.۲ میلیون دلار در کارمزد بانکی، صرفه جویی کرده است.

کاربرد بلاک چین در کمپانی والمارت (Walmart)

والمارت از یک سیستم ردیابی ابتکاری، برای پیگیری زنجیره تامین غذا (سبزی‌های تازه، فلفل سبز، گوشت و مرغ) تا زمان اضافه شدن آنها به بلاک چین استفاده می‌کند.

این سیستم به والمارت کمک می‌کند تا بفهمند محموله‌ها در کجای مسیر ممکن است فاسد شوند؛ این باعث می‌شود که از نزدیک و بسیار دقیق‌تر، از به هدر رفتن مواد غذایی جلوگیری کنند.

سیستم بلاک چین صرافی کوین بیس (CoinBase)

این صرافی در طول ۸ سال فعالیت، دارای بیش از ۳۵ میلیون حساب کاربری است و مدیریت بیش از ۲۰ میلیارد دلار دارایی را بر عهده دارد.

فوربز تخمین می‌زند که در سال جاری (۲۰۲۰)، درآمد این شرکت بیش از ۸۰۰ میلیون دلار خواهد بود.

در فوریه سال ۲۰۲۰، کوین بیس اعلام کرد که از شرکت ویزا این اختیار را گرفته، که کارت‌های اعتباری خود را صادر کند. این شرکت توسط میلیاردر ۳۷ ساله، برایان آرمسترانگ اداره می‌شود.

مزیتی که کوین بیس دارد، این است که درست مانند یک بانک عمل می‌کند؛ پول‌های مشتریان توسط سیستم انتقال سیمی وارد صرافی می‌شوند.

جمع بندی

تکنولوژی بلاک‌چین هنوز در آغاز راه است و با این حال، بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا از قابلیت‌های فوق العاده آن استفاده می‌کنند.

بلاک چین در بسیاری از کسب و کارها و سیستم‌های مالی و غیرمالی دنیا می‌تواند نقش موثری داشته باشد و به بهبود سیستم‌های سنتی کمک شایانی بکند. در همین لیستی که بررسی کردیم، می‌بینید که بلاک چین در بسیاری از سیستم‌های زنجیره تامین، کمک مالی به پناهندگان، ارائه خدمات به دیگر شرکت‌ها، صنایع لاکچری و غیره، کاربرد مفیدی دارد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا