مقالات

بلاکچین می تواند باعث صرفه جویی در هزینه های زنجیره تامین شود!

اعمال فناوری بلاکچین (blockchain) در زنجیره های تامین می تواند حدودا ۴۵۰ میلیارد دلار را برای کسب و کار ها در غرب اروپا صرفه جویی نماید. گزارش ها حاکی از آن است که فناوری بلاکچین می تواند هزینه های مرتبط با زنجیره تامین را بین ۰.۴ درصد تا ۰.۸ درصد برای کسب و کار ها کاهش دهد. بلاکچین همان فناوری زیر ساخت بیت کوین (bitcoin) و بسیاری از ارزهای دیجیتال است.

اگرچه ظاهرا این درصدها کوچک به نظر می رسند، اما با توجه به حجم بازار این بخش، باید گفت که این درصدهای کوچک برابر با صدها میلیارد دلار می باشند. در کل، این تحول دیجیتال می تواند مدیریت زنجیره تامین را متحول کند و باعث رشد این صنعت شود. انتظار یک رشد ناخالص ۲۵ درصدی تا سال ۲۰۳۵ می رود.

در مطالعه ای مشترک توسط سازمان های Cointelegraph Consulting و Insolar، مشخص شد که ۶۰ درصد از شرکت ها به فروشندگان زنجیره تامین خود اضافه پرداختی دارند. و همچنین مشخص شد که ۷۰ درصد از این سازمان ها دارای خلا دید بین تامین کننده اصلی و سیستم های مشتری داخلی می باشند و این پیگیری منابع زنجیره تامین را دشوار و یا غیر ممکن می سازد.

فناوری حال حاضر نمی تواند مشکلات زنجیره تامین را حل کند

راه حل های فناوری حال حاضر مانند برنامه ریزی منابع سازمانی و پایگاه های داده سنتی نمی توانند مشکلات زنجیره های تامین را حل کنند. مطالعات نشان می دهد که تقریبا ۸۰ درصد داده های حاصل از راه حل های امروزی، بی استفاده هستند و از صحت آنها کاسته شده است. در این میان طرفین به همدیگر اعتماد ندارند و مخفی کاری همواره صورت می گیرد.

بسیاری از افراد فکر می کنند که فناوری بلاکچین در این میان به کلی زیرساخت های آی تی (IT) موجود را از بین می برد، اما در واقع این چنین نیست و بلاکچین به تقویت این زیرساخت ها می پردازد. بسیاری از راه حل های بلاکچینی قابل اعمال به این زیرساخت ها می باشند و کمک بسیاری به بهبود وضعیت موجود می کنند.

بلاکچین مزیتی برای زنجیره های تامین 

 

زنجیره تامین بلاکچین

فناوری بلاکچین پذیرش گسترده ای در میان زنجیره های تامین کالا های مختلفی مانند الماس، فلزات کمیاب، غذا و غیره کسب کرده است و این فناوری ،تشخیص مشکلات غذایی و دارویی را برای سازمان ها آسان تر خواهد کرد. هفته گذشته، سازمان KPMG یک پلتفرم پیگیری و ردیابی مبتنی بر بلاکچین را در استرالیا، چین و ژاپن راه اندازی کرد.

کوین تلگراف (Cointelegraph) در ماه آگوست گزارش داد که دومین ایالت بزرگ هند در حال آماده کردن یک فضای قانونی برای آزمایش بلاکچین در زمینه های مختلفی مانند زنجیره تامین، بازاریابی محصولات کشاورزی، ثبت وسیله نقلیه و مدیریت سند می باشد.

نظر شما چیست؟ بلاکچین در حل مشکلات زنجیره های تامین تا چه حد می تواند مثمر ثمر باشد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا