تحلیل آنچینتحلیل اقتصادیتحلیل تکنیکال

پیش به سوی رالی جدید بیت کوین؛ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری مدنظر قرار داد

هفته معاملاتی جدید برای بیت کوین در حالی آغاز می‌شود که قیمت این ارز دیجیتال در حوالی ۶۷٬۰۰۰ دلار قرار گرفته و برای رکوردشکنی دوباره، محدوده مقاومتی ۶۹٬۰۰۰ تا ۷۳٬۸۰۰ دلار را پیش روی خود می‌بیند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، روند بیت کوین در روزهای آتی اکنون دغدغه اصلی تحلیلگران و معامله‌گران است و عوامل مختلفی می‌توانند در تداوم صعود این ارز دیجیتال تاثیر بگذارند. از جمله این عوامل می‌توان به وضعیت اقتصاد کلان آمریکا اشاره کرد. این هفته صورتجلسه نشست ماه می فدرال رزرو منتشر می‌شود که در کنار نرخ بیکاری این کشور می‌تواند بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد.

در حال حاضر، معامله‌گران از اینکه قیمت بیت کوین فعلا به کف خود رسیده و پس از دو ماه تثبیت، حالا می‌تواند رالی خود را از نو شروع کند تا حدودی مطمئن شده‌اند. در همین حال، شاهد واگرایی جالبی در بازار هستیم: قیمت‌ها در حال افزایش‌اند اما همچنان تب و تاب بازار نسبت به اوج ماه مارس فاصله دارد.

آیا قیمت بیت کوین در روزهای آتی دوباره رکوردشکنی می‌کند؟ در این مطلب، وضعیت کلی بیت کوین در این هفته را زیر ذره‌بین برده و عوامل تاثیرگذار بر قیمت را بررسی می‌کنیم.

فشار خریداران همچنان ادامه دارد

کندل هفتگی بیت کوین در حوالی ۶۷٬۰۰۰ دلار بسته شد و در حال حاضر بسیاری از افراد نسبت به تداوم روند صعودی امیدوار شده‌اند. اگرچه قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت اخیر به دنبال انتشار اخبار ژئوپلیتیک کمی کاهش یافت، دوباره رالی صعودی خود را از سر گرفت و رشد ۱۰٪ ماه می را حفظ کرد.

داده‌های وب‌سایت کوین گلس نشان می‌دهد در حال حاضر مقاومت‌های زیادی زیر محدوده ۶۸٬۰۰۰ دلاری پیش روی بیت کوین قرار دارند.

نمودار لیکویید شدن پوزیشن‌های بیت کوین - منبع: CoinGlass
هیت مپ لیکویید شدن پوزیشن‌های بیت کوین – منبع: CoinGlass

اما در حال حاضر، بسیاری از معامله‌گران و تحلیلگران نسبت به پرایس اکشن کنونی بیت کوین امیدوار هستند.

تحلیلگری به نام کریپتو داموس (Crypto Damus) با اشاره شدن به کلوز هفتگی بیت کوین در حوالی ۶۶٬۲۱۰ دلار نوشته است:

زیبایی کلوز هفتگی بیت کوین را مشاهده می‌کنید. این اولین کندل هفتگی انگلفینگ صعودی بیت کوین از اکتبر ۲۰۲۳ است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

مایکل فن دی پوپ (Michaël van de Poppe)، تحلیلگر مطرح بازار کریپتو و بنیانگذار شرکت معاملاتی ام‌ان تریدینگ (MNTrading) نیز در این باره می‌گوید:

بیت کوین احتمالا به حرکت در محدوده فعلی خود ادامه خواهد داد. من انتظار ندارم بازار نوسانات شدیدی را تجربه کند. بیشتر انتظار دارم قیمت تثبیت شود و به آرامی به سمت اوج خود حرکت کند.

نمودار مارکت کپ بازار کریپتو به جز بیت کوین - منبع: Michaël van de Poppe
نمودار مارکت کپ بازار کریپتو به جز بیت کوین – منبع: Michaël van de Poppe

علاوه بر این، فن دی پوپ انتظار دارد در این بازه آلت کوین‌ها که در مرحله انباشت بیت کوین به شدت اصلاح شدند، عملکرد بهتری را نسبت به بزرگترین ارز دیجیتال بازار به نمایش بگذارند.

وی در این باره می‌گوید:

آهسته و صعودی؛ به آرامی اما مطمئنا به سمت اوج قیمت در سه‌ماهه سوم و چهارم پیش می‌رویم.

علیرغم این پیش‌بینی‌ها، همه معامله‌گران نسبت به رشد قیمت بیت کوین خوش‌بین نیستند. به عنوان مثال، کردیبل کریپتو (Credible Crypto)، یکی دیگر از تحلیلگران مطرح بازار معتقد است قیمت بیت کوین در ادامه می‌تواند تا ۶۰٬۰۰۰ دلار و حتی پایین‌تر اصلاح شود.

حواستان به وضعیت اقتصاد کلان آمریکا باشد

برخلاف هفته‌های گذشته، این هفته آمار اقتصاد کلان آمریکا در رادار تحلیلگران قرار ندارد و در عوض همه به دنبال شنیدن نظرات مقامات فدرال رزرو در رابطه با وضعیت اقتصادی فعلی این کشور هستند.

اگرچه قرار نیست جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو این هفته سخنرانی داشته باشد، بازارها به دقت صحبت‌های دیگر مقامات فدرال رزرو را دنبال می‌کنند تا سرنخ‌هایی از سیاست‌های آتی اقتصادی پیدا کنند.

علاوه بر این سخنرانی‌ها، صورتجلسه نشست ماه می کمیته بازار آزاد فدرال در تاریخ ۲۲ می (۲ خرداد) منتشر خواهد شد. پس از آن، شاهد انتشار آمار مدعیان بیکاری آمریکا خواهیم بود که می‌تواند مشابه را ماه‌های گذشته، به نوسانات در بازار دارایی‌های پرریسک منجر شود.

فارغ از تمام این‌ها، در حال حاضر وضعیت نقدینگی اقتصاد آمریکا و نقدینگی جهانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران قرار گرفته است. تد تاکس ماکرو (Tedtalksmacro)، تحلیلگر بازارهای مالی معتقد است با توجه به وضعیت چرخه نقدینگی، می‌توان گفت «روند صعودی بازار رمزارزها هنوز به پایان خود نرسیده است».

به گفته این تحلیلگر، در حال حاضر فازهای ابتدایی چرخه نقدینگی شروع شده که همراه با عرضه پول M2 نشان می‌دهد «جای زیادی برای بهبود وضعیت و تسهیل جریان نقدینگی در بازارها» وجود دارد.

وی در رابطه با روندهای کنونی در بازار کریپتو می‌گوید:

در حالی که نقدینگی قطعا به واسطه ETFهای بیت کوین به بازار بازگشته است، سرعت ورود پول هنوز با فاز شیدایی که در اوج چرخه‌ها مشاهده می‌شود فاصله دارد.

عرضه پول M2 آمریکا - منبع: Tedtalksmacro
عرضه پول M2 آمریکا – منبع: Tedtalksmacro

بازگشت دوباره رونق به ETFهای بیت کوین

تد تاکس ماکرو همچنین در صحبت‌های خود به بازگشت دوباره رونق به ETFهای اسپات بیت کوین در آمریکا اشاره کرده است. پس از هفته‌ها خروجی سرمایه از زمان رکوردشکنی بیت کوین در ماه مارس، در حال حاضر دوباره سرمایه‌گذاران به سراغ ETFها آمده‌اند. هفته گذشته، جریان ورودی تقریبا به ۱ میلیارد دلار رسید که بهترین عملکرد هفتگی از ماه مارس محسوب می‌شود.

این تحلیلگر در این باره می‌گوید:

انتظار دارم این روند با توجه به اینکه قیمت‌ها دوباره در حال افزایش هستند ادامه داشته باشد و سرمایه‌گذاران tradFi دوباره به بیت کوین اعتماد کنند.

هاوینگ بیت کوین در ماه آپریل عرضه جدید این رمزارز را به نصف کاهش داد و جریان ورودی عظیم ETFها باعث شده تا این صندوق‌ها روزانه بیش از مقدار کوین‌هایی که توسط ماینرها استخراج می‌شوند، بیت کوین خریداری کنند.

توماس فارر (Thomas Fahrer)، مدیرعامل شرکت آپولو (Apollo) در این باره می‌گوید:

ETFهای بیت کوین در ماه جاری ۲۱٬۷۰۰ واحد از این ارز دیجیتال معادل ۱.۵ میلیارد دلار را خریداری کرده‌اند. این سه برابر عرضه تازه استخراج‌شده توسط ماینرهاست.

نمودار جریان سرمایه در ETFهای بیت کوین - منبع: Thomas Fahrer
نمودار جریان سرمایه در ETFهای بیت کوین – منبع: Thomas Fahrer

در حال حاضر، ETFهای اسپات آمریکایی به تنهایی حدود ۲.۸٪ از کل عرضه بیت کوین را در اختیار دارند.

کاهش شدید ذخایر بیت کوین صرافی‌ها

در حال حاضر، عرضه بیت کوین در اختیار صرافی‌ها نیز از تداوم روند صعودی بیت کوین حمایت می‌کنند. داده‌های جدید نشان می‌دهد در حال حاضر میزان بیت کوین موجود در صرافی‌ها به ۱٬۹۱۸٬۴۱۷ واحد رسیده که کمترین میزان از سال ۲۰۱۷ است. این در حالی است که یک سال پیش، حدود ۴۰۰٬۰۰۰ بیت کوین بیشتر در صرافی‌ها موجود بود.

ذخایر بیت کوین صرافی‌ها - منبع:‌ CryptoQuant
ذخایر بیت کوین صرافی‌ها – منبع:‌ CryptoQuant

فاهرر با اشاره به ترکیب «شوک عرضه» و «عرضه غیرکشسان» بیت کوین افزود:

این اتفاق درست در زمان مناسبی همزمان با موج دوم جریان ورودی ETFها رخ داده است.

یکی از تحلیلگران کریپتوکوانت در این رابطه می‌گوید:

در سال ۲۰۲۱، در اوج بازار صعودی، تقریبا ۲.۷ میلیون بیت کوین در صرافی‌ها نگه‌داری می‌شد و قیمت در حوالی ۶۹٬۰۰۰ دلار قرار است. سه سال بعد، ذخایر به حدود ۲ میلیون بیت کوین کاهش یافته، با این حال، این ارز دیجیتال در نزدیکی اوج تاریخی خود معامله می‌شود … هاوینگ اخیر عرضه جدید بیت کوین را به طور قابل توجهی پایین آورده و احتمال ورود کوین‌های جدید به بازار و فشار فروش را به طور چشمگیری کاهش داده است. با توجه به این پویایی‌ها، واقعا نمی‌توان دیدی نزولی در مورد بیت کوین داشت.

طمع همچنان بر بازار حاکم است

علیرغم افزایش قیمت بیت کوین در روزهای اخیر، شاخص ترس و طمع کریپتو همچنان پایین‌تر از سطوح «طمع شدید» قرار دارد که نشانه دلگرم‌کننده‌ای برای بازار کریپتو است. در حال حاضر این شاخص امتیاز ۷۰ از ۱۰۰ را نشان می‌دهد.

اگرچه در حال حاضر «طمع» بر بازار حاکم شده است، هنوز از سطوح طمع شدید که در زمان رکوردشکنی بیت کوین در ماه مارس شاهد آن بودیم فاصله زیادی داریم.

نمودار شاخص ترس و طمع بیت کوین - منبع:‌ Alternative.me
نمودار شاخص ترس و طمع بیت کوین – منبع:‌ Alternative.me

علیرغم اینکه هنوز بازار به وضعیت طمع شدید وارد نشده است، شرکت سنتیمنت در گزارشی خاطرنشان کرده که در حال حاضر احساسات نسبت به بیت کوین در «صعودی‌ترین حالت خود از ماه ژانویه تاکنون» قرار گرفته است.

در این گزارشی آمده است:

احساسات جمعی پس از جهش غیرمنتظره بیت کوین به بالای ۶۶٬۰۰۰ دلار در روز چهارشنبه به سمت این ارز دیجیتال متمایل شده است.

تحلیل احساسات بیت کوین و چین لینک - منبع: Santiment
تحلیل احساسات بیت کوین و چین لینک – منبع: Santiment

به عقیده سنتیمنت، شرط تداوم روند صعودی این است که فوموی خریداران همچنان پایین باقی بماند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا