اخبار خارجی

۶۰ درصد از نودهای اتریوم آماده هارد فورک استانبول نیستند!

طی چهار روز آتی، اتریوم دومین بلاک چین بزرگ از لحاظ ارزش بازار ارز دیجیتال خود، شاهد هاردفورک استانبول خواهد بود. این هاردفورک که بلاک چین اتریوم را به روزرسانی خواهد کرد، یکی از به روزرسانی های مهم و کلیدی خواهد بود که یک یا دوبار در سال انجام می‌شوند.

متاسفانه، تمام شرکت کنندگان در شبکه اتریوم به دنبال این به روزرسانی نیستند. کوادنسی (Quadency) یکی از پلتفرم های معاملاتی ارز دیجیتال اخیرا بررسی کرده است که طبق گزارش سایت های تحلیلی ارزهای دیجیتال، بخش اعظمی از نودهایی که این بلاک چین را اجرا می‌کنند یعنی تقریبا ۶۰ درصد آنها آماده اجرای هاردفورک استانبول نیستند. ۶۲ درصد نودهای کلاینت گث (Geth) و ۵۸ درصد نودهای کلاینت پریتی (Parity) آماده این به روزرسانی نیستند.

با نزدیک شدن به موعد هارد فورک مورد نظر، به دلیل کمبود نودهای اجرا کننده این به روزرسانی، جامعه اتریوم از اپراتورهای نودها درخواست کرده است تا کلاینت های خود را به روزرسانی کنند تا از مسائل مرتبط با اجماع اجتناب شود. خلاصه پست بلاگ رسمی بنیاد اتریوم به شرح زیر است:

اگر از یکی از کلاینت های اتریوم استفاده می‌کنید که به آخرین نسخه به روزرسانی نشده است، پس از انجام به روزرسانی بلاک چین، کلاینت شما با بلاک چین پیش از هاردفورک همسان سازی خواهد شد. در نتیجه به زنجیره ای محدود خواهید ماند که از آن پشتیبانی نمی‌شود و از قوانین قدیمی پیروی می‌کند و نخواهید توانست اتر ارسال کنید یا در شبکه به روزرسانی شده فعالیت کنید.

ذکر این نکته مهم است تا زمانی که تمام کسب و کارهایی که با اتریوم در ارتباط هستند و ماینرهای این شبکه، قبل از فعالسازی هارد فورک استانبول، این به روزرسانی را انجام دهند، دیگر مسأله مرتبط با اجماع وجود نخواهد داشت.

هاردفورک استانبول اتریوم چیست؟

هاردفورک استانبول چیست؟ این به روزرسانی چگونه بر فعالیت دارندگان اتر و کاربران برنامه های غیرمتمرکز این شبکه در زمینه های بازی های رایانه ای، امور مالی غیرمتمرکز و سایر برنامه تاثیرگذار خواهد بود؟

۶ پروپوزال بهبود اتریوم (EIP) به طور رسمی پیاده سازی خواهد شد. این تعداد EIP از بیش از ۳۰ پروپوزال انتخاب شده‌اند. به روزرسانی هایی که پیاده سازی خواهند شد شامل موارد زیر می‌باشند:

EIP-152 که هماهنگی با زنجیره زی کش را امکان پذیر خواهد ساخت، EIP-1108 که zk-SNARK را در شبکه ارزانتر می‌کند و به برنامه ها امکان می‌دهد تا نسبت به قبل از به روزرسانی، خصوصی تر و مقیاس پذیرتر شوند و EIP-2200 که هزینه ذخیره سازی اطلاعات در ماشین مجازی بلاک چین را تغییر می‌دهد و عملکردهای خاص قرارداد هوشمند را فعال خواهد کرد.

منبع
ethereumworldnews

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا