متوسط مقالات عمومی

معرفی ۷ پروژه مهم از ترند ‌DePIN

ترندهای بازار کریپتو در سال ۲۰۲۴ چیست؟ امسال چه بخش‌هایی دوباره بر سر زبان‌‌ها می‌افتند؟ در محافل کریپتویی پاسخ‌های مختلفی را می‌یابیم و یکی از آن‌ها ترند شدن دیپین‌ها است. به «شبکه‌های زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز» دیپین (DePIN) گفته می‌شود. دپین‌ها بخش‌های گسترده‌ای مانند شبکه‌های بی‌سیم، سرویس‌های ابری، شبکه‌های موبایلی و حتی شبکه‌های انرژی را دربر می‌گیرند. با توجه به اینکه ممکن است دپین‌ها یکی از ترندهای ۲۰۲۴ باشند، در این مطلب از میهن بلاکچین ۷ پروژه Depin را معرفی می‌کنیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
این مقاله جنبه آموزشی دارد و به هیچ عنوان نباید توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود.
نکات کلیدی
دیپین به معنای شبکه‌های زیرساخت فیزیکی غیرمتمرکز است.
پروژه‌های Depin با استفاده از مشوق‌های توکنی، افراد و سازمان‌ها را به ایجاد زیرساخت‌های فیزیکی غیرمتمرکز تشویق می‌کنند.
دپین‌ها را می‌توانیم به دو بخش شبکه‌های منابع فیزیکی و شبکه‌های منابع دیجیتال تقسیم کنیم.
طیف گسترده‌ای از زیرساخت‌ها مانند شبکه‌های بی‌سیم، سرویس‌های ابری، شبکه‌های موبایلی و باتری‌های خورشیدی را می‌توان تحت حوزه دپین‌ پوشش داد.
از مهم‌ترین پروژه‌های Depin در سال ۲۰۲۴ می‌توانیم به وای‌فای مپ، کانستلیشن، اتونولاس، هولو، اوریجین تریل، پاکت نتورک و سنتینل اشاره کنیم.

معرفی ۷ پروژه دیپین

معرفی پروژه‌های مهم دیپین
منبع: twitter

دیپین (DePIN) مخفف عبارت “Decentralized Physical Infrastructure Networks” است. این شبکه‌ها با استفاده از فناوری بلاکچین و مشوق‌های توکنی، افراد و شرکت‌های سراسر جهان را تشویق می‌کنند تا زیرساخت‌های فیزیکی (مانند وای‌فای، فضای ذخیره‌سازی هارد دیسک، باتری‌ها و …) را به‌صورت غیرمتمرکز بسازند. به‌عبارت دیگر کاربران دپین می‌توانند در ازای به اشتراک گذاشتن منابع خود نظیر هارد دیسک رایانه یا وای‌فای، پاداش‌هایی در قالب توکن دریافت کنند. دپین‌ها طیف گسترده‌ای از صنایع از شبکه‌های منابع فیزیکی (PRN) تا شبکه‌های منابع دیجیتال (DRN) را پوشش می‌دهند. در ادامه به ۷ پروژه دیپین اشاره می‌کنیم.

۱. وای‌فای (Wifi Map)

وای‌فای مپ (Wifi Map) اکوسیستمی برای اتصال آنلاین است و قصد دارد دسترسی به اینترنت رایگان را برای همه مردم جهان امکان‌پذیر کند. کاربران می‌توانند در ازای هات‌اسپات (اشتراک‌گذاری) اینترنت خود، توکن دریافت کنند یا در صورت نیاز از منابع دیگران استفاده کنند.

 • ارزش بازار: ۱۴۲ میلیون دلار
 • توکن: WIFI
 • زنجیره: پالیگان (Polygon)

۲. کانستلیشن نتورک (Constellation Network)

کانستلیشن (Constellation Network) یک شبکه غیرمتمرکز است که به توسعه‌دهندگان وب ۳ اجازه می‌دهد از این شبکه برای پردازش داده‌ها و ساخت برنامه‌های مقیاس‌پذیر استفاده کنند. کانستلیشن خودش را یک پروتکل ایمن، کاملا مقیاس‌پذیر و دارای قابلیت همکاری میان‌زنجیره‌ای معرفی می‌کند.

 • ارزش بازار: ۸۶ میلیون دلار
 • توکن: DAG
 • زنجیره: از دگ (DAG) هایپرگراف نتورک (Hypergraph) استفاده می‌کند.

۳. اتونولاس (Autonolas)

شبکه غیرمتمرکز اتونولاس (Autonolas) سرویس‌های آفچین مختلفی که در حوزه کریپتو کاربرد دارند، مانند اوراکل‌ها (oracles)، قابلیت خودکارسازی و هوش مصنوعی را ارائه می‌دهد.

 • ارزش بازار: ۳۰۰ میلیون دلار
 • زنجیره: اتریوم
 • توکن: OLAS

۴. هولو (HOLO)

هولو (HOLO) یک قالب متن‌باز برای ساخت برنامه‌های همتا‌به‌همتا (P2P) و یک بازار غیرمتمرکز فضای ابری است. هر کسی می‌تواند با ارائه حافظه کامپیوتر خود از برنامه‌های غیرمتمرکز میزبانی کند. برنامه‌هایی که از بلاکچین هولوچین استفاده می‌کنند به جای اتکا به سرور، دستگاه‌های کاربران را مستقیما در یک شبکه امن به یکدیگر متصل می‌کنند. همچنین از آنجایی که نودهای هولو نیازی به مکانیسم اجماع جهانی ندارند، تراکنش‌ها را با سرعت و توان بیشتر پردازش می‌کنند.

۵. اوریجین تریل (Origin Trail)

اوریجین تریل (Origin Trail) با استفاده از فناوری شبکه گراف دانش غیرمتمرکز (DKG) امکان اشتراک‌گذاری داده بدون نیاز به اعتماد را بین شرکت‌ها، سازمان‌ها و بلاکچین‌ها فراهم می‌کند. از اوریجین تریل می‌توان در حوزه‌های مختلف از زنجیره تامین گرفته تا متاورس استفاده کرد. قابلیت همکاری و یکپارچگی داده‌ها، تغییرناپذیری داده‌ها و مقرون‌به‌صرفه بودن فرآیند پردازش داده از مزایای اوریجین تریل است. مطالعه این لینک به شما کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری در مورد اوریجین تریل به‌دست بیاورید.

 • ارزش بازار: ۲۷۲ میلیون دلار
 • توکن: TRAC
 • زنجیره: پولکادات (Polkadot) 

۶. پاکت نتورک (Poket Network)

پاکت نتورک (Poket Network) یک بازار غیرمتمرکز برای نودهای پروتکل فراخوانی از راه دور (RPC) است. این پروتکل از یک طرف شرایطی را فراهم می‌کند تا برنامه‌ها توسط شبکه کاملا غیرمتمرکز و غیرقابل‌توقف نودها (بیش از ۵۰۰۰ نود) پشتیبانی شوند. از طرف دیگر هر کسی می‌تواند به نود تبدیل شود و پاداش بگیرد.

 • ارزش بازار: ۲۷۰ میلیون دلار
 • توکن: POKT
 • زنجیره: چندین زنجیره مانند اتریوم، پالیگان، سولانا و آوالانچ

۷. سنتینل (Sentinel)

سنتینل وی‌پی‌ان (SentinelVPN) یک اکوسیستم جهانی از وی‌پی‌ان‌های غیرمتمرکز (dVPN) مستقل است که دسترسی به اینترنت خصوصی و غیرمتمرکز را فراهم می‌کند.

 • ارزش بازار: ۲۸ میلیون دلار
 • توکن: DVPN
 • زنجیره: کازمس (Cosmos)

پروژه‌های مهم دیپین در سال ۲۰۲۴

پروژه های ترند Depin
منبع: messari.io

هدف تمام پروژه‌های فعال حوزه دپین این است که شبکه‌های زیرساخت‌ فیزیکی را به سمت غیرمتمرکز شدن هدایت کنند تا دست نهادهای متمرکز کوتاه ‌شود. به‌علاوه آسیب‌پذیری شبکه در برابر حملات کاهش پیدا می‌کند، با کاهش لتنسی (تاخیر زمانی) خدمات دیجیتال بهتری ارائه می‌شود و در نهایت با ارائه خدمات به مناطق دوردست، شکاف‌های دیجیتال موجود پر می‌شود. خلاصه‌ای از پروژه‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

نام پروژهتوکنزنجیرهارزش بازار
wifimapappWIFIپالیگان۱۴.۲ میلیون دلار
ConstellationDAGHypergraph۸۶ میلیون دلار
AutonolasOLASاتریوم۳۰۰ میلیون دلار
HoloHOTهولوچین۴۳۴ میلیون دلار
Origin TrailTRACپولکادات۲۷۲ میلیون دلار
Poket NetworkPOKTاتریوم، پالیگان و …۲۷۰ میلیون دلار
SentinelVPNDVPNکازمس۲۸ میلیون دلار

جمع‌بندی

مهم‌ترین هدفی که در دنیای بلاکچین دنبال می‌شود، حرکت به سمت تمرکززدایی است و حالا با موضوع جدیدی به نام دیپین (DePIN) مواجه هستیم که قصد دارد شبکه‌های زیرساخت فیزیکی را غیرمتمرکز کند. محور اصلی ایده این است که می‌توان با استفاده از مشوق‌های توکنی، افراد را به استفاده از زیرساخت‌ها تشویق کرد. رشد شبکه باعث جذب توسعه‌دهندگان می‌شود و در نهایت با ادامه این چرخه، ارزش شبکه و دارایی آن هم بیشتر می‌شود. با توجه به اینکه در سال‌های قبل غیرمتمرکزسازی مورد استقبال کاربران قرار گرفته است، پیش‌بینی می‌شود پروژه‌های دیپین هم مورد توجه قرار بگیرند. وای‌فای مپ، کانستلیشن، اتونولاس، هولوچین، اوریجین تریل، پاکت نتورک و سنتینل از جمله پروژه‌های دیپین هستند که می‌توانیم آن‌ها را برای سال ۲۰۲۴ زیر نظر بگیریم. انتخاب شما از لیست بالا کدام موارد است؟ چه پروژه‌های دیگری را پیشنهاد می‌دهید؟

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
آیا دیپین یکی از ترندهای کریپتویی سال ۲۰۲۴ است؟

در جوامع کریپتویی دیپین به عنوان یکی از ترندهای ۲۰۲۴ معرفی می‌شود.

در سال ۲۰۲۴ کدام پروژه‌ها در حوزه DePIN قابل‌توجه هستند؟

احتمال دارد پروژه‌هایی مانند وای‌فای مپ، کانستلیشن، اتونولاس، هولوچین، اوریجین تریل، پاکت نتورک و سنتینل در حوزه دپین‌‌ها مورد توجه جامعه کریپتو قرار بگیرند. 

منبع
twitter.com

الهام اسماعیلی

مترجمی زبان خوندم و به همین دلیل توی رشته‌های زیادی سرک کشیدم. خیلی اتفاقی گذرم افتاد به بلاکچین و ارز دیجیتال، یه دنیای نامتناهی که هر چی بخونی و بدونی بازم جذابه. این طوری شد که اینجا موندگار شدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا