تحلیل فاندامنتال

بررسی ۷ نشانه که از تداوم روند صعودی قیمت بیت کوین خبر می‌دهند

قیمت بیت کوین در روزهای اخیر ابتدا سقف ۶۹٬۰۰۰ دلاری خود را در هم شکست و در ادامه با عبور از ۷۰٬۰۰۰ دلار، به رکورد ۷۰۰٬۸۳ دلاری رسید. در حالی که برخی معتقدند روند آتی بیت کوین ممکن است با چالش‌هایی همراه شود، نشانه‌هایی وجود دارند که از تداوم صعود و رکوردشکنی بیت کوین خبر می‌دهند.

به گزارش میهن بلاکچین، رکوردشکنی اخیر بیت کوین در حالی رخ می‌دهد که این ارز دیجیتال سه هفته پیش در تاریخ ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن ۱۴۰۲)، از مرز ۵۰٬۰۰۰ دلار عبور کرد. در آن زمان سین فارل (Sean Farrell)، مدیر بخش استراتژی شرکت فانداسترت (Fundstrat) پیش‌بینی کرد رالی بیت کوین در ماه‌های آتی همچنان ادامه داشته باشد، پیش‌بینی که تا به اینجای کار به خوبی محقق شده است. در این مطلب، ۷ نشانه که از رشد بیشتر قیمت بیت کوین و رکوردشکنی در ماه‌های آتی حکایت دارند را بررسی می‌کنیم.

۱- فدرال رزرو هنوز نرخ بهره را کاهش نداده است

قیمت بیت کوین در حالی سقف تاریخی خود را در هم شکست که هنوز نرخ بهره آمریکا از اوج ۲۳ ساله خود کاهش نیافته است. در زمان بولران سال ۲۰۲۱ که بیت کوین موفق به ثبت اوج ۶۹٬۰۰۰ دلاری شد، نرخ بهره در سطوح پایینی قرار داشت و نقدینگی زیادی در بازار در جریان بود. با این حال، این بار بیت کوین رکورد جدید خود را بدون نیاز به پایین بودن نرخ بهره به ثبت رسانده است.

جیمز باترفیل (James Butterfill)، مدیر بخش تحقیقات شرکت کوین شرز (CoinShares) در این باره می‌گوید:

افزایش قیمت بیت کوین همزمان با در اوج بودن نرخ بهره رخ داده است که نشان می‌دهد جهش فعلی تقاضا به دنبال جستجوی سرمایه‌گذاران برای تخصیص پول اضافی خود به یک دارایی خاص نیست.

انتظار می‌رود فدرال رزرو نرخ بهره را در سال ۲۰۲۴ کاهش دهد و به دنبال آن، نقدینگی آزاد شده به سوی بیت کوین سرازیر شود، اتفاقی که می‌تواند به رشد بیشتر قیمت منجر شود.

۲- اولین کندل ماهانه ۲۰ هزار دلاری بیت کوین

برای اولین بار در تاریخ بیت کوین، کندل ماهانه این ارز دیجیتال در ماه فوریه با رشدی ۲۰٬۰۰۰ دلاری بسته شد که نقطه عطف امیدوارکننده‌ای برای تداوم روند صعودی به شمار می‌رود.

یکی از تحلیلگران ارشد گلسنود در این رابطه نوشته است:

در ماه فوریه ۲۰۲۴ کندل ماهانه بیت کوین با رشد ۱۹٬۸۴۰ دلاری بسته شد که بزرگترین رشد ماهانه در تاریخ است. این اتفاق ۳۹۰ میلیارد دلار به مارکت کپ بیت کوین اضافه کرد که نشان‌دهنده رشد ۴۷٪ است.

۳- کاهش حجم معاملات بیت کوین در آخر هفته‌ها

شرکت تحقیقاتی کایکو (Kaiko) اواخر ماه فوریه در گزارشی از کاهش حجم معاملات بیت کوین در آخر هفته‌ها خبر داد. در این گزارش آمده است:

حجم معاملات بیت کوین در آخر هفته‌ها کاهش یافته است. با این حال، این روند در سال‌های گذشته نیز پابرجا بوده است: حجم معاملاتی بیت کوین در تعطیلات آخر هفته طی ۶ سال گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته و از ۲۴٪ سال ۲۰۱۸ به ۱۷٪ در سال ۲۰۲۳ رسیده است.

این روند به احتمال زیاد نشان‌دهنده پذیرش بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران سازمانی است که بخش زیادی از حجم معاملات را در ساعات کاری دوشنبه تا جمعه تشکیل می‌دهند.

کایکو در ادامه این گزارش نوشته است:

از ابتدای سال ۲۰۲۴ تاکنون (۱ ژانویه تا ۲۰ فوریه) تنها ۱۳٪ از کل تراکنش‌های بیت کوین در تعطیلات آخر هفته انجام شده است. تفکیک این آمار بر اساس موقعیت جغرافیایی نشان‌ می‌دهد حجم معاملات در تعطیلات در صرافی‌های آمریکایی و غیرآمریکایی کاهش یافته است.

کاهش حجم معاملات آخر هفته‌ها از ۱۷٪ به ۱۳٪ نشان‌دهنده تاثیر گسترده فعالیت صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین بر بازار است.

۴- اختلال صرافی کوین بیس به دنبال افزایش تقاضا

رشد قیمت بیت کوین آن هم در شرایطی که هنوز هاوینگ رخ نداده و افزایش تقاضا برای خرید آن به اختلال صرافی آمریکایی کوین بیس در واپسین روزهای ماه فوریه منجر شد.

به دنبال نقص فنی کوین بیس که در پی حجم بالای تقاضای کاربران ایجاد شده بود، تعداد زیادی از مشتریان این صرافی اعلام کردند موجودی کیف پول آنها «صفر» نشان داده می‌شود. در واکنش به این اتفاق، برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong)، مدیرعامل صرافی کوین بیس نوشت:

ما قبلا افزایش ۱۰ برابری ترافیک پلتفرم خود را مدل‌سازی کرده بودیم و بارها آن را آزمایش کردیم اما تقاضای فعلی از این رقم فراتر رفت. ارائه چنین خدماتی برای ما پرهزینه است اما ما باید به کار بر روی راهکارهای مقیاس‌پذیری خودکار برای از بین بردن موانع باقی‌مانده ادامه دهیم.

اختلال صرافی کوین بیس بلافاصله پس از رسیدن قیمت بیت کوین به ۶۰٬۰۰۰ دلار پس از ۲ سال رخ داد. به دنبال این خبر، قیمت این ارز دیجیتال حدود ۲۸۰۰ دلار کاهش یافت.

۵- برداشت ۱ میلیارد دلار بیت کوین توسط یک نهنگ از صرافی کوین بیس

بر اساس داده‌های شرکت سنتیمنت، نهنگی در تاریخ ۱ مارس (۱۱ اسفند)، ۱۶٬۰۰۰ بیت کوین با ارزشی بالغ بر یک میلیارد دلار را از صرافی کوین بیس برداشت کرد. این نشان می‌دهد حتی در قیمت‌های کنونی نیز نهنگ‌ها تمایلی به فروش و دریافت سود ندارند.

در ماه فوریه نیز نهنگ‌ها بیش از یک میلیارد دلار بیت کوین دیگر از صرافی کوین بیس به کیف پول‌های خود منتقل کرده بودند. به دنبال این برداشت‌ها، در حال حاضر عرضه بیت کوین موجود در صرافی‌های ارز دیجیتال به کمترین سطح خود در ۶ سال گذشته رسیده و بعید به نظر می‌رسد این روند فعلا متوقف شود. چنین چیزی نشان‌دهنده اعتقاد بالای سرمایه‌گذاران به تداوم صعود بیت کوین و رکوردشکنی در ماه‌های آتی است.

۶- ETFهای بیت کوین در حال حاضر ۴٪ از عرضه را در اختیار دارند

بر اساس داده‌های صرافی بیتمکس (BitMEX)، در حال حاضر ETFهای اسپات بیت کوین بیش از ۷۷۶٬۴۶۴ واحد بیت کوین در اختیار دارند که معادل ۴٪ از کل عرضه موجود است. این حجم انباشت در حالی صورت گرفته که تنها کمتر از ۲ ماه از آغاز به کار ETFها می‌گذرد.

انباشت ETFها در حالی رخ می‌دهد که آرتور هیز (Arthur Hayes)، بنیانگذار بیتمکس پیش از این پیش‌بینی کرده بود این صندوق‌ها می‌توانند بیت کوین را نابود کنند. البته در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد سناریوی مدنظر هیز محقق شود و احتمالا با افزایش سرمایه‌گذاری در ETFها و شوک عرضه، قیمت این ارز به رالی صعودی خود در هفته‌های آتی ادامه خواهد داد.

زک پاندل (Zach Pandl)، مدیر بخش تحقیقات شرکت گری اسکیل در این باره می‌گوید:

بیت کوین کافی برای پاسخگویی به تقاضای جدید وجود ندارد، بنابراین، این پویایی طبیعی عرضه و تقاضا به افزایش قیمت‌ها منجر می‌شود.

۷- بانک‌های آمریکایی به دنبال حضانت از بیت کوین مشتریان هستند

در حال حاضر ETFها بر سر بیت کوین‌های باقی‌مانده در بازار با سرمایه‌گذاران خرد در رقابت هستند. علاوه بر این، ممکن است به زودی بانک‌ها نیز به این رقابت اضافه شوند و با کاهش بیشتر عرضه در دسترس، به افزایش بیشتر قیمت بیت کوین کمک کنند.

مایک فلاد (Mike Flood)، یکی از نمایندگان آمریکایی به تازگی لایحه‌ای معرفی کرده که موانع موجود بر سر راه بانک‌ها را برای حضانت از دارایی دیجیتال مشتریان خود برمی‌دارد. پیش‌بینی می‌شود در صورت تصویب این لایحه و ورود بانک‌ها به فضای کریپتو، عرضه بیت کوین بیش از پیش کاهش یابد، اتفاقی که افزایش بیشتر قیمت این ارز دیجیتال را تضمین می‌کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا