تحلیل تکنیکال

واچ لیست ژانویه ۲۰۲۴؛ حواستان به این آلت کوین‌ها باشد

با آغاز سال ۲۰۲۴، بسیاری از سرمایه‌گذاران امیدوارند بازار کریپتو روند سال ۲۰۲۳ خود را مجددا تکرار کند. یازده روز دیگر بالاخره کمیسیون بورس آمریکا نتیجه درخواست‌های ETF اسپات بیت کوین را مشخص می‌کند و هاوینگ پس از ۴ سال در ماه آوریل انجام خواهد شد. با توجه به این مسائل، انتظار می‌رود صعود بازار رمزارزها باز هم ادامه داشته باشد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

علاوه بر بیت کوین، آلت کوین‌ها نیز در بازار صعودی سال ۲۰۲۳ خودی نشان دادند و عملکرد چشمگیری را ثبت کردند. اما سوال اصلی این است که آیا این روند باز هم ادامه‌دار خواهد بود؟ در این مطلب که به نقل از دو مقاله از بی‌این کریپتو نوشته شده است، ۸ ارز دیجیتالی را بررسی می‌کنیم که در ماه ژانویه می‌توانند عملکرد قابل قبولی به نمایش بگذارند.

کاوا (KAVA)

تیم توسعه کاوا چند وقت پیش اعلام کرد به دنبال راه‌اندازی مین‌نت ۱۵ این پروژه، تورم توکن KAVA از ژانویه ۲۰۲۴ صفر خواهد شد. این بدان معناست که دیگر هیچ توکن جدیدی صادر نمی‌شود و عرضه KAVA به ۱ میلیارد توکن محدود خواهد ماند. این اتفاق در مجموع می‌تواند با کاهش عرضه و افزایش تقاضا، به افزایش قیمت کاوا منجر شود. علاوه بر این، توسعه‌دهندگان کاوا اعلام کردند از آنجایی که هیچ توکن جدیدی به عرضه اضافه نخواهد شد، پاداش استیکینگ از طریق خزانه استراتژیک این پروژه پرداخت خواهد شد.

همانطور که در نمودار زیر مشخص است، قیمت کاوا پس از شکستن خط روند نزولی رسم شده در ماه اکتبر گارد صعودی به خود گرفته است. به دنبال شکسته شدن این خط روند، کاوا با موفقیت از مقاومت استاتیک ۰.۷۰ دلاری بالاتر رفت و حتی این هفته به اوج ۰.۹۵ دلاری رسید.

در حال حاضر، شاخص قدرت نسبی (RSI) در تایم فریم هفتگی کاوا بالاتر از ۵۰ است و از روند صعودی فعلی حمایت می‌کند. در صورتی که کاوا بتواند از مقاومت ۱ دلاری فراتر رود، احتمالا با ۶۰٪ رشد همراه خواهد شد و تا مقاومت ۱.۵۰ دلاری افزایش خواهد یافت.

نمودار کاوا تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار کاوا تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

در سمت مقابل، اگر کاوا نتواند مقاومت ۱ دلاری را به سمت بالا بشکند، ممکن است ۲۵٪ سقوط کرده و دوباره حمایت ۰.۷۰ دلاری را آزمایش کند.

آوالانچ (AVAX)

کیف پول کنونی شبکه آوالانچ در تاریخ ۲۳ ژانویه حذف شده و کیف پول کور ولت (Core Wallet) با هدف تسهیل فرآیند استیکینگ و مدیریت پورتفولیو جایگزین آن خواهد شد. این تغییر هیچ تاثیری بر دلیگیتورها و ولیدیتورهای فعال نمی‌گذارد و عبارات بازیابی کیف پول قبلی در کور ولت نیز قابل استفاده خواهند بود.

قیمت آوالانچ از ماه اکتبر به شدت افزایش یافته و از ۸.۶۵ دلار به اوج ۴۹.۹۶ دلاری در تاریخ ۲۴ دسامبر (۳ دی) رسیده است. در طول این روند صعودی، آوالانچ با موفقیت خط روند نزولی ۷۵۰ روزه‌ای را که از اوج تاریخی این ارز دیجیتال رسم شده بود، با موفقیت به سمت بالا شکست و به صعود چشمگیر خود ادامه داد.

طی ده هفته گذشته، در مجموع ۹ کندل هفتگی به رنگ سبز در نمودار آوالانچ ثبت شده که نشانه‌ای بر قدرت روند فعلی است.

اما علیرغم قدرت روند فعلی، آوالانچ هفته گذشته پس از ثبت سقف ۴۹ دلار، یک الگوی کندلی اینگالفینگ نزولی تشکیل داده است که به معنی رسیدن به سقف محلی است و می‌تواند از صعود بیشتر جلوگیری کند و قیمت را تا سطح ۰.۳۸۲ فیبوناچی اصلاحی در حوالی حمایت ۳۴ دلار کاهش دهد.

نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

 البته اگر همچنان روند صعودی فعلی ادامه پیدا کند، آوالانچ می‌تواند ۷۰٪ دیگر افزایش یابد و مقاومت ۶۸ دلار را آزمایش کند.

اکسی اینفینیتی (AXS)

تیم توسعه اکسی اینفینیتی از به‌روزرسانی جدیدی برای Axie Origins رونمایی کرد. به گفته این تیم، از تاریخ ۳ ژانویه (۱۳ دی) قابلیت «Parts Evolution Utility» فعال شده و اکسی‌ها را به NFT‌های داینامیک که با گذشت زمان قابلیت بهبود یافتن دارند، تبدیل خواهد کرد.

قیمت اکسی اینفینیتی پس از ثبت کف ۴.۰۵ دلاری در ماه اکتبر روند صعودی خود را آغاز کرد و در ماه نوامبر خط روند نزولی ۵۲۰ روزه خود را به سمت بالا شکست و به اوج ۱۱.۱۵ دلار رسید.

نمودار اکسی اینفینیتی تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار اکسی اینفینیتی تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

در حال حاضر، AXS هنوز موفق به شکستن مقاومت استاتیک ۹.۵۰ دلار نشده است. البته هنوز یک روز تا بسته شدن کندل هفتگی باقی مانده است. در صورتی که کندل هفتگی بالاتر از مقاومت مذکور بسته شود، قیمت می‌تواند ۱۰۰٪ دیگر افزایش یابد و به مقاومت ۱۹ دلار برسد. در سمت دیگر، اگر قیمت از مقاومت ۹.۵۰ دلار فراتر نرود، احتمالا شاهد ۳۳٪ سقوط و ریزش تا حمایت ۶.۵۰ دلاری خواهیم بود.

استلار (XLM)

ولیدیتورهای شبکه استلار به به‌روزرسانی پروتکل ۲۰ در شبکه اصلی این بلاکچین در تاریخ ۳۰ ژانویه رای مثبت دادند. به دنبال این به‌روزرسانی، ۱۲ پروپوزال پیشرفته در شبکه استلار اجرا شده و قابلیت‌های سوروبن (Soroban) فعال خواهد شد. به این ترتیب، بستری برای اجرای قراردادهای هوشمند به شبکه استلار اضافه می‌شود.

قیمت استلار در ماه اکتبر خط روند نزولی رسم شده در نمودار زیر را به سمت بالا شکست. از آن زمان، استلار سه بار تلاش کرده تا مقاومت پیش روی خود در حوالی سطح ۰.۳۸۲ اصلاحی فیبوناچی در سطح ۰.۱۴ دلار را به سمت بالا بشکند، اما ناموفق بوده است.

از آنجایی که مقاومت‌ها هر بار که آزمایش می‌شوند تضعیف می‌شوند، احتمال شکسته شدن و جهش ۲۰٪ قیمت تا مقاومت ۰.۱۶ دلار وجود دارد.

نمودار استلار تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار استلار تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

در سمت دیگر، ناتوانی در شکستن مقاومت مذکور می‌تواند قیمت را ۱۵٪ کاهش داده و به حمایت ۰.۱۱ دلار برساند.

نیر (NEAR)

تیم توسعه پروتکل نیر ‌به‌روزرسانی جدیدی برای اکسپلوررهای این شبکه منتشر کرده است. اکسپلورر اصلی شبکه نیر قرار است در تاریخ ۳۱ ژانویه غیرفعال شود. این کار به این منظور انجام می‌شود که کاربران و توسعه‌دهندگان بتوانند اکسپلوررهای مورد علاقه خود را برای این شبکه بلاکچینی انتخاب کنند.

مثل سایر آلت کوین‌هایی که بررسی کردیم، قیمت نیر نیز در ماه اکتبر خط روند نزولی خود را به سمت بالا شکست و از مقاومت ۳.۲۰ دلاری عبور کرد و در نهایت به اوج ۴.۶۲ دلاری رسید. انتظار می‌رود این سطح در روند کنونی نقش حمایت را ایفا کند.

در صورت تداوم روند فعلی، قیمت نیر می‌تواند ۵۰٪ دیگر افزایش یافته و به مقاومت ۶ دلار برسد.

نمودار نیر تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار نیر تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

در سمت مقابل، اگر کندل هفتگی نیر زیر ۳.۱۰ دلار بسته شود، پیش‌بینی صعودی فاقد اعتبار می‌شود. در این سناریو نیر ممکن است با ۴۵٪ ریزش به حمایت ۲.۱۰ دلاری برسد.

آربیتروم (ARB)

قیمت آربیتروم از ماه اکتبر در کنار یک خط روند صعودی و سهمی افزایش یافته است. این خط روند در تاریخ ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) آزمایش شد (فلش سبز رنگ) اما از آن زمان دوباره قیمت صعود کرده است.

آربیتروم در حال حاضر بالاتر از مقاومت ۱.۳۰ دلاری خود است و تنها مقاومت ۱.۷۵ دلاری را پیش روی خود می‌بیند. در صورت شکستن این مقاومت، قیمت آربیتروم می‌تواند به بالاترین سقف تاریخی ۱.۸۲ دلار برسد.

محتمل‌ترین شمارش امواج الیوت در نمودار کنونی آربیتروم نشان می‌دهد در حال حاضر در موج سوم قرار گرفته‌ایم. اگر این شمارش درست باشد، طول موج سوم ۲.۶۱ برابر طول موج اول خواهد بود و می‌تواند قیمت را به ۲.۲۵ دلار برساند که ۵۰٪ بالاتر از قیمت فعلی است.

نمودار آربیتروم تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار آربیتروم تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

در سمت دیگر، اگر قیمت به زیر خط روند حمایتی سهمی کاهش یابد، سناریوی صعودی فاقد اعتبار خواهد شد. در این سناریو می‌توان انتظار داشت قیمت آربیتروم تا ۳۰٪ کاهش یافته و به حمایت ۱.۱۰ دلاری برسد.

آپتیمیزم (OP)

قیمت آپتیمیزم سه روز پیش به اوج ۴.۱۸ دلاری رسید، با این حال، پس از آن اصلاح شد و حمایت ۳.۱۰ دلاری یعنی سقف قبلی خود را مجددا آزمایش کرد. آزمایش مجدد سقف قبلی معمولا به تداوم روند صعودی منجر می‌شود.

در حال حاضر، شاخص RSI بالاتر از ۵۰ است که از روند صعودی فعلی حمایت می‌کند. در صورتی که افزایش قیمت ادامه داشته باشد،‌ آپتیمیزم می‌تواند خط روند کانال صعودی بلندمدتی را که از ژوئن ۲۰۲۲ برقرار است آزمایش کند. این مقاومت در حوالی ۶.۲۰ دلار یعنی ۷۰٪ بالاتر از قیمت فعلی قرار دارد.

نمودار آپتیمیزم تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار آپتیمیزم تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

در سمت دیگر، اگر قیمت OP به زیر حمایت ۳.۱۰ دلار سقوط کند، پیش‌بینی صعودی فاقد اعتبار شده و ممکن است شاهد سقوط ۴۵٪ تا ۲ دلار باشیم.

GMX

قیمت GMX در ماه اکتبر خط روند نزولی خود را که از زمان ثبت اوج تاریخی این ارز دیجیتال رسم شده بود، به سمت بالا شکست. پس از آن، GMX سطح ۴۲ دلاری را آزمایش کرد و دوباره افزایش یافت. انتظار می‌رود این سطح به عنوان حمایت در روند فعلی ایفای نقش کند. علاوه بر این، RSI نیز بالاتر از ۵۰ است و از روند صعودی فعلی حمایت می‌کند.

GMX تنها یک مقاومت دیگر در ۵۸ دلار دارد و پس از آن هیچ مقاومتی تا بالاترین سقف تاریخی ۹۲ دلار وجود ندارد. بنابراین، اگر کندل هفتگی بالاتر از ۵۸ دلار بسته شود، قیمت GMX می‌تواند تا ۷۰٪ افزایش یافته و به ۹۰ دلار برسد.

نمودار GMX تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار GMX تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

در سمت مقابل، در صورتی که قیمت از مقاومت ۵۸ دلاری فراتر نرود، احتمالا ۱۷٪ کاهش خواهد یافت و مجددا حمایت ۴۲ دلار را آزمایش خواهد کرد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا