اخبار آلتکوین

خطر ۲۰٪ ریزش در کمین کاردانو؛ آیا نهنگ‌ها ADA را نجات خواهند داد؟

الگوی تکنیکال کلاسیکی در نمودار کاردانو تشکیل شده است که در صورت تایید شدن، می‌تواند قیمت ADA را بیش از ۲۰٪ کاهش دهد. همزمان با این الگو، فعالیت و انباشت نهنگ‌ها به بالاترین سطح یک سال اخیر افزایش یافته است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، این الگو، بامپ و ران بازگشتی (‌Bump and Run Reversal) یا به اختصار BARR نام دارد که در نتیجه افزایش قیمت سریع و تشکیل یک تله گاوی ایجاد و در آخر به ریزش شدید قیمت منجر می‌شود.

همانطور که در شکل زیر مشخص شده است، این الگو از سه قسمت زیر تشکیل شده است:

  • فاز ابتدایی (Lead-In)
  • بامپ (Bump) یا افزایش قیمت
  • ران (Run) یا کاهش قیمت
الگوی پامپ و ران بازگشتی - منبع: Warrior Trading
الگوی پامپ و ران بازگشتی – منبع: Warrior Trading

در فاز ابتدایی، قیمت با روند منظمی افزایش می‌یابد. به دنبال آن، در فاز بامپ، قیمت جهش شدیدی را تجربه می‌کند و پس از آن در مرحله ران، به شدت کاهش می‌یابد و به زیر خط روندی که از فاز ابتدایی شکل گرفته است می‌شکند. با توجه به نمودار زیر، به نظر می‌رسد در حال حاضر کاردانو فاز ران یا کاهش قیمت الگوی BARR را آغاز کرده است.

نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

هدف این الگو از تفاضل فاصله نقطه شکسته شدن خط روند و حداکثر ارتفاع اندازه‌گیری می‌شود. بنابراین، در صورت تایید این الگو، قیمت کاردانو ممکن است با ریزش ۲۰ درصدی به ۰.۲۲ دلار (کف ماه آگوست و اوایل سپتامبر) سقوط کند.

از سوی دیگر، قیمت اگر به جای ریزش از این سطوح افزایش یابد، کاردانو می‌تواند با ۵٪ افزایش تا میانگین متحرک ۵۰ روزه در حوالی ۰.۳۰ دلار صعود کند.

نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

علاوه بر این، در صورتی که میانگین متحرک ۵۰ روزه به سطح حمایتی تبدیل شود، قیمت کاردانو می‌تواند با جهشی ۳۰ درصدی، تا میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه در حوالی ۰.۳۴ دلار افزایش یابد.

آیا نهنگ‌ها به داد کاردانو می‌رسند؟

علیرغم تشکیل الگوی نزولی، برخی از تحولات آنچین ممکن است کاردانو را از سقوط ۲۰ درصدی نجات دهند. از ماه می سال جاری تا به الان، نهنگ‌ها و کوسه‌هایی که بین ۱۰۰،۰۰۰ تا ۱ میلیون واحد ADA دارند، ۱۱۶.۱ میلیون دلار دیگر از این ارز را خریداری کرده‌اند به طوری که عرضه در اختیار این دسته از سرمایه‌گذاران به بالاترین سطح از سپتامبر سال گذشته افزایش یافته است.

نمودار فعالیت نهنگ‌های کاردانو در ماه‌های اخیر - منبع: Santiment
نمودار فعالیت نهنگ‌های کاردانو در ماه‌های اخیر – منبع: Santiment

انباشت نهنگ‌ها همزمان با ریزش ۲۵ درصدی قیمت پس از ادعای کمیسیون بورس آمریکا مبنی بر اوراق بهادار بودن ADA صورت گرفته است و این دسته از سرمایه‌گذاران از فرصت خرید در کف برای دریافت سود در آینده استفاده کرده‌اند.

رشد ارزش کل قفل شده در شبکه کاردانو

انباشت ADA توسط نهنگ‌ها همزمان با رشد برخی از پارامترهای کلیدی در شبکه کاردانو رخ می‌دهد. ارزش کل قفل شده (TVL) برنامه‌های غیرمتمرکز در بلاکچین کاردانو نسبت به سه ماهه گذشته ۹.۷٪ افزایش یافته و میانگین تراکنش‌های روزانه در این برنامه‌ها در همین بازه، ۴۹٪ زیادتر شده است.

رشد ارزش استیبل کوین‌ها در شبکه کاردانو - منبع: Messari
رشد ارزش استیبل کوین‌ها در شبکه کاردانو – منبع: Messari

استیبل کوین‌ها نقش پررنگی در افزایش TVL شبکه کاردانو داشته‌اند و مقدار آنها در این شبکه نسبت به سه ماهه اول با ۳۴.۹٪ افزایش، به ۱۳.۵ میلیون دلار رسیده است. علاوه بر این، تقاضای بالایی برای خرید ADA و استیک این ارز در بلاکچین کاردانو وجود دارد که می‌تواند بر قیمت تاثیر بگذارد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا