اخبار خارجی

آمازون کارت‌های اعتباری ویزا را نمی‌پذیرد؛ آیا رمزارزها جایگزین می‌شوند؟

شرکت بزرگ آمازون اعلام کرد دیگر پرداخت‌های کارت‌های اعتباری ویزا را در انگلستان نمی‌پذیرد. بار دیگر هزینه بالای تراکنش‌های بانکی مجددا و امکان استفاده از راهکارهای جایگزین مانند پرداخت با استفاده از رمز ارزها مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از newsbtc، این موضوع بخشی از نزاعی است که اوایل سال جاری در سنگاپور و استرالیا آغاز شده و طی آن، آمازون اقداماتی را برای کنار گذاشتن پرداخت‌های کارت‌های اعتباری ویزا انجام داد. سخنگوی آمازون در این خصوص گفت:

ما معتقدیم که هزینه پذیرش پرداخت‌های کارت‌های اعتباری باید به مرور کاهش یابد تا فروشندگان بتوانند پس‌انداز خود را به خرید اجتاس در قیمت پایین‌تر و بهبود خریدها اختصاص دهند. در عین حال، علیرغم پیشرفت‌های فنی، هزینه پرداخت بعضی از کارت‌های اعتباری هم‌چنان زیاد است و حتی بیشتر می‌شود.

ویزا با اشاره به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، کارمزد خرید با کارت‌های اعتباری را از ۰.۳٪ به ۱.۵٪ افزایش داده است. مسترکارت نیز افزایش مشابهی بر روی خریدها اعمال کرده است. علیرغم عقب‌نشینی آمازون، واقعیت این است که صادرکنندگان کارت‌های اعتباری همواره به فروشندگان لطف داشته‌اند.

بلومبرگ خاطرنشان کرده است که فقط در آمریکا و در سال ۲۰۲۰، فروشندگان ۱۱۰ میلیارد دلار برای کارمزد پردازش تراکنش‌ کارت‌های اعتباری پرداخت کرده‌اند. اکثر مشتریان از وجود این هزینه خبر ندارند و نمی‌دانند این کارمزدها دلیل اصلی قیمت زیاد کالاها و خدمات هستند.

فروشندگان برای پذیرش پرداخت‌های کارت‌های اعتباری باید کارمزد تبدیل، کارمزد ارزیابی و کارمزد پردازش تراکنش‌ پرداخت کنند. این کارمزدها به بانک صادرکننده کارت اعتباری، شبکه پرداخت کارت اعتباری و پردازشگر پرداخت‌ها تعلق می‌گیرد. کارمزد معمول پردازش پرداخت کارت‌های اعتباری از ۱.۳٪ الی ۳.۵٪ به علاوه سهم پردازشگر پرداخت است که بر اساس نرخ پردازشگر و فروشنده، متفاوت است. به عقیده بسیاری از افراد، این کارمزدها از اصول مشخصی پیروی نمی‌کنند، بلکه به صلاحدید و انتخاب صادرکننده‌ای است که بر بازار تسلط دارد و یکه‌تازی می‌کند.

پرداخت‌ها اساسا وام‌هایی از جانب بانک مذکور هستند و ریسک‌‌های موجود برای وام‌دهنده نیز به هزینه‌های موجود اضافه می‌شود. از آنجایی که بانک‌ها اغلب رابطه مستقیمی با یکدیگر ندارند، مجبور می‌شوند از شبکه سویفت برای بانک موردنظر استفاده کنند که با هر دو بانک رابطه مستقیم دارد و تراکنش‌ها را انجام می‌دهد. در نتیجه، شخص ثالث دیگری کارمزد بیشتر بر تراکنش اضافه می‌کند. به علاوه، بانک‌ها دفاترکل خود را در اختیار دارند که باید با سایر بانک‌ها مطابقت داده شود و هزینه و زمان دیگری بر تراکنش تحمیل می‌شود.

در گزارشی که در ماه جاری توسط شرکت تحلیلی TokenInsight منتشر شده است، تحقیقی درباره تعدادی از راهکارهای پرداخت رمزارزها ارائه شده است. اگرچه این گزارش به پروژه‌های شناخته‌شده‌ای نظیر استلار و ریپل اشاره کرده است پرداخت‌های بین‌المللی سازمان‌های بزرگ را انجام می‌دهند، اما به این موضوع نیز پرداخته شده است که آلکمی پی (Alchemy Pay) چه چیزی به خرده فروشان آنلاین و حضوری ارائه می‌دهد. آلکمی پی به فروشندگان امکان می‌دهد تا پرداخت‌های رمزارزها را بپذیرند و از طریق فرایند منحصربه‌فرد خود، ارز فیات همان کشور را دریافت کنند. این شبکه با همکاری OTC ها و سایر صرافی‌ها، رمزارز را دریافت کرده و آن را به استیبل کوین و سپس به ارز فیات تبدیل می‌کند. این موضوع، موانع بزرگ ورود به عرصه رمزارز را برطرف می‌کند، زیرا فروشندگان اقدامات اندکی باید انجام دهند.

بنابراین اگرچه آمازون از جانب فروشندگان در حال مقابله با غول‌های کارت‌های اعتباری است، اما این نکته قابل ذکر است که جایگزین‌های واقعی هم‌اکنون وجود دارند. با این حال، عادت‌های خرده فروشی که طی دهه‌های اخیر به وجود آمده است، سریعا از بین نمی‌روند و هنوز باید به خرده فروشان و مشتریان درباره مسائل امور مالی سنتی و مزایای رمزارزها آموزش داد.

به نظر شما حذف ویزا کارت از سرویس‌های پرداختی آمازون می‌تواند انگیزه‌ای بیشتر برای پذیرش رمز ارزها به عنوان یک روش پرداختی باشد؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع
newsbtc

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا