کریپتو کده

معرفی کامل پروژه Alchemy Pay و توکن کاربردی ACH

هر قدر دنیای رمزارزها شناخته‌تر شده است، تطبیق این ارزها با پول‌های رایج و مقایسه کاربردشان نشان می‌دهد که این حوزه هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد. زمانی برای پرداخت هزینه‌ها مجبور بودیم مقادیر زیادی اسکناس با خودمان جابه‌جا کنیم. با آمدن کارت‌های بانکی و اپلیکیشن‌های پرداخت دیگر نیازی به این کار نبود. پروژه آلکمی پی (ALCHEMY PAY) همین هدف را در حوزه رمزارزها دنبال می‌کند؛ یعنی آسان‌سازی استفاده از ارزهای دیجیتال در زندگی روزمره!

جابه‌جایی و استفاده از ارزهای دیجیتال در فضای اینترنت و دیجیتالی به‌خوبی انجام می‌شود؛ تنها کافی است پرداخت‌کننده آدرس کیف پول طرف مقابل را داشته باشد. اما اگر قرار است این استفاده همه‌گیر و دائمی باشد، می‌بایست راه‌کاری راحت‌تر و سریع‌تر وجود داشته باشد.

سرویس‌های آلکمی پی با خدمات خود می‌خواهند استفاده از رمزارزها را در زندگی روزانه افراد بیشتر از قبل وارد و راحت کنند. در این مقاله می‌خواهیم بیشتر با سرویس‌های این پروژه و ارز ACH آشنا شویم.

آلکمی‌پی (Alchemy pay) چیست؟

پروژه آلکمی پی چیست

با گسترش معاملات و توسعه زیرساخت‌های پرداخت، شبکه‌ها و درگاه‌های پرداخت برای خود به فناوری‌ها و اکوسیستم پیچیده و عظیمی تبدیل شده‌اند. آلکمی پی به‌عنوان اولین درگاه پرداخت هیبریدی (فیات – رمزارز) با هدف گسترش استفاده از ارزهای دیجیتال در زندگی روزمره، در سال ۲۰۱۸ در سنگاپور شروع به‌کار کرد. این پروژه اکنون با بیش از ۳۰۰ کانال پرداخت در ۶۵ کشور حضور دارد.

تیم آلکمی پی معتقد است شبکه پرداخت الکترونیکی موجود به‌علت متمرکز بودن، مشکلات بسیار زیادی مانند قوانین بسیار پیچیده و مبهم، مدیریت ناکارآمد، فساد و … به همراه دارد. به نظر این گروه اکوسیستم سنتی پرداخت الکترونیکی با داشتن واسطه‌های زیاد، مشکلات متعددی دارد از جمله نظیر هزینه‌بر بودن معاملات برون‌مرزی، انجام نشدن تعداد زیادی از معاملات به‌خاطر نبود اعتماد بین طرفین، قوانین مبهم برای مصرف‌کنندگان و تجار، مشکلات ایمنی جدی، فرایند پیچیده تسویه حساب و… .

ایده و اهداف پروژه ALCHEMY PAY

آلکمی پی تصور می‌کند به‌وسیله غیرمتمرکز بودن، قراردادهای هوشمند و مکانیسم‌های اجماع بلاک چین می‌تواند بازیگران این حوزه را به پذیرفتن عصر جدیدی از تکنولوژی پرداخت مجاب کند. آن‌ها می‌خواهند با استفاده از پروتکل‌های متن‌باز و پلتفرم‌های تحقیق و توسعه کارایی درگاه‌های پرداخت فرامرزی را توسعه دهند و خدمات سریع‌تر، امن‌تر و راحت‌تری در اختیار مصرف‌کنندگان نهایی و تجار قرار دهد.

ALCHEMY PAY با درنظر گرفتن اجماع جامعه به‌عنوان چارچوب اصلی شبکه، می‌خواهد زیرساخت‌های امن، قدرتمند و غیرمتمرکزی ایجاد کند که بیش‌ازپیش ارزهای دیجیتال به زندگی روزانه افراد وارد و حقوق مشتریان، تجار و بازار برای پرداخت‌ها در نظر گرفته شود.

آلکمی پی چگونه کار می‌کند؟

آلکمی پی چطور کار میکند

سیستم تجاری آلکمی متشکل از چندین سیستم حساب پرداخت است. سیستم حساب‌ها شامل حساب استاندار، تجار یا فروشگاه‌ها، شرکت‌ها و قراردادهای هوشمند می‌شود. یک کاربر می‌تواند چندین نوع حساب داشته باشد.

حساب استاندارد

حساب استاندارد برای استفاده روزانه کاربران استفاده می‌شود. بسته به نوع دارایی (موضوع) حساب‌های استاندارد را می‌توان به حساب‌های رمزارزی، اعتباری، پولی، کوپنی و دیگر دارایی‌های ارز دیجیتال طبقه‌بندی کرد.

حساب تجار

فروشگاه‌هایی که خدمات آنلاین یا آفلاین ارائه می‌کنند، می‌توانند از حساب تجار استفاده کنند این حساب شامل حساب پولی تاجر، حساب کوپنی تاجر، حساب اعتباری، حساب رمزارز و حساب عضویت می‌شود.

حساب شرکتی

این حساب از یک سیستم حساب چندسطحی برای پاسخگویی به نیازهای سیستم مدیریت چندسطحی شرکتی‌ها استفاده می‌کند. حساب‌های اعتباری، رمزارزی و امنیتی با پشتوانه دارایی‌های شرکت از جمله حساب‌های شرکتی هستند.

حساب قرارداد هوشمند

برای پشتیبانی از معاملات پیچیده و اداره جامعه، حل اختلاف غیرمتمرکز، رتبه‌بندی اعتبار، مبادلات غیرمتمرکز، معاملات بین زنجیره‌ای و تسویه‌حساب از حساب قرارداد هوشمند استفاده می‌شود.

حساب قرارداد هوشمند دارای قراردادهای اعتباری، سپرده‌گذاری، غیرمتمرکز رسیدگی به اختلافات، رتبه‌بندی اعتباری، معاملاتی غیرمتمرکز، هوشمند بین زنجیره‌ای، قراردادهای اوراق قرضه تجاری، تسویه حساب، صندوق امنیت، دسترسی یا خروج از شبکه و… است.

سیستم تجارت پرداخت

سرویس پرداخت آلکمی پی دو حالت PUSHPAY برای پرداخت فعال و PULLPAY برای توقف دارد.
حالت PUSHPAY: پرداخت‌کننده به‌طور فعال درخواست پرداخت می‌دهد و اجازه پرداخت را با کلید خصوصی که دارد، صادر می‌کند. این شبیه به روش پرداخت آنلاین در بانکداری آنلاین است.
حالت PULLPAY: پرداخت‌کننده به دریافت‌کننده وجه اجازه می‌دهد به‌طور خودکار حساب تعیین شده را از قبل بدهکار کند و گیرنده در پرداخت بعدی درخواست بدهکاری می‌دهد و پرداخت‌کننده را ملزم به استفاده دوباره از کلید خصوصی نمی‌کند.

سرویس‌ها

سرویس‌های آلکمی برای مصرف‌کنندگان (کاربران یا فروشگاه‌ها) آنلاین یا آفلاین، حالت‌های پرداخت و تسویه را با ارزهای فیات و دیجیتال فراهم می‌کنند. سیستم پرداخت آلکمی به صورت هیبریدی (فیات – دیجیتال) است. این پروژه مدل‌های مختلفی از محصولات را باتوجه‌به نیاز بازار طراحی کرده است.

دستگاه POS:
• پشتیبانی از رمزارزها و ارزهای فیات
• پرداخت سریع شبکه لایتنینگ
• استفاده از PUSHPAY و PULLPAY
• دارای NFC
• کارت پیش‌پرداخت ارز دیجیتال

درگاه پرداخت رمزارزها:
• دسترسی آنلاین و آفلاین شامل SDK، Plugin، API
• پشتیبانی از شبکه پرداخت لایتنینگ
• پشتیبانی از PULLPAY و PUSHPAY شبکه لایتنینگ

پرداخت درون‌برنامه‌ای SDK
استفاده از پرداخت درون برنامه‌ای مبتنی بر لایتنینگ

معرفی ارز ACH

ارز ACH توکن سیستم آلکمی پی با استاندارد ERC-20 است. تنها ۱۰ میلیارد عدد از این توکن عرضه خواهد شد و به آن اضافه نمی‌شود. افرادی که می‌خواهند در سیستم حکمرانی شبکه و سیستم بلاک چین پرداخت مشارکت کنند، ملزم به استفاده از توکن ACH خواهند بود. در همین حال تجار و پرداخت‌کنندگان به عنوان عضوی از شبکه پرداخت، برای فعالیت بیشتر و بهتر به استخراج و جمع‌آوری ACH تشویق می‌شوند.

بیشتر توکن‌ها میان مشارکت‌کنندگان در پرداخت که عمدتا تجار و پرداخت‌کنندگان هستند، توزیع خواهد شد. در این سیستم هر تاجر یک نود است و هرکدام از نودها پایانه‌های پرداخت به‌حساب می‌آیند. نودها وظیفه تکمیل فرایند انتقال پول را برعهده دارند و پس از اتمام موفقیت‌آمیز تراکنش‌ها، پاداش دریافت می‌کنند. مقدار این پاداش به میزان حجم تراکنش بستگی دارد. عوامل دیگری نظیر منطقه، کشور و رتبه بازرگانان و مصرف‌کنند‌گان، در سیستم پاداش آلکمی تاثیرگذارند.


۱/۸ میلیارد ارز ACH در ابتدا وارد بازار شده است و ۲/۵ میلیارد از آن بلوکه خواهد بود. ۵/۱ میلیارد توکن ACH نیز در بین مشارکت‌کنندگان برای رشد شبکه و ماینینگ تراکنش‌ها توزیع خواهد شد. ۶۰۰ میلیون از ارز پروژه Alchemy نیز برای اطمینان از تحرک و تامین نقدینگی مورد نیاز شبکه، در سیستم پرداخت آلکمی باقی خواهد بود.

موارد توزیعتوضیحاتمیزان تخصیص (درصد)مدت‌زمان بلوکه شدن
تیم آلکمیبرای توسعه و عملیات در آغاز پروژه۱۸بیش از ۶۰ ماه از تاریخ راه‌اندازی
IEOجمع‌آوری کمک‌های خصوصی از طریق کانال‌های بازاریابی برای تحقیق و توسعه۱۸برای تمام سرمایه‌گذاران در دوره‌های کوتاه یا بلندمدت
مشوق‌های اکوسیستمبرای شرکای اولیه در اکوسیستم (بازرگانان، شرکت شریک، سرویس‌های معاملاتی، توسعه‌دهندگان و …)۵به صورت مرحله‌ای باتوجه‌به هر شریک زیست‌محیطی
مشاورهپرداخت به مشاور‌ها۲۲۴ ماه
حمایت از شبکهتامین نقدینگی مورد نیاز نودهای شبکه۶داخل شبکه قفل و از ورود به صرافی‌ها جلوگیری می‌شود
ماینینگمشوق‌های بلندمدت برای شبکه پرداخت۴۰۶ ماه بعد از راه‌اندازی ACH به مدت ۵ سال
زیست محیطیمشوق‌های بلندمدت برای شبکه مالی – زیست‌محیطی۱۱۶ ماه بعد از راه‌اندازی ACH به مدت ۵ سال
جدول توزیع توکن ACH

در زمان نگارش این مقاله قیمت ارز ACH برابر با ۰/۰۸۱۰۵ دلار است و با ارزش بازار ۲۲۶ میلیون دلاری، جایگاه ۲۴۹ در بازار رمز ارزها دارد. همچنین تعداد توکن در گردش پروژه آلکمی ۳ میلیارد و ۶۰ میلیون عدد است.

نقشه راه پروژه Alchemy pay

نسخه‌ای که از نقشه راه پروژه آلکمی وجود دارد، مراحل و فرایند‌هایی است که از نقطه شروع یعنی سال ۲۰۱۹ تا فصل اول سال ۲۰۲۱ ترسیم کرده‌اند. این سند هنوز به‌روزرسانی نشده اما برای اینکه مسیر طی شده پروژه را تا به امروز ببینیم، مناسب است.

سه‌ماهه اول تا سوم ۲۰۱۹

• POS هوشمند برای پذیرش رمزارز در پرداخت‌ها
• پرداخت روی شبکه لایتنینگ MVP
• PULLPAY MVP
• ایجاد روشی برای پرداخت آفلاین برای رمزارزها
• روش POC تجار برای پرداخت آفلاین

سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۹

• ایجاد پلاگین‌های سبد خرید برای سایت‌هایی مانند Magento، Wordpress، WooCommerce و …
• نسخه ۰/۵ PULLPAY
• نسخه ۰/۵ برنامه خرید همتا به همتای بیت کوین
• روش POC تجار برای پرداخت آنلاین
• انتشار نسخه ۱/۰ سرگرمی آنلاین دیجیتال

سه‌ماهه اول ۲۰۲۰

• نسخه ۰/۵ آلکمی هاب
• نسخه ۰/۵ برنامه آلکمی هاب
• نسخه ۱/۰ برنامه خرید همتا به همتای بیت‌کوین
• نسخه ۰/۸ PULLPAY
• تشکیل گروه برای ساخت پروتکل‌های اجماع
• انتشار نسخه ۰/۵ پروتکل اجماع آلکمی

سه‌ماهه دوم ۲۰۲۰

• انتشار نسخه ۱/۰ آلکمی هاب
• انتشار نسخه ۰/۵ برنامه آلکمی هاب با پشتیبانی از PULLPAY
• نسخه ۱/۰ PULLPAY
• حق اشتراک آنلاین PULLPAY برای سرگرمی آنلاین

سه‌ماهه سوم ۲۰۲۰

• انتشار نسخه ۱/۵ آلکمی هاب
• انتشار نسخه ۱/۵ برنامه آلکمی هاب
• نسخه ۱/۵ PULLPAY
• پذیرش پرداخت چندملیتی متمرکز

سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۰

• انتشار نسخه ۲/۰ آلکمی هاب
• انتشار نسخه ۲/۰ برنامه آلکمی هاب
• نسخه ۲/۰ PULLPAY
• انتشار نسخه ۱/۰ پروتکل اجماع آلکمی

آلکمی پی با چه پروژه‌هایی همکاری می‌کند؟

همکاری آلکمی پی با بایننس

شبکه شرکای تجاری این شرکت شامل شرکت‌هایی چون پرایس رایت (Pricerite) بزرگ‌ترین شرکت فعال در زمینه دکوراسیون داخلی در هنگ‌کنگ، شرکت سنگاپوری سِلاوی (Ce La Vi) و تولیدی کفش کانادایی آلدو (Aldo) است.

به‌تازگی صرافی بایننس طبق قراردادی با آلکمی پی به بیش از دو میلیون تاجر این پلتفرم اجازه می‌دهد که از طریق اپلیکیشن بایننس‌پِی (Binance Pay) با یکدیگر تراکنش همتا به همتای کریپتویی داشته باشند. در پی این قرارداد کاربران بایننس‌پی قادر خواهند بود هزینه خدمات خود در سرویس‌های شریک آلکمی‌ پی (Alchemy Pay) همچون شاپیفای (غول صنعت تجارت الکترونیک) آرکادیر (Arcadier) که شرکتی فعال در حوزه نرم‌افزار است و QFPay که در حوزه خدمات پرداخت موبایلی فعالیت می‌کند را با دارایی دیجیتال پرداخت نمایند.

این همکاری به کاربران اجازه خواهد داد در ۱۸ کشور که آلکمی پی در آن‌ها فعال است، به وسیله ۴۰ رمزارز پشتیبانی شده از جمله اتر (ETH) و بیت کوین (BTC) از خدمات دریافت و پرداخت بهره‌مند شوند.

معرفی تیم گرداننده آلکمی پی

مولی ژنگ (Molly ZHENG) با بیش از ۲۰ سال تجربه در سامانه‌های پرداختی مدیر اجرایی شرکت است. ژنگ سوابقی همچون مشاوره پی پل (PayPal) و نماینده مستر کارت (Master Card) چین را در کارنامه خود دارد. تری چان (Terry CHAN) مدیر مالی، شاون شی (Shawn SHI) شریک و سرپرست بخش محصول و لانس ژو (Lacnce XU) شریک و سرپرست عملیات آلکمی پی هستند.

آلکمی پی در تیم‌های دیگر خود از افراد باسابقه حوزه بلاک چین و صنعت مالی استفاده کرده است که هرکدام دارای سوابق طولانی و برجسته در حوزه‌های نام‌برده با فعالیت در شرکت‌هایی همچون مایکروسافت، بانک‌های مرکزی و… هستند.

روش خریدوفروش و نگهداری ارز ACH

در حال حاضر صرافی‌های شناخته‌شده‌ای که ارز ACH را در لیست خود دارند و کاربران می‌توانند آن را خریدوفروش کنند، Huobi، بیت ول، Hotcoin Global، کوین بیس و Gate.io هستند.

توکن آلکمی پی بر بستر اتریوم عرضه شده است بنابراین تمام کیف‌پول‌هایی که از ارزهای این شبکه پشتیبانی کنند، می‌توانند به‌عنوان والت ارز ACH استفاده شوند. از کیف‌پول‌های محبوب اتریوم می‌توان به متامسک و تراست والت اشاره کرد.

سخن پایانی

مقبولیت و همه‌گیری رمز ارزها روزبه‌روز در حال بیشتر شدن است و در آینده‌ای نزدیک جزء جدایی‌ناپذیر زندگی ما خواهد بود. پروژه آلکمی پی با ارائه سرویس‌های پرداخت قصد دارد جریان ارزهای دیجیتال در زندگی افراد را راحت و بیشتر از قبل کند. این شرکت اولین مجموعه در این زمینه است و زمینه بسیار جالبی را برای فعالیت انتخاب کرده است. باید دید چه زمانی تمام فروشگاه‌ها و شرکت‌ها از دستگاه‌های POS رمز ارزها استفاده خواهند کرد!

منبع
alchemytech

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا