اخبار بلاکچیناخبار بیت کویناخبار عمومی

آنتونی: طرح BIP-119 و مفهوم CTV بیت کوین را نابود می‌کند

آندرس آنتونوپولوس (آنتونی)، نویسنده و کارآفرین دوست‌دار بیت کوین به تازگی نگرانی‌های خود در رابطه با پیامدهای گسترده احتمالی طرح بهبود BIP-119 بیت کوین را به اشتراک گذاشته است. به گفته وی، BIP-119 می‌تواند در نهایت شبکه بیت کوین را نابود کند. اما این طرح چیست؟ چگونه کار می‌کند و آیا می‌تواند به شبکه بیت کوین آسیب برساند؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتونیوز، طرح بهبود BIP-119 توسط جرمی روبین، توسعه‌دهنده بیت کوین و بنیانگذار سازمان توسعه و تحقیق جودیکا معرفی شده است. این طرح که با نام CheckTemplateVerify یا به اختصار CTV نیز شناخته می‌شود، طرحی برای یک سافت فورک است که با افزودن مبحثی با نام «تعهد» به شبکه بیت کوین، کاربردهای جدیدی به آن اضافه می‌کند.

یک تعهد یا Covenant مشابه چیزی است که در بلاکچین اتریوم با نام قرارداد هوشمند شناخته می‌شود. به زبان ساده، تعهد یک قرارداد مکانیسمی است که کاربران را قادر می‌سازد تا در رابطه با شرایطی برای چگونگی انتقال کوین‌ها در کیف پول توافق کنند.

در حال حاضر، قابلیت کد نویسی بیت کوین تا حد زیادی به سطوح پایه‌ای تراکنش‌ها محدود شده است. به عنوان مثال یک برنامه نویس می‌تواند با استفاده از بیت کوین، کارهایی که می‌توان پیش از انجام یک تراکنش انجام داد را محدود کند. به طور مشابه با استفاده از ویژگی تایم لاک (Timelock) یا قفل زمانی نیز می‌توان شرایطی مبتنی بر زمان را مشخص کرد تا تراکنش‌ها بر آن اساس معتبر باشند.

اضافه شدن تعهد (Covenant) به شبکه بیت کوین در حقیقت این امکان را برای برنامه‌نویسان فراهم می‌کند تا در رابطه با چگونگی خرج شدن BTCها در آینده، شرایطی را تعیین کنند. با استفاده از Covenant می‌توان آدرس‌های خاصی را در بلک لیست یا وایت لیست قرار داد و حتی برای شخصی که کلید خصوصی در اختیار دارد می‌توان خرج کردن بیت کوین‌ها را محدود کرد.

BIP-119 چه عواقب غیرمنتظره‌ای خواهد داشت؟

به‌روز رسانی تپ‌روت بیت کوین Taproot bitcoin update

در حالی که روبین معتقد است طرح بهبود بیت کوین BIP-119 اساسا قراردادهای ساده را به شبکه بیت کوین اضافه می‌کند، آنتونوپولوس معتقد است این طرح عواقب غیرمنتظره و ناخواسته‌ای را برای شبکه به ارمغان خواهد آورد.

به طور خاص وی معتقد است طرح بهبود ۱۱۹ بیت کوین می‌تواند با استفاده از «قراردادهای بازگشتی» شبکه این ارز را نابود کند. منظور از قراردادهای بازگشتی قراردادهایی است که بر اساس آن یک برنامه نویس نه تنها می‌تواند تراکنش بعدی را محدود کند، بلکه تراکنش بعدی و تراکنش‌های بعد از آن را نیز محدود می‌کند. به این شکل هر تراکنشی که پس از آن با آن بیت کوین‌ها صورت می‌گیرد محدود شده هستند.

این موضوع چالش بسیار مهمی را برای بیت کوین ایجاد می‌کند. به عنوان مثال یک برنامه نویس می‌تواند با استفاده از قرارداد بازگشتی، لیست آدرس‌هایی می‌توانند آن BTC را دریافت نمایند، محدود کند. به این ترتیب آن بیت کوین دیگر قابلیت تعویض‌پذیری خود را از دست می‌دهد و از سایر بیت کوین‌هایی که می‌تواند برای همه ارسال شود متمایز خواهد شد و اساسا دسته جدیدی از BTC ها به وجود خواهد آمد.

علاوه بر این، اگر کاربران این قابلیت را داشته باشند تا آدرس‌های خاصی را در بلک لیست قرار دهند، به احتمال زیاد دولت‌ها و قانون‌گذاران نیز وارد عمل خواهند شد و برخی از آدرس‌ها را مسدود خواهند کرد.

آنتونوپولوس در این رابطه گفت:

و در آخر شما یک نسخه از پی‌پال با مقیاس‌پذیری کمتر خواهید داشت و اینگونه بیت کوین را نابود خواهید کرد.

این بدترین سناریویی است که می‌توان آن را تصور کرد. با این وجود اختلاف نظرهای بیشتری در رابطه با این طرح بهبود وجود دارد. در همین حال روبین مدعی است طرح بهبود BIP-119 آماده راه‌اندازی است و درخواست کرده است تا این ارتقاء از طریق فرآیند اسپیدی ترایال (Speedy Trial)، مشابه با فرآیند موافقت با هارد فورک تپ روت اجرا شود. در این فرآیند به ماینرها سه یا چهار ماه زمان داده می‌شود تا حمایت خود را از این طرح اعلام کنند و اگر در این مدت بیش از ۹۵٪ از ماینرها به این طرح رای مثبت دهند، فعال خواهد شد.

با این حال برای اجرای یک طرح علاوه بر ماینرها، به حمایت گسترده کاربران، توسعه‌دهندگان، کیف پول‌ها و صرافی‌ها احتیاج است و اگر طرحی بدون حمایت همه این گروه‌ها در شبکه اعمال شود ممکن است یک هارد فورک را تجربه کنیم.

به گفته آنتونوپولوس، در حال حاضر به نظر نمی‌رسد این طرح از حمایت قاطع همه این گروه‌ها برخوردار باشد. وی معتقد است این طرح پیش از اجرایی شدن به آزمایش شدن، بررسی و بازبینی کد (Audit) احتیاج دارد.

آدام بک، یکی از بنیانگذاران شرکت بلاک استریم نیز همین عقیده را دارد و معتقد است بایستی این طرح را به طور کامل بررسی کرد. علاوه بر این وی خاطرنشان کرد توسعه‌دهندگان باید جایگزین‌های دیگری را قبل از بررسی این طرح در نظر بگیرند.

وی در توییتی در این رابطه نوشت:

ناامیدکننده است که می‌بینیم کسی در حال دور زدن یا نادیده گرفتن بررسی این طرح است. طرح‌های جایگزین متعددی در فهرست توسعه‌دهندگان پیشنهاد شده است.

مت کورالو، یکی دیگر از بنیانگذاران بلاک استریم نیز معتقد است فشار برای اجرایی کردن طرح بهبود BIP-119 از هر نظری اشتباه است. وی در این رابطه اظهار داشت:

به جای مهندسی مشارکتی، احساس می‌شود شخصی می‌گوید من این را ساختم بیایید آن را اجرا کنیم، در حالی که هر گونه بازخوردی را نادیده می‌گیرد.

با این حال روبین دلایل ارزشمند بودن این طرح را در وب سایت شخصی خود آورده است. در میان همه این دلایل، روبین معتقد است طرح بهبود BIP-119 قابلیت کدنویسی بیت کوین را بهبود می‌بخشد و امکان برنامه‌ریزی پرداخت‌ها برای یک یا چند تاریخ خاص را فراهم می‌کند.

  • پیشنهاد سافت فورک بیت کوین شامل طرح BIP-119 چیست؟

این طرح پیشنهادی به منظور اضافه کردن قابلیت‌هایی به پروتکل بیت کوین است که اجازه می‌دهد یک اسکریپت، دریافت کننده تراکنش بیتکوین را از خرج کردن آن به اسکریپت‌های خاص دیگر باز بدارد. به بیانی ساده‌تر، می‌توان از این طریق محدودیت‌هایی را برای دریافت کننده تراکنش ایجاد کرد تا تنها بتواند آن بیت کوین‌ها را به مقصدهایی محدودتر ارسال کند.

  • آیا CTV می‌تواند تهدیدی برای بیت کوین باشد؟

CTV به کاربران اجازه می‌دهد تا نحوه خرج کردن بیت کوین را محدود کنند. آنچه که در بین نظرات توسعه‌دهندگان و محققان می‌خوانیم این است که اگرچه بیشتر پروپوزال CTV ساده است، اما محدودیت‌هایی که (خواسته یا ناخواسته) تعهدهای پیچیده برای بیت کوین ایجاد می‌کند، می‌توانند به شبکه آسیب برسانند.

منبع
cryptonews

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا