ایردراپ

ایردراپ آربیتروم هفته دیگر عرضه می‌شود؛ چه کسانی واجد شرایط دریافت توکن ARB هستند؟

آربیتروم، بزرگترین بازیگر عرصه مقیاس‌پذیری لایه دوم اتریوم سرانجام صاحب توکن خاص خود خواهد شد.

به گزارش کوین دسک، بنیاد آربیتروم امروز اعلام کرد که روز پنج‌شنبه ۲۳ مارس (۳ فروردین ۱۴۰۲) توکن جدید این شبکه به اعضای جامعه این شبکه ایردراپ خواهد شد. طبق گفته بنیاد آربیتروم، توکن ARB نقطه عطفی در انتقال رسمی آربیتروم به یک DAO است.

این موضوع بدان معنا است که دارندگان توکن ARB می‌توانند به تصمیمات مهم و کلیدی در خصوص نظارت بر آربیتروم وان (Arbitrum One) و آربیتروم نووا (Arbitrum Nova) رای دهند. گفتنی است آربیتروم وان و آربیتروم نووا شبکه‌هایی هستند که به کاربران امکان می‌دهند تا با سرعت بیشتر و کارمزد کمتر در شبکه بلاکچین اتریوم به انجام تراکنش‌ها بپردازند.

بنیاد آربیتروم در بیانیه خود گفته است:

DAO آربیتروم توانایی کنترل تصمیمات مهم و کلیدی در سطح پروتکل اصلی را در اختیار دارد. این تصمیمات شامل به‌روزرسانی فناوری آربیتروم تا نحوه استفاده از درآمد حاصل از این زنجیره برای پشتیبانی از اکوسیستم هستند.

اگرچه بنیاد آربیتروم در نظر دارد تا تعداد نسبتا زیادی از توکن‌های ARB (۴۴٪ از کل توکن‌ها) را به سرمایه‌گذاران و شرکت‌کنندگان اصلی آربیتروم اهدا کند، اما آف‌چین لبز، خالق آربیتروم اذعان داشته است که توکن ARB باعث می‌شود که اکوسیستم آربیتروم غیرمتمرکزتر از سایر زنجیره‌های مقیاس‌پذیری دیگر شود. استیون گلدفدر (Steven Goldfeder) مدیرعامل آف‌چین لبز در این خصوص بیان کرد:

به نظر من، هیجان‌انگیزترین بخش این موضوع، غیرمتمرکزسازی شبکه است و آف‌چین لبز دیگر کنترلی بر آینده این زنجیره ندارد. ما تنها به صورت ارائه‌دهنده سرویس به فعالیت ادامه خواهیم داد و در صورتی که این DAO از ما برای توسعه نرم‌افزار دعوت به عمل آورد، به خواسته آنها پاسخ خواهیم داد.

چه کسانی واجد شرایط دریافت توکن ARB هستند؟

آربیتروم با شرکت تحلیل کریپتو نانسن (Nansen) همکاری داشته است تا فعالیت کاربران در ماه فوریه را رصد کند و بدین ترتیب، افراد واجد شرایط برای دریافت توکن ARB تعیین شوند.

گلدفدر در این خصوص گفت:

تعداد تراکنش‌هایی که انجام داده‌اید، تعداد برنامه‌های مختلف و مدت زمانی که از آنها استفاده کرده‌اید عواملی برای تعیین واجد شرایط بودن کاربران برای دریافت توکن ARB محسوب می‌شوند.

کاربران آربیتروم می‌توانند با مراجعه به وبسایت gov.arbitrum.foundation، واجد شرایط بودن خود برای این ایردراپ و دریافت توکن را بررسی کنند. به کاربران توصیه می‌شود تا هنگام دریافت توکن‌های خود مراقب باشند، زیرا کلاهبرداران دائما از ایردراپ‌ها استفاده می‌کنند تا از طریق وب‌سایت‌های جعلی و سایر موارد به کلاهبرداری و فیشینگ بپردازند. مراقب کلاهبرداران باشید. ایردراپ را تنها از سایت رسمی بنیاد آربیتروم بررسی کنید.

کاربرد توکن ARB چیست؟

کل موجودی توکن ARB معادل با ۱۰ میلیارد توکن است. جامعه آربیتروم ۵۶٪ از این توکن‌ها را در اختیار خواهد داشت. از این مقدار، ۱۱.۵٪ به کاربران واجد شرایط آربیتروم و ۱.۱٪ به DAO هایی تعلق می‌گیرد که در اکوسیستم آربیتروم به فعالیت می‌پردازند.

بقیه توکن‌های مختص به جامعه به خزانه‌ای ارسال می‌شود که تحت کنترل DAO جدید آربیتروم خواهد بود. این DAO به دارندگان توکن ARB امکان می‌دهد تا در خصوص نحوه خرج کردن سرمایه موجود رای دهند. ۴۴٪ دیگر توکن‌های در گردش ARB به سرمایه‌گذاران و کارمندان آف‌چین لبز تعلق می‌گیرد. گلدفدر گفته است همچنین این توکن‌ها، دوره‌های قفل‌شدن (lock-up) و عدم خرج کردن (vesting) خواهند داشت.

هرچند مقدار توکنی که برای افراد داخلی در نظر گرفته شده در مقایسه با پروژه‌های مشابه نظیر آپتیمیزم بسیار زیاد است. گفتنی است که آپتیمیزم ۳۶٪ از توکن‌های خود را به سرمایه‌گذاران و شرکت‌کنندگان اصلی اهدا کرده بود.

برخلاف اتر که برای پرداخت کارمزد در شبکه اتریوم استفاده می‌شود، توکن ARB تنها برای نظارت بر این پروتکل مورد استفاده قرار خواهد گرفت. فرایند نظارتی DAO آربیتروم خودکار خواهد بود. این موضوع به معنای آن است که رای کاربران مستقیما برای تغییر کد اصلی آربیتروم استفاده خواهد شد. پس از رای‌گیری تغییرات کد آربیتروم با تاخیر انجام خواهد شد تا زمان کافی برای حسابرسی و سایر اقدامات ایمنی فراهم شود. اما یک شورای امنیتی ۱۲ نفره که تحت نظارت DAO آربیتروم است می‌تواند سریعتر به اصلاح باگ‌ها اقدام کند.

معرفی توکن ARB مصادف با عرضه آربیتروم اوبیت (Arbitrum Obit) بوده است. آربیتروم اوبیت به برنامه‌های شخص ثالث و سایر پروتکل‌ها امکان می‌دهد تا بلاکچین‌های لایه سوم جدیدی بر بستر زیرساخت کم‌هزینه و با کارمزد اندک آربیتروم ایجاد کنند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا