متوسط مقالات

بلاک چین آوالانچ پس از سال‌ها عرضه شد؛ فورک اتریوم نیز در راه است

تیم کورنل (Cornell) پس از سال‌ها توسعه سرانجام آوالانچ (Avalanche) را عرضه کرد. آوالانچ بلاک چین جدیدی است که بهبود مقیاس‌پذیری را وعده داده است و مدعی است که می‌تواند ۴,۵۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. آیا شاهد فورک اتریوم خواهیم بود؟

روش اجماع آوالانچ چیست؟

در معرفی این شبکه بلاک چین آمده است:

سیستم‌های توزیع‌شده تاریخچه‌ای ۴۵ ساله دارند و فقط ۳ رویکرد به مشکل اجماع وجود داشته است: رویکرد کلاسیک، ناکاموتو و آوالانچ.

کالین کاسکه (Collin Cusce) مهندس ارشد نرم‌افزار Ava Labs این سه پروتکل را بدین شکل توضیح داده است:

در حالی که پروتکل‌های کلاسیک باید با احتمال ۱ (P=1) به اجماع دست یابند، ناکاموتو با احتمال ۱ منهای احتمال بسیار اندکی خطا (P=1 — ε) به اجماع می‌رسد. در پروتکل ناکاموتو، با تولید بلاک‌های بیشتر مقدار این خطا به تدریج کمتر و کمتر می‌شود. هرچه بلاک بیشتری وجود داشته باشد، احتمال سازماندهی مجدد شبکه به طور تصاعدی کاهش می‌یابد.

اجماع آوالانچ همانند اجماع ناکاموتو یک پروتکل احتمال‌گرا است. همانند اجماع ناکاموتو که احتمال بسیار اندکی برای خطا در عملکرد قائل است، این احتمال در آوالانچ بسیار کمتر می‌شود. ابتدا به این موضوع می‌پردازیم که نقش تاییدکننده در اجماع آوالانچ چیست. آوالانچ یک پروتکل رای‌گیری است. تاییدکنندگان به تراکنش‌ها دقت می‌کنند. هنگامی که متوجه حضور یک تراکنش می‌شوند، در خصوص پذیرفته‌شدن آن رای‌گیری می‌کنند و در صورت عدم پذیرش تراکنش، آن را به عنوان “پذیرفته‌نشده” (Rejected) مشخص می‌کنند. تاییدکنندگان تراکنش‌هایی که صحیح به نظر می‌رسند را به عنوان تراکنش “پذیرفته‌شده” (Accepted) مشخص می‌کنند. این خلاصه عملکرد تاییدکنندگان است.

فرآیند رای‌گیری در آوالانچ همان چیزی است که آن را منحصربه‌فرد می‌کند. هر تاییدکننده یک تصمیم گیرنده کاملا مستقل است و هیچ رای برتری وجود ندارد. هرچند، تمام نودها برای تعیین صحت یک تصمیم و در اجماع بودن آن با سایر شبکه از فرایند یکسانی استفاده می‌کنند. به محض آنکه نودها، احتمال بالای توافق در سراسر شبکه را مشاهده کنند رای نودها قفل و تراکنش تایید می‌شود.

در سطح پیشرفته‌تر می‌توان گفت این مکانیزم در روش آوالانچ بدان معنا است که یک تاییدکننده به طور تصادفی یک تاییدکننده دیگر را انتخاب می‌کند تا از او بپرسد که چه چیزی را دوست دارد. این فرایند بارها و بارها بر روی نودهایی که تصادفی انتخاب شده‌اند انجام می‌شود تا برای تعیین احتمال صحیح بودن رای و نظر نودها، اطلاعات کافی ایجاد و جمع‌آوری شود.

روش اجماع در آوالانچ و ناکاموتو

آوالانچ

با توجه به فرایندی که بیان شد، شرکت‌کنندگان در آوالانچ باعث به وجود آمدن اعتماد به انتخاب و تصمیم صحیحی می‌شوند که این تصمیم توسط تمام نودهای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با ایجاد اعتماد کافی، تصمیم بلافاصله نهایی می‌شود. این رویکرد احتمالا از دل جنگ حجم بلاک‌ها بیرون آمده است که طی آن، کاربران درباره این موضوع صحبت می‌کردند که دقیقا نقش ماینرها و نودها چیست. این افراد به دو گروه تقسیم شده بودند و یک گروه مدعی بودند تصمیم اصلی را ماینرها می‌گیرند و گروه دیگر معتقد بودند نظر آخر متعلق به نودها است، هرچند حق با هیچکدام از این دو گروه نبود.

پروتکل یا همان کد است که تصمیم می‌گیرد. سپس تصمیم نهایی توسط افرادی گرفته می‌شود که انتخاب می‌کنند کدام کد اجرا شود. بدین ترتیب، پروتکل جدید ناکاموتو بیان می‌کند که کدهای بسیار زیادی می‌تواند به وجود آید که از نظر مقیاس‌پذیری و اجرا در رایانه‌ها کارآمدتر باشند.

آیا این حرف درست است؟ خب این موضوع مدت‌ها در شبکه آزمایشی وجود داشته است. پیتر تاد (Peter Todd) و گرگوری مکسول (Gregory Maxwell) و هم‌چنین سایر ماکسیمالیست‌های بیت کوین باید این موضوع را مدنظر قرار دهند. ما شاهد هیچگونه مشکلی در شبکه آزمایشی نبودیم. بنابراین اگر هر فردی مدعی است که موارد گفته شده صحت ندارند باید آن را اثبات کند. در این حالت، شبکه گواه اثبات سهام خاصی به وجود می‌آید که از پروتکل اجماعی استفاده می‌کند که تضمین بیشتری نسبت به اجماع ۵۱ درصدی بیت کوین و ۳۳ درصدی اتریوم ۲.۰ ارائه می‌دهد و به آن، خرد جمعی می‌گوییم.

تیم توسعه‌دهنده آوالانچ می‌گوید این مکانیزم، ترکیبی از اجماع کلاسیک و اجماع ناکاموتو است که شامل تمام ویژگی‌های این دو اجماع است. این تیم مدعی است که انتخاب سه راهی امنیت، مقیاس‌پذیری و غیرمتمرکزسازی را برطرف کرده است.

آوالانچ در ظاهر همانند سایر بلاک چین‌ها است. مرورگر این بلاک چین ظاهر آشنایی دارد. همان اعداد و حروف به‌هم‌ریخته و بی‌معنی که یک آدرس را می‌سازد.

آوالانچ (Avalanche) - اتریوم

برخلاف اتریوم ۲.۰ شاهد دوره (epoch) یا اسلات (slot) نیستیم و مشابه با مرورگرهای کنونی بیت کوین یا اتریوم است. هرچند ویژگی‌های جدیدی نیز مشاهده می‌شود. برای مثال، توکن‌ها می‌توانند به سایر زنجیره‌ها انتقال یابند. در حال حاضر ۳ زنجیره برای این ویژگی وجود دارد.

Avalanche

در شبکه اتریوم، توکن‌های بسیار زیادی وجود دارند که همگی بر بستر اتریوم اجرا می‌شوند. در اینجا می‌توانید زنجیره‌های زیادی داشته باشید که همگی بر بستر AVAX اجرا می‌شوند. AVAX توکن مورد استفاده برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در آوالانچ است.

در حال حاضر زنجیره x-chain بیشترین کاربرد را دارد زیرا در این زنجیره بود که فروش خصوصی ۱۲ میلیون دلاری و فروش عمومی ۴۵ میلیون دلاری انجام شد.

زنجیره c-chain نیز مورد توجه قرار گرفته است. این زنجیره اساسا یک زنجیره اتریوم است اما ویژگی‌های کمتری دارد و آدرس‌های آن مشابه با آدرس‌های اتریوم است، اما موجودی اتریوم در داخل آن قرار ندارد.

زنجیره جدیدی عرضه خواهد شد که نه تنها شامل موجودی اتریوم، بلکه شامل تمام توکن‌ها و ییلد فارمینگ دیفای و وضعیت‌های MKR CDP و تمام چیزهایی است که در اتریوم وجود دارد.

آتریوم (Aethereum) اولین فورک در نوع خود برای اتریوم خواهد بود و طبق گفته دنیل لین (Daniel Laine) مهندس ارشد نرم‌افزار Ava Labs، دسترسی به آن به سادگی ایجاد یک RPC شخصی‌سازی‌شده در متامسک خواهد بود.

وی گفته است:

آتریوم در زمان عرضه تمام وضعیت شبکه اتریوم تا بلاک فعلی را خواهد داشت که شامل تمام بلاک‌ها، قراردادها و سایر موارد است.

بنابراین اگر توکن YFI دارید، توکن YFI در آتریوم دریافت خواهید کرد، به طوری که تمام موارد یکسان است به جز آنکه کارمزد گس به جای اتر به صورت AVAX پرداخت می‌شود و می‌تواند ۴,۵۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

لین گفته است چندین ماه با عرضه آن فاصله داریم. وی بیان نکرده است که چه کارهای دیگری باید انجام شود. احتمالا آنها ابتدا منتظر عرضه فاز صفر اتریوم ۲.۰ هستند.

از آنجایی که آتریوم همان اجماع آوالانچ به علاوه ماشین حالت اتریوم است، دیگر نیازی نیست که توسعه‌دهندگان از ابتدا شروع کنند و فقط توسعه RPC شخصی‌سازی‌شده کافی است.

خود آوالانچ به نظر می‌رسد که چیزی فراتر از یک کپی از اتریوم باشد. با آوالانچ می‌توانید بلاک چین خود را تعریف کنید. این بلاک چین می‌تواند بدون نیاز به مجوز یا هر شرایط دلخواه دیگری باشد. تمام این موارد با امنیت کامل این شبکه اجرا می‌شوند.

هم‌چنین موارد دیگری عرضه شده است تا توسعه‌دهندگان جدید جذب شوند. شاید بهتر است تمام متخصصان بلاک چین به این شبکه نگاه دقیق‌تری داشته باشند تا مشخص شود که آیا مشکلی در آن وجود دارد یا خیر. در غیر این صورت، شاید بتوان گفت که آوالانچ کاندیدای رتبه سوم ارزهای دیجیتال خواهد بود زیرا ویژگی مقیاس‌پذیری بسیار خوبی دارد.

منبع
trustnodes

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا