پیشرفته دیفای

نحوه به دست آوردن توکن YFI ؛ چگونه از این توکن کسب درآمد کنیم؟

yearn.finance یک جمع کننده سود (Yield Aggregator) دیفای است که حاکمیت آن توسط هودلرهای توکن YFI انجام می‌شود. مارکت کپ این توکن در زمان نگارش این مقاله و بر طبق اطلاعات کوین مارکت کپ، ۵۳۹.۷۱۰.۱۰۷ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۴۹۸.۹۳۹.۱۱۰ دلار است.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

yearn.finance از توکن‌های DAI، USDC، USDT، TUSD و sUSD پشتبانی می‌کند و Yield Farming از طریق پلتفرم‌های کامپوند، dYdX، Aave را ارائه می‌کند. البته دو پلتفرم به نام‌های Fulcrum و DDEX نیز هستند که فعلا غیرفعال هستند. در ادامه توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید با Yield Farming در این پلتفرم، توکن YFI به دست آورید.

چگونه از طریق پلتفرم yearn.finance توکن YFI به دست آوریم؟

یرن فایننس

شما می‌توانید به سایت yearn.finance مراجعه کنید و هر کدام از توکن‌های پشتیبانی شده را در این پلتفرم واریز کنید و سود دریافت کنید.
قبل از این که به نحوه به دست آوردن توکن YFI بپردازیم، لازم است که با برخی محصولات پلتفرم yearn.finance آشنا شوید.

آشنایی با پلتفرم Curve.fi

هدف Curve.fi این است که پاداش توکن‌های yearn.finance را افزایش دهد. پس از این که شما توکن DAI یا هر کدام از استیبل کوین‌های پشتیبانی شده توسط این پلتفرم را در yearn.finance واریز کردید، در ازای آن، توکن yToken دریافت می‌کنید (مثل yDAI یا yUSDT). می‌توانید این توکن به دست آمده را در پلتفرم Curve.fi به عنوان نقدینگی تامین کنید. حالا شما می‌توانید کارمزد معاملات (۰.۰۴ درصد برای هر معامله) را دریافت کنید.

پلتفرم Curve.fi از توکن‌های yDAI، yUSDC، yUSDT و yTUSD پشتیبانی می‌کند.

چگونه از Curve.fi استفاده کنیم؟

توکن YFI yearn.finanace curve.finance استخر y یلد فارمینگ yield farming توکن کاربردی
شما می‌توانید به بخش Zap در سایت yearn.finance بروید و DAI، USDC، USDT یا TUSD را واریز کنید و کارمزد و بهره دریافت کنید. (بخش Zap در ادامه توضیح داده خواهد شد).

استیکینگ در yearn.finance

اجماع در بلاک چین yearn.finance توسط بلاک چین اتریوم انجام می‌شود. سرمایه گذاران می‌توانند استیبل کوین خود را توسط استیکینگ در این پلتفرم نیرو ببخشند.

yearn.finance دارای چند محصول و خدمات به نام‌های Vault، Earn، Zap، APR و Cover است.

توکن YFI yearn.finanace curve.finance استخر y یلد فارمینگ yield farming توکن کاربردی
 

Vault چیست؟

 •  Vaultها به صورت اتوماتیک بهترین فرصت‌ها برای Yield Farming را پیدا می‌کنند.
 • Vaultها بر طبق استراتژی‌های منحصر به فردی کار می‌کنند که سود توکن‌های استیک شده را به بیشترین حد می‌رسانند و ریسک را کم می‌کنند.
 •  Vaultها برای این طراحی شده‌اند تا کاربران بتوانند با یکدیگر کار کنند و با کمک هم یک استراتژی برای پیدا کردن بهترین سود پیدا کنند.
 • در Vaultهای مختلفی که وجود دارد، شما می‌توانید کوین و توکن‌های موجود را واریز کنید، در ازای آنها یک توکن معادل دریافت کنید و سود سالیانه دریافت کنید! مثلا در تصویر زیر، می‌بینیم که اگر کوین اتر واریز کنیم، در ازای آن و با کسر مقداری کارمزد، توکن yETH دریافت می‌کنیم. با نگهداری این توکن، ما می‌توانیم سالیانه ۳۷.۹۵ درصد سود دریافت کنیم. البته این درصدها مدام تغییر می‌کنند.
 • برای استفاده از Vaultها، شما باید یکی از کیف پول‌های دیفای مثل متامسک (MetaMask)، کوین بیس (CoinBase)، آرجنت (Argent)، پورتیس (Portis)، مای اتر ولت (MyEtherWallet) و غیره متصل باشید.
توکن YFI yearn.finanace curve.finance استخر y یلد فارمینگ yield farming توکن کاربردی

 

آیا می‌توانیم به صورت دستی کار Vaultها را انجام دهیم؟

بله می‌توانید؛ اما Vaultها به شما کمک می‌کنند که گس را ذخیره کنید و آن را در یک نسبت مناسب بدهی/وثیقه نگه دارید. همچنین Vaultها به صورت اتوماتیک، بهترین استراتژی‌ها برای دریافت بیشترین سود را ارائه می‌دهند.

استراتژی Vault چیست؟

این استراتژی‌های Vaultها، قراردادهای هوشمند واحدی یا ماژولار هستند که برای هر Vault تنظیم می‌شوند. استراتژی‌ها به ما می‌گویند که چه دارایی را قرض بگیریم، چه کوینی را فارم کنیم و چه زمانی این کوین‌های فارم شده را بفروشیم.

این استراتژی‌ها را چه کسی کنترل می‌کند؟

Andre Cronje بنیان گذار yearn.finance این استراتژی‌ها را می‌نویسد؛ اما تصمیم اجرای آنها توسط سیستم چند امضایی گرفته می‌شود.

Earn چیست؟

Earn‌ یک جمع کننده سود برای پلتفرم‌های وام دهی است که بیشترین سود را در حین اجرای قرارداد به دست می‌آورد.

در سیستم Earn، با واریز کردن توکن‌های DAI ، USDC ، USDT ،TUSD و یا sUSD، خود به خود این وام را در هر کدام از پلتفرم‌های کامپوند، Dydx یا Aave که بیشترین نرخ بهره را داشته باشند، انتقال داده می‌شوند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، در زمان نگارش مقاله، نرخ بهره توکن دای از باقی توکن‌ها بیشتر است.

برای استفاده از سیستم Earn، شما باید یکی از کیف پول‌های دیفای مثل متامسک (MetaMask)، کوین بیس (CoinBase)، آرجنت (Argent)، پورتیس (Portis)، مای اتر ولت (MyEtherWallet) و غیره متصل باشید.

توکن YFI yearn.finanace curve.finance استخر y یلد فارمینگ yield farming توکن کاربردی

 

Zap چیست؟

Zap به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌های پشتیبانی شده را با تنها یک قرارداد انتقال دهند. این کار باعث می‌شود که هزینه‌های تراکنش کاهش یابد.
می‌توانید با استفاده از Zap در پلتفرم Curve، وام‌های استیبل کوین‌های DAI/USDT/USDC/TUSD را تنها با یک تراکنش جمع آوری کنید. مثلا با Zap شما می‌توانید توکن DAI خود را در پلتفرم واریز کنید و در یک تراکنش، yCRV دریافت کنید.
به صورت دستی اگر بخواهید DAI خود را به yCRV تبدیل کنید، باید ابتدا به قسمت Earn بروید. سپس DAI را واریز کنید و در ازای آن yDAI دریافت کنید؛ سپس به استخر Curve.fi/Y بروید و yDAI خود را در آنجا واریز کنید تا بتوانید yCRV خود را دریافت کنید.
همانطور که می‌بینید این کار پیچیده است؛ اما شما با استفاده از Zap، به راحتی و با تنها یک تراکنش، تمام این کارها را انجام می‌دهید! البته استفاده از Zap گس بسیار زیادی مصرف می‌کند. اما اگر یک تراکنش با مبلغ بالا دارید و عجله دارید، این یک روش عالی برای انجام تراکنش شماست.
توکن YFI yearn.finanace curve.finance استخر y یلد فارمینگ yield farming توکن کاربردی
 

APR چیست؟

APR به شما درصد سود سالیانه کنونی توکن‌های پشتیبانی شده پلتفرم‌های وام دهی را نشان می‌دهد.
بالاترین مقدار APR هر پلتفرم وام دهی برای هر توکن، نشان دهنده این است که آن پلتفرم دارای بیشترین نرخ بهره است و سیستم Earn  وام‌ها را در آن پلتفرم انتقال داده است. برای مثال، توکن DAI در پلتفرم iearn.finance با درصد سود سالیانه ۷.۲ درصد، بیشترین APR را در بین پلتفرم‌های دیگر داراست.
توکن YFI yearn.finanace curve.finance استخر y یلد فارمینگ yield farming توکن کاربردی
 

Cover چیست؟

محصول Cover که با نام yinsure نیز شناخته می‌شود، یک سیستم بیمه است که ریسک‌های محتمل برای قرارداد هوشمند را بیمه می‌کند. این سیستم نیاز به احراز هویت ندارد. این یکی از محصولات yearn.finance است که ارتباطی با Yield Farming ندارد و می‌توان از آن به صورت جداگانه استفاده کرد.
Cover از Opyn بهره می‌گیرد تا دارایی‌های شما را در زمانی که استیبل کوین‌ها را در استخر نقدینگی معامله می‌کنید، بیمه کند.
Opyn یک پلتفرم بیمه غیرمتمرکز و بدون نیاز به اجازه است که به کاربران اجازه می‌دهد تا از واریز توکن‌های دیفای خود در برابر ریسک‌های فنی و مالی محافظت کنند.
شما می‌توانید از ۳۰ روز تا یک سال، دارایی‌های خود را بیمه کنید. هزینه این بیمه را می‌توانید با اتر و یا DAI پرداخت کنید. البته در حال حاضر، تعدادی از پلتفرم‌های موجود اجازه بیمه کردن دارایی‌ها را می‌دهند. مثلا پلتفرم بالانسر، مقدار ۱ اتر به مدت ۱ سال را با هزینه ۰.۰۱۳۰ اتر بیمه می‌کند.
توکن YFI yearn.finanace curve.finance استخر y یلد فارمینگ yield farming توکن کاربردی
 
 

توکن‌های موجود در yearn.finance

YFI:

 • توکن حاکمیت Yearn
 • تنها ۳۰۰۰۰ توکن عرضه می‌شود و اکنون تمام آنها توزیع شده است.

yTokens:

 • زمانی که شما در هر کدام از سرویس‌های Yearn‌ توکن واریز می‌کنید، این توکن به عنوان یک yToken به شما بر می‌گردد و نقش همان توکن واریز کرده شما را بازی می‌کند.
 • برای مثال، اگر شما توکن DAI در curve.fi/y واریز کنید، در ازای آن و به همان مقدار، yDAI دریافت می‌کنید.
 • مقدار yToken‌ شما زمانی تغییر می‌کند که در استخر این توکن، ارزش آن افزایش یابد.
 • اگر شما یک yToken‌ را در یک سرویس دیگر Yearn واریز کنید، در ازای آن yyToken دریافت می‌کنید.

yCRV:

 • توکن استخر نقدینگی curve.fi/y
 • این توکن‌ها با نام‌های yDAI/yUSDC/yUSDT/yTUSD نیز شناخته می‌شوند.
 • به دست آوردن سود توکنی که نمایندگی سهم شما را در استخر Y بر عهده دارد، ترکیبی از DAI، USDT، USDC و TUSD است.
 • استخر Y پلتفرم curve.fi به دلیل سود زیاد از کارمزد تریدها، یکی از محبوب‌ترین استخرهای این پلتفرم است.

yUSD:

 • توکن استخر نقدینگی (LP) برای yCRV yVault پلتفرم Yearn.finance
 • همچنین با نام‌های yyCRV، yyDAI، yUSDC، yUSDT و yTUSD نیز شناخته می‌شود.
 • زمانی که شما yCRV را داخل yVault واریز می‌کنید، توکن استخر نقدینگی yUSD دریافت می‌کنید.
 • کسب سود از طریق yCRV، کارمزدها و پاداش‌های Yield Farming از طریق استراتژی Vault.

برای شروع استفاده از yEarn، به سایت Yearn.Finance مراجعه کنید. در اینجا، شما می‌توانید از بین محصولات مختلف انتخاب کنید.

Earn نقطه قدرت این محصولات است و آپشنی است که کاربران آن را انتخاب می‌کنند تا به بهترین سودها در بازار دست پیدا کنند.

حاکمیت و YIP

YIP یعنی پروپوزال ارتقاء Yearn؛ به این معنی که امکانات چگونه به اکوسیستم Yearn اضافه می‌شوند. کاربران می‌توانند یک پروپوزال را در فروم این سایت مطرح کنند، درباره آن بحث کنند و درصد قبول شدن این پروپوزال را بررسی کنند. اگر تعداد زیادی از کاربران با پروپوزال موافق باشند، برای زنجیره اصلی ارسال می‌شود تا همه به آن رای دهند.

حد نصاب پذیرفته شدن پروپوزال بر روی زنجیره عمومی، رای مثبت حداقل ۲۰ درصد از کسانی است که توکن YFI استیک کرده‌اند و حداقل ۵۰ درصد از کل کاربران است. اگر به حد نصاب نرسد، پروپوزال قبول نمی‌شود. شما می‌توانید پروپوزال خود را اول به زنجیره عمومی ارسال کنید، اما اگر کاربران درباره آن صحبت نکرده باشند، به احتمال زیاد به آن رای نمی‌دهند.

رای دهی به این صورت است که شما ابتدا باید توکن‌های YFI خود را استیک کنید. البته نمی‌توانید توکن‌های YFI خود که در داخل YFI Vault قرار دارند را برای رای دهی استفاده کنید؛ توکن‌های شما حتما باید در قرارداد حاکمیت استیک شده باشند تا بتوانید رای دهید.

توکن استیک کرده شما پس از رای دادن، ۳ روز قفل می‌شود و نمی‌توانید آن را برداشت کنید. در مجموع، ۳ شرط برای برداشت پاداش‌هایتان وجود دارد:

 • استیک کرده باشید
 • رای داده باشید
 • پس از رای دادن، توکن‌های شما ۳ روز قفل می‌شود و پس از آن می‌توانید برداشت کنید.

yTrade.finance

هدف ytrade.finance ارائه ترید و واریز وثیقه استیبل کوین‌ها به صورت لوریج شده است. کاربران می‌توانند معاملات لوریج شده انجام دهند. این سیستم لوریج‌های ۷۵، ۱۰۰ و ۱۰۰۰ را برای چهار استیبل کوین DAI، USDC، USDT و TUSD ارائه می‌دهد.

استخرهای نقدینگی که در ادامه معرفی می‌شوند، از وام گیرندگانی که معاملات لوریج شده باز می‌کنند، بهره دریافت می‌کنند.

توکن YFI yearn.finanace curve.finance استخر y یلد فارمینگ yield farming توکن کاربردی

 

واریز در یک استخر نقدینگی و دریافت پاداش

واریز در استخرهای نقدینگی می‌تواند به صورت توکن yCRV باشد؛ این توکن را می‌توانید با تامین نقدینگی در Curve.fi/y به دست آورید.

استخرهای نقدینگی تمام پاداش‌ها را از طریق توکن‌های yCRV، کارمزد تراکنش‌ها و سودهای به دست آمده از Yearn.finance تامین می‌کنند. همچنین این استخرها، از وام گیرندگانی که معاملات لوریج شده باز می‌کنند نیز بهره دریافت می‌کنند. این بهره بر اساس نسبت بهره پروتکل Aave محاسبه می‌شود و زمانی که لوریج‌ها به طور کامل توسط معامله‌گران مورد استفاده قرار گرفتند، بهره این استخرها تقریبا ۳۰ درصد خواهد شد.

زمانی که تریدرها یک معامله انجام می‌دهند،‌ در همان ابتدا یک کارمزد اولیه پرداخت می‌کنند که این کارمزدها بلافاصله به استخرهای نقدینگی به عنوان پاداش انتقال داده می‌شوند. پس پاداش استخرهای نقدینگی به این صورت است:

 • سودهای دریافت شده از yearn.finance
 • کارمزدهای دریافت شده از curve.fi/y
 • کارمزدهای اولیه پرداخت شده توسط تریدرها
 • کارمزد وام‌های گرفته شده از کاربران، به نسبت لوریج استفاده شده توسط آنها (تا ۳۰ درصد)

کاربران می‌توانند توکن‌های DAI، USDC، USDT و TUSD‌ را معامله کنند. این معامله در پلتفرم Curve.fi/y انجام می‌شود. کاربران می‌توانند هر لوریجی که با آن راحت هستند را انتخاب کنند. همچنین می‌توانند معامله خود را در هر زمانی انتخاب کنند. پس از انتخاب،‌ کاربران می‌توانند نسبت به مقدار جفت ارزهای واریز کرده، پاداش دریافت کنند.

توکن YFI yearn.finanace curve.finance استخر y یلد فارمینگ yield farming توکن کاربردی

 

 پس از این که واریز توکن تایید شد، برای مثال اگر DAI واریز کرده‌اید، در ازای آن توکن yDAI تحویل می‌گیرید. در اینجا، کاربر می‌تواند توکن yDAI را برداشت کند و در پلتفرم Curve آن را به صورت وام واریز کند تا سود اضافی دریافت کند.

استیکینگ توکن YFI

 • پاداش سالیانه: ۱۵.۷۴ درصد در زمان نگارش مقاله
 • پاداش تعدیل شده: ۱۵.۷۴ درصد در زمان نگارش مقاله
 • نرخ پیچیدگی: محدود
 • نرخ ریسک: محدود

استیک کردن توکن YFI‌ به شما اجازه می‌دهد که سهم خود را از قرارداد پاداش yearn.finance دریافت کنید.

برای استیک کردن توکن YFI خود، به آدرس https://ygov.finance مراجعه کنید و تراکنش خود را برای استیکینگ در قرارداد هوشمند حاکمیت این پلتفرم انجام دهید. البته برای استیک کردن، شما باید یک کیف پول دیفای مثل متامسک داشته باشید. در این سایت، شما همچنین می‌توانید رای بدهید.

چگونه باید از توکن‌های YFI خود پاداش بگیریم؟

در ابتدا باید در قسمت Stake پلتفرم Yearn.Finance توکن‌های خود را استیک کنید. زمانی که این کار را انجام دادید و خزانه پلتفرم به ۵۰۰۰۰۰ دلار یا بیشتر رسید (در زمان نگارش مقاله، ۴۵۰۰۰۰ دلار است)، دریافت پاداش‌های شما شروع می‌شود.

توجه کنید که تنها در صورتی که استیک کنید پاداش دریافت می‌کنید. همچنین استیک کردن به شما اجازه می‌دهد که رای دهید. البته بدون استیکینگ نیز می‌توانید رای دهید؛ اما هم رای شما شمرده نمی‌شود و هم گس خود را هدر می‌دهید.

معرفی استخرهای استیکینگ برای دریافت توکن YFI

استخراج با انرژی پاک

 

استخرهایی وجود دارند که با استیکینگ در آنها، شما می‌توانید توکن YFI دریافت کنید.

هر کدام از این استخرها شرایط خاص خود را دارند و در ازای کاری که انجام می‌دهید، به عنوان پاداش به شما توکن YFI می‌دهد.

استخر استیکینگ شماره ۱: استخر y Curve

با این استخر، کارمزدهای وام دهی و کارمزدهای پلتفرم curve.fi/y را دریافت می‌کنید و به عنوان پاداش نیز توکن‌های CRV و YFI دریافت می‌کنید.

 • ابتدا شما باید یک تامین کننده نقدینگی در استخر curve.fi/y شوید. پس از استیک کردن استیبل کوین‌های خود، شما توکن yCRV دریافت می‌کنید. البته می‌توانید با استفاده از این توکن، استیبل کوین اولیه خود را بازخرید کرده و کارمزدهای معاملات جمع آوری شده توسط پلتفرم Curve را نیز به عنوان پاداش دریافت کنید.
 • حالا توکن‌های yCRV خود را می‌توانید در پلتفرم ygov.finance استیک کنید تا بتوانید توکن YFI به دست آورید.
 • پلتفرم Curve برنامه دارد تا توکن حاکمیت CRV خود را آزاد کند. در صورت آزاد شدن این توکن، شما می‌توانید واجد شرایط دریافت پاداش به صورت این توکن حاکمیت نیز بشوید.

استخر استیکینگ شماره ۲: استخر BPT (با ۹۸ درصد DAI و ۲ درصد YFI)

با این استخر کارمزدهای پلتفرم بالانسر (Balancer) را دریافت می‌کنید و به عنوان پاداش نیز توکن‌های BAL‌ و YFI دریافت می‌کنید.

 • ابتدا شما باید در استخر بالانسر، ۹۸ درصد DAI و ۲ درصد YFI تامین کنید. آسان‌ترین راه برای ورود به این استخر، استفاده از پلتفرم‌های zapper.fi یا 1inch.exchange است.
 • پس از استیک کردن توکن DAI، شما توکن BPT را که متشکل از ۹۸ درصد DAI و ۲ درصد YFI است، دریافت می‌کنید. البته می‌توانید سرمایه اولیه خود را با استفاده از همین توکن در پلتفرم بالانسر باز خرید کنید. نکته‌ای که وجود دارد این است که در صورت تغییر قیمت YFI یا DAI، ارزش توکن BPT نیز تغییر می‎کند.
 • حالا توکن‌های BPT خود را می‌توانید در پلتفرم ygov.finance استیک کنید تا بتوانید توکن YFI به دست آورید.

استخر استیکینگ شماره ۳: استخر BPT (با ۹۸ درصد yCRV و ۲ درصد YFI)

با این استخر می‌توانید کارمزدهای استخر curve.fi/y، کارمزدهای وام دهی و کارمزدهای بالانسر را دریافت کنید. به عنوان پاداش نیز توکن‌های BAL، CRV و YFI دریافت می‌کنید. اگر بیش از ۱۰۰۰ توکن BPT از همین نوع (۹۸ درصد yCRV و ۲ درصد YFI) داشته باشید، سیستم به شما اجازه می‌دهد که توکن YFI خود را استیک کنید و در ازای آن yCRV دریافت کنید.

 • ابتدا شما باید در استخر بالانسر، ۹۸ درصد توکن yCRV و ۲ درصد YFI تامین کنید. آسان‌ترین راه برای ورود به این استخر، استفاده از پلتفرم 1inch.exchange است.
 • پس از استیک کردن در استخر بالانسر، شما توکن BPT که متشکل از ۹۸ درصد توکن yCRV و ۲ درصد YFI است، دریافت می‌کنید. البته می‌توانید سرمایه اولیه خود را در پلتفرم بالانسر بازخرید کنید. نکته‌ای که وجود دارد، این است که در صورت تغییر قیمت yCRV یا YFI، ارزش توکن BPT از این نوع نیز تغییر می‌کند.
 • حالا توکن‌های BPT را می‌توانید در پلتفرم ygov.finance استیک کنید تا بتوانید توکن YFI به دست آورید.
 • به علاوه، اگر بیش از ۱۰۰۰ توکن BPT از این نوع را داشته باشید، واجد شرایط استیک کردن YFI خریداری کرده یا به دست آورده در استخر شماره ۴ می‌شوید. این استخر توکن‌های yCRV جمع‌آوری کرده از اکوسیستم yearn را توزیع می‌کند.

استخر استیکینگ شماره ۴:‌ استخر پاداش استیکینگ YFI

تنها کسانی که بیش از ۱۰۰۰ توکن BPT از نوع ۹۸ درصد yCRV و ۲ درصد YFI هستند، واجد شرایط استفاده از این استخر هستند. این اشخاص همچنین می‌توانند در رای گیری پروپوزال‌ها شرکت کنند.

 • اگر شما در استخر شماره ۳ مشارکت کرده‌اید و حداقل ۱۰۰۰ توکن BPT دارید، می‌توانید توکن YFI خود را در پلتفرم ygov.finance استیک کنید تا بتوانید توکن yCRV اضافی دریافت کنید.

اگر ارزش توکن YFI ریزش کند، چقدر ضرر می‌کنیم؟

با وجود این که در هر دو استخر BPT، میزان YFI استیک کرده ۲ درصد است، شما می‌توانید ضرر خود را با استفاده از فرمول زیر محاسبه کنید:

 • اگر ارزش YFI ، پنج برابر کاهش یابد، ارزش BPT استیک کرده شما برابر است با:

۰.۲ (۵ برابر کاهش) * ۰.۰۲ (عدد ثابت) = ۰.۹۶۸۳۲۳۷۸۵۷۲ (ارزش BPT شما ۳.۲ درصد کاهش می‌یابد).

 • اگر ارزش YFI ، ده برابر کاهش یابد، ارزش BPT استیک کرده شما برابر است با:

۰.۱ (۱۰ برابر کاهش) * ۰.۰۲ (عدد ثابت) = ۰.۹۵۴۹۹۲۵۸۶۰۲ (ارزش BPT شما ۴.۵ درصد کاهش می‌یابد).

 • اگر ارزش YFI ، صد برابر کاهش یابد، ارزش BPT استیک کرده شما برابر است با:

۰.۰۱ (۱۰۰ برابر کاهش) * ۰.۲ (عدد ثابت) = ۰.۹۱۲۰۱۰۸۳۹۳۵ (ارزش BPT شما ۸.۸ درصد کاهش می‌یابد).

همانطور که می‌بینید،‌ ضرر شما بسیار کم خواهد بود.

پروپوزال‌های حاکمیت

توکن YFI yearn.finanace curve.finance استخر y یلد فارمینگ yield farming توکن کاربردی

هر کسی می‌تواند پروپوزال خود را در پلتفرم gov.yearn.finance ارائه کند. در این بخش، گفتگوهای بسیار جالبی را می‌توان مشاهده کرد.

در حال حاضر، برای این که توانایی رای دادن داشته باشید، باید توکن BPT از نوع ۹۸ درصد yCRV و ۲ درصد YFI (در استخر شماره ۳ توضیح دادیم) داشته باشید. این توکن، توکن حاکمیت است که به شما اجازه می‌دهد به پروپوزال‌ها رای دهید و پروپوزال جدید ایجاد کنید.

جمع بندی

پلتفرم yearn.finance یک جمع کننده سود (Yield Aggregator) دیفای است که با استفاده از آن، شما می‌توانید استیبل کوین‌های خود را به صورت وام واریز کنید. این پلتفرم به صورت اتوماتیک تشخیص می‌دهد که کدام پلتفرم دیفای (مثل بالانسر، Aave و غیره) بیشترین نرخ بهره را بر روی استیبل کوین شما ارائه می‌دهد، و توکن شما را در آنها می‌چرخاند و سود جمع آوری می‌کند.

پلتفرم yearn.finance دارای محصولات و خدمات متفاوتی است که برخی از آنها هنوز در حال آزمایش هستند.

روش‌هایی وجود دارد که شما می‌توانید با انجام کارهایی خاص، توکن YFI به دست آورید. شرایط هر کدام از این روش‌ها متفاوت است و پاداش‌های متفاوتی نیز به غیر از توکن YFI به شما ارائه می‌دهند. می‌توانید هر کدام از این روش‌ها را که برای شما مناسب‌تر است انتخاب کنید، و شروع به کسب درآمد از این سیستم جدید و نوآورانه کنید.

سلب مسئولیت:

این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه گذاری و کسب درآمد در نظر گرفته شود. مسئولیت سود و زیان ناشی از فعالیت در پلتفرم‌های گفته شده، به عهده کاربران است و میهن بلاکچین مسئولیتی در قبال سود و زیان کاربران ندارد.

منبع
yearn.finance

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا