رمزارز در ایران

وزیر ارتباطات خواستار ورود فناوری بلاکچین به کتابخانه ملی شد!

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بازدید از کتابخانه ملی با اشاره به اینکه امروز تکنولوژی در حال تحول است و نسل نوین فناوری در حال ظهور است، گفت:

با ظهور فناوری‌های جدید، امروز بلاکچین ارزش را بنا به مشارکت جمعی قرار می‌دهد. در عصر حاضر دیگر لازم نیست گروهی حافظه ملی ایرانیان را تشکیل دهند، بلکه ایرانیان خود آن را تشکیل داده و فقط مدیریت کلان آن در کتابخانه ملی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در فناوری عصر حاضر دیگر لازم نیست تا پنجاه سال از نشر اثری بگذرد تا اجازه نشر دیجیتال آن داده شود، افزود:

بلاکچین یکی از محکم‌ترین شیوه‌های حفاظت از مالکیت معنوی است و فردی که کتابی را تولید می‌کند آن کتاب جزو دارایی وی محسوب می‌شود و آن دارایی را در قبال تبادل مالی یا هرگونه تبادل دیگری در اختیار فردی قرار می‌دهد و با استفاده از بلاکچین کتاب بدون کپی شدن و از میان رفتن منابع معنوی در اختیار دیگری قرار می‌گیرد.

آذری جهرمی تصریح کرد:

هرچند برخی در ایران بدنبال بستن شبکه‌های اجتماعی هستند که چون منطق علمی ندارد عملی نیست، اما شبکه‌های اجتماعی برای مجموعه‌ای که روزانه ۱۲۰۰ مراجعه حضوری دارد و به صورت بالقوه می‌تواند صدها هزار مراجعه داشته باشد، بدون اتلاف منابع فیزیکی دو ظرفیت را بوجود می‌آورد که یکی ترویج و دیگری مشارکتی است.

وزیر جوان کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه امروز با مشارکت نویسندگان در قید حیات  کتب و نشریات از طریق ایجاد کمپین‌هایی با هزینه‌های کمی می‌توان کل منابع و ذخایر گردآوری شده را دیجیتال کرد، اظهار کرد:

با بهره از ظرفیت بی‌نظیر شبکه‌های اجتماعی حافظه ملی ایرانیان را با ایرانیان می‌توانیم بسازیم.

این مقام مسئول به وظیفه وزارت ارتباطات برای توسعه محتوای ملی و بومی اشاره کرد و گفت:

مقیاس سنجش از نحوه استفاده کردن از منابع و کتب فارسی، سهم زبان و خط فارسی در محتوای وب است که امروز این سهم به ۲ درصد رسیده که مطابق اهداف در نظر گرفته شده سهم خط و زبان فارسی در وب باید به ۴ درصد برسد.

وزیر ارتباطات همچنین مطالعه و درک و آگاهی از سوابق تاریخی را نیاز مطالبه‌گری دانست و اظهار کرد:

با بهره از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و ایجاد مشارکت عمومی می‌توان در تولید و‌ ترویج محتوای فارسی از این ظرفیت استفاده کرد که البته باید پلتفرم‌هایی بر مبنای داده‌های باز درست شود تا کسب و‌کارهای نوپا جذب شوند و با استفاده از ظرفیت‌های خود از این منابع ارزش افزوده ایجاد کنند.

آذری جهرمی در دسترس عموم قرار دادن منابع و داده‌ها در کتابخانه ملی را ضروری توصیف کرد و ادامه داد:

اگر این منابع به صورت آزاد در دسترس قرار گیرد، با گروه‌هایی مثلا از طریق هوش مصنوعی می‌توان نسخه‌های کپی شده منابع را پیدا کرد تا بدین طریق در جهت حفظ مالکیت معنوی صاحب اثر گام برداشته شود.

این وزیر کابینه خواستار ورود فناوری بلاکچین به کتابخانه ملی شد و ادامه داد:

به علت تغییر عادات مردم سطح مطالعه تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است چراکه مردم به جای کتاب علاقه دارند گوشی موبایل و تبلت در دست بگیرند که با دسته‌بندی و هشتک زدن می‌توان مطالب مورد علاقه مردم را در اختیار مردم گذاشت.

نظر شما درباره استفاده بلاک چین در کتابخانه ملی ایران چیست؟

منبع
دنیای اقتصاد

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا