اخبار خارجی

نسخه ۳ صرافی غیر متمرکز بنکور عرضه می‌شود

شبکه بنکور (Bancor) قرار است در بخشی از به‌روزرسانی بنکور۳ (Bancor3) استخرهای جدیدی را به این پروتکل اضافه کند. همچنین مکانیسم حفاظت از ضرر ناپایدار این پلتفرم نیز به‌روزرسانی خواهد شد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، بنکور۳ دارای حفاظت فوری در برابر ضرر ناپایدار، استخر سپرده‌گذاری (Staking) نامحدود و Omnipool است. Omnipool سهمی از کارمزدهای کل پلتفرم را به خود اختصاص می‌دهد. این پلتفرم در تاریخ ۳۰ نوامبر (۹ آذر ۱۴۰۰) در قالب یک پست وبلاگی، آپدیت و ویژگی‌های جدید را اعلام کرد.

بنکور در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد و اولین پروتکل Defi بود که بازارسازهای خودکار (AMM) را به بلاکچین معرفی کرد. صرافی‌ها و پلتفرم‌های وام‌دهی مبتنی بر اتریوم این امکان را برای کاربران فراهم می‌‌کنند که از استخرهای نقدینگی مختلف، پاداش سپرده‌گذاری دریافت کنند.

ضرر ناپایدار در AMMهایی مانند Bancor و یونی‌ سواپ زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت دو دارایی در یک استخر نقدینگی به‌طور قابل توجهی نسبت به‌هم تغییر کنند؛ به‌عبارت دیگر ارزش یک دارایی به‌شدت زیاد یا به‌شدت کم می‌شود.

جزئیات به‌روزرسانی بنکور۳

بنکور در اکتبر ۲۰۲۰ (آبان ۱۳۹۹) برای مقابله با معضل IL، طرح بیمه را پیشنهاد داد. در این طرح، بازگشت ۱۰۰٪ سرمایه اولیه تامین‌کنندگان نقدینگی به‌علاوه کارمزدهای تعلق‌گرفته پس از یک دوره انتظار ۱۰۰ روزه به سرمایه‌گذاران، تضمین خواهد شد. به‌عنوان بخشی از به‌روزرسانی جدید، دیگر نیازی نیست کاربران صد روز منتظر بمانند؛ زیرا از روز اول محافظت کامل در برابر ضرر ناپایدار را دریافت خواهند کرد.

ویژگی جدید Omnipool در به‌روزرسانی بنکور۳، ایجاد یک استخر واحد برای سپرده‌گذاری یا استیک کردن BNT است. این استخر درآمد را از کل شبکه ارائه می‌کند؛ در صورتی که در نسخه کنونی پرداخت سود سپرده‌گذاری تنها با استفاده از استخرهای ارائه کننده جفت توکن مانند ETH/BNT امکان‌پذیر است.

Omnipool اجازه می‌دهد تمام معاملات شبکه در یک تراکنش انجام شوند. در نسخه‌های قبلی بنکور، تراکنش‌ها به‌وسیله BNT انجام می‌شد. این کار نیاز به یک تراکنش بیشتر داشت و البته کارمزد بیشتری نیز باید پرداخت می‌شد که رقابت با دکس‌های دیگر را سخت می‌کرد.

استخرهای نامحدود (Infinity Pools) شرایط را برای سپرده‌گذاری نامحدود فراهم می‌کند. با این ویژگی دیگر نیازی نیست کاربران برای اینکه فضایی در استخر خالی شود که بتوانند توکن‌هایشان را سپرده‌گذاری کنند، منتظر بمانند.

به‌روزرسانی بنکور۳ شامل قابلیت‌های دیگری از جمله ترکیب خودکار پاداش‌های استخراج نقدینگی و پاداش‌های دو‌طرفه است. علاوه‌بر این موارد، پشتیبانی از فناوری چند‌زنجیره‌ای و برنامه‌های لایه دوم در این به‌روزرسانی قابل ذکر است.

بنکور توسط یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) اداره می‌شود و در حال نیز از بلاکچین EOSIO (به صورت میان زنجیره‌ای) پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم اعلام کرده است که به‌روزرسانی بنکور۳ را در سه مرحله سپیده‌دم (Dawn)، طلوع (Sunrise) و روشنایی روز (Daylight) عرضه می‌کند. بنکور تاریخ عرضه آن را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ اعلام کرده و منتظر رای‌گیری توسط BancorDAO است.

با توجه به داده‌های دیفای لاما، بنکور از نظر ارزش کل قفل‌شده‌‌ که برابر با ۱.۶۵ میلیارد دلار است، سی‌ودومین پلتفرم بزرگ دیفای محسوب می‌شود. در زمان انتشار این خبر قیمت BNT با رشد ۰.۲۴٪ در ۲۴ ساعت گذشته، برابر با ۴.۰۳ دلار و ارزش بازار آن حدود ۹۴۴ میلیون دلار است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا