اخبار عمومیتحلیل اقتصادی

پیش‌بینی اقتصاددانان بارکلیز: احتمال شروع کاهش نرخ بهره آمریکا از ماه مارس (اسفند)

داده‌های شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) منتشر شد و برخلاف پیش‌بینی‌ها (۰.۲٪) مثل ماه قبل در محدوده ۰٪ باقی‌ ماند. با توجه به شرایط خوب این بخش، تحلیلگران اعلام کرده‌اند روند کاهش نرخ بهره آمریکا ممکن است زودتر از پیش‌بینی‌های قبلی شروع شود.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از اینوستینگ، تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری بارکلیز (Barclays) معتقدند شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) آمریکا در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ به ۱.۹٪ می‌رسد. این رقم به صورت فصلی تعدیل شده است و نشان‌دهنده نرخ تورم سالانه است. علاوه بر این، آن‌ها پیش‌بینی کرده‌اند شاخص مذکور در بازه زمانی سالانه تا پایان سال ۲۰۲۴ به ۲.۴٪ خواهد رسید.

داده‌های شاخص PPI که در روز جمعه منتشر شد، نشان داد فشار تورمی بخش تولید آمریکا کاهش یافته است. بر اساس این اطلاعات، تحلیلگران اعلام کرده‌اند شاخص Core PCE ماه دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) که در ۲۶ ژانویه (۶ بهمن) منتشر می‌شود، در بازه زمانی ماهانه و سالانه به ترتیب به ۰.۱۷٪ و ۲.۹٪ می‌رسد.

این داده‌ها نشان می‌دهند Core PCE نرخ ۱.۹٪ را در ۶ ماه آخر سال ۲۰۲۳ حفظ کرده است. گفتنی است شاخص Core PCE به عنوان شاخص محبوب فدرال رزرو برای بررسی تورم شناخته می‌شود و تاکنون با اهداف FOMC هماهنگ بوده است.

تحلیلگران بارکلیز با توجه به این داده‌ها اعلام کرده‌اند FOMC از ماه مارس (اسفند) روند کاهش نرخ بهره آمریکا را شروع می‌کند و به صورت یکی در میان در جلسات خود این شاخص را ۰.۲۵٪ کاهش خواهد داد. علاوه بر این، به گفته آن‌ها نرخ بهره بانکی آمریکا هم تا پایان سال ۲۰۲۴ به ۴.۲۵٪ تا ۴.۵٪ می‌رسد و تا پایان سال ۲۰۲۵ نیز تا محدوده ۳.۲۵٪ الی ۳.۵٪ کاهش خواهد یافت. تحلیلگران بارکلیز در این باره اظهار داشتند:

ما پیش‌بینی خود را با توجه به سیاست‌های اقتصادی فعلی آمریکا برای کاهش تورم اعلام کرده‌ایم. این پیش‌بینی با توجه به سیاست‌های کنترل تورم و بدون در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی مربوط به انتخابات آینده آمریکا انجام شده است. به هر حال، ما فکر می‌کنیم FOMC تنها بر اساس ملاحظات اقتصادی و تورم تصمیم‌گیری خواهد کرد.

این پیش‌بینی بر این فرض استوار است که اقتصاد آمریکا به تدریج در حال کند شدن است و نرخ بیکاری کمی بالاتر از برآورد بلندمدت فدرال رزرو (۳.۵٪ -۴.۳٪ در ماه دسامبر) است.

گفتنی است تحلیلگران بارکلیز پیش از این معتقد بودند فدرال رزرو روند کاهش نرخ بهره آمریکا را از ژوئن ۲۰۲۴ (خرداد ۱۴۰۳) آغاز می‌کند اما در حال حاضر زمان کاهش نرخ بهره را زودتر پیش‌بینی کرده و احتمال آن را اسفند ماه می‌دانند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا