مقالات

بررسی دوره هایی خرسی قبل از هاوینگ بیت کوین با نمودار انباشت به جریان!

از زمان پیدایش بیت کوین (BTC) در سال ۲۰۰۹ تا کنون، این دارایی دیجیتال هر چهار سال یکبار هاوینگ (Halving) یا نصف شدن پاداش استخراج را تجربه کرده است و تعداد کوین های آن به تدریج کم شده است و این امر نوعی خاصیت ضد تورمی به بیت کوین بخشیده است.

این کمیابی بیت کوین که در نتیجه کدنویسی سخت آن و واقعه هاوینگ ایجاد می شود، قیمت بیت کوین را در طول تاریخ آن به طور برجسته ای بالا برده و نسبت انباشت به جریان بالایی برای این دارایی ایجاد کرده است. وقتی باند های انحراف را از روی نمودار مشاهده می کنیم، متوجه می شویم که بیت کوین از لحاظ تاریخی سطوح باند پایین تر از میانگین خود را قبل از هاوینگ تجربه کرده است.

یک تحلیلگر کریپتو بنام PlanB مقاله ای را در مارس ۲۰۱۹ نوشت و بیت کوین را در مدل انباشت به جریان به کار رفته در جهان تجارت سنتی اعمال کرد. قبلا این مدل برای کالا هایی مانند طلا و نقره مورد استفاده قرار می گرفت.

به عنوان مثال در مورد طلا، مدل ذکر شده کمیابی این فلز را مخاطب قرار می دهد و این کمیابی را هم راستا با عرضه سالیانه آن می داند. PlanB از این اطلاعات برای طراحی یک نمودار بیت کوین استفاده می کند که نسبت انباشت به جریان آن را نمایش می دهد و سناریوی رسیدن بیت کوین به قیمت ۵۵۰۰۰ دلار بعد از هاوینگ ۲۰۲۰ را محتمل می داند.

در ضمن، برنامه نویسی بنام راب ولفرام (Rob Wolfram) از این داده ها استفاده کرده و آنها را به نمودار جداگانه ای با باند های انحراف اضافه نموده است که این کار باعث نشان دادن افت قیمت های قبلی بیت کوین پیش از واقعه های هاوینگ شده است.

داده های انحراف انباشت به جریان بیت کوین و ارتباط با هاوینگ 

هاوینگ

با توجه به قیمت بیت کوین که با خط قرمز در نمودار بالا نشان داده شده است، قیمت بیت کوین در دوره های صعودی در مقایسه با دوره های نزولی فاصله بیشتری از میانه خود گرفته است. بیت کوین همچنین از خط میانه خود دنباله روی کرده و این منجر به قیمت های بالاتری در رابطه با واقعه های هاوینگ شده است.

بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ از روند رو به بالای خود دنباله روی کرده است اما اکثرا بیت کوین زیر خط میانه بود تا اینکه در آن حرکت صعودی بزرگ، قیمت آن به بالای میانه رسید.

یک بازار خرسی مشابه نزدیک کف انحراف آبی تیره (به نمودار توجه کنید) نیز بعد از ۲۰۱۸ روی داد اما به نظر می رسد که در مقایسه با دو دوره خرسی قبل از هاوینگ گذشته، زودتر اتفاق افتاده باشد.

ولفرام همچنین یک مشاهده جالب را پیشنهاد می کند و به برگشت و کاهش یافتن قله ها اشاره می کند. او در این باره چنین می گوید:

من مشاهده کرده ام که قیمت در هر دو هاوینگ از حد قیمت مدل گذشته است و سپس برگشت پیدا کرده است. البته به نظر می رسد که این از حد گذشتن در حال کمتر شدن می باشد.

توجه داشته باشید که نمودار بالا نسخه آپدیت شده نموداری است که برای اولین بار در توییتر پست شد که از پیش بینی های داده های آینده استفاده کرده بود. ولفرام همچنین این نمودار را قبل از افزایش ۴۲ درصدی بیت کوین در ۲۵ اکتبر توسعه داده بود.

شروع نمودار انحراف

در پادکستی که استفان لیورا (Stephen Livera) با تریس مایر (Trace Mayer) مصاحبه می کند، ولفرام متوجه شد که مایر ابراز داشته که اگر بیت کوین یک انحراف استاندارد به پایین یا بالای قیمت پیش بینی شده برود، او اقدام به خرید و فروش خواهد کرد.

ولفرام که کار PlanB در مورد انباشت به جریان را ناقص می دانست، از موقعیت استفاده کرد و این دو مفهوم را با یکدیگر ترکیب کرد. او چنین توضیح می دهد:

من تصور کردم که این ایده ای عالی برای محقق کردن باشد و چیزی است که توسط ناحیه های آبی ارائه شده است، یک و دو خطای استاندارد در بالا و پایین قیمت پیش بینی شده.

ولفرام بیان داشته که او تصمیم گرفته به کار در این زمینه ادامه دهد تا سقوط قیمت بیت کوین به ۷۳۰۰ دلار را در ۲۳ اکتبر ارزیابی کند. او با نگاه به این نمودار نتیجه گرفته که این کاهش قیمت از اهمیت کمی برخوردار است.

همچنان که بیت کوین در حرکت به سوی هاوینگ ۲۰۲۰ خود می باشد، افراد ممکن است متحیر باشند که در چه نقطه ای این نمودار با بی اعتباری مواجه می شود. ولفرام ابراز داشته که او مطمئن نیست اما زمان به ما خواهد گفت. او اظهار داشته است که:

اگر قیمت با گذشت بیش از یک سال از هاوینگ در این سطح بماند، سپس می توان گفت که این مدل اعتبار خود را از دست داده است.

ولفرام همچنین به انتظارات زیاد PlanB اشاره کرد و گفت:

او می گوید که قیمت حداقل تا آخر ۲۰۲۱ باید یکبار ۱۰۰۰۰۰ را زده باشد وگرنه مدل بی اعتبار می شود. او در این زمینه آدمی حرفه ای است و فکر می کنم که باید به او گوش کنیم.

ولفرام با توصیف تجربه خود، اشاره می کند که او تریدر و اقتصاد دان نیست بلکه فردی است که در زمینه آی تی تخصص دارد و DuckDuckGo را زیاد مورد استفاده قرار می دهد.

در لحظه این نوشتار، قیمت بیت کوین بنا به گزارش سایت میهن بلاکچین حدود ۸۸۴۵ دلار آمریکا می باشد و بیت کوین هنوز راه زیادی برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده ۵۵۰۰۰ و ۱۰۰۰۰۰ دلار در پیش دارد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا