اخبار خارجی

بنجامین کووان: بازار خرسی بی رحمی در پیش است؛ نظریه من اشتباه بود

بنجامین کووان، یکی از محبوب‌ترین و معتبرترین تحلیلگران بازار ارز دیجیتال به تازگی اعتراف کرده است که مدل پیش‌بینی بازار وی که از سال ۲۰۱۹ بر درستی آن تاکید دارد، دیگر اعتباری ندارد. کووان از افراد سرشناس در خصوص ارائه مدل‌های چرخه‌های طولانی‌شونده بیت کوین است. اظهار نظر وی با توجه به ریزش اخیر قیمت بیت کوین مطرح می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از beincrypto، کووان یکی از محبوب‌ترین تحلیلگران و یوتیوبرهای رمزارز است. این تحلیلگر در توییتر ۶۳۶،۰۰۰ و در یوتیوب ۷۳۴،۰۰۰ دنبال‌کننده دارد.

کووان سبک خاصی در مدیریت رسانه‌های اجتماعی خود دارد. به عنوان مثال، وی هیچ درآمدی از تبلیغات یوتیوب کسب نمی‌کند و حاضر نیست تبلیغات سایرین، از صرافی‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات گرفته تا توکن‌های تازه راه‌اندازی‌شده را انجام دهد. وی در طول سالیان گذشته ویدیوهای خود را در اتاقی با دو صندلی، یک میز و یک لپتاپ ضبط کرده و همین رویکرد و سبک خاص وی سبب شده تا طرفداران بسیاری پیدا کند.

مدل چرخه‌های طولانی‌شونده در مقابل مدل انباشت به جریان

مدل پیش‌بینی کووان که به واسطه آن محبوبیت زیادی پیدا کرد، فرضیه طولانی شدن چرخه‌های بیت کوین است. بر اساس این فرضیه:

  • چرخه‌های بازار شامل انباشت، روند صعودی پویا و سقوط شدید هستند.
  • هر چرخه مدت زمان بیشتری از چرخه قبلی طول می‌کشد.
  • در هر چرخه میزان بازده در سرمایه‌گذاری کمتر می‌شود.
  • یکی از مدل‌های طولانی‌مدت برای بازار بیت کوین، مدل باندهای رگرسیون لگاریتمی است که خط بالایی اوج و خط پایینی کف قیمت را مشخص می‌کند.

کووان حداقل از سال ۲۰۱۹ طرفدار سرسخت این فرضیه بوده و معتقد بوده است که این مدل با داده‌های تاریخی تناسب دارد. جالب است بدانید کووان در آگوست (مرداد) ۲۰۲۱ با پلن بی (PlanB)، دیگر تحلیلگر معروف بازار و خالق مدل پیش‌بینی انباشت به جریان صحبت کرده است.

باور عمومی بر این است که مدل انباشت به جریان پلن بی اواخر سال ۲۰۲۱ اعتبار خود را از دست داده است. پلن بی گفته بود بر اساس مدل Floor، قیمت بیت کوین تا پایان سال گذشته به ۱۰۰،۰۰۰ دلار می‌رسد که این پیش‌بینی محقق نشد.

توییت پلن بی

پس از اینکه سرمایه‌گذاران نسبت به مدل انباشت به جریان پلن بی ناامید شدند، به مدل طولانی‌شدن چرخه کووان روی آوردند. در آن زمان به نظر می‌رسید با توجه به افزایش پول ورودی به بازار رمزارز، چشم‌انداز بلندمدت سرمایه‌گذاران سازمانی و همچنین تمایل سرمایه‌گذاران به هولد به صورت بلندمدت، هدف بیت کوین همچنان در محدوده ۱۰۰،۰۰۰ تا ۲۰۰،۰۰۰ دلار قرار دارد اما رسیدن به آن زمان بیشتری خواهد برد.

کووان: مدل پیش‌بینی من مرده است

متاسفانه روز گذشته و پس از سه سال، کووان، خالق و بزرگترین طرفدار نظریه چرخه‌های طولانی شونده پستی کوتاه در توییتر منتشر کرد و در دو جمله اعلام کرد مدلی که سال‌ها روی آن کار می‌کرده «مرده است». البته وی با تردید گفت که امیدوار است این نشانه‌ای بر به کف رسیدن قیمت باشد اما چندان نسبت به آن مطمئن نیست.

مدل چرخه‌های طولانی شونده بیت کوین مرده است. بازار خرسی ماه‌هاست که اینجاست و احتمالا برای مدت بیشتری اینجا خواهد بود.

بیایید امید داشته باشیم تا این کف بلندمدت قیمت برای بیت کوین باشد، البته چنین فکر نمی‌کنم.

توییت کوئن

کاربران بسیاری به توییت کووان واکنش نشان دادند. البته خود کووان پیش از صحبت‌های کاربران در توییتی نوشت که حتی اگر بیت کوین پیش از هاوینگ بعدی رکوردشکنی بکند، نظر وی تغییر نخواهد کرد. وی در این رابطه گفت:

حتی اگر پیش از هاوینگ بعدی یک اوج قیمتی جدید داشته باشیم، بی‌رحمی (شدت) بازار نزولی فعلی تغییر نخواهد کرد.

دلیل صحبت‌های کووان، افت قیمت مداوم بیت کوین است. این تحلیلگر معتقد است افت قیمت بیت کوین به شکلی است که دیگر نمی‌توان آن را اصلاح قیمتی عمیق در میانه یک بازار صعودی دانست. جالب است بدانید کووان در نوامبر (آبان) سال گذشته گفته بود که ۶۹،۰۰۰ دلار، اوج قیمتی بیت کوین در چرخه کنونی نیست و قطعا اوج بالاتری ثبت خواهد شد. با این حال، به نظر می‌رسد نظر این تحلیلگر تغییر کرده باشد. وی در ادامه افزود:

حتی اگر بیت کوین موفق به حفظ کف قیمتی (محدوده ۲۸,۰۰۰ دلار) تابستان سال ۲۰۲۱ شود (که واقعا ادعای بزرگی است)، هر اتفاقی که پس از آن رخ دهد، بدون شک یک چرخه جدید خواهد بود.

بسیاری از حامیان نظریه طولانی‌شدن چرخه‌ها در واکنش به صحبت‌های کووان سعی کردند تا ثابت کنند این مدل هنوز هم کار می‌کند و پایان کار آن نیست. برخی دیگر نیز جزئیات بیشتری از کووان خواستند. با این حال، بیشتر کاربران صداقت این تحلیلگر را تحسین و از وی حمایت کردند. کاربر توییتری با نام RKrupa_Official در این رابطه نوشت:

آنچه که بسیار اهمیت دارد این است که شما بدون هیچ ترسی به جای اینکه بر اشتباه خود تاکید کنید، آن را اعلام کرده‌اید. من این را تحسین می‌کنم.

البته برخی از منتقدین هم از فرصت برای انتقاد بیشتر استفاده کردند. به عنوان مثال، کاربری با نام CardanoHumpback در توییتی به صراحت گفت که این چرخه‌ها هرگز از قبل وجود نداشته‌اند و مدل‌های قیمتی کووان و پلن بی قادر به پیش‌بینی آینده نبوده و نیستند. وی در ادامه خاطرنشان کرد بازار رمزارز مانند گذشته و طبق معمول دوام خواهد آورد.

بازده کاهشی و رگرسیون لگاریتمی مدل چرخه‌های طولانی شونده همچنان معتبر است

البته به نظر می‌رسد همه موارد نظریه چرخه‌های طولانی شونده را نباید کنار گذاشت. کووان کمی بعد در توییتی خاطرنشان کرد نظریه کاهش بازده در چرخه‌های آینده همچنان پابرجاست. وی در این رابطه گفت:

چهار چرخه متوالی را تجربه کردیم که طی آنها بازده کاهش یافت.

یکی دیگر از موارد نظریه کووان که ظاهرا هنوز هم کار می‌کند، خطوط رگرسیون لگاریتمی است. کووان در توییتی نموداری را به اشتراک گذاشته که در آن شاهد نزدیک شدن قیمت بیت کوین به مرز بالایی خطوط سبز رنگ هستیم. از نظر تاریخی، ورود بیت کوین به این محدوده نشانه‌ای بر بازار نزولی است.

البته به دلیل ماهیت صعودی منحنی رگرسیون لگاریتمی، حضور در محدوده سبز رنگ لزوما با کاهش قیمت بیت کوین همراه نخواهد بود. به عنوان مثال، در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ قیمت بیت کوین به این محدوده سبز رنگ وارد شد و پس از آن به جای کاهش، شاهد تثبیت طولانی‌مدت قیمت بودیم.

آیا بیت کوین به کف قیمتی خود نزدیک است؟

در طول ۲ دوره تثبیت قیمت مذکور، بیت کوین افت شدیدی را تجربه نکرد. البته در این میان به خط پایینی محدوده سبز رنگ رسید اما دلیل آن، تنها رشد خطوط لگاریتمی بود و به کاهش قیمت ارتباطی نداشت. در صورتی که بیت کوین وضعیت مشابهی داشته باشد، احتمالا به کف قیمتی بلند مدت این ارز نزدیک شده‌ایم.

فرضیه رگرسیون لگاریتمی در مدل چرخه‌های طولانی شونده منبع: تریدینگ ویو
فرضیه رگرسیون لگاریتمی در مدل چرخه‌های طولانی شونده بیت کوین منبع: تریدینگ ویو

واقعیت این است که اکنون ما شاهد نابودی مدل پیش‌بینی بزرگی هستیم که کووان، سال‌ها از آن طرفداری کرده است. مدل چرخه‌های طولانی شونده، اگرچه اکنون از طرف کووان رد شده است اما سال‌ها راهی برای توجیه روند بازار به شمار می‌رفت. با این حال رد شدن این مدل توسط خالق آن ممکن است فرصتی برای فعالان بازار باشد تا مرحله‌ جدیدی را تجربه کنند. همانطور که کووان و پلن بی به این موضوع اذغان داشته‌اند که همه مدل‌ها اشتباه هستند اما از برخی از آن‌ها می‌توان استفاده کرد.

  • آیا قیمت بیت کوین مطابق این نظریه افت بیشتری را تجربه خواهد کرد؟

همانطور که گفته شد حتی با بی‌اعتبار شدن این مدل، برخی از المان‌های آن از جمله رگرسیون لگاریتمی همچنان معتبر هستند. مطابق این المان، اکنون قیمت بیت کوین به خطوط پایین آن نزدیک شده‌اند که می‌تواند نشانه‌ای از کف قیمتی بیت کوین در بلند مدت باشد.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا