مبتدی کیف پول

معرفی بهترین کیف پول های شبکه فانتوم برای نگهداری رمز‌ارز FTM

چندین سال است که حل مشکل مقیاس‌پذیری، سرعت، امنیت و تمرکز‌ زدایی از شبکه‌های قدیمی بلاک‌چین، هدف بسیاری از شبکه‌های جدید بلاک‌چینی بوده است. شبکه فانتوم با ادعای حل مشکل مقیاس‌پذیری با روش کاملا غیر‌متمرکز در سال ۲۰۱۹ پا به عرصه دنیای بلاک‌چین گذاشت.

فانتوم پلتفرمی غیر‌متمرکز، بدون نیاز به مجوز و متن باز است که امکان توسعه قراردادهای هوشمند (Smart Contract) برای ایجاد برنامه‌های غیر‌متمرکز (DApps) را فراهم ‌می‌کند. این شبکه نیز مانند اکثر شبکه‌های جدید بلاک‌چینی برای حل مشکل مقیاس‌پذیری و کارمزد‌های بالای شبکه اتریوم ایجاد شده است و برای حل این مشکل از مکانیسم اجماع گواه اثبات سهام (Pos) بر اساس مکانیسم لاکزیس (Lachesis) استفاده می‌کند. شبکه فانتوم مدعی است که تراکنش‌ها را در یک ثانیه پردازش و تایید می‌کند و قابلیت انجام ۳۰۰,۰۰۰ هزار تراکنش در ثانیه را داراست. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین کیف پول‌های فانتوم برای نگهداری از کوین FTM بپردازیم. با ما همراه باشید.

بهترین کیف پول های فانتوم کدامند؟

قبل از اینکه به معرفی کیف‌ پول‌های فانتوم بپردازیم، معیارهایی که برای انتخاب یک کیف‌پول مناسب باید در نظر داشته باشیم بیان می‌کنیم.

مهم‌ترین معیار برای انتخاب یک کیف‌پول، امنیت آن است. هیچ کاربری دوست ندارد که دارایی‌هایش در معرض خطر باشد و از این رو انتخاب یک ولت (Wallet) امن، که تسلط کامل را به کاربران خود ارائه می‌دهد، می‌تواند مهم‌ترین ویژگی آن کیف پول باشد. ارائه تسلط کامل بر دارایی‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که کیف پولی که از‌ آن استفاده می‌کنیم به اصطلاح غیر‌حضانتی (Non-Custodial) باشد؛ کیف پول‌هایی که کلید‌خصوصی (Private Key) را در اختیار کاربران قرار می‌دهند از این دسته هستند و امن به حساب می‌آیند.

کیف پول‌های حضانتی والت‌هایی هستند که کلید خصوصی را نزد خود نگه می‌دارند و آن را در اختیار کاربران خود نمی‌گذارند، عمدتا صرافی‌ها به این روش عمل می‌کنند و هر زمانی که بخواهند می‌توانند اقداماتی از جمله فریز کردن حساب شما انجام دهند.
به همین دلیل باید توجه داشت که نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف‌پول‌هایی که کلید‌خصوصی را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند، می‌تواند دارایی افراد را در معرض خطر قرار دهد. 

نکته بعدی که باید به آن توجه داشت این است که ولت‌های نرم‌افزاری که باید به صورت آنلاین مورد استفاده قرار بگیرند، ممکن است مورد حمله هکرها قرار گیرند و ولت‌های‌سخت‌افزاری با نگهداری آفلاین از دارایی‌های دیجیتال، این احتمال را به حداقل رسانده و انتخاب مناسبی به حساب می‌آیند.

معیار‌های دیگری که در انتخاب کیف‌پول تاثیر‌گذار است، پشتیبانی از شبکه‌های مختلف و میزان خدماتی است که آن کیف‌پول به کاربرانش ارائه می‌دهد؛ به طور مثال یکی از روش‌های جدید کسب درآمد در بازار ارزهای‌دیجیتال سپرده‌گذاری ارزهای‌دیجیتال (Stake) است، که به کاربران اجازه می‌دهد با سپرده‌گذاری رمز‌ارز‌های خود مبلغی را به عنوان سود سالیانه کسب کنند. کیف پولی که امکان انجام این کار را برای کاربران خود فراهم کند، می‌تواند انتخاب مناسبی برای کاربران این حوزه باشد. با توجه به مطالب گفته شده، بهترین والت‌ها برای نگهداری کوین FTM را معرفی می‌کنیم.

کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger)

بهترین کیف پول های فانتوم

کیف‌پول لجر یکی از شناخته‌شده‌ترین و امن‌‌ترین کیف‌پول‌های سخت افزاری است، که امکان ذخیره بیش از ۱۲۰۰ ارز دیجیتال در آن امکان‌پذیر است.

با توجه به مطالب گفته شده یکی از بهترین راه‌های ذخیره دارایی‌های دیجیتال استفاده از کیف‌پول‌های غیر‌حضانتی است که امکان استفاده به صورت آفلاین را داراست؛ از این رو کیف‌پول لجر یکی از مناسب‌ترین کیف‌پول‌ها برای نگهداری ارز FTM به شمار می‌آید. همچنین امکان استیک کردن این ارز‌دیجیتال، با استفاده از لجر‌لایو و متصل کردن لجر به کیف‌پول fWallet برای دارندگان این رمز‌ارز امکان‌پذیر است.  

کیف پول رسمی fWallet

بهترین کیف پول های فانتوم

کیف‌پول fWallet، ولت رسمی شبکه فانتوم است. این کیف‌پول را می‌توان به صورت مبتنی بر وب با اتصال به یکی از کیف‌پول‌های متامسک، لجر و کوین‌بیس‌ولت استفاده کرد؛ همچنین این کیف‌پول قابل استفاده در سیستم‌عامل‌های مختلف از جمله اندروید، IOS، ویندوز، Mac و لینوکس نیز است.

کیف‌پول fWallet دارای محیط کاربری ساده‌ای است و به دلیل اینکه کلید‌خصوصی کاربران را در اختیارشان قرار می‌دهد، از امنیت بالایی برخوردار است. همچنین کاربرانی که می‌خواهند ارزدیجیتال FTM خود را سپرده‌گذاری کنند، می‌توانند با استیک کوین‌های FTM خود در این کیف‌پول، سالانه ۱۳,۲۵ درصد سود به‌ دست آورند.

کیف پول متامسک (Metamask)

بهترین کیف پول های فانتوم

کیف‌پول متامسک یک کیف‌پول معروف است که توسط تیم Consensys، برای ایجاد دسترسی به برنامه‌های غیر‌متمرکز (DApp) ایجاد شده است. این والت را باید به صورت افزونه‌ای (extension) به مرورگر خود اضافه کنید. این والت اجازه اجرای برنامه‌های غیر‌متمرکز را به کاربرانش بدون نیاز به اجرای نود اتریوم یا شبکه‌های دیگر که با ماشین‌مجازی‌اتریوم (EVM) منطبق باشند، می‌دهد. همچنین این کیف‌پول دارای نسخه‌های اندروید و IOS نیز است.

این والت متن باز بوده و با دادن کلید‌خصوصی به کاربران از امنیت خوبی برخوردار است. علاوه‌بر‌این به دلیل محیط‌ کاربری ساده، این کیف پول به یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌ها تبدیل شده است. متامسک به طور پیش فرض برای شبکه اتریوم و توکن‌های ERC-20 طراحی شده، اما می‌توان به سادگی شبکه‌های دیگر از جمله Kcc ,Bsc ,Heco ,Polygon ,Fantom ,Expanse ,Ubiq ,Eos ,Gochain IOTEX ,Avalanche ,Arbitrum و Optimism را نیز به آن اضافه کرد. 

تراست والت (Trust Wallet)

بهترین کیف پول های فانتوم

تراست‌والت یکی از محبوب‌ترین کیف‌پول‌های نرم‌افزاری موجود در بازار است، که از امنیت بالایی برخوردار است و قابلیت ذخیره‌سازی بیش از ۵۳ شبکه بلاک‌چین و هزاران توکن را داراست. این والت از سیستم‌عامل‌های اندروید و IOS پشتیبانی می‌کند.

از دیگر امکانات این کیف‌پول قابلیت سواپ درون برنامه‌ای و امکان اتصال به DApp‌های مختلف با استفاده از مرورگر این نرم‌افزار است، که با اتصال به این DApp‌ها می‌توانید در چندین شبکه مختلف سپرده‌گذاری کرده و سود کسب کنید. همچنین ارزهای بیت‌کوین، اتریوم و BNB به طور پیش‌فرض روی این والت هستند و برای افزودن ارز جدید باید آن را از قسمت جستجو به این کیف‌پول اضافه کنید.   

کیف پول کوین ۹۸ (Coin98 Wallet)

بهترین کیف پول های فانتوم

کیف‌پول کوین‌۹۸ یک کیف‌پول با قابلیت پشتیبانی از ۲۵ شبکه بلاک‌چینی مختلف و هزاران توکن است. این کیف پول در ۴ نسخه افزونه‌ای روی مرورگر گوگل‌کروم، مبتنی بر وب و بر روی دستگاه‌های اندروید و IOS در دسترس است.

این ولت غیر‌حضانتی به دلیل اینکه کلید‌های خصوصی کاربران را در اختیار خودشان قرار می‌دهد، از امنیت بالایی برخوردار است و همچون کیف‌پول تراست‌والت، امکانات مختلفی از جمله امکان سپرده‌گذاری از طریق استفاده از مرورگر این کیف‌پول برای اتصال به DAppها را ارائه می‌دهد؛ همچنین محیط کاربری این کیف‌پول بسیار آسان است و کاربران به راحتی می‌توانند در آن به انجام کارهای خود بپردازند.

کوین بیس والت (Coinbase Wallet)

بهترین کیف پول های فانتوم

کوین‌بیس در حال حاضر یکی از بزرگترین و معتبر‌ترین پلتفرم‌های معاملاتی ارز‌‌های‌دیجیتال در دنیاست. کوین‌بیس‌والت و صرافی کوین‌بیس هر دو متعلق به یک شرکت هستند؛ به همین دلیل می‌توان کیف‌پول کوین‌بیس را به عنوان یکی از بهترین کیف‌پول‌های نرم‌افزاری موجود معرفی کرد.

برای ایجاد حساب در کیف‌پول کوین‌بیس نیازی به داشتن حساب در صرافی کوین‌بیس و احراز‌هویت نیست؛ همچنین این کیف‌پول با در اختیار قراردادن کلید‌خصوصی به کاربران از امنیت خوبی برخوردار است.

این کیف‌پول را می‌توان در نسخه‌های اندروید و IOS، بر روی دستگاه‌های موبایل استفاده کرد یا به صورت افزونه‌ای به مرورگر گوگل‌کروم اضافه کرد.

کیف‌پول کوین‌بیس از چند شبکه بلاک‌چینی پشتیبانی می‌کند و در صرافی غیر متمرکز (DEX) آن می‌توانید بیش از ۵۰۰ نوع از ارز‌های دیجیتال را سواپ کنید. این ولت محیط کاربری ساده‌ای دارد و استفاده از آن برای کاربران آسان است.

مث والت (Math Wallet)

بهترین کیف پول های فانتوم

یکی دیگر از کیف‌ پول‌هایی که می‌توان کوین FTM را روی آن ذخیره کرد، ولت مث است، که قابل استفاده در سیستم‌عامل‌های اندروید، IOS و مرورگرهای کروم، Brave و Edge است.

در این کیف‌پول می‌توان توکن‌های بیش از ۷۰ شبکه بلاک‌چینی و هزاران توکن مختلف را ذخیره کرد. این کیف پول غیر‌حضانتی بوده و کلید‌خصوصی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد و از امنیت خوبی برخوردار است. همچنین در این کیف‌پول قابلیت سپرده‌گذاری روی پلتفرم‌های مختلف و سواپ رمز‌ارز‌ها از طریق سرور‌های ابری آن (Math Cloud Wallet) امکان‌پذیر است.

کیف پول موبایل اج (Edge Wallet)

بهترین کیف پول های فانتوم

کیف‌پول اج یک کیف‌پول غیر‌حضانتی است که فقط برای سیستم‌عامل‌های اندروید و IOS موجود است. این کیف‌پول کلمه‌های بازیابی را در اختیار کاربران خود قرار نمی‌دهد، کلید‌‌خصوصی در این والت در موبایلتان ذخیره می‌شود و برای دستیابی به دارایی خود از یک هش نام‌کاربری و رمز‌عبور استفاده می‌کنید؛ کلید‌‌خصوصی، نام‌کاربری و رمز‌عبور کاربران در سرورهای اج ذخیره نمی‌شوند و برای دسترسی به کیف پولتان در هر دستگاه دیگری کافی است نام‌کاربری و رمز‌عبوری که در هنگام ساخت این کیف‌پول انتخاب کرده‌اید، در دستگاه جدید وارد کنید.

این کیف پول از توکن‌های روی بلاک‌چین اتریوم و چند شبکه بلاک‌چینی دیگر از جمله بیت‌کوین، بیت‌کوین‌کش، استلار، ایاس، مونرو و غیره پشتیبانی می‌کند. همچنین محیط‌کاربری ساده‌ای دارد و به راحتی می‌توان با آن کار کرد و در داخل کیف‌پول می‌توان اقدام به تبدیل دارایی‌های دیجیتال به یک‌دیگر کرد، همچنین در این کیف‌پول امکان خرید با ارزهای فیات نیز مهیاست.

کیف‌پول بیت‌کیپ (BitKeep)

بهترین کیف پول های فانتوم

والت بیت‌کیپ یکی دیگر از کیف پول‌های قابل استفاده برای ذخیره‌سازی کوین FTM است. این کیف‌پول غیر‌حضانتی بوده و کلید خصوصی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و از امنیت بالایی برخوردار است. این کیف‌پول را می‌توان برای سیستم‌عامل‌های اندروید و IOS و به صورت افزونه در گوگل‌کرم استفاده کرد.

ولت بیت‌کیپ امکانات مختلفی از جمله پشتیبانی از بیش از ۲۵ شبکه بلاک‌چینی مختلف و هزاران توکن، امکان سواپ درون‌برنامه‌ای ارزهای‌دیجیتال، امکان استفاده از مرورگر این کیف‌پول برای اتصال به DApp‌های مختلف و امکان خرید و فروش NFT، داخل این کیف‌پول را داراست.

کیف پول اوکی اکس (OKEX)

بهترین کیف پول های فانتوم

OKEX یکی از صرافی‌های ارزهای‌دیجیتال است که رمز‌ارز آن با نماد OKB شناخته می‌شود. والت و صرافی OKEX هر دو متعلق به یک شرکت است. این والت از نوع غیر‌حضانتی است و با قراردادن کلمه‌های‌بازیابی و کلید‌خصوصی در اختیار کاربران خود، از امنیت بالایی برخوردار است.

این کیف‌پول از بیش از ۲۰ شبکه بلاک‌چینی و هزاران توکن پشتیبانی می‌کند و امکاناتی همچون سواپ درون‌برنامه‌ای را داراست. کیف‌پول OKEX به صورت افزونه روی مرورگر کروم و فایر‌فاکس و در سیستم‌‌عامل‌های اندروید و IOS در دسترس است.

کیف پول سخت افزاری دیسنت (D’CENT)

بهترین کیف پول های فانتوم

یکی دیگر از کیف پول‌های با قابلیت ذخیره سازی ارز فانتوم کیف‌پول سخت‌افزاری دیسنت است. این کیف‌پول اولین کیف‌پول دارای ابزار بیومتریک، اثر‌انگشت است. اندازه این کیف‌پول کمی بزرگتر از ولت لجر و ترزور است که توسط  کمپانی کره‌ای (Io Trust) در سال  ۲۰۱۸ تولید و به بازار معرفی شد.

کیف‌پول دیسنت تا کنون از بیش از ۱۸۰۰ کوین و توکن پشتیبانی می‌کند. اکثر کیف‌پول‌های سخت‌افزاری یک یا دو دکمه دارند، ولی دیسنت دارای ۴ دکمه است و امکانات ارتباطی مختلفی مثل کابل USB و بلوتوث در آن گنجانده شده است. دیسنت از طریق بلوتوث برای مدیریت دارایی‌ها به دستگاه‌های اندروید و IOS و از طریق کابل به کامپیوتر متصل می‌شود.

کاربران می‌توانند با اثر انگشت خود وارد آن شوند و موجودی خود را مشاهده کنند، بدون نیاز به اینکه به موبایل خود متصل باشند. این کیف‌پول ۲۴ کلمه بازیابی (Seed) را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که باید حتما در جایی نوشته و نگهداری شود. والت سخت‌افزاری دیسنت از نوع کیف‌پول‌های سرد غیر‌حضانتی است و از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

کیف پول توکن پاکت (Token Pocket)

بهترین کیف پول های فانتوم

کیف‌پول توکن‌پاکت یک کیف پول نرم‌افزاری غیر‌حضانتی است، که قابلیت استفاده روی سیستم‌عامل‌های اندروید، IOS، ویندوز و مک را داراست.

این کیف‌پول از ۱۰ شبکه بلاک‌چینی پشتیبانی می‌کند و در آن امکان اتصال به DAppهای مختلف برای کاربران مهیا شده است. این کیف‌پول به دلیل اینکه کلمه‌‌های‌بازیابی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، از امنیت خوبی برخوردار است و می‌توان رمز‌ارز FTM را روی آن ذخیره سازی کرد.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
بهترین کیف پول برای نگهداری رمزارز FTM کدام است؟

از کیف پول‌های مناسب برای ذخیره ارز فانتوم (FTM) باید به تراست ولت، متامسک، مث والت و کوین بیس و ولت سخت‌افزاری لجر اشاره کرد.

آیا امکان انتقال فانتوم به تراست ولت وجود دارد؟

بله. ارز دیجیتال فانتوم را هم در کیف پول تراست ولت و هم در متامسک می‌توانید نگهداری کنید.

جمع بندی

شبکه فانتوم از زمان معرفی خود تاکنون به موفقیت‌های چشم‌گیری در بازار رمز‌ارزها دست‌یافته است. با توجه به سرعت بالای انجام تراکنش‌ها در شبکه فانتوم و افزایش و مقبولیت روز‌افزون آن در بین کاربران و توسعه‌دهندگان دنیای کریپتو، انتخاب کیف‌پول مناسب برای نگهداری ارز FTM و دیگر رمز‌ارزهای این شبکه بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله به معرفی بهترین کیف پول‌های فانتوم برای نگهداری از کوین FTM پرداختیم و هر کدام از ‌آن ها را به طور خلاصه معرفی کردیم. به نظر شما بهترین کیف‌پول‌ها برای نگهداری از رمز‌ارز FTM و توکن‌های شبکه فانتوم کدامند؟ تجربیات و نظرات خود را در رابطه با کیف‌پول‌های فانتوم با در میان بگذارید.

 

منبع
میهن بلاکچین

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا