اخبار خارجی

مدیران بایننس: فعالیت ایرانیان مقیم سایر کشورها بلامانع است؛ آیا این موضوع واقعیت دارد؟

مدیران صرافی بایننس در مصاحبه‌ای با کوین دسک درخصوص راهکارهای این صرافی در مبارزه با جرائم مالی، تامین مالی تروریسم، پولشویی و اخبار ضد و نقیض در خصوص بایننس در رسانه‌ها صحبت کردند. در این مصاحبه، مدیران بایننس به موضوع استفاده از وی‌پی‌ان و همچنین استفاده کاربران ایرانی از پلتفرم Binance نیز توضیحاتی ارائه کردند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، رویترز به تازگی گزارشاتی از فعالیت‌های بایننس ارائه کرده است. چندی از مدیران این صرافی از جمله تیگران گمبراریان (Tigran Gambaryan) و متیو پرایس (Matthew Price) و چاگری پویارز (Chagri Poyraz) در پاسخ به سوالی در خصوص ادعای رویترز در استفاده کاربران به وسیله VPN و دور زدن تحریم‌ها عنوان داشتند:

در مورد VPN باید بگویم که هیچ صرافی استفاده از VPN را بلاک نمی‌کند. استفاده از وی‌پی‌ان غیر قانونی نیست. حتی استفاده از آن می‌تواند (برای تحقیقات) مفید واقع شود. زیرا کاربران مشخصی از الگوهای ویژه‌ای در استفاده از VPN بهره می‌برند و این موضوع به همراه چند مساله دیگر، مشخص می‌کند که این افراد چه کسانی هستند. VPN هیچ موقع نتوانسته است برای شناسایی افراد جلوی من را بگیرد.

یکی دیگر از مدیران صرافی بایننس خاطر نشان کرد این صرافی همچنان به ایرانیان ساکن در سایر کشورها خدمات ارائه می‌دهد زیرا این موضوع مشمول تحریم‌های آمریکا نمی‌شود. پیش از این گزارش‌هایی مبنی بر استفاده ایرانیان از صرافی‌هایی نظیر بایننس و کراکن منتشر شده بود.

وی افزود:

با توجه به قوانین تحریم، ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، تحت قوانین OFAC قرار ندارند. OFAC دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده است. تحریمات آمریکا شامل ایران و کوبا می‌شود و در صورت پیروی از قوانین آمریکا قابل اجرا است. و همچنین آنها به ایرانیان مقیم سایر کشورها کاری نخواهند داشت.

با این حال از سال گذشته که احراز هویت در صرافی بایننس اجباری شد، حتی برخی از کاربران ایرانی که مقیم سایر کشورها بوده‌اند، نه اجازه استفاده از این پلتفرم را داشته‌اند و نه می‌توانستند حساب جدیدی در آن افتتاح کنند.

توجه داشته باشید که صحبت‌های مطرح شده ممکن است با واقعیت متناقض باشد. از این رو استفاده از صرافی بایننس برای ایرانیان توصیه نمی‌شود. بایننس سال گذشته در قوانین احراز هویت جدید خود اعلام کرد هر شخصی که خون ایرانی (By Blood) داشته باشد، اجازه استفاده از خدمات این صرافی را نخواهد داشت.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید طی صحبتی که سال گذشته ابوالفضل کردی با پشتیبانی بایننس داشته است به این موضوع اشاره شده است که اگر خون ایرانی داشته باشید و در هر کشور دیگری باشید نیز حق فعالیت نخواهید داشت.

اگرچه این واکنش مدیران بایننس در خصوص خبر اخیر رویترز بوده است اما همچنان صرافی بایننس سختگیری‌های خود در خصوص کاربران ایرانی و کشورهای تحت تحریم را دارد.

صرافی بایننس اجازه استفاده از پلتفرم را به کاربران ایرانی نمی‌دهد
منبع: توییتر

توجه داشته باشید با اعلام این خبر سیاست‌های بایننس تغییری نخواهد کرد و در هنگام استفاده از صرافی بایننس (اگر احراز هویت انجام داده‌اید) مسائل امنیتی را رعایت کنید و از VPN یا VPS استفاده کنید.

چاگری پویارز اضافه کرد کشورهایی مانند سوریه و کره شمالی مشمول تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار دارند و قوانین تحریم برای شهروندان آنها در کشورهایی که عضو سازمان ملل متحد هستند قابل اجرا است. تیگران گمبراریان مدیر دیگر بایننس اضافه کرد رعایت کردن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در شرکت‌های مستقر در کشورهای اروپایی غیر قانونی است. (بر اساس گزارش فایننشال تایمز، قوانین تحریمی بین اروپا و آمریکا مبهم و متناقض است). گمبراریان با تاکید بر این موضوع گفت:

این مهم بار دیگر نشان می‌دهد که ما یک نهاد آمریکایی نیستیم. ما روشی محافظه‌کارانه اتخاذ کرده‌ایم که ما را در معرض حوزه‌های قضایی غیر از آمریکا قرار می‌دهد. با این حال در حال رعایت کردن تحریمات آمریکا نیز هستیم. مطابقت با تحریم‌های آنها ما را عملا در حوزه‌های قضایی دیگر در یک موقعیت غیرقانونی زیر نظر قوانین اتحادیه اروپا قرار می‌دهد.

  • آیا کاربران ایرانی مقیم سایر کشورها می‌توانند از صرافی بایننس استفاده کنند؟

برخی از مدیران بایننس مدعی هستند که استفاده ایرانیان مقیم خارج کشور، از این صرافی امکان‌پذیر است. با این حال آنچه در واقعیت اتفاق افتاده است، این است که حساب برخی کاربران با این شرایط نیز، مسدود شده است و امکان افتتاح حساب جدید در Binance ندارند.

  • آیا احراز هویت در بایننس با اطلاعات شخصی دیگر خارج از ایران امکان‌پذیر است؟

این کار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. در مرحله اول این کار خلاف قوانین است. همچنین در صورتیکه نیاز به پشتیبانی داشته باشید، باید مدارک هویتی شخصی دیگر را ارائه دهید. علاوه بر آن سواستفاده و کلاهبرداری‌ها با این روش بسیار زیاد شده است و پس از احراز هویت، شخصی که مدارک متعلق به اوست می‌تواند حساب شما را خالی کند.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا