اخبار خارجی

صرافی کراکن زیر تیغ بازجویی؛ نقض قوانین تحریم و ارائه خدمات به کاربران ایرانی

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده یا OFAC که با تحریم‌های آن آشنا هستیم، در حال تحقیق و بررسی از صرافی کراکن بخاطر نقض تحریم‌های آمریکا با ارائه خدمت به کاربران ایرانی است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌تلگراف، روزنامه نیویورک تایمز روز سه‌شنبه اعلام کرد OFAC مدعی است صرافی کراکن از سال ۲۰۱۹ تحریم‌های دولت این کشور علیه ایران و چند کشور دیگر را نقض کرده است و احتمال دارد صرافی کراکن با جریمه مواجه شود. نیویورک تایمز در گزارش خود مدعی شد در متن پیام‌های داخلی صرافی Kraken در سال ۲۰۱۹ مواردی دیده می‌شود که نشان می‌دهد مدیرعامل کراکن، جسی پاول (Jesse Powell) از نقض تحریم‌های آمریکا ابایی ندارد.

مطابق گزارش نیویورک تایمز تحقیقات OFAC در سال ۲۰۱۹ و با شکایت ناتان پیتر رانیون (Nathan Peter Runyon)، کارمند سابق کراکن علیه این صرافی آغاز شد. این فرد مدعی شد Kraken از کارمندان خود کلاهبرداری کرده است و همچنین تحریم‌های دولت آمریکا را نقض کرده است. به گفته افراد مطلع، OFAC تحقیق در مورد حساب‌های Kraken در ایران را شروع کرد و طی تحقیقات خود همچنین حساب‌هایی متعلق به کاربران سوریه و کوبا (که آن‌ها نیز تحت تحریم هستند) پیدا کرد.

بر اساس این گزارش تا ماه ژوئن (خرداد)، بیش از ۱۵۰۰ کاربر ساکن ایران در صرافی Kraken حساب داشتند. همچنین ۱۴۹ کاربر ساکن سوریه و ۸۳ کاربر ساکن کوبا نیز توانستند به این صرافی ارز دیجیتال دسترسی داشته باشند.

باید تواجه داشت که صرافی کراکن حدود ۶ میلیون حساب کاربری دارد. چندی پیش صرافی بایننس هم به‌خاطر ارائه خدمات به ایرانیان هدف حمله خبرگزاری رویترز قرار گرفته بود و خبرگزاری خارجی ارتباط این صرافی‌ها با کاربران ایرانی را به طور خاص مورد توجه قرار داده‌اند.

مارکو سانتوری (Marco Santori)، مدیر ارشد حقوقی کراکن در پاسخ به سوالات کوین‌تلگراف گفت:

کراکن در مورد بحث‌های خاص خود با ناظران قانونی اظهارنظر نمی‌کند. اما کراکن پایبندی کامل به مقررات دارد و تلاش می‌کند همزمان با رشد چشمگیر صرافی تیم بررسی‌های قانونی خود را هم به اندازی کافی رشد دهد تا انطباق عملکرد صرافی با مقررات دولتی کامل شود. Kraken به رعایت قوانین تحریم پایبند بوده و به عنوان رویه کلی، حتی نقض بالقوه این قوانین را به ناظران قانونی گزارش می‌دهد.

پس آغاز درگیری روسیه و اوکراین و اعمال تحریم‌ها علیه روسیه، پاول در ۲۷ فوریه (۸ اسفند ۱۴۰۰) در توییتر اعلام کرد کراکن بدون الزام قانونی، حساب‌های کریپتو کاربران خود در روسیه را مسدود نخواهد کرد:

علی‌رغم احترام عمیقم برای مردم اوکراین، Kraken نمی‌تواند حساب‌های کاربران روسی را بدون الزام قانونی مسدود کند.

شهروندان روسیه آگاه باشند که احتمالا چنین دستور الزام‌آوری به زودی صادر می‌شود.

مدیر عامل کراکن
توییت مدیر عامل کراکن؛ منبع: توییتر

سازمان‌های دولتی قبلا اقدامات اجرایی علیه کراکن انجام داده‌اند. در سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰)، CFTC به دلیل «ارائه امکان معاملات خرد کالاها از نوع مارجین به شهروندان آمریکایی فاقد صلاحیت» این صرافی را حدود ۱ میلیون دلار جریمه کرد.

این دست گزارش‌ها مانند گزارش نیویورک تایمز و گزارش رویترز در مورد بایننس باعث می‌شود حساسیت‌ها به خدمت‌رسانی به کاربران ایرانی بیشتر شود و سایر صرافی‌ها متمرکز هم بدقت خود در احراز هویت را بالا ببرند. بنابر این توصیه می‌شود همان‌طور که در گذشته ذکر شد به حساب خود در صرافی، مخصوصا صرافی خارجی به چشم کیف پول نگاه نکنید و دارایی خود در صرافی‌ها را مدیریت کنید. صرافی تنها محل مبادله است و محل نگهداری رمزارز صرافی نیست. تا زمانی که دارایی رمزارزی خود را به کیف پول منتقل نکنید، کلید خصوصی و مالکیت آن در اختیار شما قرار نگرفته است.

  • اتهام وارد شده به صرافی کراکن از سوی مقامات آمریکایی چیست؟

به گزارش نیویورک تایمز تحقیقات OFAC از صرافی متمرکز کراکن نشان داده است که این صرافی از سال ۲۰۱۹ تا امروز به ۱۵۲۲ کاربر ساکن ایران، ۱۴۹ کاربر ساکن سوریه و ۸۳ کاربر ساکن کوبا اجازه دسترسی به خدمات صرافی داده است. هر سه این کشورها مشمول تحریم‌ها OFAC، بازوی نظارت بین‌المللی خزانه‌داری آمریکا، هستند.

  • اهمیت برخورد با کراکن برای کاربران ایرانی چیست؟

هرچند که صرافی کراکن میان کاربران ایرانی در مقایسه با سایر صرافی‌های خارجی نفوذ کمتری دارد، باید توجه داشت که برخورد OFAC با کراکن ممکن است حساسیت بقیه صرافی‌ها در مورد ارائه خدمات به کاربران ایرانی را افزایش دهد. کاربران باید با توجه به این موضوع مدیریت دارایی‌های خود در صرافی‌های خارجی را جدی بگیرند تا از فریز شدن و از دست رفتن سرمایه خود جلوگیری کنند. همه کاربران فضای کریپتو باید توجه داشته باشند که صرافی رمزارز تنها محل مبادله رمزارز است و محل امن برای نگهداری رمزارز، کیف پول است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا