اخبار آلتکویناخبار بلاکچیناخبار خارجی

هاردفورک بیت کوین کش انجام شد؛ هرآنچه باید در این زمینه بدانیم!

سرانجام هاردفورک شبکه بیت کوین کش انجام شد. سوال‌های زیادی مطرح می‌شود که رمز ارز BCH پس از این بروزرسانی چه تغییری خواهد کرد و رمز ارز جدید چگونه توزیع می‌شود. در این مقاله سعی می‌کنیم این سوالات را پاسخ دهیم.

هاردفورک بیت کوین کش

بیت کوین کش ششمین رمز ارز برتر بازار از نظر ارزش بازار امروز هاردفورک خود را اجرا کرد. ارزش بازار این ارز دیجیتال پیش از وقوع هاردفورک برابر با ۴.۷ میلیارد دلار است. با انجام این بروزرسانی، شبکه بلاکچین بیت کوین کش، به دو شبکه مجزا با دو رمز ارز مجزا تقسیم خواهد شد. این اتفاق در دنیای غیرمتمرکز زمانی رخ می‌دهد که برخی افراد با اعمال تغییرات جدید موافق نیستند و خواستار ادامه کار شبکه قدیمی هستند. در چنین شرایطی، شبکه بلاکچین به دو شبکه مجزا تقسیم شده و از زمان اعمال هاردفورک، این دوشبکه مستقل از هم به کار خود ادامه خواهند داد. اگر با مفهوم هاردفورک آشنا نیستید، مقاله زیر را مطالعه کنید.

علت Hardfork بیت کوین کش چه بود؟

اختلاف نظر در شبکه بیت کوین کش میان، Bitcoin Cash ABC و Bitcoin Cash Node به عنوان دو کلاینت اصلی شبکه بیت کوین کش، وجود داشت. بیت کوین ABC در طرح پیشنهادی خود خواسته است تا بر روی درآمد ماینرهای شبکه ۸ درصد مالیات اعمال شود؛ مطابق آن، ۸ درصد از درآمد ماینرها از محل استخراج این ارز دیجیتال به تیم توسعه شبکه تعلق خواهد گرفت. اما “بیت کوین کش نود” معتقد است که این اتفاق باعث دلسرد شده ماینرها از فعالیت در این شبکه خواهد شد. از طرفی این کار باعث خواهد شد که توسعه شبکه بیت کوین کش به صورت متمرکز به یک تیم، منحصر شود.

از این جهت بسیاری از افراد معتقدند که این هاردفورک با شکست مواجه خواهد شد. در حال حاضر حدود ۸۲ درصد از ماینرها از نرم‌افزار بیت کوین کش نود استفاده می‌کنند. این نکته نشان می‌دهد که آنها با انجام این هاردفورک موافق نیستند. با این حال Bitcoin Cash ABC به دنبال اعمال این هاردفورک است.

نظر راجر ور در مورد این هاردفورک چیست؟

در بالا با این هاردفورک و دلیل آن آشنا شدیم. به طور خلاصه، با انجام این هاردفورک دو شبکه بلاکچین متفاوت به اسم Bitcoin Cash Node (که همان شبکه سابق بیت کوین کش است) و شبکه Bitcoin Cash ABC تقسیم خواهد شد. که در واقع بیت کوین کش ABC شبکه جدید بوده که ماینرهای آن ملزم به پرداخت ۸ درصد مالیات هستند. راجر ور به عنوان یکی از توسعه‌دهندگان اصلی این شبکه بلاکچین، در توییتی نظر خود را درباره این هاردفورک اعلام کرده است:

انتقال بخشی از پاداش استخراج به یک تیم توسعه‌دهنده، رویای یکی برنامه ریز مرکزی به سبک شوروی سابق است. لطفا این کار را متوقف کنید.

او با انتقاد از اینکه انتقال بخشی از درآمد ماینرها به یک تیم توسعه، مصداق بارز تمرکز در یک شبکه است با این هارفورک مخالفت کرده است. و این مورد را با روح شبکه‌های بلاکچین متناقض خوانده است.

در کل به نظر می‌رسد که عمده ماینرها و نودها در شبکه بیت کوین کش نود یا BCHN باقی بمانند و شبکه جدیدی که پس از هاردفورک بیت کوین کش و با نام BCHA ایجاد می‌شود، موفقیت چندانی نخواهد داشت. با این حال ساعاتی دیگر این موضوع مشخص خواهد شد.

برای هاردفورک بیت کوین کش چه کاری باید انجام داد؟

اگر پیش از انجام این هاردفورک در کیف پول خود و یا حساب صرافی خود رمز ارز BCH را خریداری کرده‌اید، با انجام این هاردفورک چه اتفاقی برای دارایی شما خواهد افتاد؟ آیا باید کار خاصی انجام داد؟  پس از انجام این هاردفورک، ارز دیجیتال این شبکه نیز به دو ارز دیجیتال مجزا و مستقل از هم تبدیل خواهد شد.

هرکس تا قبل از انجام هاردفورک، در کیف پول و یا حساب صرافی خود رمز ارز BCH را خریداری کرده است، رمز ارز شبکه جدید را نیز دریافت خواهد کرد. برای مثال اگر در کیف پول خود ۱۰۰ کوین بیت کوین کش دارید، پس از این هاردفورک، ۱۰۰ کوین BCHN و ۱۰۰ کوین BCHA خواهید داشت. قیمت هر کدام از این دو ارز دیجیتال در ابتدا معادل ۱۲۵ دلار خواهد بود؛ پس از آن مانند تمامی ارزهای دیجیتال معامله شده و قیمت آنها تغییر خواهد کرد.

نکته قابل توجه در مورد پاراگراف بالا این است که صرافی و کیف پول شما باید از این بروزرسانی و هاردفورک پشتیبانی کنند. برای مثال صرافی بایننس، کوین بیس، بیت گو، کراکن، هیوبی از این هاردفورک پشتیبانی خواهند کرد و لذا انجام معاملات رمز ارز BCH را در زمان انجام این هاردفورک متوقف خواهند کرد. سپس با انجام این هاردفورک، دو ارز دیجیتال جدید را به تمامی افرادی که رمز ارز BCH داشته‌اند توزیع خواهند کرد.

پرسش‌های رایج در مورد هاردفورک بیت کوین کش

 • من BCH خریده‌ام، با انجام این هاردفورک باید کاری انجام دهم؟
 • خیر، تنها دارایی خود را وارد صرافی و کیف پول‌هایی کنید که از این بروزرسانی پشتیبانی خواهند کرد، مثلا صرافی بایننس.
 • پس از هاردفورک، ارزش سبد BCH من نصف خواهد شد؟
 • خیر. قیمت این دارایی به دلیل این هاردفورک نصف می‌شود. اما ارزش سبد شما ثابت باقی خواهد ماند. برای مثال اگر شما ۱۰۰ کوین BCH دارید و قیمت بیت کوین کش در بازار ۲۵۰ دلار است. پس از هاردفورک، دارایی شما به ۱۰۰ کوین BCHN و ۱۰۰ کوین BCHA تبدیل خواهد شد که در قیمت هر کدام ۱۲۵ دلار خواهد بود و در مجموع شما باز هم همان مقدار دارایی را در اختیار دارید و از این بابت زیانی نخواهید کرد.
 • پس از هاردفورک، رمز ارز جدید بیت کوین کش را چطور می‌توانم خریداری کنم؟
 • اگر قبل از انجام هاردفورک، رمزارز BCH داشته‌اید، به همان مقداری که BCH دارید به شما رمز ارز BCHN و BCHA (در صورتی که با همین نمادها در صرافی‌ها ها لیست شوند) تعلق خواهد گرفت. برای مثال اگر ۱۰۰ کوین BCH دارید. پس از هاردفورک شما ۱۰۰ کوین BCHN و ۱۰۰ کوین BCHA خواهید داشت.
 • پس از هاردفورک دارایی من دوبرابر خواهد شد؟
 • خیر دارایی شما نه نصف می‌شود و نه دو برابر خواهد شد.
 • با این هاردفورک دو شبکه مستقل بوجود می‌آید، رمز ارز کدام شبکه را نگهداری کنم و کدام یک رو بفروشم؟
 • پاسخ این سوال بستگی به رفتار ماینرهای آن شبکه دارد. در مورد بیت کوین کش به نظر می‌رسد بسیاری نسبت به آینده این هاردفورک خوشبین نیستند. لذا، شبکه BCHA و رمز ارز آن ممکن است ریزش قیمتی داشته باشند. اما باید دید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. اما به نظر می‌رسد که احتمال موفقیت BCHN در این هاردفورک بالاتر خواهد بود.
 • برنامه صرافی بایننس در این هاردفورک چیست؟
 • صرافی بایننس اعلام کرده است که در روز هاردفورک، ارسال و برداشت این ارز دیجیتال را متوقف خواهد کرد؛ سپس بر اساس اینکه دو شبکه وجود خواهد داشت و یا این هاردفورک موفقیت آمیز نباشد و شبکه جدید از بین رود، تصمیم نهایی را اتخاذ خواهد کرد. به نظر می‌رسد که رمز ارز BCHN در صرافی بایننس با همان نام BCH به کار خود ادامه دهد و رمز ارز BCHA از این صرافی خارج شود.

به هر صورت این هاردفورک نیز دقایقی پیش انجام شد. برای مدتی و تا انجام بروزرسانی‌های لازم امکان خرید و فروش رمز ارز bch در صرافی‌ها متوقف خواهد شد و مجددا از سر گرفته خواهد شد. به نظر می‌رسد که در این هاردفورک شبکه BCHN شانس موفقیت بالاتری دارد و نودهای بسیار کمی از شبکه BCHA حمایت کرده‌اند.

اگر شما هم بیت کوین کش دارید و اقداماتی در زمینه هاردفورک این رمزارز انجام داده‌اید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
decrypt

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

10 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا