اخبار بیت کوین

بیت کوین در یک دوراهی حساس؛ داده‌های بازار BTC نوید رشد می‌دهند یا اصلاح؟

بیت کوین ممکن است به زودی خود را در تقاطع قیمتی بحرانی ببیند، چرا که میانگین قیمت آن در سه تایم فریم مختلف اکنون در یک ناحیه فشرده سقوط کرده است. باید منتظر جهت‌گیری قیمت به کدام سمت باشیم؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بیت کوین و آمادگی برای یک حرکت جدید

به گزارش میهن بلاکچین، جیمی کوتس (Jamie Coutts)، تحلیلگر ارشد ارزهای دیجیتال Real Vision طی پستی در تاریخ ۴ ژوئن (۱۵ خرداد) گفت:

پس از حرکت ثابت قیمت از ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲)، مدل روند بیت کوین من فعال شد.

او خاطرنشان کرد که میانگین قیمت بیت کوین طی سه دوره کوتاه‌مدت در محدوده ۵٪ باقی مانده است.

روز گذشته، میانگین متحرک ساده (SMA) – که میانگین قیمت‌های گذشته را در یک پنجره زمانی مشخص محاسبه می‌کند – یک همگرایی را در سه دوره مختلف ۵ روزه، ۳۰ روزه و ۵۰ روزه تشکیل داد. هر سه این بازه‌ها بین قیمت‌های ۶۵,۰۰۰ تا ۶۸,۲۳۹ دلار متمرکز بودند.

این امر سیگنال نوسانات اندکی را در یک دوره زمانی طولانی‌تر ‌به معامله‌گران می‌دهد و معمولاً امیدها را برای یک شکست صعودی احتمالی افزایش خواهد داد. شایان ذکر است که تثبیت فشرده قیمت می‌تواند منجر به اصلاح بیت کوین نیز شود.

همگرایی سه میانگین متحرک ساده بیت کوین - منبع: جیمی کوتس
همگرایی سه میانگین متحرک ساده بیت کوین – منبع: جیمی کوتس

بر اساس اندیکاتور میانگین متحرک تریدینگ ویو (TradingView)، بیت کوین در وضعیت «خرید سنگین» قرار دارد. این اندیکاتور هم میانگین متحرک ساده و هم میانگین متحرک نمایی را در نظر می‌گیرد. میانگین متحرک نمایی وزن بیشتری را بر روی قیمت‌های اخیر یک دارایی قرار می‌دهد.

بر اساس داده‌های کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، بیت کوین در حال حاضر بالاتر از سه میانگین متحرک ساده خود معامله می‌شود. معاملات بالاتر از میانگین متحرک نشانه‌ای مطلوب برای معامله‌گران است، چرا که در صورت کاهش قیمت، میانگین متحرک می‌تواند به عنوان سطح حمایت جدیدی برای قیمت بیت کوین عمل کند.

طی ۳۰ روز گذشته، بیت کوین موفق شده خود را بالاتر از سطح حمایت کلیدی ۶۰,۰۰۰ دلار، آستانه مهمی که معامله‌گران آن را به دقت تحت نظر دارند، نگه دارد.

قیمت بیت کوین در 30 روز گذشته 11.93٪ افزایش یافته است - منبع: کوین مارکت کپ
قیمت بیت کوین در 30 روز گذشته 11.93٪ افزایش یافته است – منبع: کوین مارکت کپ

در حالی که هنوز از جهت شکست قیمت اطمینان نداریم، کوتس مجدداً به افزایش قابل‌توجه تعداد بانک‌های ایالات متحده که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ «در آستانه سقوط» هستند اشاره کرد.

شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) در تاریخ ۲۹ می (۹ خرداد) گزارش داد که تعداد بانک‌های موجود در «فهرست بانک‌های مشکل‌دار» – فهرستی که برای ردیابی مؤسسات سپرده‌گذاری در معرض خطر ورشکستگی استفاده می‌شود – در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ تقریباً ۲۱٪ افزایش یافت و به ۶۳ بانک رسید.

پس از سقوط سه بانک سیگنچر (Signature Bank)، سیلورگیت (Silvergate Bank) و سیلیکون ولی (Silicon Valley Bank) در مارس ۲۰۲۳ (فروردین ۱۴۰۲)، قیمت بیت کوین طی ۹ روز ۳۵٪ افزایش یافت و به ۲۷,۰۵۰ دلار رسید.

ورودی ۸۸۷ میلیون دلاری ETFها

طبق داده‌های به دست آمده، صندوق‌های ‌قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت‌ کوین در ایالات متحده دومین روز برجسته خود از لحاظ ورودی خالص ‌مشترک ‌را با ۸۸۶.۶ میلیون دلار تجربه کردند.

بر اساس داده‌های اولیه فارساید اینوستورز (Farside Investors)، صندوق Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) با ۳۷۸.۷ میلیون دلار بیشترین ورودی را تجربه کرد، در حالی که iShares Bitcoin Trust (IBIT) BlackRock با ۲۷۴.۴ میلیون دلار در رتبه دوم قرار گرفت. داده‌های فارساید نشان می‌دهند که صندوق ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB) با ۱۳۸.۷ میلیون دلار ورودی خالص سومین ETF برتر این لیست بوده است.

این بالاترین جریان خالص ورودی است که صندوق‌ها از تاریخ ۱۲ مارس (۲۴ فروردین)، یعنی زمانی که رکورد ۱.۰۴ میلیارد دلاری را ثبت کردند، به خود دیده‌اند. بیت کوین یک روز بعد از این اتفاق به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی ۷۳,۶۷۹ دلار رسید.

جریان سرمایه ETF بیت کوین برای 4 ژوئن با رنگ سبز مشخص شده است - منبع: فارساید
جریان سرمایه ETF بیت کوین برای 4 ژوئن با رنگ سبز مشخص شده است – منبع: فارساید

فارساید گزارش داد که Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ورودی نادر ۲۸.۲ میلیون دلاری را تجربه کرد. این هفتمین باری است که GBTC از زمان تبدیل ‌صندوق سرمایه‌گذاری بسته آن به یک ETF در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۲)، ورود سرمایه را تجربه می‌کند.

GBTC بیش از ۱۷.۸ میلیارد دلار خروجی خالص داشته است. دلیل این امر را کارشناسان با کارمزد مدیریت بالای ۱.۵٪ و تخفیف محدود آن مرتبط می‌دانند که باعث شده بسیاری از هولدرها از فرصت خود برای خروج استفاده کنند.

صندوق بیت کوین گری‌اسکیل در زمان آغاز به کار ETF‌های بیت کوین ۶۲۰,۰۰۰ بیت کوین در اختیار داشت، اما طبق گزارش آپولو بیت کوین ترکر (Apollo Bitcoin Tracker)، این رقم اکنون به ۲۸۵,۴۸۱ بیت کوین به ارزش ۲۰.۲ میلیارد دلار کاهش یافته است. نیت گراچی (Nate Geraci)، رئیس ETF Store، در حساب X خود به منتقدان بیت کوین که ادعا می‌کردند ETF‌های اسپات تقاضای کمی خواهند داشت واکنش نشان داد‌.

گراچی نوشت:

چند ماه پیش به من می‌گفتند ‌همه سرمایه‌گذاران «خرد‌» که می‌خواستند بیت کوین بخرند، قبلاً این کار را انجام داده‌اند و کسی باقی نمانده است. حالا چطور؟

اریک بالچوناس، (Eric Balchunas)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، امروز به جریان ورودی قابل‌توجه ETF‌های مختلف، به ویژه در بین «ده صندوق برتر» اشاره کرد. او گفت ‌که ETF‌های بیت کوین، به استثنای هشدکس (Hashdex)، ورودی عظیمی را تجربه کردند. ETF بیت کوین هشدکس دیرتر از سایرین وارد بازار شد و در جذب ‌سرمایه با چالش‌هایی مواجه شده است.

منبع: اریک بالچوناس
منبع: اریک بالچوناس

ETFهای بیت کوین ‌اینوسکو گلکسی (Invesco Galaxy)، فرانکلین تمپلتون (Franklin Templeton)، ویزدوم‌تری (WisdomTree) و هشدکس هیچ تقاضایی نداشتند و هیچ جریان سرمایه‌ای را برای ۴ ژوئن ثبت نکردند.

افزایش سختی شبکه بیت کوین

آخرین داده‌های به دست آمده از BTC.com افزایش ‌تقریباً ۱.۷ درصدی سختی شبکه بیت کوین را برای ۶ ژوئن (فردا) پیش‌بینی می‌کنند. افزایش سختی شبکه کاهش ۵.۶ درصدی قبلی آن را که پیش از این رخ داده بود، تا حدی جبران می‌کند.

نمای کلی فاندامنتال شبکه بیت کوین - منبع: BTC.com
نمای کلی فاندامنتال شبکه بیت کوین – منبع: BTC.com

‌هش ریت (Hash Rate)، مجموع قدرت پردازش اختصاص داده شده به شبکه توسط ماینرها، پس از ثبت رکورد جدیدی در ماه آوریل (فروردین ۱۴۰۳) به تثبیت خود ادامه می‌دهد.

داده‌های خام ‌هش ریت بیت کوین - منبع: MiningPoolStats
داده‌های خام ‌هش ریت بیت کوین – منبع: MiningPoolStats

به گفته شرکت تجزیه و تحلیل آنچین گلسنود (Glassnode)، ماینرها خودشان هم با شرایط چالش‌برانگیزی روبرو هستند.

بیش از یک ماه ‌از هاوینگ بیت کوین در ۱۹ آوریل (۳۱ فروردین) گذشته و ‌خالص بیت کوین در اختیار ماینرها کاهش یافته است. این روند همچنان شتاب می‌گیرد. تا تاریخ ۲ ژوئن (۱۳ خرداد)، موجودی ماینرها ۲,۵۰۰ بیت کوین کمتر از ۳۰ روز قبل بود.

در مقایسه با مرحله قبل از هاوینگ، کاهش موجودی ماینرها چندان سریع نیست. گلسنود می‌گوید ‌که از نوامبر ۲۰۲۳ (آبان ۱۴۰۲)، ماینرها شروع به فروش بیت کوین کردند و این روند در طول سه ماهه اول سال هم ادامه داشت

تغییرات خالص بیت کوین ماینرها در 30 روز گذشته - منبع: گلسنود
تغییرات خالص بیت کوین ماینرها در 30 روز گذشته – منبع: گلسنود

‌برداشت ۴۸,۰۰۰ بیت کوین از صرافی کراکن

گلسنود تأیید می‌کند که در دو تاریخ ۳۰ و ۳۱ می (۱۰ و ۱۱ خرداد)، برداشت‌ها از پلتفرم معاملاتی کراکن (Kraken) در مجموع نزدیک به ۵۰,۰۰۰ بیت کوین (۳.۴۴ میلیارد دلار) بوده است. خروجی ۳۰ می کراکن به تنهایی دومین برداشت روزانه بزرگ بیت کوین در بین صرافی‌ها از زمان پایان بازار نزولی سال ۲۰۲۲ بوده است.

حجم خالص‌ بیت کوین‌های انتقال داده شده از کراکن - منبع: گلسنود
حجم خالص‌ بیت کوین‌های انتقال داده شده از کراکن – منبع: گلسنود

ویوک ویوک سن (Vivek Vivek Sen)، موسس شرکت روابط عمومی بیت‌ کوین Bitgrow Lab، این برداشت‌ها را «وحشیانه» توصیف کرد. او در بخشی از پست X بعدی خود با اشاره به روز دوم ‌خروجی‌های کراکن نوشت:

شوک عرضه نزدیک است، ATH قریب‌الوقوع خواهد بود.

کاشف رضا (Kashif Raza)، بنیانگذار پلتفرم آموزشی بیت‌ کوین Bitinning، چندین تراکنش را مشاهده کرده که در آن‌ها کوین‌هایی از کراکن به کیف پول‌های خارجی منتقل می‌شدند. صرافی‌ها چندین سال است که شاهد تقاضای بسیار خوبی برای بیت کوین بوده‌اند و در نتیجه کل موجودی آن‌ها به سطوحی رسیده ‌که از سال ۲۰۱۷ مشاهده نشده است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا