اخبار خارجی

بیت کوین، طلا و نقره، سرمایه گذاری موفقی در سال ۲۰۱۸ نبودند

فین اکسپرتیزا (FinExpertiza)، شرکت حسابرسی و‌ مشاوره روسی از بیت کوین به عنوان کم سودترین ابزار سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۸ انتقاد کرد. طبق گزارشات روزنامه روسی، شرکت FinExpertiza گزارشی در مورد رتبه بندی ۱۴ ابزار سرمایه گذاری منتشر کرد. در حالی که فلز با ارزش پالادیوم بیشترین سودآوری را دارد، کاهش سودآوری بیت کوین ۷۱.۱۵ درصد در زمان تهیه این گزارش بود.

در گذشته قیمت بیت کوین افزایش یافت و باعث شد مردم باور کنند که این کوین طلای دیجیتال است. الکس گورویچ یکی از حامیان بیت کوین و مدیر اجرایی سابق جی پی مورگان بیان کرد که علی رغم کاهش فعلی بیت کوین، در زمان افزایش قیمت گذر زمان به نفع این ارز دیجیتال بود. وی اذعان کرد در حال حاضر شاهد آن هستیم که بیت کوین از بین نمی رود بلکه گام به گام به وضعیت طلای دیجیتال نزدیک می شود.

با این حال گزارش شرکت حسابرسی FinExpertiza بیت کوین را در این رتبه بندی پس از نقره، پلاتین و طلا قرار داده است که این فلزات ارزشمند در سال ۲۰۱۸ تنها ۱۵.۳۷، ۱۵.۱۶ و ۵.۹۱ درصد کاهش قیمت داشتند.

دو طرف ماجرا

قیمت بیت کوین و پالادیوم

اخیرا مقالات زیادی اعلام می کنند که بیت کوین در حال نابودی است و قیمت آن را با ماه دسامبر ۲۰۱۷ مقایسه می کنند و همچنین می توان شاهد هشدارها به مردم در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال بود.

هرچند عملکرد بیت کوین آنطور که تحقیقات FinExpertiza عنوان کرده است نامناسب و ضعیف نبوده است. طبق گزارش بلومبرگ (Bloomberg)، هنگامی که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ را با قیمت آن در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ مقایسه کنیم، به نظر می‌رسد که این روند نزولی مطابق با چرخه طبیعی بازار بیت کوین می‌باشد.

با نگاهی به افت شدید قیمت بیت کوین در ماه های اخیر می‌توانیم متوجه شویم که بسیاری از افراد در خرید این ارز دیجیتال بازنگری کرده اند. اما باید به یاد داشت بیت کوین ۸۷ درصد در ماه نوامبر ۲۰۱۳ کاهش یافت و تقریبا چهار سال زمان برد تا به روند افزایشی خود بازگردد. در ماه نوامبر ۲۰۱۷، کمترین قیمت آن  ۵,۵۵۵.۵۵ دلار بود. سپس قیمت آن رکورد تاریخی را ثبت کرد و به ۲۰ هزار دلار رسید.

بیت کوین در حال نابودی نیست

سایت 99bitcoins بیان کرده است که در سال ۲۰۱۸، حدود ۹۱ بار گفته شده که بیت کوین مرده و نابود شده است. این رقم حتی نزدیک به ۱۲۵ بار در سال ۲۰۱۷ نیست که بیت کوین را یک ضرر مطلق می‌نامیدند.

جف اسپرکر، رییس بازار بورس نیویورک (NYSE) بیان کرد علی رغم کاهش قیمت بیت کوین، این ارز دیجیتال همچنان قدرت و توانایی نجات یافتن را دارد. وی توضیح داد:

اغلب در دنیای مالی، مهم نیست که یک دارایی بهترین باشد بلکه مسئله این است که گسترده ترین و پذیرفته شده ترین دارایی باشد. به دلایل مختلف بیت کوین تبدیل به چنین دارایی شده است.

منبع
ccn

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا