اخبار بیت کوین

بلومبرگ: ETF اسپات بیت کوین تهدیدی برای صرافی‌ها است

اریک بالچوناس (Eric Balchunas) تحلیلگر بلومبرگ معتقد است تایید و راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین در کشور آمریکا بر صرافی‌های ارز دیجیتال تاثیر خواهد گذشت و تهدیدی برای کسب‌و‌کار آنها است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از بی‌این کریپتو، در حالی که کمیسیون بورس آمریکا هنوز با درخواست شرکت‌های مختلف برای راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین موافقت نکرده است، بالچوناس در گفتگویی به بررسی مزایای خرید بیت کوین از طریق صندوق‌های قابل معامله بورسی (ETF) اشاره کرد و مدعی شد این صندوق‌ها ممکن است در ادامه کار صرافی‌ها را دچار مشکل کنند.

متضرر شدن صرافی‌های ارز دیجیتال

بالچوناس در گفتگوی اخیر خود در مجموعه پادکست کریپتو آنچیند (Crypto Unchained) پیش‌بینی کرد شیوه سنتی خرید ارزهای دیجیتال از صرافی‌ها طی چند سال آینده با خرید سهام صندوق‌های قابل معامله جایگزین خواهد شد. چنین تغییری ممکن است بر صرافی‌ها و به ویژه آنهایی که نمی‌توانند کارمزد خود را برای رقابت با سایر رقبا کاهش دهند تاثیر بگذارد.

تحلیلگر بلومبرگ با اشاره به تاریخچه طولانی ETFها در مقابله با کارمزدهای بالا، خاطر نشان کرد این پیش‌بینی ممکن است کمتر از ۵ سال آینده محقق شود. وی در این رابطه گفت:

به همین دلیل است که ما به صرافی‌های ارز دیجیتال می‌گوییم این یک تهدید برای کسب‌وکار آنهاست. کوین بیس و سایر صرافی‌ها کارمزد زیادی برای هر معامله دریافت می‌کنند.

وی افزود:

طی ۳ تا ۴ سال آینده شما می‌توانید سهام ETF بیت کوین را با کارمزد کم و نقدشوندگی بالا بخرید.

بالچوناس در این گفتگو با اشاره به کارمزد ۰.۳۵ تا ۰.۴۰٪ ETFهای طلا خاطر نشان کرد خرید سهام ETFهای بیت کوین برای سرمایه‌گذاران مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

در مقابل، صرافی‌های ارز دیجیتال کارمزدهای متفاوتی ارائه می‌دهند. برخی از آنها ممکن است طرح‌های مختلفی برای کاهش موقتی کارمزد داشته باشند، به عنوان مثال ممکن است یک صرافی اعلام کند کارمزدی برای ماه اول ثبت‌نام دریافت نمی‌کند. با این حال، زمانی که این طرح‌ها به پایان برسند، کارمزد آنها تا ۱.۵٪ افزایش می‌یابد.

به عقیده بالچوناس، شرکت‌های سرمایه‌گذاری در نهایت همه کارها از جمله ذخیره بیت کوین و مسائل مرتبط با مالیات را برای کاربران انجام خواهند کرد. وی در این رابطه گفت:

این یک فرصت بسیار با ارزش خواهد بود.

صحبت‌های بالچوناس خیلی سریع با واکنش تعداد زیادی از کاربران پلتفرم ایکس (توییتر سابق) مواجه شد. بسیاری از آنها معتقدند ETFهای بیت کوین تهدیدی برای صرافی‌های ارز دیجیتال محسوب نمی‌شود.

یکی از کاربران در این رابطه نوشت:

من مخالفم. همیشه جایی برای صرافی‌های غیرمتمرکز وجود خواهد داشت. مطمئنا ممکن است برخی چیزها تحت تاثیر قرار گیرد اما این محصولات برای مخاطبین متفاوت و با سطح ریسک متفاوت خواهد بود.

در حالی که کمیسیون بورس چند وقت پیش اعلام نتیجه درخواست راه‌اندازی ETF شرکت‌های مختلف را به تعویق انداخت، بالچوناس همچنان معتقد است SEC در نهایت با ETF اسپات بیت کوین موافقت خواهد کرد.

بالچوناس پس از پیروزی شرکت گری اسکیل در دادگاه علیه کمیسیون بورس در توییتی نوشت:

من و جیمز سیفرت معتقدیم احتمال راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین در سال جاری به ۷۵٪ افزایش یافته است.

در حال حاضر اخبار جدیدی منتشر شده که کمیسیون بورس دوباره اواسط ماه اکتبر اعلام نتایج مربوط به درخواست راه‌اندازی ETF اسپات شرکت‌های مختلف را به تعویق خواهد انداخت.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا