اخبار بیت کوین

خروج ۹۰۰ میلیون دلار از ETFهای اسپات؛ آیا قیمت بیت کوین بیش از این اصلاح می‌شود؟

طی هفته گذشته مجموعا ۹۰۰ میلیون دلار از صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) خارج شد و قیمت بیت کوین را به طور قابل توجهی کاهش داد. بخش زیادی از این خروج سرمایه گسترده، به صندوق GBTC گری اسکیل مربوط است که از زمان آغاز به فعالیت خود در ماه ژانویه، ۱۴ میلیارد دلار خروجی را به ثبت رسانده است.

به گزارش میهن بلاکچین و بر اساس داده‌های وب‌سایت فارساید (farside)، صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین در هفته گذشته بیش از ۸۸۸ میلیون دلار خروجی سرمایه را ثبت کردند. در روز جمعه ۲۲ مارس (۳ فروردین ۱۴۰۳)، صندوق GBTC گری اسکیل بیش از ۱۶۹ میلیون دلار خروجی سرمایه را ثبت کرد اما جذب سرمایه سایر ETFها باعث شد تا میزان خروجی کلی به ۵۱.۶ میلیون دلار کاهش یابد.

ورودی و خروجی ETFهای بیت کوین - منبع: farside
ورودی و خروجی ETFهای بیت کوین – منبع: farside

همانطور که در جدول بالا مشخص است، ETFهای اسپات بیت کوین از ۱۸ مارس (۲۸ اسفند ۱۴۰۲) تا ۲۲ مارس، ۵ روز متوالی خروج گسترده سرمایه را ثبت کرده‌اند که بیشترین آن در روز ۱۹ مارس (۳۲۶.۲ میلیون دلار خروجی سرمایه)، یک روز قبل از جلسه فدرال رزرو در مورد نرخ بهره به ثبت رسیده است.

علیرغم خروجی گسترده سرمایه و کاهش قیمت بیت کوین، مایکل فن دی پوپ (Michael van de Poppe)، تحلیلگر مطرح معتقد است ورود مداوم پول جدید به ETF بلک راک نشانه مثبتی از تداوم سرمایه‌گذاری سازمان‌ها در بیت کوین است که نشان می‌دهد چرخه بازار هنوز به پایان خود نرسیده است.

کی یانگ جو (Ki Young Ju)، مدیرعامل شرکت تحلیلی کریپتوکوانت (CryptoQuant) نیز معتقد است با ریزش اخیر در قیمت بیت کوین، ممکن است جریان ورودی به صندوق‌های ETF بیت کوین افزایش یابد. به گفته وی داده‌ها نشان می‌دهد ورودی به ETFها معمولا هر زمان که قیمت بیت کوین سطوح حمایتی مشخصی را آزمایش کرده افزایش یافته است.

توییت کی یانگ جو
منبع: X

به گفته مدیرعامل کریپتوکوانت، در حال حاضر میانگین قیمت خرید نهنگ‌های جدید که بخش قابل توجهی از آنها را ETFهای بیت کوین تشکیل می‌دهند، در حوالی ۵۶٬۰۰۰ دلار است، این یعنی با تداوم ریزش قیمت بیت کوین به این حوالی ممکن است دوباره شاهد خرید گسترده این صندوق‌ها باشیم.

بازگشت نوسانات گسترده به بازار بیت کوین

قیمت بیت کوین پس از ثبت اوج ۷۳٬۸۳۶ دلاری در اوایل ماه جاری، به شدت اصلاح شد و به حوالی ۶۱٬۰۰۰ دلار سقوط کرد. با این حال نوسانات گسترده باعث شد دوباره قیمت به بالای ۶۷٬۰۰۰ دلار بازگردد. در زمان نگارش این مطلب نیز هر واحد بیت کوین در کانال ۶۴٬۰۰۰ دلاری معامله می‌شود.

یانگ جو معتقد است با توجه به اصلاح حداکثر ۳۰٪ قیمت بیت کوین در چرخه‌های گذشته، ریزش بیشتر قیمت همچنان محتمل است و بیت کوین می‌تواند نهایتا تا ۵۱٬۰۰۰ دلار کاهش یابد.

همانطور که قبلا گزارش دادیم، تحلیلگران معتقدند در حال حاضر بیت کوین به فاز «اصلاح قیمت پیش از هاوینگ» وارد شده و طی آن ممکن است ریزش بیشتری را تجربه کند.

منبع
coingapecointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا