اخبار آلتکویناخبار اتریوماخبار بیت کوین

تحلیل قیمت بیت کوین، اتریوم و بازار رمز ارزها؛ ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

روز گذشته ناتوانی بیت کوین در عبور از مقاومت ۵۳۰۰۰ دلار باعث ریزش شدید قیمت در بازار رمز ارزها شود؛ ریزشی که باعث شد آلتکوین‌ها نیز به قیمت‌هایی بسیار پایین‌تر از روزهای قبل کاهش یابند.

به گزارش میهن بلاکچین به نظر می‌رسد در صورت از دست رفتن حمایت ۴۴۰۰۰ دلاری بیت کوین بازار رمزارزها بار دیگر درگیر اصلاح میان‌مدتی شود. از این‌رو خریداران بیتکوین برای حفظ موقعیت بولیش (گاوی) خود به‌ شدت نیازمند دفاع از سطح ۴۴۰۰۰ هستند.

نمودار قیمت بیت کوین یک روزه
نمودار قیمت بیت کوین، تایم فریم روزانه

با توجه به سایه‌‌ی بلند در کندل دیروز می‌توان به این نتیجه رسید که هنوز خریداران درصدد دفاع از سطح حمایتی ۴۴۰۰۰ دلار هستند، اما حجم و شتاب بسیار بالای فروش در روز گذشته احتمال اینکه حمایت ایجادشده یک حمایت مقطعی باشد را افزایش می‌دهد. علاوه بر سطح ۴۴ هزار، حمایت میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه بیت کوین (EMA ۲۰۰) می‌تواند مانعی در برابر فشار فروش ایجادشده باشند.

درصورتی‌که سطح ۴۴۰۰۰ دلار بتواند به‌صورت مقطعی مانع از ریزش شود میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه نیز بیشتر به قیمت و سطح ۴۴ هزار نزدیک می‌شود و این می‌تواند به تقویت سطح حمایت ۴۴۰۰۰ دلاری کمک کند؛ در حال‌حاضر در صورت شکست این سطح، حمایت بعدی در EMA ۲۰۰ قرار خواهد داشت.

در زمان نگارش این خبر همانند تصویر زیر حمایت EMA ۲۰۰ (که با منحنی سفید مشخص شده است) در سطح ۴۱،۲۱۸ دلار قرار دارد.

نمودار قیمت بیت کوین یک روزه
نمودار قیمت بیت کوین

افزایش فشار فروش با رسیدن قیمت بیت کوین به حدفاصل محدوده‌های ۰.۶۱۸ و ۰.۷۸ فیبوناچی اصلاحی، احتمال گام نزولی قبل از سناریو اصلاح میان‌مدتی بیت کوین (و به طبع آن بازار کریبپتو کارنسی) را افزایش می‌دهد و می‌تواند اولین هشدار برای اتمام سیکل صعودی میان‌مدت بیت کوین باشد. در این صورت می‌توان حمایت‌های فیبوناچی اصلاحی را نیز در تصویر زیر مشاهده کرد.

این حمایت‌ها در قیمت‌های ۳۹،۵۸۲ دلار، ۳۶،۹۴۲ دلار و ۳۳،۴۸۳ دلار به ترتیب در سطوح ۰.۵ ، ۰.۶۱۸ و ۰.۷۸۶ فیبوناچی اصلاحی قرار دارند.

تحلیل قیمت بیت کوین الگو فیبوناچی

اما شتاب زیاد ریزش و بدنه بزرگ کندل قرمز رنگ مسلماً فضای ترس را بر بازار کریپتو کارنسی ایجاد خواهد کرد. ازآنجا که موج نزولی روز گذشته توانست تعداد زیادی از کندل‌های گذشته خود را در زمان بسیار کم بپوشاند می‌توان احتمال داد که بیت کوین در هفته‌های آتی با کاهش بیشتری روبرو خواهد بود.

البته درصورتی‌که در روزهای باقی‌مانده از هفته جاری خریداران  بتوانند سایه کندل‌ هفتگی را بزرگ‌تر کنند می‌توان به اینکه فشار فروش ایجادشده مقطعی باشد امیدوار بود، در غیر این صورت سناریو اصلاح بیشتر بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال محتمل‌تر است. این مهم را می‌توان با بررسی شاخص توتال (ارزش کل بازار رمز ارزها) نیز مشاهده کرد.

شاخص توتال نیز با رسیدن به مقاومت سقف ماژور پیشین با ریزش شدیدی روبه‌رو شد، ریزشی که بیشترین اثرش روی آلتکوین‌ها بود.

نمودار ارزش بازار رمز ارزها
نمودار ارزش بازار رمز ارزها (مارکت کپ کل)

تحلیل قیمت اتریوم

در ریزش روز گذشته اتریوم‌ هم از این حادثه در امان نماند. رمز ارز ETH با نزدیک شدن به سقف قبلی خود از رسیدن به آن ناکام ماند. بازه ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار مهم‌‌ترین حمایت اتریوم است که در صورت از دست رفتن این حمایت اتریوم می‌تواند قیمت‌های پایین‌تری را بار دیگر لمس کند. قیمت اتریوم در زمان نگارش این خبر ۳،۴۵۳ دلار است.

همچنین شکسته شدن خط روند صعودی (در گام صعودی اخیر) نشان‌دهنده حضور پررنگ فروشنده‌ها در بازار است. در صورت از دست رفتن حمایت مذکور، اتریوم حمایت بعدی خود را در سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه در پیش دارد. نمودار میانگین متحرک ۲۰۰ روزه با منحنی سفید در تصویر زیر نمایش داده شده است که در زمان نگارش این خبر در سطح ۲،۴۲۷ قرار دارد.

به‌صورت کلی با توجه به فشار، شتاب و حجم بالای فروش در بیت‌کوین، اتریوم و سایر آلتکوین‌ها حمایت‌های استاتیک صرفاً حمایت‌های مقطعی هستند و در صورت تداوم ریزش در روزهای باقی‌مانده از هفته جاری، ادامه اصلاح مهم‌ترین سناریو پیش‌روی بازار رمز ارزها است؛ چراکه باتوجه به ترس حاکم بر بازار، خریداران متضرر ممکن است هر قیمت بالایی را به عنوان فرصت خروج شناسایی کنند و این امر در نهایت منجر به فشار فروش جدید گردد.

نمودار قیمت اتریوم تایم فریم روزانه
نمودار قیمت اتریوم تایم فریم روزانه

در نهایت با توجه به اصول تحلیل تکنیکال، ریزش‌های شارپ و پر‌شتاب همانند اتفاقی که در روز گذشته رخ داد اغلب هشدارهای جدی بر پایان یک سیکل یا گام صعودی هستند، چرا که این ریزش‌ها نشان‌دهنده حضور پررنگ فروشنده‌ها‌ است و با ایجاد ترس بر بازار باعث می‌شوند صعودهای احتمالی توسط فروش‌های بیشتر خریداران متضرر، سریعا سرکوب شود. به‌طور کلی مادامی که بیت کوین، شاخص توتال و توتال ۲، اتریوم و دیگر آلتکوین‌ها حمایت‌های استاتیک خود را از دست دهند می‌توان احتمال یک اصلاح میان‌مدتی را در نظر گرفت.

اگرچه تا پایان هفته جاری خریداران فرصت دارند با بالا‌ بردن ناحیه بسته شدن کندل هفتگی تمایل و قدرت خود را در بازار برای ادامه صعود نشان دهند. درصورتی‌که این قدرت و تمایل در بازار مشاهده نشود سناریو اصلاح میان‌مدتی مهم‌ترین سناریو پیش‌روی بازار رمز ارزها خواهد بود.

این مطلب به هیچ عنوان پیشنهاد خرید، فروش و سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال نیست.

تحلیل شما از روند قیمت بیت کوین در روزهای آتی چیست؟

منبع
میهن بلاکچین

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا