مبتدی اخبار خارجی

انفجار قیمتی بیت کوین در سال ۲۰۲۰ اصلا شبیه به حباب سال ۲۰۱۷ نیست!

پذیرندگان اولیه بیت کوین که در این ۱۰ سال این پتانسیل رشد را در بیت کوین دیدند در تمام طول دوران سرمایه گذاری در کریپتو چشم به راه امسال بوده‌اند.

اصلاحات قیمتی ناپایدار اخیر بیت کوین احتمالا خاطرات سقوط وحشتناک سال ۲۰۱۷ یا شاید حتی سقوط قیمتی ناشی از کوید ۱۹ در ماه مارس امسال را در یاد و خاطرتان زنده کند.

عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت بیت کوین

افزایش قیمت بیت کوین

اما این واقعیت که بیت کوین برای اولین بار در تاریخ به قیمت ۲۳۰۰۰ دلار رسیده است دلیلی برای به صدا درآوردن آژیر خطر و هرگز نشان و نوید از سقوطی دیگر نیست. علیرغم این واقعیت که امسال قیمت بیشتر رمزارزهای باارزش افزایش ۲۲۵ درصدی داشته‌اند، روند صعودی کنونی که شاهد آن هستیم شباهتی به جنون سال ۲۰۱۷ ندارد.

  • سرمایه‌گذاری موسسات و نهادها بیشتر از هر زمان دیگری است.
  • توجه رسانه‌ای هیچ و یا حداقل نقش را در صعود قیمتی امسال داشته است.
  • دولت‌ها و بانک‌های مرکزی زنگ خطر را به صدا درآورده‌اند.
  • سرمایه‌گذاران خرد با امید به آغاز انقلابی در عرصه مالی و پولی در بازارهای نوظهور سرمایه‌گذاری می‌کنند.

فعلا این چهار دلیل  مناسب نیستند؛ همه این دلایل در رشد قیمتی بیت کوین در آینده تاثیر خواهند داشت. این خبر کوتاه و فوق‌العاده را در نظر بگیرید. بیت کوین دیگر حباب نیست، و بزودی، روزهای خوش دنیای مالی سنتی به پایان خود نزدیک می‌شود.

افزایش چشمگیر سرمایه‌گذاری موسساتی و نهادی در سال ۲۰۲۰

خرید بیت کوین شرکت های سرمایه گذاری

بیت کوین دیگر فقط برای نسل جوان و خوره‌ی تکنولوژی نیست. دولت‌ها، بانک‌های مرکزی و شرکت‌های عمده بیش از این نمی‌توانند ارزش آن را نادیده بگیرند و از آن چشم بپوشند. و دقیقا به همین دلیل است که تعداد کمی سرمایه‌گذاری تاثیر گذار حامیان اصلی بیت کوین در سال ۲۰۲۰ تیتر اول روزنامه‌ها شد.

یک شرکت مشاوره‌ای تجاری به نام مایکرو استراتژی (Microstrtegy)  ۳۸۲۵۰ واحد بیت کوین دارد، که ارزش فعلی آن اکنون چیزی در حدود ۶۴۰ میلیون دلار است. اوایل امسال چیزی حدود ۲۵۰ میلیون دلار بیت کوین خریداری کرد. به دلیل میزان کلان و هنگفت خرید و سودآوری آن، مدیر عامل شرکت مایکل سایلور(Michael Saylor)  کاملا به حامی بیت کوین تبدیل شده است. سوای بنیادهای امانت داری سرمایه‌گذاری، هیچ شرکتی بیشتر از مایکرو استراتژی بیت کوین ندارد.

جک دورسی (Jack Dorsey) مدیر عامل شرکت Square در اظهار شوق و علاقه به بیت کوین به سایلور و شرکتش ملحق شدند. دورسی تقریبا به ارزش ۵۰ میلیون دلار رمزارز برای شرکتش خریداری کرد. آن چه که از این سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دلاری اهمیت بیشتری دارد این است که برآوردها حاکی از آن است که دو شرکت Squre  و رقیب آن در حوزه پرداخت‌ها یعنی شرکت پی‌پال(PayPal) بیشتر از ۷۰ درصد بیت کوین‌هایی را که به تازگی استخراج و وارد گردش می‌شوند را می‌بلعند و از آن خود می‌کنند. شرکت Squre به مشتریان و کاربران خود امکان می‌دهد که از رمزارزها برای پرداخت استفاده نمایند. پی‌پال به کاربران و بازرگانان اجازه می‌دهد که بیت کوین را مستقیما از طریق حساب‌های پی‌پال خود خریداری کنند. هر دوی این شرکت‌ها در حال حاضر ثروت غیرمنتظره‌ای را برای سرمایه بازار بیت کوین ایجاد می‌کنند.

سرمایه‌گذاران خرد دیگر فقط دنباله‌رو روند و حرکت رسانه‌های اصلی نیستند

شرکت گوگنهایم در بیت کوین سرمایه گذاری کرد

در سال ۲۰۱۷ برای شما مشکل بود که خبری درباره بیت کوین به شما برسد. اگر دوستی یا یکی از اعضای خانواده در کریسمس با شما درباره بیت کوین حرف می‌زد، یا در اخبار و یا پیام‌های تبلیغاتی درباره آن می شنیدید واقعیت این است که تقریبا تمامی رسانه‌ها رشد قیمتی آن را پوشش می‌دادند.

اگر فیلم را تا به امروز جلو ببریم، شما می‌توانید نگاهی به گوگل ترندز بیاندازید و مشاهده کنید که اخیرا کلمه بیت کوین بسیار مورد جستجوی کاربران بوده است، با این وجود به غیر از برنامه‌های تلویزیونی مخصوص سرمایه‌گذاری شما در رسانه‌های اصلی مانند قبل در مورد بیت کوین نمی‌شنوید.

و این یعنی در پذیرش بیت کوین به نقطه عطفی رسیده‌ایم. افراد بیشتری درباره بیت کوین می‌دانند، و اکنون بسیار دقیق‌تر این دارایی را دنبال می‌کنند.

دولت‌ها و بانک‌های مرکزی چاره‌ای جز پیوستن به جریان بیت کوین ندارند

ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی

چین، روسیه، کانادا ، اتحادیه اروپا و بسیاری دیگر از کشورها یا از قبل بر روی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی خود کار می‌کنند و یا وایت پیپر خود را با ارایه تمامی جزئيات در مورد اهداف و مقاصدشان برای انجام چنین کاری منتشر نموده‌اند. با پیشرفت تکنولوژی‌های پرداخت دور شدن و کنار زدن پول کاغذی و کارت‌های اعتباری پلاستیکی گام مورد انتظار بعدی مردم جهان است. اما همانطور که علاقه‌مندان حوزه رمزارزها می‌دانند و آگاهند که یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین متعلق به یک دولت یا یک بانک مرکزی با رمزارزی که به صورت غیرمتمرکز ساخته شده است یکی نیستند.

این حقیقتا به این معنا است که قدرت دنیای مالی سنتی در معرض خطر است. آن‌ها هر آن چه که در توان دارند و هر کاری از دستشان بربیاید می‌کنند که این سیستم را حفظ کنند؛ سیستمی که برای افرادی که آن را کنترل می‌کنند به گاوه شیرده می‌ماند. اما مقررات سفت و سخت ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و دولتی به نظر می‌رسد که مرز بین ارزهای دیجیتال مورد حمایت دولت‌ها و بیت کوین را بیش از پیش مخدوش کند.

سرمایه‌گذاران خرد در بازارهای نوظهور روی انقلاب  مالی بیت کوین  حساب باز کرده‌اند

نه تنها جستجوی کلمه بیت کوین در گوگل سقف تاریخی زده است، بلکه دو کشوری که در حال حاضر دارای بیشترین مقدار و حجم جستجو هستند کشورهای نیجریه و آفریقای جنوبی هستند. دو کشوری که با چالش‌های ملی دست و پنجه نرم می‌کنند. چنین می‌نماید که افزایش حجم جستجو فقط نشانه‌ای از تحقیق سرمایه‌گذاران جدید در حوزه کریپتو نیست؛ بلکه این موضوع به مبالغ هنگفتی و حجم عظیمی از سرازیری سرمایه به حوزه منجر می‌شود.

Marcus Swanepoel مدیر عامل Luno که یک صرافی کریپتو برای ارایه سرویس به بازارهای نوظهور است، اخیرا در توییتی اعلام نمود که حجم خرید در صرافی شرکت در میان سرمایه‌گذاران خرد در کشورهای نیجریه، آفریقای جنوبی، مالزی و اندونزی سه برابر شده است.

در حالی که سرمایه‌گذاری موسسات و نهادها قطعا عاملی مثبت و تاثیرگذار برای پیشبرد اهداف حوزه کریپتو است، و سبب افزایش ارزش بیت کوین می‌شود، مردم سراسر جهان که دیگر اعتمادی به اقتصادهای قبلی ندارند، سرمایه خود را جایی می‌گذارند که کارایی داشته باشد و روی انقلاب بیت کوین در عرصه مالی که روزهای بهتری را برای آن‌ها به ارمغان خواهد آورد شرط بندی می‌کنند.

آینده بیت کوین درخشان است

۴ سناریوی محتمل آینده بیت کوین

اشتباه نکنید. هنوز هم چالش‌های زیادی سر راه بیت کوین و دیگر رمزارزهاست. دقیقا در همین ماه صرافی کوین بیس به دلیل تغییر قوانین و مقررات دولتی معاملات مارجین را معلق کرد. این خبر یادآور آن است که دولت‌ها به قانونگذاری تمامی حوزه‌ها ادامه می‌دهند، و انتقادکنندگان و خرده‌بگیران از تلاش خود برای تقبیح کردن و محکوم کردن ارزش اساسی بیت کوین دست نمی‌کشند.

ولی آینده بیت کوین و رمزارزها هنوز درخشان است. برادران وینکلواس معتقدند که در طول ۱۰ سال آینده بیت کوین ارزشی بیش از ۵۰۰ هزار دلار خواهد داشت. یک مشاور در سیتیبانک (Citibank) باور دارد که دیدن بیت کوین ۳۰۰ هزار دلاری بسیار زودتر اتفاق می‌افتد.

این اعداد و ارقام خیلی خوشبینانه به نظر می‌آیند، اما به خاطر داشته باشید که، خیلی سال قبل نبود که بیت کوین ۲۵۰۰۰ دلاری غیرممکن می‌نمود، ولی اکنون تقریبا به آن رسیده‌ایم. غیر از این، از حالا به بعد مسیر و موضوع پذیرش عمومی بیت کوین دیگر موضوع آموزش سرمایه‌گذاران جدید نیست. بلکه ترغیب مردم، شرکت‌ها و نهایتا دولت‌ها است که سرانجام سرمایه خود را جایی بگذارند که کریپتو هست و همه همین کار را می‌کنند زودتر از آن که فکرش را بکنید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا