اخبار آلتکویناخبار بیت کویناخبار خارجی

سقوط شدید قیمت بیت کوین پس از اوج ۶۹،۰۰۰ دلاری؛ جمعه چه چیزی در انتظار بیت کوین است؟

بیت کوین توانست در روز چهارشنبه ۱۰ آبان ماه برای اولین بار در تاریخ به اوج قیمت ۶۹،۰۰۰ دلار دست یابد. با این حال طولی نکشید که این موفقیت با یک اصلاح شدید منجر به لیکویید شدن ۷۰۰ میلیون دلار قرارداد آتی شد. این در حالی است که معامله‌گران قراردادهای اختیار سخت منتظر روز جمعه هستند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، هر بار که قیمت بیت کوین رکوردشکنی می‌کند، انتظارات زیادی به دنبال آن به وجود می‌آید. این بار که قیمت بیت کوین به ۶۹,۰۰۰ دلار رسید نیز شرایط همانگونه است.

اینکه فقط در حرف به بازار بیت کوین خوش‌بین یا بدبین باشیم هیچ ضرری به ما نمی‌رساند، اما اگر این طرز فکر و احساس را به بازار قراردادهای اختیار وارد کنیم ممکن است هزینه‌هایی در بر داشته باشد. برای مثال، در تاریخ ۱۰ نوامبر، اختیار خرید بیت کوین (Call) بر روی قیمت ۱۰۰,۰۰۰ دلار در تاریخ ۳۱ دسامبر به قیمت ۰.۰۲۲ بیت کوین معادل با ۱۴۶۰ دلار معامله میشد. بدین منظور، سرمایه‌گذاران کارمزد زیادی پرداخت می‌کنند که به آن پرمیوم نیز گفته می‌شود.

تحلیلگران و صاحب‌نظران سریعا هدف ۱۰۰,۰۰۰ دلاری خود را پس از ثبت بالاترین سطح قیمت ماهانه بیت کوین  اعلام کردند. هرچند تجربه ثابت کرده است که تخمین کوتاه‌مدت قیمت به ندرت درست از آب در می‌آید و فرقی نمی‌کند که یکی از اشخاص ناشناس توییتر هستید یا مدیر صندوق چند میلیون دلاری رمزارز.

آمار قراردادهای لیکویید شده

بیت کوین پس از دستیابی به اوج قیمتی ۶۹،۰۴۴ دلار تنها در چند ساعت به پایین‌تر از ۶۳۰۰۰ دلار سقوط کرد. به همراه آن بازار رمز ارزها نیز به رنگ قرمز درآمد.

در زمان نگارش این خبر داده‌های سایت Bybt نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۶۹۰ میلیون دلار از قراردادهای آتی در سراسر صرافی‌ها لیکویید شده است. ۷۸.۲۶٪ از این مقدار متعلق به قراردادهای خرید استقراضی (Long) بوده است و ۴۷.۳٪ از این مقدار در صرافی بایننس رخ داده است. همچنین در این مدت بیش از ۱۷۱۰۰۰ نفر لیکویید شده‌اند.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین پس از سقوط به سطح زیر ۶۳۰۰۰ دلار در تلاش برای دستیابی به سطوح بالاتر است آنچه در نمودار یک ساعته معاملات بیت کوین می‌بینیم نشان می‌دهد که این رمز ارز به سطح زیر حمایت میانگین متحرک ۱۰۰ ساعته (۱۰۰ MA) نفوذ کرده است. همچنین خط روند صعودی این رمز ارز در محدوده ۶۶،۵۰۰ دلار نیز شکسته شده است.

تحلیل تکنیکال نمودار قیمت بیت کوین

کف قیمت در سطح ۶۲،۷۰۰ دلار شکل گرفته است و بیت کوین توانسته است سطح ۲۳.۶٪ فیبوناچی در سقوط اخیر (از ۶۸،۹۹۱ تا ۶۲،۷۰۰ دلار) را به دست بیاورد.

اگر روند صعودی ادامه داشته باشد اولین مقاومت کلیدی در نزدیکی ۶۵،۸۰۰ دلار پیش‌روی بیت کوین خواهد بود. این سطح همان سطح ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی است. شکست این سطح به سمت بالا ی‌تواند راه را برای ادامه روند صعودی هموار سازد. مقاومت مهم بعدی نیز در ۶۷،۵۰۰ دلار قرار دارد.

اما اگر بیت کوین نتواند سطح ۶۵۰۰۰ دلار را حفظ کند احتمال سقوط قیمت BTC تا سطح ۶۳،۵۰۰ دلار وجود خواهد داشت. پس از آن اولین حمایت کلیدی در سطح ۶۳،۰۰۰ دلار شکل می‌گیرد و حمایت بعدی در ۶۲،۵۰۰ دلار قرار خواهد گرفت. پس از آن بیت کوین باید برای حفظ حمایت ۶۲۰۰۰ دلاری تلاش کند.

اندیکاتور MACD اکنون در ناحیه نزولی در حال رشد است و اندیکاتور RSI نیز در زیر سطح ۵۰ قرار دارد. اما علاوه بر داده‌های معاملاتی، داده‌های درون زنجیره‌ای نیز به درک بهتر شرایط بازار کمک می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله «تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (۱۳ تا ۱۹ آبان)» را نیز مطالعه کنید.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین اغلب اشتباه می‌شود

علیرغم آنکه تیم دراپر یکی از سرمایه‌گذاران معروف و موفق است، اما پیش‌بینی قیمت ۲۵۰,۰۰۰ دلاری او از بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۰، فاصله زیادی با قیمت واقعی بیت کوین داشت. حتی تحلیلگران بانک نیز ممکن است در پیش‌بینی قیمت بیت کوین اشتباه کنند، همانطور که تحلیلگران بانک Citibank FX Wire در ماه نوامبر ۲۰۲۰، اوج قیمت ۳۱۸,۰۰۰ دلاری را برای بیت کوین در سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرده بودند. در عین حال، با توجه به آنکه ۵۰ روز به پایان سال باقی مانده است، شاید بعضی از این پیش‌بینی‌ها به حقیقت بپیوندند، اما اکثر آنها چیزی بهتر از بیان یک عدد تصادفی نبوده‌اند.

خرس‌ها به موانع قانونگذاری چشم دوخته‌اند. برای مثال، سنگاپور اخیرا به ممنوعیت سرویس‌های صرافی‌های اوراق مشتقه رمزارز پرداخته است. هیوبی گلوبال روز سه‌شنبه اعلام کرد که حساب تمام کاربران سنگاپوری را تا پایان ماه مارس ۲۰۲۲ می‌بندد. در ماه سپتامبر، کمیسیون بورس و اوراق بهادار تایلند نیز فسخ مجوز فعالیت صرافی هیوبی را پیشنهاد داده بود.

تحلیل اولیه بر اساس قراردادهای تسویه نشده اختیار خرید (CALL) و فروش (Put)، شرایط متوازنی را برای انقضای آپشن‌های ۱.۳ میلیارد دلاری در تاریخ ۱۲ نوامبر (۲۱ آبان) نشان می‌دهد. اگر با قراردادهای اختیار خرید و فروش آشنا نیستید مقاله «معاملات آپشن (Options Trading) چیست؟» را مطالعه کنید.

قراردادهای باز آپشن‌های کال (خرید) و پوت (فروش) - قیمت بیت کوین
قراردادهای تسویه نشده آپشن‌های کال (خرید) و پوت (فروش)

در نگاه اول، ۶۳۰ میلیون دلار آپشن کال، تسلط ۱۲٪ در مقایسه با ۵۶۵ میلیون دلار آپشن‌های پوت دارد.

هرچند، نسبت ۱.۱۲ آپشن‌های خرید به فروش شاید کاربران را فریب دهد، زیرا روند صعودی اخیر احتمالا اکثر وضعیت‌های معاملاتی خرسی را از بین ببرد. برای مثال، اگر قیمت BTC تا تاریخ ۱۲ نوامبر بالاتر از ۶۶,۰۰۰ دلار باقی بماند، تقریبا تمام آپشن‌های خرید بی‌ارزش می‌شوند. حق فروش بیت کوین بر روی قیمت ۵۸,۰۰۰ یا ۶۲,۰۰۰ دلار هیچ ارزشی ندارد اگر قیمت کنونی آن بالاتر از این سطوح باشد.

هدف گاوها کسب سود ۴۱۰ میلیون دلاری با قیمت بالاتر از ۷۰,۰۰۰ دلار است

در ادامه به ۴ سناریوی احتمالی برای انقضای این قراردادها در تاریخ ۱۲ نوامبر می‌پردازیم. تمایل به هر طرف، از نظر تئوری شامل سود است. به عبارت دیگر، بر اساس قیمت انقضا، تعداد قراردادهای خرید و فروش فعال فرق می‌کند.

  • قیمت بین ۶۴,۰۰۰ الی ۶۶,۰۰۰ دلار باشد: ۲۴۴۰ قرارداد خرید و ۳۱۰ قرارداد فروش. نتیجه ۱۳۵ میلیون دلار به نفع آپشن‌های خرید است.
  • قیمت بین ۶۶,۰۰۰ الی ۶۸,۰۰۰ دلار باشد: ۳۴۳۰ قرارداد خرید و ۵۰ قرارداد فروش. نتیجه ۲۲۵ میلیون دلار به نفع آپشن‌های خرید است.
  • قیمت بین ۶۸,۰۰۰ الی ۷۰,۰۰۰ دلار باشد: ۴۴,۰۷۰ قرارداد خرید و ۱۰ قرارداد فروش. نتیجه ۳۰۵ میلیون دلار به نفع آپشن‌های خرید است.
  • قیمت بالاتر از ۷۰,۰۰۰ دلار باشد: ۵۸۲۰ قرارداد خرید و صفر قرارداد فروش. نتیجه کاملا در تسلط آپشن‌های خرید است و گاوها ۴۱۰ میلیون دلار سود کسب می‌کنند.

این پیش‌بینی صرفا از آپشن‌های خرید استفاده شده در قراردادهای گاوی و صعودی و آپشن‌های فروش در معاملات خنثی و نزولی را در نظر گرفته است. این نوع پیش‌بینی ساده، استراتژی‌های پیچیده‌تر سرمایه‌گذاری را نادیده می‌گیرد.

برای مثال، معامله‌گر می‌تواند آپشن خرید را فروخته باشد و حضور مثبتی در شرایط قیمتی بالاتر داشته باشد. متاسفانه، روش ساده و آسانی برای تخمین و پیش‌بینی این موضوع وجود ندارد.

پس از روند صعودی ۱۹٪ طی ۳۰ روز، گاوها بر انقضای هفتگی ۱۲ نوامبر تسلط دارند. یکی از عواملی که مسبب این موضوع است، عدم حضور تاثیرات منفی قیمت پس از تصویب لایحه زیرساخت یک تریلیون دلاری توسط مجلس آمریکا است. این لایحه مقرر کرده است که تمام تراکنش‌های بیشتر از ۱۰,۰۰۰ دلار رمزارزها باید به IRS گزارش داده شود.

این مطلب تنها ترجمه خبر منبع است و به هیچ عنوان توصیه خرید و فروش در بازار رمز ارزها نیست.
منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا