تحلیل آنچین

تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (13 تا 19 آبان)


سلام به علاقه‌مندان تحلیل آن‌چین بازار رمز ارزها

چند روز اخیر شاهد تثبیت قیمت بیت کوین در حوالی ۶۰ هزار دلار و رشد آلت‌کوین‌ها و اتریوم در بازار بودیم. در این مقاله با تمرکز بر رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین و اتریوم، به دنبال کشف علت چرایی تغییر قیمت‌ها هستیم. سوال مهم این روزها، وضعیت روند بازار است؛ آیا رکوردشکنی هفتگی قیمت اتریوم و بیت کوین ادامه‌دار خواهد بود و تازه شروع روند صعودی است؟ آیا با کاهش تقاضا روبرو هستیم؟ آیا تزریق منابع به بازار داشته‌ایم؟ برای پاسخ به این سوال‌ها با ادامه مطلب همراه باشید.

برای تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم و به طور کلی تحلیل روند کلی بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. ما معتقدیم با بررسی مداوم اطلاعات آن‌چین یا درون زنجیره‌ای می‌توان وقایع و اتفاقات این بازار را عمیق‌تر و دقیق‌تر ارزیابی و تحلیل کرد. در همین راستا میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است. در این تحلیل‌های متریک‌های آنچین بیت کوین و اتریوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

توجه به نکات زیر به مطالعه بهتر این مقاله کمک خواهد کرد:

 • این گزارش به سه بخش کلی تقسیم‌ شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه می‌کنیم و همینطور اطلاعات مهم پیرامون بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را بررسی خواهیم کرد. در انتها نیز به شکل جزیی به وضعیت استیبل‌کوین‌ها می‌پردازیم.
 • برای جلوگیری مداوم از بیان تاریخ‌ها، در این مقاله کلمه “بازه زمانی” به فاصله زمانی ۱۳ آبان تا ۱۹ آبان ماه اشاره دارد.
 • این نسخه، دوازدهمین گزارش از سری تحلیل‌های هفتگی آنچین میهن بلاکچین است. برای مطالعه گزارش هفته گذشته، به مقاله زیر مراجعه کنید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

بخش اول- بیت کوین

نمودار قیمت بیت کوین

تصویر بالا نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم روزانه را نشان می‌دهد. هفته گذشته هفته مثبتی برای بیت کوین بود. رکورد قیمت بیت کوین در دو روز متوالی شکسته شد و سطح ۶۰ هزار دلار مقاومت خوبی از خود نشان داد و بلافاصله شاهد بازگشت قیمت بودیم. همچنین به موعد بروزرسانی تپ روت (Taproot) شبکه بیت کوین نزدیک‌تر شده‌ایم که می‌تواند نوید روزهای بهتری در ادامه را بدهد.

از سوی دیگر Blockfi درخواست خود مبنی تاسیس اولین صندوق قابل معامله (ETF) آنی (اسپات) بیت کوین را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارائه داد. همچنین تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل، از مالکیت بیت کوین و اتر در پورتفوی شخصی خود خبر داد.

ارزش بازار رمزارزها هم به تبعیت از بزرگترین عضو خود، رکوردشکنی کرد و بنا بر داده‌ّای برخی منابع، حتی برای اولین بار به مرز ۳ تریلیون دلار رسید. در تصویر زیر نمودار این شاخص را در سایت کوین مارکت کپ مشاهده می‌کنید.

نمودار ارزش بازار ارزهای دیجیتال طی هفته گذشته

سلطه بازار بیت کوین و اتریوم تقریبا بدون تغییر نسبت به هفته گذشته در سطح ۴۳ و ۱۹ درصد باقی‌ ماندند.

سلطه بازار بیت کوین و اتریوم

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

به منظور بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین، ابتدا به سراغ نهنگ‌های آن می‌رویم. به نمودار زیر توجه کنید:

درصد موجودی کیف پول نهنگ‌ها در برابر کل بیت کوین‌های موجود
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا نمودار رفتار کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین است را با نمودار بنفش در کنار نمودار قیمت بیت کوین نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: میزان دارایی نهنگ‌های بیت کوین با قیمت واگرایی پیدا کرده است. این اتفاق بار آخر در اواخر ماه آگوست رخ داد. این رویداد معمولا به معنی دخیره سود نهنگ‌هاست و می‌تواند منجر به افزایش فشار فروش و اصلاح قیمت شود.

بررسی رفتار هولدرها در برابر تریدرها

شاخص MVRV سی روزه و یک ساله
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا، قیمت بیت کوین با نمودار شمعی، در کنار درصد سود محقق شده سی روزه (با رنگ آبی) و یک ساله (با رنگ صورتی) به نمایش در آمده است. شاخص MVRV میانگین سود و زیان کوین‌ها بر اساس قیمت آخرین تاریخ جابجایی است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که نمودار به روشنی نشان می‌دهد، تریدرها (هولدرهای کوتاه مدت) که گروه مهمی در تحلیل روند قیمتی هستند، طی هفته گذشته بخشی از سود را بازیابی کرده‌اند و هم‌اکنون به شکل میانگین ۶.۵ درصد در سود هستند. منطقه‌ای که طبق تاریخچه معاملات بیت کوین، منطقه «خطر» خالی کردن این گروه شناخته می‌شود، محدوده بیش از ۱۵ درصد است که هنوز با آن فاصله داریم. هولدرهای بلندمدت این روزها حدود ۴۵ درصد در سود هستند که آخرین بار در ماه می (شش ماه پیش) مشاهده شد.
اهرم تخمینی معاملات بیت کوین در صرافی‌ها
 • معرفی نمودار: در نمودار تصویر بالا، نمودار قیمت بیت کوین با رنگ تیره در کنار اهرم تخمینی معاملات بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال با رنگ آبی در کنار هم رسم شده‌اند.
 • تحلیل نمودار: این شاخص را می‌توان به نوعی نشان‌دهنده حرص و طمع بازار نیز دانست. میزان اهرم در معاملات به شدت بالا رفته است به نحوی که این میزان در طی یک سال گذشته بی‌سابقه بوده است. خطر چنین رفتاری، امکان به وجود آمدن Short Squeeze است؛ در این حالت با لیکویید شدن معاملات اهرم‌دار، فشار فروش مضاعفی به وجود می‌آید که سبب پایین و پایین‌ آمدن بیشتر قیمت می‌شود.

بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین

تعداد ۱.۸ میلیون بیت کوین در کیف پول ماینرهای این شبکه ذخیره شده‌ است. در نتیجه بررسی رفتار این بازیگران نیز در روند قیمتی بیت کوین موثر است. به تصویر زیر توجه کنید:

موجودی کیف پول ماینرها
 • معرفی شاخص: نمودار بالا شاخص موجودی بیت کوین کیف پول ماینرها را با نمودار آبی در کنار قیمت بیت کوین با نمودار مشکی نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: میزان تمایل ماینرها به نگهداری از بیت کوین تغییر محسوسی نسبت به هفته قبل نکرده است و آن‌ها همچنان در طی چند ماه اخیر، به شکلی آهسته بیش از آن که فروشنده باشند، خریدار بیت کوین بوده‌اند. احساسات ماینرها نسبت به بازار تغییر نکرده است و آن‌ها همچنان تمایلی به فروش ندارند.

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها

صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال به عنوان تنها مرجع تعیین قیمت بیت کوین یکی از مهمترین عوامل موثر در قیمت بیت کوین است. در حال حاضر ۲.۲ میلیون بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها ذخیره شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

موجودی بیت کوین صرافی‌ها
 • معرفی شاخص: در تصویر بالا، درصد موجودی بیت کوین کیف پول صرافی‌های ارز دیجیتال (در قیاس با کل بیت کوین‌های شبکه) را با رنگ بنفش در کنار نمودار قیمت بیت کوین با نمودار شمعی مشاهده می‌کنید. در محور عمودی سمت راست، تعداد بیت کوین‌های معامله شده در طی هفته گذشته و هزینه تمام شده آن‌ها را مشاهده می‌کنید.
 • تحلیل شاخص: با رسیدن به ATH، شاهد افزایش فعالیت در بین هولدرهای کوتاه مدت بوده‌ایم و کمی ذخیره سود را داشته‌ایم. حجم ستون بزرگ سبزرنگ عمودی، به خوبی موید این نکته است. همچنین با رسیدن قیمت بیت کوین به سطوح جدید، افزایش اندکی در میزان ذخایر بیت کوین صرافی‌ها را شاهد هستیم.
 • معرفی شاخص: در نمودار بالا، قیمت بیت کوین در کنار میزان موجودی تتر صرافی‌ها با رنگ قرمز در کنار سن دلاری متوسط (Mean Dollar Invested Age) با رنگ آبی مشاهده می‌کنید.
 • تحلیل نمودار: موجودی استیل کوین صرافی‌ها به شکلی قابل ملاحظه طی هفته گذشته بیشتر شد. این مقدار آن قدر زیاد بود که نتوان همه آن را به فروش بیت کوین نسبت داد، بلکه به نظر می‌رسد که با گذر از اوج قیمت پیشین، سرمایه جدیدی وارد بازار شده است و مترصد ورود است. از سوی دیگر شاخص MDIA این تصویر را کامل‌تر می‌کند. پس از مدت‌ها شیب این نمودار به شکلی آهسته در حال منفی شدن است. پایین آمدن سن دلاری متوسط، به معنی دست به دست شدن کوین‌هاست، خصوصا بین کوین‌هایی که به مدت طولانی جابجا نشده‌اند، است.

بررسی احساسات بازار

در این بخش به سراغ وضعیت میزان استفاده از شبکه بیت کوین می‌رویم:

شاخص active addresses

شاخص آدرس‌های فعال شبکه | تحلیل اختصاصی آنچین
 • معرفی شاخص: شاخص آدرس‌‌های فعال شبکه نمودی از میزان اقبال کاربران به شبکه است و در روندهای صعودی تعداد آن به شکل معنادار افزایش می‌یابد. در تصویر بالا، میانگین متحرک هفت روزه این شاخص در کنار قیمت بیت کوین رسم شده است.
 • تحلیل نمودار: بر اساس این نمودار، میزان استفاده از شبکه بیت کوین پس از افول، دوباره رونق گرفته است. از انتهای ماه جولای (کف قیمتی محلی)، میزان استفاده از شبکه بیت کوین به طور متوسط در حال افزایش بوده است. در این هفته روند رو به رشد تعداد آدرس‌های فعال شبکه باز هم ادامه یافت. سطح فعالیت آدرس‌ها، مشابه با ماه می (شش ماه گذشته) است. بالا رفتن بیش از حد این متریک، معمولا نشانه پایان یافتن بولران است. در قسمت بعد این فرضیه را بیشتر بررسی می‌کنیم:

ابزار بررسی متریک‌های اجتماعی

هرچند این شاخص را نمی‌توان در دسته متریک‌های آنچین قرار داد با این حال ابزار خوبی برای بررسی رفتار و احساسات سرمایه‌گذاران بیت کوین است.

حجم و دامیننس اجتماعی
 • معرفی شاخص: این شاخص وضعیت حجم فعالیت اجتماعی بیت کوین (رنگ آبی) و سلطه آن در قیاس با باقی ارزهای دیجیتال (رنگ زرد) را در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد. همچنین قیمت بیت کوین با رنگ سبز رسم شده است.
 • تحلیل شاخص: در این قسمت، می‌توانیم مشاهده کنیم که علی‌رغم افزایش تعداد آدرس‌های فعال در شبکه، حجم و سلطه اجتماعی بیت کوین در سطح بسیار پایین‌تری نسبت به رکوردهای پیشین قیمت و حتی قله‌های محلی (برای مثال در قله قیمت هفته گذشته) است. بنابراین یا توجه جامعه فعال در رمزارز به ارزها/پروژه‌های دیگری است یا هنوز به مرحله فومو شدن و ورود کورکورانه نرسیده‌ایم.

بخش دوم – اتریوم

نمودار قیمت اتریوم

چارت بالا نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه را نشان می‌دهد؛ اتریوم طی هفته گذشته باز هم رکورد قیمت تاریخی خود را جابجا کرد و به رالی صعودی ۴۰ روزه خود ادامه داد. سوال بزرگ شاید این باشد که چه زمان به اتر (ETH) پنج هزار دلاری خواهیم رسید؟

استیکینگ اتریوم ۲.۰

استیکینگ در اتریوم ۲.۰

اقبال به استیکینگ در اتریوم ۲.۰ همچنان بالاست. به ویژه اینکه پیش‌بینی می‌شود با تغییر کامل الگوریتم اجماع این شبکه به گواه اثبات سهام، میزان سود استیکینگ افزایش یابد. میزان این سود در حال حاضر ۶.۳۴ درصد است. میزان اترهای استیک شده نیز با افزایش نسبت به هفته گذشته به ۸.۱۵ میلیون اتر رسید. تعداد آدرس‌های استیک کننده نیز از ۵۳ هزار فزونی گرفت.

بررسی حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز

حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه اتریوم

در نمودار بالا حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز (نمودار میله‌ای) را مشاهده می‌کنید. در سمت راست اسامی صرافی‌ها را به تفکیک می‌بینید. بیشترین حجم متعلق به صرافی یونی سواپ است که با رنگ صورتی مشخص شده است. افزایش کارمزد تراکنش‌ها و اقبال بازار NFTها، حجم معاملات صرافی‌ها را کاهش داده است، به نحوی که حجم معاملات در قیاس با هفته گذشته ۱۴ درصد کاهش داشته است.

میانگین گس مصرفی شبکه اتریوم

معرفی شاخص: در نمودار فوق، میانگین گس مصرفی شبکه اتریوم با رنگ نارنجی و قیمت اتر با رنگ سبز به نمایش در آمده است.

تحلیل شاخص: همان‌طور که در قسمیت قبل بدان اشاره شد، میانگین گس مصرفی در روند صعودی پنج ماهه‌ای قرار دارد. افزایش حد گس هر بلوک در طرح EIP-1559 نیز نتوانست که سبب کاهش کارمزد تراکنش‌ها شود. هر چند باید اشاره کرد که هدف اصلی از اجرای آن نیز، چنین نبود.

به منظور بررسی رفتار سرمایه‌گذاران اتریوم، به سراغ نهنگ‌های این شبکه می‌رویم. به تصویر زیر توجه کنید:

دارایی نهنگ‌های اتریوم
 • معرفی نمودار: تصویر فوق میزان دارایی نهنگ‌های اتریوم (موجودی بین ۱۰۰۰ تا یک میلیون اتر) را در قیاس با کل کوین‌های موجود (با رنگ بنفش) و قیمت (رنگ سبز) نشان می‌دهد. همچنین ارزش دلاری تراکنش‌های اتر به رنگ قرمز در تصویر مشخص است.
 • تحلیل نمودار: هفته گذشته رشد جالب‌توجهی در میزان دارایی نهنگ‌های اتریوم را شاهد بودیم و بر خلاف روند بلندمدت کاهشی، افزایش یک درصدی این گروه مهم را نظاره‌گر بودیم. نزدیک به ۶۶ میلیون عدد اتر در اختیار این گروه قرار دارد. میزان رو به رشد تراکنش‌های اتر نشان از این می‌دهد که اتر جذابیت بیشتری به عنوان وسیله‌ای برای سوداگری (و نه کاربرد) در طی روزهای گذشته داشته است. البته این به معنای نفی کاربردهای آن نیست، صرفا اشاره به افزایش حجم و ارزش تراکنش‌های اتری دارد.

صرافی‌ها

در این بخش وضعیت ورود و خروج اتر به کیف پول اتریوم صرافی‌ها را بررسی می‌کنیم. به تصویر زیر توجه کنید:

میزان اتر صرافی‌ها
 • معرفی شاخص: نمودار بالا قیمت اتر را در کنار نرخ ورود و خروج اتر به صرافی‌ها نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: برای ماه‌های متمادی خروج اتر از صرافی‌ها را شاهد هستیم. تنها در دو ماه اخیر شاهد خارج شدن بیش از ۱.۸ میلیون اتر از صرافی‌های اسپات بوده‌ایم. تمایل خرید اتر با بالا رفتن قیمت آن قصد تمام شدن ندارد.
فاندینگ ریت اتر | تحلیل اختصاصی آنچین
 • معرفی شاخص: در نمودار بالا به ترتیب از بالا به پایین قیمت اتریوم، مقدار فاندینگ ریت و میزان Open Interest را مشاهده می‌کنید.
 • تحلیل شاخص: میزان علاقه سرمایه‌گذاران به اتر، با وجود بولران کوچک اتریوم طبیعی است. این را به روشنی و با تطابق کامل میزان OI با شروع روند صعودی می‌توان مشاهده کرد. فاندینگ ریت اتر اما کاهشی بوده است که به معنی آن است که سرمایه‌گذاران اطمینان کمتری به ادامه این روند رو به رشد دارند. با توجه به طول و شدت روند، محافظه‌کاری آن‌ها طبیعی به نظر می‌رسد. شاید انتظار اصلاح مقطعی قیمت این ارز در کوتاه مدت، انتظار بجایی باشد.

بخش سوم – استیبل کوین‌ها

آدرس‌های روزانه فعال هر یک از استیبل کوین‌ها

معرفی شاخص: در این نمودار تصویر آدرس‌های روزانه فعال هر یک از استیبل کوین‌های مطرح بازار را در طول هفته گذشته مشاهده می‌کنید. این نمودار بیانگر خوبی از وضعیت فعالیت و رغبت کاربران از استفاده از هر یک از این کوین‌هاست.

حجم تراکنش‌های استیبل کوین‌ها
 • معرفی شاخص: در نمودار فوق، حجم تراکنش هفتگی هر یک از استیبل کوین‌ها را مشاهده می‌کنید. در این هفته تتر موفق به بازپس‌گیری جایگاه خود از USDC شد. با توجه به گستردگی بیشتر استفاده از تتر در معاملات صرافی‌های متمرکز و تزریق منابع استیبل کوین به حساب این صرافی‌ها، دیدن دوباره تتر بر صدر این جدول چندان دور از ذهن نبود.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمز ارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیقتری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمز ارزها تاثیر دارد، با ما به اشتراک بگذارید

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا