متوسط کریپتو پدیا

شاخص سن کوین متوسط چیست؟ آشنایی با اندیکاتور آنچین Mean Coin Age

شاخص سن کوین متوسط (Mean Coin Age) یکی از شاخص‌های تحلیل درون زنجیره‌ای (On Chain) است. در ادامه این مطلب این شاخص را شرح خواهیم داد و به موارد استفاده آن در تحلیل بیت کوین و دیگر رمزارزها اشاره خواهیم کرد. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

یکی از چارچوب‌های تحلیلی برای تحلیل قیمت بیت کوین و سایر رمرزارزها،‌ تحلیل آنچین (On-Chain) یا درون زنجیره‌ای است که روشی کاربردی و قدرتمند در ارزیابی و رصد فعالیت‌های یک شبکه بلاکچینی است. این چارچوب تحلیلی نوظهور در کنار تحلیل فاندامنتال، تحلیل تکنیکال و بررسی توکنومیکس پروژه‌ها، به فعالان بازار رمزارزها در شناخت بهتر مارکت یاری می‌رساند. تحلیل آنچین نیرو گرفته از شفافیت بلاکچین‌های عمومی است. از آن جا که تمامی اطلاعات ذخیره شده در بلاکچین به شکل عمومی قابل دسترس است، افراد می‌توانند با تحلیل این داده‌ها، بینش ژرفی نسبت به مسائل مختلف به دست آورند. شرکت‌های مشهور تحلیل داده با ایجاد متریک‌ها و شاخص‌هایی، سعی در به تصویر کشیدن این اطلاعات دارند. به دلیل اهمیت این چارچوب تحلیلی، میهن بلاکچین نیز، تحلیل اختصاصی شبکه‌های بیت کوین و اتریوم را به شکل هفتگی تهیه و منتشر می‌کند. آخرین تحلیل از این سری را می‌توانید از اینجا مطالعه کنید:

در این مطلب خواهیم کوشید تا شاخص کاربردی Mean Coin Age یا به اختصار MCA را معرفی کنیم.

شاخص سن کوین متوسط (MCA)  بیت کوین چیست؟

در بررسی شاخص CDD مشاهده کردیم که چگونه می‌توان به هر توکن یا کوین سنی در هر مقطع زمانی نسبت داد. با توجه به این سن، دو شاخص سن کوین می‌توان تعریف کرد:

  • سن کوین متوسط (Mean Coin Age): که به میانگین سن تمامی کوین‌ها/توکن‌های بلاکچین اطلاق می‌شود.
  • سن دلاری متوسط (Mean Dollar Invested Age): که میانگین سن تمامی کوین‌‌ها/توکن‌های بلاکچین با توجه به وزن قیمت خریداری شده آن‌هاست.

بگذارید با مثال قضیه را کمی روشن‌تر کنیم:

فرض کنید که برای یک ارز، تنها ۱۰۰ توکن در گردش وجود دارد. اگر سن نیمی از آن‌ها ۱۰ روز باشد و سن نیمی دیگر ۲۰ روز باشد. آن‌گاه سن کوین متوسط برای این توکن برابر است با:

روز ۱۵ = ۱۰۰/ (۵۰*۲۰ + ۵۰*۱۰)

حال اگر دسته اول با قیمت ۱ دلار خریداری شده باشند و دسته دوم با قیمت ۲ دلار، سن دلاری میانگین برابر است با:

روز ۱۶.۶۶ = ۱۵۰ /۲۵۰۰ = (۲ دلار * ۵۰ + ۱ دلار * ۵۰) / (۵۰ *۲ * ۲۰ + ۵۰ *۱ * ۱۰)

همانطور که مشاهده می‌کنید سن در روش دوم به دسته قدیمی‌تر (خریداری شده با قیمت ۲ دلار) نزدیکتر است چرا که با توجه به قیمت بیشتر خرید، وزن بیشتری در حالت تعداد برابر دارد.

این متریک توسط شرکت تحلیل داده Santiment و بر اساس مدل سن کوین تدوین شده است. واحد این شاخص «روز» بوده و به شکل روزانه محاسبه می‌شود. در روش حسابداری خروجی تراکنش‌های خرج نشده (UTXO) که در شبکه بیت کوین (و برخی شبکه‌های دیگر همانند لایت کوین) به کار می‌رود، به دلیل ذات آن، می‌توان به راحتی سن هر کوین جابجا شده را محاسبه کرد اما در شبکه‌‌هایی که از روش حسابداری account-based (همانند حساب‌های بانکی) استفاده می‌کنند – مانند شبکه اتریوم – این امکان به سادگی وجود ندارد. در واقع می‌توان سن را بسته به آن که آخرین کوین خرج شده را کدام بدانیم، به شکل متفاوت محاسبه کرد. شرکت سانتیمنت از مدل سن کوین پشته‌ای (The Stack Coin Age Model) برای محاسبه سن کوین استفاده می‌کند.

در این روش، می‌توان هر آدرس را به شکل صندوقچه‌ای در نظر گرفت که ورودی‌های جدیدتر روی ورودی‌های قدیمی‌تر قرار می‌گیرند و هنگام خرج کردن (تراکنش‌های خروجی)، به ترتیب از ورودی‌های جدیدتر (از بالای صندوقچه) کاسته می‌شود. بنابراین اگر در اول فروردین ۱۰ اتر و در اول اردیبهشت ۲۰ اتر به آدرس شما وارد شود و در اول خرداد ۵ اتر از آن خارج شود، طبق این مدل، ۵ اتر (به علاوه هزینه گس) از ۲۰ اتر (با سن ۳۱ روز) کسر می‌شود چرا که آخرین ورودی به حساب شماست.

مدل پشته‌ای محاسبه سن کوین

کاربرد اندیکاتور MCA چیست؟

با توجه به ذات این شاخص، این اندیکاتور پسرو (lagging) محسوب می‌شود و قابلیت پیش‌بینی چندانی ندارد بلکه می‌تواند با نشان دادن وضعیت شبکه (در مقایسه با وضعیت پیشین) به کمک معامله‌گران برای اتخاذ تصمیم بهتر آید. شاید یکی از مهم‌ترین مواردی که این اندیکاتور قابلیت مناسبی در نشان دادن آن دارد، تشخیص سقف قیمت (روند) است. اتفاقی که معمولا در سقف قیمت رخ می‌دهد این است که پول هوشمند با خارج شدن (تدریجی یا کامل) از بازار نقد می‌شود و معامله‌گران بی‌تجربه یا نا آشنا به این حوزه، با پول‌های خود وارد بازار می‌شوند و معمولا در طرف خریدار این معامله قرار می‌گیرند.

بنابراین طبیعی است که سن دلاری کوین‌ها پایین آید، چرا که مقصد ارزها از کیف پول نهنگ‌ها/صاحبان پول هوشمند/سرمایه‌گذاران سازمانی/معامله‌گران باتجربه به کیف پول تازه‌واردان و سرمایه‌گذاران خرد تغییر می‌کند. پس یکی از نشانه‌هایی که می‌تواند به کمک تریدرها در بازار صعودی آید، زیر نظر گرفتن شاخص Mean Coin Age و خصوصا Mean Dollar Invested Age است. به نمودار زیر توجه کنید:

شاخص Mean Coin Age و mean dollar invested age بیت کوین

در این نمودار قیمت بیت کوین (BTC) با رنگ سبز، شاخص سن کوین متوسط (MCA) با رنگ آبی و شاخص سن دلاری متوسط (MDIA) با رنگ سبزآبی به نمایش درآمده است. همانطور که به خوبی از نمودار مشخص است، در بول‌ران و با نزدیک شدن به سقف محلی قیمت، سن دلاری متوسط به سرعت کاهش می‌یابد و در دوره‌های رخوت بازار، سن آن به تدریج افزایش می‌یابد.

تحلیل رمزارز با استفاده از شاخص میانگین سن کوین

پیش از هر چیز باید خاطرنشان کرد که این شاخص به تنهایی نمی‌تواند مبنای تصمیم گیری قرار گیرد چرا که تغییر در آن تنها نشانه کاهش یا افزایش فعالیت در شبکه است. اما از شاخص Mean Coin Age و Mean Dollar Invested Age می‌توان در کنار تحلیل‌ها و شاخص‌های دیگر برای تایید فرضیه استفاده کرد. یکی از مواردی که این اندیکاتور می‌تواند به آن صحه گذارد، تغییر در روند است. به نمودار زیر که قیمت توکن کایبر (KNC) در کنار اندیکاتور Mean Coin Age را نشان می‌دهد، توجه بفرمایید:

تحلیل قیمت توکن کایبر با استفاده از شاخص Mean Coin Age

در انتهای این نمودار، با بالا رفتن قیمت توکن، شاهد کاهش ناگهانی متوسط سن کوین هستیم که نشان از جابجایی فراوان و دست به دست شدن توکن‌ها دارد. همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید، این مساله در گذشته همواره در نزدیکی قله‌های قیمت محلی رخ داده است و پس از آن قیمت افت کرده است. البته توجه داشته باشید که در مقایسه با بیت کوین، بازار بسیاری از توکن‌ها و کوین‌های دیگر ارزش بازار پایینی دارد و می‌تواند عرصه دستکاری نهنگ‌ها باشد، حتی بازار بیت کوین نیز در قیاس با بسیاری از بازار دارایی‌های سنتی، در مظان اتهام دستکاری بازار قرار می‌گیرد.

منابعی که شاخص Mean Coin Age را ارائه می‌دهند

این شاخص توسط شرکت تحلیل داده سانتیمنت (Santiment) توسعه یافته است. می‌توانید با خرید سرویس داده این شرکت، از این شاخص در کنار بسیاری دیگر از شاخص‌ها بهره‌مند شوید. استفاده از این سرویس مستلزم پرداخت هزینه است.

سخن پایانی

شاخص Mean Coin Age و Mean Dollar Invested Age دو متریک و اندیکاتور سودمند در تحلیل ارزش شبکه بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال هستند. با استفاده از این شاخص‌ها می‌توان فعالیت شبکه و میزان دست به دست شدن ارزها را سنجید و زیر نظر گرفت. با کاهش سن متوسط کوین‌ها در شبکه می‌توان دریافت که دارندگان قدیمی‌تر که عموما معادل با پول هوشمند (لااقل در شبکه بیت کوین) در نظر گرفته می‌شوند، اعتقاد دارند که به پایان چرخه صعودی رسیده‌ایم و هر چه این متوسط بالاتر رود می‌توان دریافت که در فاز انباشت هستیم.

تجربه شما در استفاده از شاخص Mean Coin Age و Mean Dollar Invested Age چیست؟ آیا از این شاخص و یا دیگر متریک‌های آنچین برای ورود یا خروج از بازار استفاده می‌کنید؟ نظرات و تجربیات گرانبهای خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

منبع
Santiment Academy

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا